Alexx19
22.10.09,19:05
Dobry den,
zamestnavatel ma odhlasil zo zdravotnej poistovne k 31.7.2009, bez dorucenej vypovede, a bez toho aby som danu vypoved videl, alebo podpisal.
Na otazku, na zaklade coho som dostal vypoved som dostal odpoved,ze som nedostal vypoved, ale moj pracovny pomer bol ukonceny na základe dohody o skonceni pracovneho pomeru, o ktorej som bol ustne informovany a tym padom ma tato dohoda plnu pravnu silu.
Co na zaklade §60 ods.2 ZP ...

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

je vraj mozne, nakolko tam nie je vyslovne napisane, ze dohoda "je inak neplatna"

ma na toto niekto vysvetlenie, resp. je toto pravne mozne?
Zoltán Kovács
22.10.09,17:10
Dobry den,
zamestnavatel ma odhlasil zo zdravotnej poistovne k 31.7.2009, bez dorucenej vypovede, a bez toho aby som danu vypoved videl, alebo podpisal.
Na otazku, na zaklade coho som dostal vypoved som dostal odpoved,ze som nedostal vypoved, ale moj pracovny pomer bol ukonceny na základe dohody o skonceni pracovneho pomeru, o ktorej som bol ustne informovany a tym padom ma tato dohoda plnu pravnu silu.
Co na zaklade §60 ods.2 ZP ...

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

je vraj mozne, nakolko tam nie je vyslovne napisane, ze dohoda "je inak neplatna"

ma na toto niekto vysvetlenie, resp. je toto pravne mozne?

Zvýraznené jednoznačne hovorí o tom, že takáto dohoda musí byť vyhotovená písomne. Preto nie je potrebné mať v tomto § uvedenú formulku "je inak neplatná". Totiž nie je uvedená iná možnosť uzavretia takejto dohody, len písomne.
drobeceva
22.10.09,17:15
Dobry den,
zamestnavatel ma odhlasil zo zdravotnej poistovne k 31.7.2009, bez dorucenej vypovede, a bez toho aby som danu vypoved videl, alebo podpisal.
Na otazku, na zaklade coho som dostal vypoved som dostal odpoved,ze som nedostal vypoved, ale moj pracovny pomer bol ukonceny na základe dohody o skonceni pracovneho pomeru, o ktorej som bol ustne informovany a tym padom ma tato dohoda plnu pravnu silu.
Co na zaklade §60 ods.2 ZP ...

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

je vraj mozne, nakolko tam nie je vyslovne napisane, ze dohoda "je inak neplatna"

ma na toto niekto vysvetlenie, resp. je toto pravne mozne?

trošku zvláštna praktika zo strany zamestnávateľa. Veď dohoda je obostranný akt - medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Akosi tomu nerozumiem. Veď od tej doby prešla dosť dlhá doba. Ty si nechodil do roboty?
Alexx19
22.10.09,17:24
trošku zvláštna praktika zo strany zamestnávateľa. Veď dohoda je obostranný akt - medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Akosi tomu nerozumiem. Veď od tej doby prešla dosť dlhá doba. Ty si nechodil do roboty?

nie, cakal som, ze mi bude dorucena vypoved ako mi bolo povedane, nic neprislo, tak som zavolal do zdravotnej poistovne a zistil som ze som odhlaseny ... ale opakujem ... dohodu som nepodpisal, neprebral a ani mi nebola dorucena
drobeceva
22.10.09,17:34
nie, cakal som, ze mi bude dorucena vypoved ako mi bolo povedane, nic neprislo, tak som zavolal do zdravotnej poistovne a zistil som ze som odhlaseny ... ale opakujem ... dohodu som nepodpisal, neprebral a ani mi nebola dorucena
mne osobne chýbajú bližšie informácie - napr. si na PN? Či len takto sedíš doma a čakáš? Asi nie celkom tomu rozumiem. Veď od doby, kedy Ťa odhlásil z-ľ prešli skoro 3 mesiace.
Alexx19
22.10.09,17:58
mne osobne chýbajú bližšie informácie - napr. si na PN? Či len takto sedíš doma a čakáš? Asi nie celkom tomu rozumiem. Veď od doby, kedy Ťa odhlásil z-ľ prešli skoro 3 mesiace.

