Daniela31
22.10.09,15:23
Zákon hovorí, že zamestnancovi sa prerušuje povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ak ide o ženu, a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu a nemá nárok na materské, ak ide o muža. Počas tohto prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti, napriek trvaniu pracovného pomeru, nie je táto osoba povinne poistená v nezamestnanosti.

Ako je to počas MATERSKEJ dovolenky?

Ak nastúpim do práce potom, čo som čerpala materskú dovolenku (28 týždňov) a potom som bola na rodičovskej dovolenke (274 dní, teda menej ako jeden rok) a zamestnávateľ ma prepustí, budem spĺňať podmienku, že poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky? Pred nástupom na materskú dovolenku som bola súvisle zamestnaná 10 rokov. Počas tejto doby som bola 5 dní na PN-ke. Ako je to s PN-kou, započítava sa do tohto obdobia alebo nie?

Ďakujem
veronikasad
22.10.09,13:29
Ak budeš naďalej poberať rodičovský príspevok, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pozri § 106 Zákona o sociálnom poistení

§ 106
Na začiatok

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých

a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)

Doporučujem po skončení prac.pomeru prihlásiť sa v sociálnej a zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a súčasne sa prihlásiť v sociálnej poisťovni ako dobrovolný platitel poistenia v nezamestnanosti- s prihláškou nečakaj do skončenia prac.pomeru. Ak si po skončení rodičovskej dovolenky nenájdeš vhodné zamestnanie a splníš podmienku 3 roky poistenia v nezam. v posl. 4 rokoch - vznikne ti nárok na podporu.
Daniela31
22.10.09,14:00
Ďakujem za odpoveď, ale chcela som sa spýtať niečo iné. Ak ukončím rodičovskú dovolenku (z finančných dôvodov) a môj zamestnávateľ ma prepustí, či budem mať nárok na podporu, keďže som bola na rodičovskej dovolenke menej ako 365 dní. Zaujíma ma, či počas MATERSKEJ dovolenky iba nemusím platiť poistné za poistenie nezamestnanosti (podľa par. § 140 - Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom zákona o soc. poistení) ale som poistená, lebo par. 26. soc. zákona hovorí, že zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ak ide o ženu ... Tento paragraf nevylučuje materskú, iba rodičovskú. Teda rozumiem tomu dobre, že počas materskej neplatím poistné ale som poistená? A je to rovnako aj pri PN-ke?
veronikasad
22.10.09,14:05
Ďakujem za odpoveď, ale chcela som sa spýtať niečo iné. Ak ukončím rodičovskú dovolenku (z finančných dôvodov) a môj zamestnávateľ ma prepustí, či budem mať nárok na podporu, keďže som bola na rodičovskej dovolenke menej ako 365 dní. Zaujíma ma, či počas MATERSKEJ dovolenky iba nemusím platiť poistné za poistenie nezamestnanosti (podľa par. § 140 - Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom zákona o soc. poistení) ale som poistená, lebo par. 26. soc. zákona hovorí, že zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ak ide o ženu ... Tento paragraf nevylučuje materskú, iba rodičovskú. Teda rozumiem tomu dobre, že počas materskej neplatím poistné ale som poistená? A je to rovnako aj pri PN-ke?
Obdobie poberania materského (28 týždňov) sa započítava do poistenia v nezamestnanosti.
Zvýraznenému nerozumiem - chceš ukončiť poberanie rodičovského prispevku a prihlásiť sa na úrade práce ? Aj to je možné - ak v posledných 4 rokoch máš 3 roky poistenia v nezamestnanosti (PN+materské sa do toho započítava, ale pri výpočte vymer.základu je to vylučitelná doba) - vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.
Daniela31
22.10.09,14:49
Presne toto som mala na mysli. Dakujem veľmi pekne, pretože som už obehala pobočky sociálnej poisťovne a tam mi povedali, že nemám nárok, že materská sa nezapočítava do tej doby a posielali ma z jednej Zahradníckej do druhej a naspäť. A už mi neostáva veľa času a uplynulo by 365 dní mojej rodičovskej a už by som nemala nárok na nič a ani by nemalo význam si začať platiť poistné.
Teho
15.11.09,18:08
Chcel by som sa opytat ohladom novely zakona o socialnom poisteni, ktorym sa zavadza zapocitanie obdobia poberania rodicovskeho prispevku do doby poistenia v nezamestnanosti pre narok na podporu v nezamestnanosti. Novela je v parlamente, ma podporu Smeru aj ministerky, takze schvalenie by mala byt uz len formalita a platit by mala od 1.1.2010. Navrh je tu:

aha, takze system mi este nedovoluje odkazy :(

A o co mi ide? Moja priatelka zacne v buducom roku poberat rodicovsky prispevok a doteraz som jej radil, nech si potom zacne platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z maxima a po 3 rokoch, ked pravdepodobne v terajsej praci skonci, by mala podporu v nezamestnanosti cez 1000 euro (rozhodne obdobie poslednych 3 rokov, ked by mala len DPN). Teraz ale §108 ods. 3 sa rozsiri nasledovne:
Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je vymeriavací základ podľa § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

Znamena to, ze priatelke bude stacit, ak sa ku koncu poberania rodicovskeho prispevku prihlasi jeden mesiac na DPN s max. VZ a bude mat maximalnu podporu v nezamestnanosti, kedze to bude jej jediny VZ v rozhodujucom obdobi? Viem, ze je to dost daleko a dovtedy sa toho moze dost zmenit, ale rozhodnutie, ci si platit DPN pride coskoro...
Dakujem