veronix
25.08.05,09:24
Zdravím, môže sa spýsať DOhoda o vykonaní práce aj s dobrovoľne nezamestnaným????
Zita4
25.08.05,07:27
Dobrovoľne nezamestnaný človek nie je uchádzačom o zamestnanie. Prečo by nemohol mať dohodu o vykonaní práce? Kde vidíš problém?
Luba2
25.08.05,07:28
Áno, aj dobrovoľne nezamestnaný môže mať dovp.
veronix
25.08.05,07:34
Aj ja som si myslela, že môže mať DoVP, len som si nebola istá. Ďakujem Vám za potvrdenie.
jankacip
07.09.05,11:54
Táto téma ma zaujala, preto sa chcem spýtať na vaše názory na to, že ak zamestnám dobrovoľne nezamestnaného na DoVP a zarobí mesačne napríklad 15 000,- brutto nestráca týmto pádom náhodou štatút dobrovoľne nezamestnaného ?
Martina80
07.09.05,12:01
Nie, nestratí
lucluc
26.09.05,09:35
Ahojte,

ak zamestnavam dobrovolne nezamestnaného na dohodu, mozem mu dat podpisat vyhlasenie a neodvadzat za neho dan kazdy mesiac kedze ma mesacne nizsiu odmenu ako je odpocitatelna položka ?
Pepa
26.09.05,10:14
Ahojte,

ak zamestnavam dobrovolne nezamestnaného na dohodu, mozem mu dat podpisat vyhlasenie a neodvadzat za neho dan kazdy mesiac kedze ma mesacne nizsiu odmenu ako je odpocitatelna položka ?
Môžeš .
lucluc
26.09.05,10:17
Dakujem Pepa
gita
26.09.05,10:31
Robí si dobrovoľne nezamestnaný na konci roka daňové priznanie?
ricij
26.09.05,10:33
Ak splní zákonom dané podmienky, pravdaže.
kacena
26.09.05,10:38
Ahojte,

ak zamestnavam dobrovolne nezamestnaného na dohodu, mozem mu dat podpisat vyhlasenie a neodvadzat za neho dan kazdy mesiac kedze ma mesacne nizsiu odmenu ako je odpocitatelna položka ?
Môžem dať podpísať vyhlásenie aj zamestnancovi , s ktorým mám uzatvorenú DOVP , aj keď je evidovaný ako nezamestnaný na ÚP ?
STRELEC
26.09.05,10:41
Môžem dať podpísať vyhlásenie aj zamestnancovi , s ktorým mám uzatvorenú DOVP , aj keď je evidovaný ako nezamestnaný na ÚP ?Áno, keď nepodpísal vyhlásenie inému platiteľovi svojho príjmu zo závislej činnosti. Ale to musí vedieť on sám. Na DVP sa tiež uplatňuje preddavok na daň z príjmu.
VERONIKA6
26.09.05,11:32
Nezabudni, že uchádzač o zamestnanie pracujúci na DVP môže odrobiť za mesiac najviac 64 hodín a jeho odmena nesmie presiahnuť 3 200,- Sk za mesiac.
Viera
kacena
26.09.05,11:35
Ďakujem za radu .... ste zlatí a takí pohotoví :)
VERONIKA6
26.09.05,12:06
Človek sa učí celý život, niečo je prax, niečo sa na neho nalepí a čo neviem, zistím na PORADE. Závidím Ti, že vieš doložiť smejkov, atď. Ja osobne to ešte neviem a už som na PORADE pár mesiacov. Neviem ako na to. Viera
Eva99
26.09.05,12:20
Človek sa učí celý život, niečo je prax, niečo sa na neho nalepí a čo neviem, zistím na PORADE. Závidím Ti, že vieš doložiť smejkov, atď. Ja osobne to ešte neviem a už som na PORADE pár mesiacov. Neviem ako na to. Viera
Vierka, keď odpovedáš, máš okolo toho okna, kde píšeš text taký šedý rámček. Hore máš v tom šedom rámčeku dva riadky, kde máš napísané, akým písmom píšeš, veľkosť písma, farbu písma a takú bielu usmiatu tváričku... Keď na ňu klikneš, ukážu sa Ti smajlíky, vyberieš si, ktorého chceš použiť tak, ze na neho klikneš a už ho máš tam :)

Dúfam, že som pomohla.
Pekný deň!
Zita4
26.09.05,12:26
Človek sa učí celý život, niečo je prax, niečo sa na neho nalepí a čo neviem, zistím na PORADE. Závidím Ti, že vieš doložiť smejkov, atď. Ja osobne to ešte neviem a už som na PORADE pár mesiacov. Neviem ako na to. Viera Vierka, ak používaš rýchlu odpoveď, nemáš možnosť vložiť smajlíkov ani meniť písmo. Používaj ikonku vľavo dole pod príspevkami ODPOVEDAŤ alebo rozšírené možnosti. Vtedy máš možnosť aj vkladania súborov a internetových odkazov. :)
VERONIKA6
27.09.05,05:24
:eek: No to čumím, aké je to jednuduché a ja som na to neprišla. Ďakujem Eva 99 a Zita 4. Zase som múdrejšia. Viera:D :D :D
7Ingrid7
18.10.05,06:42
Len pre uplnost, dobrovolne nezamestnana osoba, ak ma odmenu vo vyske napr. Sk 4200,- na dohodu o VP podlieha odvodom soc. poistenia? prip. ZP?
ajobs
18.10.05,16:16
Neplatí ani zdravotné poistenie, ani poistenia do Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ hradí do SP 0,8% úrazové poistenie. Ak však bude mať za 9-12/2005 vyššiu mzdu ako 13.000 Sk, musí si v roku 2006 urobiť ročné zúčtovanie ZP.
Marčella
18.10.05,17:07
Ak má osoba dobrovolne nezamestnaná vyšší príjem z dohody o vyk.práce ako je polovica minimálnej mzdy je povinný platiť si zdravotné poistenie.
endrju
18.10.05,17:52
Ak má osoba dobrovolne nezamestnaná vyšší príjem z dohody o vyk.práce ako je polovica minimálnej mzdy je povinný platiť si zdravotné poistenie.
Dobrovoľne nezamestnnaná osoba platí ZP z dôvodu dobrovoľnej nezamestnanosti.
Až pri ročnom zúčtovaní preddavkov poistného sa posudzuje aj príjem z dohôd.
7Ingrid7
19.10.05,09:18
Mili poradaci,

