lejla88
22.10.09,13:12
Zdravim, chcem vas poprosit o radu. Mam zivnost, ktoru som si pozastavila na pol roka, na kolko v zimnom obdobi je to slabe, ale chcela by som si otvorit novu zivnost, pripadne viac zivnosti, chcem sa opytat ci to je mozne, lebo "ochotna " pani na zivnostenskom urade mi to vysvetlila jednou vetou: Ze nemozem, lebo to je ako s vodicskym preukazom ak vam ho policajti zoberu, tak nemozete jazdit... lenze mi to nejde do hlavy, ved kolko ludi ma viacej zivnosti. Ak tu uz bola podobna tema zalozena, tak sa ospravedlnujem, ale nic take som tu nenasla. Poradte mi.Dakujem.
Zoltán Kovács
22.10.09,11:14
Zdravim, chcem vas poprosit o radu. Mam zivnost, ktoru som si pozastavila na pol roka, na kolko v zimnom obdobi je to slabe, ale chcela by som si otvorit novu zivnost, pripadne viac zivnosti, chcem sa opytat ci to je mozne, lebo "ochotna " pani na zivnostenskom urade mi to vysvetlila jednou vetou: Ze nemozem, lebo to je ako s vodicskym preukazom ak vam ho policajti zoberu, tak nemozete jazdit... lenze mi to nejde do hlavy, ved kolko ludi ma viacej zivnosti. Ak tu uz bola podobna tema zalozena, tak sa ospravedlnujem, ale nic take som tu nenasla. Poradte mi.Dakujem.

"Ochotná" pani na úrade má pravdu. Totiž sa nepozastavuje len jedna živnosť, ale oprávnenie na podnikanie so všetkými živnosťami, ktoré sú vymenované na ŽL. A to na min. 6 mesiacov.
lejla88
22.10.09,11:39
Dakujem za odpoved, takze teraz musim cakat 6 mesiacov na to, aby som mohla zacat podnikat v niecom inom.Chcem zacat podnikat v 3 odlisnych oblastiach, to budem mat tri zivnostenske listy, alebo jeden a v nom to vsetko napisane?
hanelie
22.10.09,11:45
na každú činnosť samostatný ŽL
veronikasad
22.10.09,13:07
Dakujem za odpoved, takze teraz musim cakat 6 mesiacov na to, aby som mohla zacat podnikat v niecom inom.Chcem zacat podnikat v 3 odlisnych oblastiach, to budem mat tri zivnostenske listy, alebo jeden a v nom to vsetko napisane?
Nie, nemusíš čakať - pôvodnú živnosť zrušíš (nie predmet podnikania , ale celú živnosť)- so všetkými povinnosťami voči DU, ZP, SP...
Kedykoľvek si potom môžeš otvoriť živnosť novú - zase nová registrácia na DU, ZP ...
Všetky príjmy budú zahrnuté do jedného daňového priznania
domenico.office
22.10.09,13:14
Keby sa správne uvádzala terminológia, nedochádzalo by k takémuto niečomu, že by ti to nešlo do hlavy. Ty si nepozastavila predmet podnikania, ty si pozastavila prevádzkovanie živnosti a to je veľký rozdiel. Ak by si teraz chcela opäť podnikať, moja rada znie, urob si s.r.o. a v budúcnosti nenarazíš na takýto problém. Ak budeš robiť, budeš, ak nie, nič sa nedeje... nebudeš z výkonu (či nevýkonu) svojho podnikania musieť odvádzať príspevky do poisťovní.
lejla88
22.10.09,14:17
Dakujem, uz to chapem, skoda, ze mi to tak nevysvetlila ta pani na urade, ked som sa jej na to pytala. Prajem vsetkym pekny vecer a dakujem za odpovede.
lejla88
22.10.09,15:16
Este ma napadlo jedno, mozem sa do 15 dni odvolat? A dam si pozastavit iba predmet podnikania. Kedze podnikam viac ako rok, tak si uz hradim aj socialne poistenie, ked si pozastavim iba predmet podnikania a zivnost mi bude stale bezat, budem musiet este platit socialne poistenie? Dakujem za odpoved.
domenico.office
22.10.09,15:37
Ak ti bude trvať živnosť, teda nepozastavíš prevádzkovanie živnosti, stále budeš povinná platiť odvody. Či dosahuješ príjmy, alebo nie, ukazujem ti cestu, ako sa dá s týmto pracovať. Približne za šesť platieb do poisťovní (to predpokladám, že minimum si budeš musieť platiť do zdravotnej poisťovne), ktoré ušetríš, si môžeš dovoliť s.r.o., v budúcnosti sa zamestnať vo svojej s.r.o. podľa potreby, v lete zamestnanie, v zime nie, alebo na čiastočný úväzok a vyriešiš problém s prerušovaním prevádzkovania živnosti, odvodmi v dobe sezónnych zmien tržieb a v prípade získania dobrého nápadu, či príležitosti možnosť pokračovať.
lejla88
22.10.09,16:13
Ale na s.r.o. potrebujem kapital 200 000sk, teda nejakych 6640 eur, ak sa vam chce mozete mi to strucne vysvetlit, co vsetko by som k tomu potrebovala, ake su moje povinnosti ak si ju zalozim, alebo ak viete nejaky link na PORADE, kde su vsetky informacie. Dakujem.
Polly404
22.10.09,16:30
Nepotrebuješ 200 000Sk, ale 5 000 EUR. Zájdeš k právnikovi a ten Ti pomôže so zakladateľskou listinou, vyhlásením správcu vkladu a podobne. Za služby mu zaplatíš a to pôjde do zriaďovacích nákladov. A potom min. raz do roka by si mala mať Valné zhromaždenie, kdeschváliš hospodársky výsledok a rozhodneš, čo so ziskom, respektíve stratou z predchádzajúceho roka. Ak budeš aj zamestnancom vlastnej SRO, tak za Teba platí SRO odvody ako za klasického zamestnanca (a samozrejme ťa aj prihlasuje na DÚ, SP a ZP). Ak nechceš byť zamestnanec, môžeš poberať odmeny konateľa (ale to je vlastne závislá činnosť) alebo podiely na zisku.
Polly404
22.10.09,16:32
Daj si do vyhľadávača založenie sro a nájdeš tam veľa príspevkov, ktoré Ti môžu pomôcť.