arieska
22.10.09,18:58
Mamin otec zomrel pred 10 mesiacmi a pred cca pol rokom začalo prebiehať dedičské konanie. V ňom sa moja mama so svojou sestrou (jediné dve dedičky) dohodli, že mama si nechá dom po otcovi a svoju sestru vyplatí. Bola uzatvorená notárska zápisnica, bola podpísaná pred notárom a mame z nej vyplynula povinnosť vyplatiť sestre určitú sumu peňazí. urobila tak okamžite, zároveň sa podával aj návrh na vklad do katastra nehnuteľností.
Z katastra však prišla odpoveď, že prerušujú konanie, nakoľko neboli predložené všetky doklady a dali na doplnenie čas 30 dní + vyhradili si právo na ďalších 60 dní na odkontrolovanie a zavkladovanie. V súčastnej dobe teda nemá moja mama ani doklad o tom, že je majiteľkou domu, ani peniaze.
V tejto chvíli už mali začať prerábať, ale stále nemôžu (alebo nechcú) začať, pokiaľ nemajú list vlastníctva.

Do toho prišiel ďalší problém. Maminka vážne ochorela a ja sa obávam najhoršieho. Čo ak nastane situácia, že sa maminke niečo stane? Budem musieť jej sestru vyplatiť opäť ak nebudem mať doklad, že jej už moja maminka peniaze dala? Jej sestra je dosť zákerná, verím tomu, že by bola schopná to urobiť. Je strašne na peniaze :mee:. ďakujem za každú radu
arizona
22.10.09,17:11
"Keby sa niečo stalo" tak svoju tetu opäť vyplácať nemusíš, veď máte spísanú nejakú "notársku zápisnicu", kde sú určite napísané podmienky a suma, ktorú matka mala vyplatiť. Ak danú čiastku z dedičstva už raz teta dostala, nemá nárok pýtať ešte znovu.
Určite nešlo o pár korún... má matka nejaký doklad( napr. šek) o tom, že tie peniaze vyplatila?
Ak jej tie peniaze dala iba tak do ruky bez dokladu, môže vzniknúť problém, ak ich teta zatají.

Inak,pri návrhu na vklad do katastra je potrebné predložiť notárske osvedčenie o dedičstve , na základe ktorého je zrejmé, kto sa stal novým majiteľom nehnuteľnosti. Pokým ded. konanie nemáte ukončené, nemáte šancu získať list vlastníctva.
sarasara
23.10.09,10:20
Kataster prerušil konanie zápisu a vyzval vás na doplnenie dokladov. V tej výzve ale je uvedené, aké doklady máte na kataster doložiť. Dôkldne si výzvu prečítaj. Doklady, ktoré žiadajú stačí doložiť a konanie bude pokračovať.
Tvoja matka sa stala dedičkou celého domu. Ak je notárska zápisnica právoplatná, už to tak aj zostane. Matkina sestra si môže v tom prípade žiadať vyplatenie peňazí. Ak ste jej však peniaze vyplatili a máte o tom doklad, nemusíte sa báť.
Zájdi na kataster a ak nerozumieš výzve, ktorú ti poslali, daj si to vysvetliť. Alebo doplň, čo od vás chcú a ak niekto na Porade vie, poradí.
arieska
24.10.09,18:13
ďakujem za rady. áno, nebola to malá suma peňazí. na staré peniaze cca 300 tisíc korún. to prerušenie je kvôli tomu, že ešte otec môjho starého otca bez povolenia (veď kto by ho v roku 1948 od neho žiadal) zbúral časť humna a kvôli tomu povoleniu sa to všetko zdržuje. odkiaľ ho zohnať? už sme zúfalí?

ale aspoň som rada, že s tým vyplácaním to (dúfam) nebude problém. Mama jej to posielal z účtu. neuviedla síce v popise žiadnu poznámku, ale suma sedí podľa notárskej zápisnice, takže hádam to bude ok
kaco11
24.10.09,21:40
otec starého otca??? časovo bol vlastníkom otec starého otca, ktorý to zbúral bez povolenia a potom starý otec. Na základe čoho to prepísali vtedy?????? A čo sa týka toho účtu, ak máš výpis, kde je uvedená tá suma, že odišla z účtu tak si ho odlož. Ak sa nedajbože maminke niečo stane budeš mať problémy sa dostať k výpisom. Ináč neviem tie katastre sú fakt divné. Nám naposledy zastavili konanie zápis nového vlastníka na LV, jednalo sa o ornú pôdu, že nemáme doklad od správcu bytov o uhradení nedoplatkov. Skoro som z nôh padla. Tak som sa tam zastavila, navštívila riaditeľa katastra, pretože bol pod tým podpísaný a spýtala sa ho, či mu je dobre a nepotrebuje nejaké lieky. Okamžite zavkladovali všetko.
kaco11
25.10.09,15:12
To chapem,len som chcela poukazat na zle zavkladovanie v minulosti z coho nasledne vznikli zadavatelke temy dost neprijemne a podla mojho nazoru zbytocne problemy.
arieska
03.11.09,07:29
Stále nevieme, čo sa bude diať...mama to chcela riešiť priamo s pani z katastra, ona s ňou odmietla komunikovať, že to musí riešiť len cez notárku, ktorá má na starosti tento prípad. Naťahuje sa to ako sopel (s prepáčením).
s.renka
03.11.09,09:38
A čo Vám vlastne píšu v tom oznámení o prerušení konania? Ak žiadajú o doplnenie podkladov k zápisu listiny, čo konkrétne žiadajú?
s.renka
03.11.09,09:50
Doplnenie: Najskôr toľko, že pokiaľ už prebehlo dedičské konanie, dostali ste o tom notársku zápisnicu, potom už samotná táto notárska zápisnica je dokladom, že vlastníčkou nehnuteľností je vaša mamička.
Nie je mi jasné, prečo by kataster mal od Vás žiadať zbúracie povolenie z roku pána xy! Pravdepodobne je v niektorom z listov vlastníctva zapísaná stavba, ktorá je v zápisnici o dedičstve popísaná ako zbúraná, čiastočne odstránená, no napriek tomu v liste vlastníctva je evidovaná ako stavba so súpisným číslom na pozemku označenom príslušným parcelným číslom. Ak je to tak, potom treba ísť na príslušný obecný úrad a požiadať o vydanie potvrdenia o tom, že stavba neexistuje a tiež o rozhodnutie o zrušení súpisného čísla. Na základe týchto dokladov kataster stavbu v evidencii zruší.
Toto sa len domnievam, preto sa pýtam, čo presne Vám napísali z katastra.