milada40
22.10.09,20:53
S priatelom sme si kupili byt. Ako si zabezpecit dozivotne uzivanie bytu zadarmo t.j. uchranit svoje sukromie pred neopomenutelnymi dedicmi?
arizona
22.10.09,19:01
S priatelom sme si kupili byt. Ako si zabezpecit dozivotne uzivanie bytu zadarmo t.j. uchranit svoje sukromie pred neopomenutelnymi dedicmi?

Nevysvetlíš bližšie o čo vlastne ide?:confused:
Na nezrozumeiteľnú otázku ťažko dostaneš presnú odpoveď.:rolleyes:

Inak, takmer všetko sa dá robiť písomne -zmluvou...
Flinstone
22.10.09,19:27
aj ja chcem byt, ktory budem môcť užívať zadarmo doživotne do konca života....
zrejme si mala na mysli ako sa zabezpečiť aby v prípade smrti jedného z partnerov dediči nedonútili predať byt, resp. vyplatiť...
čím presnejšie formuluješ otázku, tým presnejšiu odpoveď dostaneš.
Dáša_
22.10.09,19:44
predpokladám, že priateľ má deti z predchádzajúcich vzťahov.

V prípade jeho smrti by boli neopomenuteľnými dedičmi a mali by nárok na istú časť bytu.
milada40
22.10.09,20:05
asi som sa nevyjadrila dost presne..nerada by som bola, aby ma priatelove deti donutili byt predat a vyplatit im ciastku..da sa to zabezpecit zavetom alebo nejakou zmluvou?
milada40
22.10.09,20:06
sorry..prehodil sa text...nechcela by som aby ma deti donutili byt predat a vyplatit ciastku
milada40
22.10.09,20:10
Pre Arizona:
nie sme manzelia, ale vlastnime byt spolocne, chcem byt uzivat az do smrti sama iba s priatelom alebo v pripade jeho smrti sama bez pritomnosti jeho deti, pripadne abyh sa nestalo, ze ma vystvu..potom nech si robia s bytom co len chcu, t.j. netuzim po darovani priatelovej ciastky
Mária27
22.10.09,20:17
Pokiaľ žijete, tak si nerušene užívajte.
Ak by však spoluvlastník zozmrel, prebehlo by normálne dedičské konanie na jeho podiel. Neopomenuteľní dediči sú zatiaľ zákonní dediči, môžu sa len vydediť (dosť ťažko). Avizuje sa však v tomto zmena zákona.
milada40
22.10.09,20:21
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
arizona
22.10.09,20:28
Pre Arizona:
nie sme manzelia, ale vlastnime byt spolocne, chcem byt uzivat az do smrti sama iba s priatelom alebo v pripade jeho smrti sama bez pritomnosti jeho deti, pripadne abyh sa nestalo, ze ma vystvu..potom nech si robia s bytom co len chcu, t.j. netuzim po darovani priatelovej ciastky
Keby ste boli manželia, po jeho smrti by si dedila polovinu+ časť z druhej poloviny ( rovnaká čiastka pre všetkých , deti a Ty), takže by si bola nadpolovičným dedičom a vyštvať by Ťa nemohli.( tým netvrdím, že nie vyplatiť, ale bola by to menšia čiastka).

Ale ak by priateľ zomrel, asi by si neurobila nič s tým, keby jeho deti žiadali vyplatiť svoju čiastku. Tým, že by si ich vyplatila, byt je iba Tvoj a môžeš si s ním robiť čo chceš.
Dáša_
22.10.09,20:28
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu

