tanusik
22.10.09,19:16
Prajem pekný večer,
bola by som veľmi povďačná, aby ma niekto presne nasmeroval, popis situácie: šéf si napr. dneska vybral z pokladne 1000 EUR, šiel do Maďarska po tovar, v zmenárni v Maďarsku si tieto eurá zamenil na HUF a v ten istý deň (dneska) vyplatil zakúpený tovar/faktúru v hotovosti. Aké správne kurzy použiť? ..... zámena- kurz zmenárne? Fakt. - kurz NBS? úhrada?...a práve tú úhradu...neviem akým kurzom...Díky za odpovede....
tanusik
23.10.09,04:40
Žeby som nesprávne naformulovala otázku, že ma nikto neusmerní? Nemôžem pri úbytku hotovosti z valutovej pokl. ako nákupu v hotov. v ten istý deň použiť ten istý kurz, za aký boli prachy v ten istý deň zmenené? použiť FiFo, či váž. arit.priem? ...prosím..
kimart
23.10.09,04:54
Pri zámene peňazí používam kurz zmenárne, pri fakturácii, alebo úhrade - kurz ECB z predchádzajúceho dňa.
tanusik
23.10.09,04:58
Z predchádzajúce dňa? hmm....tak to som už čisto teraz popletené...a teda keď to robíte takto, potom súčasne pri úhrade zaúčtujete aj kurzový rozdiel,alebo ten sa pri valutovej pokladnici počíta až koncom roka...?
alušik
23.10.09,05:09
Kurzový rozdiel valutovej pokladne sa vyčísli celý až na konci roka.
tanusik
23.10.09,05:13
Takže súhlasíte s príspevkom od KIMARTa, že pri úhrade z valutovej pokladne sa môže použiť kurz taký istý ako pri zaúčtovaní faktúry, kurz ECB?
alušik
23.10.09,05:16
Áno, pri úhrade faktúry použijem kurz ECB zo dňa predchádzajúceho dňu platby. T.j. ak bola faktúra vyhotovená a zaplatená v ten istý deň, použijete rovnaký kurz a nevznikne Vám medzi faktúrou a úhradou žiadny kurzový rozdiel.;)
Daggmar
23.10.09,06:42
Mám valutovú pokladňu v CZK , po vyúčtovaní prac. cesty mám zostatok 2,00 CZK. Neviete poradiť čo s nimi ? už 2 roky tento zostatok len prenášam do ďalšieho roka a robím kurzový rozdiel. To bola výnimočná PC, inak do CR nechodieva nik, banky kovove neberu.
tanusik
23.10.09,07:03
Neviem, či sa to môže, ale ja by som ten zostatok, čo prenášate zúčtovala na účet 588 ...nemalo by sa tým nič pokaziť...
tanusik
23.10.09,07:21
Alena (alušik) díky za odpoveď, troška som z toho popletená, lebo kolegyňa predo mnou to robila tak, že záväzok (fakt.) ocenila kurzom (po minulé roky ešte predtým kurzom NBS) platným v deň uskutočnenia, teda splnenia dodávky a úhradu, teda výdaj valút z pokladnice kurzom NBS, ale nie zo dňa predchádzajúceho dňu platby (ako uvádzate), ale kurzom rovnakým, ktorý sa použil pri zaúčtovaní faktúry. Čiže nebol použitý kurz predchádzajúceho dňa, ale kurz platný v deň fakt. aj úhrady......už som Vás všetkých poplietla, čo? bolo to správne, či nie? A keby som výdaj valút ocenila napr. váženým aritmet. priemerom....?
Daggmar
23.10.09,07:53
Zabudla som poznamenať - JU.
alušik
23.10.09,09:48
Alena (alušik) díky za odpoveď, troška som z toho popletená, lebo kolegyňa predo mnou to robila tak, že záväzok (fakt.) ocenila kurzom (po minulé roky ešte predtým kurzom NBS) platným v deň uskutočnenia, teda splnenia dodávky a úhradu, teda výdaj valút z pokladnice kurzom NBS, ale nie zo dňa predchádzajúceho dňu platby (ako uvádzate), ale kurzom rovnakým, ktorý sa použil pri zaúčtovaní faktúry. Čiže nebol použitý kurz predchádzajúceho dňa, ale kurz platný v deň fakt. aj úhrady......už som Vás všetkých poplietla, čo? bolo to správne, či nie? A keby som výdaj valút ocenila napr. váženým aritmet. priemerom....?