len tak pikoska zo vcera:

Na odd. vyberu poistneho v SP BA mi teta referetka povedala, ze dobrovolne nezamest. osoba nemoze vobec pracovat na dohodu o vykonani prace, lebo tym obchadza zakon...nevedela definovat konkretne.... :confused:
ajobs
19.10.05,19:26
Ak má osoba dobrovolne nezamestnaná vyšší príjem z dohody o vyk.práce ako je polovica minimálnej mzdy je povinný platiť si zdravotné poistenie.
Viď príspevok č.21
ajobs
19.10.05,19:28
Mili poradaci,

len tak pikoska zo vcera:

Na odd. vyberu poistneho v SP BA mi teta referetka povedala, ze dobrovolne nezamest. osoba nemoze vobec pracovat na dohodu o vykonani prace, lebo tym obchadza zakon...nevedela definovat konkretne.... :confused:
Che...che...che http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Marčella
19.10.05,19:50
Viď príspevok č.21 Podla zákona o zdravotnom poistení, ak má poistenec príjem vyssi ako polovica minimalnej mzdy mal by si platit preddavky na zdravotné poistenie. Je pravda ze v zdravotnej poistovni z dovodu nekomplikovania si zivota a zjednodusenia nechávaju platit ODN (osoba dobrovolne nezamestnaná-t.j. osoba ktorá nemá ziaden príjem) 575,- Sk s tým, ze v rámci rocného zuctovania sa poistné doplatí. Takisto so sarkastickým usmevom sa musim spýtat, ktorý poistenec sa prizna k týmto príjmom a poda danové priznanie. Vieme o com sa bavíme.
endrju
20.10.05,07:52
...Takisto so sarkastickým usmevom sa musim spýtat, ktorý poistenec sa prizna k týmto príjmom a poda danové priznanie. Vieme o com sa bavíme.
Ak sa neprizná dobrovoľne, je možné že si ho zdravotná poisťovňa "vylustruje" ako neplatiča podľa podkladov, ktoré dostane časom z daňového úradu. Zdravotné poisťovne v súčasnosti veľmi intenzívne pracujú na tom, aby mali prístup k informáciam napomáhajúcim odhaľovaniu takýchto "nepriznávačov".

Osobne by som nepriznanie príjmov z dôvodu "úspory" na poistnom na zdravotné poistenie neriskoval. Pokuta je oveľa mastnejšia ako "úspora". Nehovoriac o trestnosti takéhoto správania.
Jana Motyčková
20.10.05,12:12
Podla zákona o zdravotnom poistení, ak má poistenec príjem vyssi ako polovica minimalnej mzdy mal by si platit preddavky na zdravotné poistenie. Je pravda ze v zdravotnej poistovni z dovodu nekomplikovania si zivota a zjednodusenia nechávaju platit ODN (osoba dobrovolne nezamestnaná-t.j. osoba ktorá nemá ziaden príjem) 575,- Sk s tým, ze v rámci rocného zuctovania sa poistné doplatí. Takisto so sarkastickým usmevom sa musim spýtat, ktorý poistenec sa prizna k týmto príjmom a poda danové priznanie. Vieme o com sa bavíme.Pozri platenie preddavkov z zákone - §16 ods.2 :
Preddavky na poistné sú povinní vypočítať, platiť a odvádzať :
a) zamestnanec ...
b) SZČO ...
c) zamestnávateľ ...
d) poistenec podľa §11 ods.2 (sem patria DNO) vo výške určenej sadzbou poistného z ňou určenej sumy
e) štát ...
Ďalej ods.8 Výška preddavku na poistné ...
e) poistenca podľa §11 ods. 2 je najmenej .... (575 Sk).

Z toho, čo je podčiarknuté vyplýva, že aj keď má DNO príjem, preddavky z nich platiť nemusí, ale ak chce, môže si určiť preddavky vo vyššej sume ako 575 Sk.
Jozef Mihál
21.10.05,05:52
Takisto so sarkastickým usmevom sa musim spýtat, ktorý poistenec sa prizna k týmto príjmom a poda danové priznanie. Vieme o com sa bavíme.Marčella osobne nikomu z dobrovoľne nezamestnaných nedoporučujem nepríznávať svoje príjmy. Už nie sme v časoch ťažkého budovania novej Slovenskej republiky, kedy nič nefungovalo a o informatike v štátnej správe sa len snívalo. Dnes si zdravotná poisťovňa poľahky prelustruje každého dobrovoľne nezamestnaného na Daňovom úrade a keďže zamestnávatelia na DÚ povinne nahlasujú všetky vyplácané príjmy zo závislej činnosti - nie je problém zistiť si, že pán X.Y., ktorý nepodal ročné zúčtovanie, mal vo firme Z.Q. príjem z dohôd.