no ale deti sú neopomenutelni dediči - tu myslím celkom závet nepomôže.
milada40
22.10.09,20:34
pre ARIZONA:
a co zavet?
zmluva o dozivotnom uzivani bytu?..nic take neexistuje?
arizona
22.10.09,20:36
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
pozri aj tu:
http://www.porada.sk/1182766-post3.html
milada40
22.10.09,20:42
pre ARIZONA
hm,nemam nic proti detom..viem ze moje deti priatela nechaju dozit v byte...ziadny iny nema, bezo mna by bol bezdomovec
Jeho deti su na prachy....nestaraju sa o otca, dcera len berie, syn na neho kasle...a este aj to co sme si spolocne kupili a zariadili by im patrilo?...potrebujem tam klud, ani ich nechcem vydedit...nech maju, alee stahovat sa mi uz nechce
Mária27
22.10.09,20:48
pre Maria27
neviete poradit ci sa neoplati zabezpecit byt zavetom u notara?- pre istotu
Veď neopominuteľnosťou sa zabezpečuje práve proti závetu, aby ich dedičské nároky, ktoré by im patrili zo zákona, nemohol odkázať iným. Keby nepísal závet, dedí sa zo zákona automaticky.
Jediná cesta by bola vydedenie, ale to je ťažko dosiahnuť.

Ak by však nemal kto dediť po tebe len priateľ, prevedte celé vlastníctvo na teba.
milada40
22.10.09,20:50
pre ARIZONA
dedicstvo mi je jasne, ale niekde som citala ze otec odkazal jednemu synovi dom s tarchou...brat tam moze v jednom byte dozivotne byvat...som myslela ze sa da aj s bytom
milada40
22.10.09,20:53
pre Maria27:
naco je potom zavet, ktory ma vyjadrit zelanie porucnika- ked nemoze so svojim majetkom robit co chce...ved deti by neboli vydedene...mohli by dedit auto, dom po starych rodicoch, predmety po otcovi...len nie byt
milada40
22.10.09,20:56
pre Maria27
Ja mam tri deti, ktore ho istotne o byt neoberu...a takisto bych pre istotu spisala zavet, nech ma priatel uz pokoj s byvanim dosmrti
Mária27
22.10.09,20:56
pre ARIZONA:
a co zavet?
zmluva o dozivotnom uzivani bytu?..nic take neexistuje?

Takú zmluvu treba s niekym uzatvoriť. To by ste mohli pri dedičskom konaí s ostanými dedičmi - že oni zdedia byt a teba tam nechajú bývať. Ale ako píšeš, byt by asi zhrabli a zmluvu nepodpísali.
Poručiteš môže napísať len závet, ale ten ti nepomôže. Nemôže byť závet s podmeinkou, kedysi to bolo.
Mária27
22.10.09,21:01
pre Maria27:
naco je potom zavet, ktory ma vyjadrit zelanie porucnika- ked nemoze so svojim majetkom robit co chce...ved deti by neboli vydedene...mohli by dedit auto, dom po starych rodicoch, predmety po otcovi...len nie byt

Keď máte čo dediť aj viac, tak poručiteľ môže odkázať závetom byt tebe a im ostatné. Oni majú dostať len toľko , čo im patrí zo zákona, nemusia presne to či ono, ani z každej veci kúsok.
Ty môžeš s nimi uzatvoriť aj dedičskú dohodu - ty budeš dediť podiel na byte a oni ostatné - ale to sa môžete dohodnúť až po smrti.
Xanti
22.10.09,21:01
Len tak premýšlam...

čo keby ste si vy dvaja ( ty a priateľ ) dali v katastri zapísať vecné bremeno dožitia, tým pádom aj keby deti zdedili byt, teda polovicu po hociktorom z Vás, tak by nemohli predať byt, lebo by bola na ňom ťarcha...
vaše dožitie...

nedá sa to tak urobiť. Ty daruješ mne ja darujem tebe ( vymeniť podiely :-)) a zavkladovať ťarchu.
milada40
22.10.09,21:02
pre Maria27

a ked mi byt priatel odkaze? teda jeho ciastku? kolko bude patrit neopomenutelnym dedicom...ved isto nie vsetko, iba zakonna cast - je to polovica co by dedili zo zakona?
arizona
22.10.09,21:03
pre ARIZONA
hm,nemam nic proti detom..viem ze moje deti priatela nechaju dozit v byte...ziadny iny nema, bezo mna by bol bezdomovec
Jeho deti su na prachy....nestaraju sa o otca, dcera len berie, syn na neho kasle...a este aj to co sme si spolocne kupili a zariadili by im patrilo?...potrebujem tam klud, ani ich nechcem vydedit...nech maju, alee stahovat sa mi uz nechce
milada, ja ťa nesúdim, nepoznám podrobnosti, určite máš svoj dôvod, prečo sa pýtaš... ;):)