Ak niečo nakupujete v hotovosti, tak deň dodania=dňu vyhotovenia faktúry, takže to je jeden a ten istý kurz, ktorý sa má použiť. Keď sa používali kurzy NBS, tak sa používal kurz daného dňa. Pri prechode na EUR a teda prechode pod ECB sa začal používať kurz predchádzajúceho dňa.
alušik
23.10.09,09:53
Mám valutovú pokladňu v CZK , po vyúčtovaní prac. cesty mám zostatok 2,00 CZK. Neviete poradiť čo s nimi ? už 2 roky tento zostatok len prenášam do ďalšieho roka a robím kurzový rozdiel. To bola výnimočná PC, inak do CR nechodieva nik, banky kovove neberu.
Ja som to vyriešila tak, že ku dňu invetarizácie som tie drobné vyčíslila ako inventarizačný rozdiel v pokladni - manko, ktoré sme samozrejme sme nedávali k náhrade zamestnancovi.
Daggmar
23.10.09,10:18
V JU to ako zúčtujem? VNZD - manko na základe inventúry?
a_je_to
23.10.09,23:31
Prajem pekný večer,
bola by som veľmi povďačná, aby ma niekto presne nasmeroval, popis situácie: šéf si napr. dneska vybral z pokladne 1000 EUR, šiel do Maďarska po tovar, v zmenárni v Maďarsku si tieto eurá zamenil na HUF a v ten istý deň (dneska) vyplatil zakúpený tovar/faktúru v hotovosti. Aké správne kurzy použiť? ..... zámena- kurz zmenárne? Fakt. - kurz NBS? úhrada?...a práve tú úhradu...neviem akým kurzom...Díky za odpovede....
Ak šéf nakúpil za 1000 € napr. 250000 HUF...a v pokladni HUF bolo ešte ešte napr.1115,5O HUF z minulého nákupu po 240 HUF za €, tak vypočítaš najprv vážený priemer. Najprv 1115,50 : 240 = 4,65. Potom súčty....a....výsledný kurz 251115,50 : 1004,65 = 249,95 HUF/1 €. Tento kurz je pre pokladňu vážený nákupný, komerčný, pevný a platí až do minutia hotovosti, alebo do ďalšieho doplnenia pokladne a nového priemeru.
Ak nakúpil 20.10.09 tovar napr. za 100000 HUF, tak faktúru preceníš referenčným kurzom ECB-NBS, vyhláseným 19.10. 09 /poobede !/ pre nasledujúce dni, teda 20.10.09...až do vyhlásenia ďalšieho kurzu. Teda 100000 : 266,43 = 375,33 €. Zaplatil ju nakúpenými 100000 HUF, ale tie mali hodnotu 100000 : 249,95 = 400,08 €. 400,08 – 375,33 = 24,75. Do peňažného denníka aj do KDF – KZ dáš nákup tovaru 375,33 €, inak by sa Ti nevyrovnala faktúra....a do réžie dáš výdavok 24,75, ako kurzovú stratu nákupu.
Ak chceš postup fifo, tak uhradíš najprv 1115,50 HUF za 4,65 € a ešte 98884,50 HUF za 395,54 €, spolu 100000 HUF za 400,08 €....úhrada fa a kurzový rozdiel sú rovnaké.
Stotiny presne nesedia, kurzy treba počítať na viac desatinných miest.
a_je_to
23.10.09,23:33
Mám valutovú pokladňu v CZK , po vyúčtovaní prac. cesty mám zostatok 2,00 CZK. Neviete poradiť čo s nimi ? už 2 roky tento zostatok len prenášam do ďalšieho roka a robím kurzový rozdiel. To bola výnimočná PC, inak do CR nechodieva nik, banky kovove neberu.
Tie 2,- CZK..... by som si dal vyplatiť nejaký vlastný výdavok v €, /nákup, cesťák...iné/ časť v CZK a doplatok v €, len nech sa s nimi nemusím zaoberať, stálo by to za to.
