Viťa
22.10.09,17:48
Pomôže mi niekto s problémami: 1, naša vyšlá faktúra, výrobok u nas vyrobený vyvezený do ČR - urobím faktúru bez DPH. Uvediem to niekde v daňovom priznaní. My sme platcami DPH aj v ČR sú platcami. 2/ došla faktúra z čiech - ročné predlatné za inter. stránku. Poslali faktúru bez dph, urobím samozdanenie.3/ došla faktúra z ČR za pneumatiky - je tam vyčíslené dph - je to správne. Ďakujem
marina8
22.10.09,18:06
Pomôže mi niekto s problémami: 1, naša vyšlá faktúra, výrobok u nas vyrobený vyvezený do ČR - urobím faktúru bez DPH. Uvediem to niekde v daňovom priznaní. My sme platcami DPH aj v ČR sú platcami. 2/ došla faktúra z čiech - ročné predlatné za inter. stránku. Poslali faktúru bez dph, urobím samozdanenie.3/ došla faktúra z ČR za pneumatiky - je tam vyčíslené dph - je to správne. Ďakujem

a ake su konkretne otazky?:)
aj by som odpovedala, ale neviem uplne presne na co:(
tak skusim:
1. dodanie tovaru vramci EU - bez DPH, uviest v DP a v suhrnnom vykaze
2. fa za službu z Ciech - samozdanit
3. fa za tovar( pneumatiky) z CR - bez DPH - je to dodanie tovaru vramci EU, ty to v SR samozdanis, uvedies v DP ako nadobudnutie tovaru

tak snad som zodpovedala:)
Viťa
22.10.09,18:23
Vďaka. Prepáčte zabudla som na otázniky. ak ešte môžem, k tej 1. Kam to uvediem v DP do ktorého riadku. A k tej 3. My sme zaplatili cenu aj s dph, nemalo to byť bez dph, my sme mali zaplatiť bez DPH a samozdaniť to?
marina8
22.10.09,18:37
Vďaka. Prepáčte zabudla som na otázniky. ak ešte môžem, k tej 1. Kam to uvediem v DP do ktorého riadku. A k tej 3. My sme zaplatili cenu aj s dph, nemalo to byť bez dph, my sme mali zaplatiť bez DPH a samozdaniť to?


1. riadok 13, 14
3. Fa mala byt bez DPH, treba im to zatelefonovat a vypytat si novu fakturu, Cesi s tym maju nejaky problem, neviem preco , ale uz parkrat sa mi stalo, ze mi to urobili, aj ked bola predlozena " ruzova" karticka;)
Musia to vystavit bez DPH a tu DPH co ste im zaplatili tak musia vratit spat
a treba to samozdanit, riadok 9,10,19
Inak by s ta DPH mala potom pytat spat cez cesky financni urad, ale to je zbytocne zdlhave
a v jednom prispevku tu bolo pisane, ze aj ked bola ta DPH zaplatena, tak sa uvedie do DP faktura akoby bola bez DPH a samozdani sa
treba pozriet prispevok Oprava auta v Madarsku, tam je to presne
Viťa
22.10.09,19:31
Ďakujem za pomoc.
kocsing
23.10.09,15:33
Mám podobnú otázku. Došla mi faktúra z ČR. Dodávateľ je platca DPH v čechách, my sme tu v SR. Ide o dodanie tovaru z ČR do SR a fa je vystavená nasledovne:
-samotný tovar je bez DPH (je tam aj odvolávka na samozdanenie), to viem, ako sa robí, ale je tam aj
-poštovné a to je s 19% DPH. To uvediem kde?
Netka
23.10.09,18:41
Ahojte,
pokúsim sa zhrnúť informácie, ktoré som našla o samozdanení a nákupe pneumatík z ČR. Dúfam, že to dobre chápem, ak nie, prosím opravte ma.
-faktúra od dodávateľa z ČR má byť bez DPH
-odberateľ ju samozdaní nasledovne, napr.
základ bez DPH na faktúre 52€
r.7 52€ (§11 a 11a)
r.8 9.88€ (19% zo základu)
r.19 (-) 9.88€ (§49 ods. 1 2c))
petra:-)
23.10.09,18:47
Ahojte,
pokúsim sa zhrnúť informácie, ktoré som našla o samozdanení a nákupe pneumatík z ČR. Dúfam, že to dobre chápem, ak nie, prosím opravte ma.
-faktúra od dodávateľa z ČR má byť bez DPH
-odberateľ ju samozdaní nasledovne, napr.
základ bez DPH na faktúre 52€
r.7 52€ (§11 a 11a)
r.8 9.88€ (19% zo základu)
r.19 (-) 9.88€ (§49 ods. 1 c))

Áno, ak objednáte tovar od českého dodávateľa pod svojim identifikačným číslom pre DPH, bude to tak ako uvádzate.

pozn.:
odpočítanie je podľa § 49 ods.2c a § 51
silvia
01.12.09,22:33
Prosím Vás, faktúra z ČR za montážne práce vykonané na Slovensku:
1. ak česká s.r.o. je platca DPH v ČR, tak vystaví faktúru bez DPH a my ju samozdaníme?
2. ak česká s.r.o. nie je platca DPH?
adabirk
02.12.09,06:11
- bolo by potrebné otázku doplniť, konkrétne o aké montážne práce ide, je to dosť podstatné (buď práce sú spojené s nehnuteľnosťou, prípadne boli vykonané na hnuteľnom hmotnom majetku a čo sa s tým majetkom stalo, ostal na Slovensku ?).
silvia
02.12.09,21:33
Jedná sa o montážne a elektroinštalačné práce na stavbe - kabeláž, montáž PC siete...