pre ARIZONA:
a co zavet?
zmluva o dozivotnom uzivani bytu?..nic take neexistuje?
Nechápem celkom, akú zmluvu myslíš. Veď polovica bytu je tvoja, ty ho môžeš užívať ďalej, ale...musíš vyplatiť podiel z druhej polovice, aby si sa stala výlučným vlastníkom. Tým je byt Tvoj, aj jeho deti dostanú to, čo im zo zákona patrí.
Ale ty asi myslíš niečo také, aby si nemusela dedičov vyplatiť po smrti tvojho priateľa? Aby sa jeho deťom daný podiel z bytu vyplatil až po tvojej smrti? Alebo niečo také?
Také niečo asi neexistuje ( ak sa mýlim opravte ma prosím)

Ak nechceš jeho deti ukrátiť, ale nechceš ich vyplatiť hneď po smrti svojho priateľa, možno by mohol priateľ svoju polovinu predať Tebe a Ty potom napr.napíšeš závet, kde danú polovicu bytu dáš jeho deťom.(trochu komplikované, ale je to jedna z možností...)
milada40
22.10.09,21:04
pre Xanti: skusime sa poradit..nahodou ide zajtra priatel na kataster...v inej veci....ak by to slo, diky za radu
Mária27
22.10.09,21:04
Takto to znie:

§ 479

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.



Predpokladám, že sú plnoleté.
Xanti
22.10.09,21:06
pre Xanti: skusime sa poradit..nahodou ide zajtra priatel na kataster...v inej veci....ak by to slo, diky za radu
TO len tak premýšľam,
lebo kto už len kúpi byt s ťarchou? V podstate je nepredajný a boli by ste obaja zabezpečený. Len či sa to tak dá.
milada40
22.10.09,21:09
pre arizona
citat
Ak nechceš jeho deti ukrátiť, ale nechceš ich vyplatiť hneď po smrti svojho priateľa, možno by mohol priateľ svoju polovinu predať Tebe a Ty potom napr.napíšeš závet, kde danú polovicu bytu dáš jeho deťom.(trochu komplikované, ale je to jedna z možností...)

takto to nepojde, aj ked by to bola jedna z moznosti a vobec nie zlozita...ale aj ja mam deti..a chceme to urobit obojstranne..ak ja od neho nieco chcem, to iste urobim aj ja,aby mal i on istotu...hoci ja za svoje deti rucim
milada40
22.10.09,21:11
pre maria27
ano, deti su plnolete a isto by sa radi usadili v BA...ved tu uz vlastne aj ziju v podnajme
arizona
22.10.09,21:13
TO len tak premýšľam,
lebo kto už len kúpi byt s ťarchou? V podstate je nepredajný a boli by ste obaja zabezpečený. Len či sa to tak dá.
Prečo nie? Keď bude výhodná kúpa, kupca sa môže nájsť, nasťahuje sa a "ťarchu" po troške vyštvú, alebo vysťahujú do komory...

Poznám prípad, keď jedna známa kúpila dom aj s "ťarchou" - babkou...:mee:;):rolleyes:
Mária27
22.10.09,21:15
No tak odkáže polovicu hodnoty majetku tebe (konkrétne jeho časť bytu) a druhú polovicu im. Má to približne rovnakú hodnotu?
milada40
22.10.09,21:15
pre maria27

Keď máte čo dediť aj viac, tak poručiteľ môže odkázať závetom byt tebe a im ostatné. Oni majú dostať len toľko , čo im patrí zo zákona, nemusia presne to či ono, ani z každej veci kúsok.
Ty môžeš s nimi uzatvoriť aj dedičskú dohodu - ty budeš dediť podiel na byte a oni ostatné - ale to sa môžete dohodnúť až po smrti


ved o tom to je, ze nie sme manzelia a deti by dedili vsetko , aj co sme si spolocne nadobudli....moje a ci jeho...a potom naco si potom zveladujeme a uzivame?
Xanti
22.10.09,21:16
Prečo nie? Keď bude výhodná kúpa, kupca sa môže nájsť, nasťahuje sa a "ťarchu" po troške vyštvú, alebo vysťahujú do komory...

