Jurho
22.10.09,14:20
viete mi poradiť nejaký free program na diagnostiku PC, ale kde by sa dalo najmä sledovať teplotu na procáku, ale aj napr. zvýšiť napätie na pamätiach....
a hlavne niečo jednoduché...
vdaka...
Chobot
22.10.09,12:34
viete mi poradiť nejaký free program na diagnostiku PC, ale kde by sa dalo najmä sledovať teplotu na procáku, ale aj napr. zvýšiť napätie na pamätiach....
a hlavne niečo jednoduché...
vdaka...

Noo, chystáš sa urobiť niečo, čo už je dosť riskantný zásah do PC - meniť napätie na pamätiach. Z tvojej otázky usudzujem, že keby si bol taký zdatný, že si trúfneš na pretaktovanie PC, tak by si sa nepýtal na program, ale vedel by si, ako sa to robí.

Zmena napätia na pamätiach býva súčasťou BIOSu. Túto možnosť ponúka väčšina základných dosiek strednej a vyššej kategórie. V BIOSe sa dajú nastaviť mnohé parametre pamätí, napätie je len jedno z nich. Len pri samotnej zmene napätia sa vystavuješ riziku, že PC nebude fungovať správne. Zmena napätia sa deje súčasne so zmenou časovania pamätí. Najprv si naštuduj k tomu niečo, než sa do toho pustíš.

Sledovať teplotu CPU je neškodná vec. Pozri stránku výrobcu tvojej základnej dosky a nájdi si tam tvoj model. Výrobca väčšinou ponúka štandardné Utilities, ktoré dokážu sledovať výkon CPU, jeho teplotu a podľa toho upravujú aj otáčky chladiča CPU.

AK to nebude na stránke výrobcu, tak na nete je ich neúrekom, treba sa len spýtať gugla:

http://www.google.sk/#hl=sk&q=cpu+temperature+monitoring+software+download&meta=&aq=1&oq=CPU+temperature+monitoring+&fp=da921a9925bb8770

Hneď ten prvý vyzerá byť celkom jednoduchý free:

http://www.techpowerup.com/realtemp/

Chceš to len zo zvedavosti, alebo máš na to nejaký konkrétny dôvod?
vulxy
22.10.09,15:42
aj mna zaujima naco chces menit napetie na pameti?ze by som sa niecomu priucil...
marco2233
23.10.09,04:49
no asi mu to je nanic :) ak zmeni napatie mozno mu to pojde a mozno nie.. zalezi kolko zdvihne.. bud to ani nenabehne a bude resetovat Bios alebo to bude nestabilne.. ak ti bezi stroj v poriadko radsej sa do toho nepustaj ak nevies ako to potom vratit s5 a co mozes od toho ocakavat. Ako povedal Chobot.. radsej si to pekne nastuduj ci to spravi vobec co od toho ocakavas a ako sa to robi... ak by si to aj urobil doporucujem ti spustit na PC nejaky stability test ci je to stabilne a vykonovy test.. ci ti to aj pomohlo :) Vacsinou sa pretaktuvava CPU i ked vlastne ruka v ruke ide s tym taktovanie pamati a preto musis byt opatrny.. takze nastuduj si to najprv...
mecky
23.10.09,05:37
na prehlad co sa v pc deje(teploty atd) pouzivam program everest, na otestovanie stability CPU a RAM po pretaktovani sa hodi Prime95 alebo jeho brat Orthos
pokial chces vazne taktovat tak odporucam pozriet sa na stranky specializovane na tuto tematiku, najdes tam navody a rady skusenejsich Overclockerov, napr pctuning.cz
pokial nevies naozaj co robis tak sa do zvysovania voltaze nepustaj
vulxy
23.10.09,17:16
mi to pripomina stare dobre casy ked som AMD 300mhz vytunil na fantastickych 360mhz a bezalo mi to par rokov OK :)
diry
24.10.09,16:04
Prečítaj si tento článok - je tam všetko. Já používam Everest - je v slovenčine. Stiahni si ho tu: http://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=438