pointa .... prisla za mnou konatelka spolocnosti, povedala mi, ze kedze ju neakceptujem ako nadriadeneho a nema u mna autoritu ukoncuje so mnou pracovny pomer k 31.7.2009 na co som sa postavil a odisiel prec. Chcel som sa prihlasit v zdravotnej poistovni ako dobrovolne nezamestnany, ale nemal som papier o tom ze bol so mnou ukonceny pracovny pomer. Neriesil som to, nakolko podla mojho nazoru kym som zamestnany - plati za mna zdravotne poistenie zamestnavatel.
drobeceva
22.10.09,18:09
pointa .... prisla za mnou konatelka spolocnosti, povedala mi, ze kedze ju neakceptujem ako nadriadeneho a nema u mna autoritu ukoncuje so mnou pracovny pomer k 31.7.2009 na co som sa postavil a odisiel prec. Chcel som sa prihlasit v zdravotnej poistovni ako dobrovolne nezamestnany, ale nemal som papier o tom ze bol so mnou ukonceny pracovny pomer. Neriesil som to, nakolko podla mojho nazoru kym som zamestnany - plati za mna zdravotne poistenie zamestnavatel.
Ty si za tú dobu nechodil do zamestnania? Sedel si doma a čakal na výpoveď? Ak si nemal v rukách nič, prečo si nenastúpil do roboty? Ak tvrdíš, že si si myslel, že si zamestnaný, tak si mal riadne chodiť do práce.
Nebolo Ti divné, že Ti zamestnávateľ nedáva mzdu? Myslím, že chybu si urobil aj Ty.
Prečo to riešiš až teraz?
Alexx19
22.10.09,18:18
Ty si za tú dobu nechodil do zamestnania? Sedel si doma a čakal na výpoveď? Ak si nemal v rukách nič, prečo si nenastúpil do roboty? Ak tvrdíš, že si si myslel, že si zamestnaný, tak si mal riadne chodiť do práce.
Nebolo Ti divné, že Ti zamestnávateľ nedáva mzdu? Myslím, že chybu si urobil aj Ty.
Prečo to riešiš až teraz?

momentalne neriesim kto spravil chybu, nejde mi o nejaky eticky princip, ale ci je dana vec po pravnej stranke v poriadku? Ak by to bolo pravne v poriadku, je to dost nebezpecne ...
nehram sa na trpitela ... len by som rad dostal odpoved na danu otazku, dakujem za kazdu radu
drobeceva
22.10.09,18:27
momentalne neriesim kto spravil chybu, nejde mi o nejaky eticky princip, ale ci je dana vec po pravnej stranke v poriadku? Ak by to bolo pravne v poriadku, je to dost nebezpecne ...
nehram sa na trpitela ... len by som rad dostal odpoved na danu otazku, dakujem za kazdu radu
Prepáč, nechcela som Ťa "kádrovať", alebo nejako dotknúť, ale:
a/ Pokiaľ si nepodpísal dohodu, mal si chodiť riadne do roboty. V takom prípade by sa dalo hovoriť, že z-ľ Ťa neoprávnene odhlásil.
Ale podľa toho, ako opisuješ, môže sa to obrátiť proti Tebe, že Ty si porušil prac.disciplínu, že si nenastúpil do zamestnania.
V prípade a/ by som to riešila súdnou cestou a z-ľ by Ti možno musel aj doplácať mzdu , ale takto....neviem, neviem.
Snáď Ti tu dá niekto aj kompetentnejšiu odpoveď.:(
Alexx19
22.10.09,18:48
Prepáč, nechcela som Ťa "kádrovať", alebo nejako dotknúť, ale:
a/ Pokiaľ si nepodpísal dohodu, mal si chodiť riadne do roboty. V takom prípade by sa dalo hovoriť, že z-ľ Ťa neoprávnene odhlásil.
Ale podľa toho, ako opisuješ, môže sa to obrátiť proti Tebe, že Ty si porušil prac.disciplínu, že si nenastúpil do zamestnania.
V prípade a/ by som to riešila súdnou cestou a z-ľ by Ti možno musel aj doplácať mzdu , ale takto....neviem, neviem.
Snáď Ti tu dá niekto aj kompetentnejšiu odpoveď.:(