Poznám prípad, keď jedna známa kúpila dom aj s "ťarchou" - babkou...:mee:;):rolleyes:
No áno ale kto kúpi pol bytu:confused:, kedže len polovica bude predmetom dedenia? Hm?
Ako celý beriem, ale polovicu bytu z ťarchou, jedine veľmi lacno. A to si deti zrátajú, že ak počkajú do skonania druhého bude to za oveľa viac peniažkov. :o
Mária27
22.10.09,21:24
pre maria27

ved o tom to je, ze nie sme manzelia a deti by dedili vsetko , aj co sme si spolocne nadobudli....moje a ci jeho...a potom naco si potom zveladujeme a uzivame?

Škoda, že už nesobášim ...
Ale vážne: zvelaďujete spolu, takže sa zvelaďujú oba podiely bytu. Dedila by si po ňom ako spolubývajúca, keby neboli potomci. Ale určite máte z tohto vzťahu aj výhody, inak by ste sa zosobášili. Treba si vybrať.
milada40
22.10.09,21:26
pre maria27

No tak odkáže polovicu hodnoty majetku tebe (konkrétne jeho časť bytu) a druhú polovicu im. Má to približne rovnakú hodnotu?

..ale kdeze...este iba zariadujeme..vsetko co mal dal do bytu,/financie/, teraz mame aj uver a za moje kupujeme..ale hodnota nebude rovnaka..jedine ak dam vyprazdnit byt...ale keby dostali zavetom iba svoju polovicku ako neopominutelni a potom ostatne?
milada40
22.10.09,21:29
pre maria27

Škoda, že už nesobášim ...
Ale vážne: zvelaďujete spolu, takže sa zvelaďujú oba podiely bytu. Dedila by si po ňom ako spolubývajúca, keby neboli potomci. Ale určite máte z tohto vzťahu aj výhody, inak by ste sa zosobášili. Treba si vybrať.
...uz sa mi odnechcelo aj zveladovat..to aby sme si zacali setrit na vypaltenie dedicov
Mária27
22.10.09,21:30
Môžeš tvrdiť, že nábytok je tvoj.

Pod mojím príspevkom stlač "cituj" a píš pod to. Nemusíš kopírovať.
milada40
22.10.09,21:40
Môžeš tvrdiť, že nábytok je tvoj.

Pod mojím príspevko stlač "cituj" a píš pod to. Nemusíš kopírovať.
to sa nemusi potom vsetko dokladovat?
najviac sa asi da stlacit vyplatenie sumy keby neopomenutelni dostali iba minimum co im patri, t.j. polovicu zo zakona...
nechcem vyzerat ako nenasytnik...ved to by cakalo aj tie moje...a po smrti oboch by si pat deti mohlo predavat ako by len chceli
Mária27
22.10.09,21:43
Dokazovať vyšší majetok by museli oni. Dôkaz môžu použiť list vlastníctva a úver (dedia sa aj dlhy). Nábytok je tvoj a basta!
milada40
22.10.09,21:51
zatial dakujem za rady, zacinam byt znechutena..tusim sa odstahujem opat k ex a toto tu predam priatelovi nech ma kazdy pokoj
Dáša_
23.10.09,03:54
A máte každý viac majetku, nie iba byt? Ak áno, tak je potom závet riešením.
Cca spočítate, čo je za koľko. Predpoklajme, že polovica bytu = približne hodnote chalupy, auta, úspor ... Tak proste nech im v záveti odkáže ten zvyšok. Tým by dostali minimum zo zákona, t.j. polovicu jeho majetku a zvyšnú polovicu, t.j. pol bytu by odkázal tebe.

A rovnako z druhej strany...