Daggmar
24.10.09,08:33
Dakujem a_je_to , takto by som s tým asi niečo vedela urobiť.
tanusik
24.10.09,16:31
Ďakujem ......a_je_to ......takže teraz sa pustiť do roboty ...
tanusik
18.11.09,11:02
Prajem pekný deň všetkým....
mám jeden dotaz .....vedúci mi dal až teraz jednu faktúru z 16.10.2009, je v mene HUF, ktorú zaplatil v ten istý deň v hotovosti ....a teraz neviem, či keď sa pozriem do archívu kurzového lístka NBS-ECB (október), či mám už pozerať kurz ktorý je na toho 16-stého, či deň predtým ...v archíve by už mal byť ten správny kurz pre ten ktorý deň, nie? hmm..či sa mýlim?
Pomóóc ....
Tweety
18.11.09,11:07
Prajem pekný deň všetkým....
mám jeden dotaz .....vedúci mi dal až teraz jednu faktúru z 16.10.2009, je v mene HUF, ktorú zaplatil v ten istý deň v hotovosti ....a teraz neviem, či keď sa pozriem do archívu kurzového lístka NBS-ECB (október), či mám už pozerať kurz ktorý je na toho 16-stého, či deň predtým ...v archíve by už mal byť ten správny kurz pre ten ktorý deň, nie? hmm..či sa mýlim?
Pomóóc ....
Pozrieš kurz predch. dňa.
a_je_to
20.11.09,18:02
Prajem pekný deň všetkým....
mám jeden dotaz .....vedúci mi dal až teraz jednu faktúru z 16.10.2009, je v mene HUF, ktorú zaplatil v ten istý deň v hotovosti ....a teraz neviem, či keď sa pozriem do archívu kurzového lístka NBS-ECB (október), či mám už pozerať kurz ktorý je na toho 16-stého, či deň predtým ...v archíve by už mal byť ten správny kurz pre ten ktorý deň, nie? hmm..či sa mýlim?
Pomóóc ....
Zadaj www.nbs.sk , klik vpravo hore na Kurzový lístok ECB, v archíve denných kurzových lístkov zadaj deň predtým, teda 15.10.2009, nájdeš kurz 268,00. Ten použiješ. Jednoduchší názorný návod - nájdeš si noviny, napr. Pravdu zo 16.10.2009, kedy bola vydaná faktúra. Tam nájdeš kurzový lístok, kde je napísané - platný od 15.10.2009 a HUF = 268,00. Týmto kurzom prepočítaš faktúru. Je to referenčný kurz, vyhlásený 15.10.09 a platný pre 16.10.09. Potom vypočítaš hodnotu HUF, ktorými platil šéf faktúru v Eurách, lebo ten nie je referenčný, ale nákupný. Rozdiel súm je kurzový rozdiel nákupu v Eurách. Hotovostný nákup v cudzej mene je v pokladni /peňažnom denníku/ vždy zapísaný v troch riadkoch. Prvý je hodnota faktúry v referenčnom kurze /504/, druhý je kurzový rozdiel/563/. Tretí je súčet spolu /211/ je hodnota HUF v Eurách, nákupným kurzom podľa § 24, ods.3, prvá veta zákona o účtovníctve. U platcu DPH ešte samozrejme "samozdanenie".
tanusik
23.11.09,07:05
Ďakujem za radu....keď ja som si stále myslela, že keď pozerám spätne, že je tam už uvedený ten kurz, ktorý bol vyhlásený deň predtým .... ...no myslela som podľa toho zle .....
tanusik
23.11.09,07:09
Ešte jedna otázka ..... netýka sa to síce valutovej pokladne, ale ....nadobudnutie tovaru v EU....dátum plnenia dodávky je napr. 24.10. ....dátum vystavenia faktúry 30.10. ...dátum obdržania faktúry 9.11. ........... mám použiť kurz pre DPH 24.10. ...?
Ďakujem ......
a_je_to
23.11.09,22:32
Ešte jedna otázka ..... netýka sa to síce valutovej pokladne, ale ....nadobudnutie tovaru v EU....dátum plnenia dodávky je napr. 24.10. ....dátum vystavenia faktúry 30.10. ...dátum obdržania faktúry 9.11. ........... mám použiť kurz pre DPH 24.10. ...?
Ďakujem ......
Pozri § 20, ods. 1, písm. b, aj § 26 zákona o DPH. Potom použi kurz, vyhlásený 29.10.09, podľa návodu z príspevku č. 21.