v poriadku, viem, ze nie som svaty :-), kazdopadne porusenie pracovnej discipliny by si neobhajila pred inspektoratom prace, kedze ma odhlasila na zaklade dohody o skonceni pracovneho pomeru ....
nepotrebujem, aby mi niekto doplacal mzdu ... ide mi len o princip a hladanie odpovede na to, ci sa da ukoncit pracovny pomer ustnou dohodou ako mi bolo vysvetlene zo strany zamestnavatela
drobeceva
22.10.09,18:54
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
terezamaria
22.10.09,19:00
Dobry den,
zamestnavatel ma odhlasil zo zdravotnej poistovne k 31.7.2009, bez dorucenej vypovede, a bez toho aby som danu vypoved videl, alebo podpisal.
Na otazku, na zaklade coho som dostal vypoved som dostal odpoved,ze som nedostal vypoved, ale moj pracovny pomer bol ukonceny na základe dohody o skonceni pracovneho pomeru, o ktorej som bol ustne informovany a tym padom ma tato dohoda plnu pravnu silu.
Co na zaklade §60 ods.2 ZP ...

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

je vraj mozne, nakolko tam nie je vyslovne napisane, ze dohoda "je inak neplatna"

ma na toto niekto vysvetlenie, resp. je toto pravne mozne?

Alexx ťažko Ti odpovedať, keď si spravil nenapraviteľnú chybu.Napriek tomu, že si nepodpísal " Dohodu " o skončení pracovného pomeru, prestal si chodiť do práce. Zamestnávateľ pokiaľ
nemal od teba podpísanú " Dohodu ", bol povinný Ťa trpieť na pracovisku až dovtedy, pokiaľ Ti nedá výpoveď.

Sám si si určil cestu postupu. Prestal si pracovať, t.j. zamestnávateľ kľudne od 1.8. Ti môže vykazovať absenciu, kľudne 2 svedkovia denne- týždenne môžu podpisovať zápisnice o Tvojom nenastúpení do práce. Pokračovať nebudem, lebo nasleduje závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny a pod.

Ťažko sa Tebe bude brániť, keď si zostal doma. Nechodil si do práce, zamestnávateľ Ťa odhlásil zo ZP. Možno to spravil so spätnou platnosťou, neviem. Stratil si všetky práva súdne sa domáhať doplatenia mzdy z dôvodu nepodpísania " Dohody " o skončení pracovného pomeru.
veronikasad
22.10.09,19:39
Alexx19, nešlo náhodou o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe ?
Kedy vznikol tvoj prac.pomer vo firme ?
Alexx19
22.10.09,19:47
Alexx19, nešlo náhodou o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe ?
Kedy vznikol tvoj prac.pomer vo firme ?

pracovny pomer vznikol 1.2.2009, takze o skoncenie v skusobnej dobe neslo ...

ide mi len o odpoved na otazku: Je mozne uzavriet dohodu o skonceni pracovneho pomeru ustne?

Ak ano ... preco?
ak nie ... preco?

zatial mam info len o tom ze ak tam nie je formulka ", inak je neplatna" tak je platna ... ale ako mi bolo v prvom prispevku odpisane ... musi byt pisomna ... tak hladam pravdu a vysvetlenie
veronikasad
22.10.09,19:52
Zákonník práce tu už bol citovaný niekolkokrát - platnosť takejto dohody bez tvojho podpisu - to už je otázka na právnika z oblasti pracovného práva.

Zamestnávatel ťa odhlásil posledným dňom, kedy si bol v práci ?
katarina 2
25.01.11,10:35
pracovny pomer vznikol 1.2.2009, takze o skoncenie v skusobnej dobe neslo ...

ide mi len o odpoved na otazku: Je mozne uzavriet dohodu o skonceni pracovneho pomeru ustne?

Ak ano ... preco?
ak nie ... preco?

zatial mam info len o tom ze ak tam nie je formulka ", inak je neplatna" tak je platna ... ale ako mi bolo v prvom prispevku odpisane ... musi byt pisomna ... tak hladam pravdu a vysvetlenie


Dohodu o skonceni pracovneho pomeru treba uzavriet pisomne, ale ak sa tak nestane, nesposobuje to jej neplatnost (prave preto ze chyba dolozka neplatnosti podla zakonnika prace). Ustna dohoda bude platna, jedinym nasledkom moze byt pokuta od inspektoratu prace za nedodrzanie pisomnej formy dohody.