Srdečná vďaka za radu!
silvia
11.12.09,10:23
Prosím Vás, faktúra z ČR za montážne práce vykonané na Slovensku:
1. ak česká s.r.o. je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) v ČR, tak vystaví faktúru bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) a my ju samozdaníme?
2. ak česká s.r.o. nie je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html)?

...vie mi niekto poradiť?
Vanderlaan SK s.r.o.
11.12.09,11:52
Podľa mňa to musíš tu na Slovensku samozdaniť, ak je český dodávateľ plátca v ČR, ale na SR nie. Sú to práce spojené s nehnuteľnosťou, tak DPH musí byť odvedená v tom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Jana Acsová
11.12.09,12:34
Prosím Vás, faktúra z ČR za montážne práce vykonané na Slovensku:
1. ak česká s.r.o. je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) v ČR, tak vystaví faktúru bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) a my ju samozdaníme? Skôr ako sa niečo podobné začne realizovať, je dobré pozrieť si podmienky právnej úpravy štátu, kde sa práce vykonajú. Môže vzniknúť povinnosť registrácie na Slovensku. Nie je podstatné, či subjekt je alebo nie je registrovaný v ČR, ale kde je miesto dodania služby a následne či platí prenos daňovej povinnosti alebo povinná registrácia.



2. ak česká s.r.o. nie je platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html)?
Kde? V ČR? Ako je zrejmé z predchádzajúcej odpovede, neplatiteľovi dane v ČR môže vzniknúť povinná registrácia v SR.

Všeobecne je nevyhnutné stanoviť miesto dodania služby. To je možné určiť iba keď upresníte o aký druh montážnych prác sa jedná. Miesto dodania rôznych služieb podrobné rozvádza § 15 a 16 ZDPH. Úplne iné podmienky budú platiť od 1. januára 2010. Dôležité je určiť, komu vznikne daňová povinnosť, resp. kto je osobou povinnou platiť daň podľa § 69.
silvia
14.12.09,10:12
Jedná sa o kabelážne a elektroinštalačné práce vykonané na stavbe v SR - ťahanie káblov, zapájanie zásuviek, montáž PC siete...
Česká s.r.o. uvádza na faktúre, že je neplatca DPH a fakturuje len celkovú sumu.
Neviem, či mám samozdaniť alebo nie... ?

(ak by neplatiteľovi dane v ČR nevznikla povinná registrácia ani v SR, musíme samozdaniť alebo nie? mám v tom trocha hokej :-(

Díky za radu!
nika.sum
05.01.10,14:49
Ahoj, uz tolko pozeram do noveho zakona o DPH, ze mi to nemysli. Ak slovensky dodavatel platitel DPH v SR dodada tovar napr. do Ciech platitelovi DPH vystavi fakturu bez DPH podla § 43. Je to tak spravne? bolo to tak aj pred 1.1.2010 a je to tak aj teraz podla noveho, ked som spravne pochopila. Len stale neviem najst kedy je potrebne aby sa slovensky dodavatel registroval napr. v Cechach.
batorek
10.01.10,17:41
Dobrý večer.
Ja sa tiež chcem spýtať ohľadne dph c ČR. Dostávame tovar z ČR. faktúra je bez DPH v eurách. Nieviem či mi to program dobre
urobil vypočíta mi DPH na tovar, ale zároveň to dá aj na výtup. Takže sa mi to DPH vlastne vynuluje. Takže mám DPH aj príjem aj výdaj. Teraz mám prvú faktúru vlastne z toho samozdanenia mi nič nemáme len to prejde cez DPH. Je to tak správne?????

Prosím poraďte ďakujem
cloe
10.01.10,18:10
Dobrý večer.
Ja sa tiež chcem spýtať ohľadne dph c ČR. Dostávame tovar z ČR. faktúra je bez DPH v eurách. Nieviem či mi to program dobre
urobil vypočíta mi DPH na tovar, ale zároveň to dá aj na výtup. Takže sa mi to DPH vlastne vynuluje. Takže mám DPH aj príjem aj výdaj. Teraz mám prvú faktúru vlastne z toho samozdanenia mi nič nemáme len to prejde cez DPH. Je to tak správne?????

Prosím poraďte ďakujem

Áno, je to správne. Pri tejto transakcii je daňový dopad nula. Len si treba uvedomiť, že keď budete potom predávať tento tovar na SK, celá DPH sa vám objaví "na výstupe". Z toho boli niektorí klienti dosť rozčarovaní, že prečo musia stále platiť takú vysokú DPH a poniektorí to nie a nie pochopiť:)
martina1111
16.06.10,08:33
Dobrý den,

nakupili sme majetok - menší stroj - z ČR - žiadali sme o vystavenie fa bez dph - aj my sme platitelia dph aj ceský doadavatel je platca dph. Fakturu vystavili bez dph asi pred mesiacom a teraz volali, že to musia prevystavit s dph - nakolko by sa museli registrovat na financnom úrade na nejaké tlacivo a to sa im kvoli jednej veci neoplatí. My sme Q platci dph, takze este to u nas nie je zauctovane, ale vlastne co teraz spravim s tou ceskou dph?