Zafhira
22.10.09,23:27
Ahojte, poraďáci. Myslím, že táto téma sa tu už niekedy preberala, ale nie som si istá. Som spoluvlastníčkou 4-izbového bytu, ostatní spoluvlastníci sú bratia môjho manžela. V januári prišli dvaja manželovi bratia z nápadom, že sa nechajú vyplatiť z bytu a potom to začalo. Rôzne naschvály typu riady po celom byte, minutý toaletný papier, cudzí ludia prespávajúci u nás bez našeho vedomia atď. Skončilo to pri tom, že si jeden z manželových bratov nainštaloval v byte kameru, ktorou ma nasnímal a takto zhotovený záznam stiahol na USB-kľúč a kdekomu to ukazoval. Samozrejme, že prišlo k hádke.Jeden brat sa odsťahoval z bytu v auguste 2008, druhy teraz v polovici októbra 2009. Po odchode toho prvého sme museli vymeniť zámok, nakoľko bol pokazený. E-mailom som ho upozornila, že zámok je vymenený a vyzvala som ho, nech si príde pre kľúč. Dodnes deň tak neurobil. Ten, ktorý sa teraz odsťahoval si kľúč od bytu nechal. Problém je v tom, že v minulosti s ním boli problémy - kradol peniaze a listy zo schránky, pretože blicoval v škole, škola chcela informovať rodičov a on sa bál, tak listy vybral a asi ich zahodil. Moja otázka znie: Ak mám dôvodnú obavu, že by nám po jeho odchode mohli počas našej neprítomnosti z bytu miznúť veci, môžem nejako ochrániť svoj majetok bez toho, aby som sama porušila zákon, napr. výmenou zámku ? Alebo mám klasicky čakať, až niečo zmizne a potom volať políciu, ktorá aj tak nebude vedieť nič urobiť, nakoľko menovaný má kľúč od bytu a je 1/4 vlastníkom ?
arizona
22.10.09,21:31
Všetci ste rovnocennými vlastníkmi 1/4 , takže máte rovnaké práva. Vymenením zámky, či znemožnením prístupu do bytu by si porušovala jeho vlastnícke práva.
Aj keby Ti niečo ukradol, nemôžeš mu znemožniť prístup. Musela by si to riešiť inak...
Mária27
22.10.09,21:35
Vymeniť! Nie zámky, ale byt - za niečo menšie a zvlášť. Nestačila by ti garsonka?
Flinstone
23.10.09,04:40
súhlasím... vymeň byt... v strachu sa nedá žiť.
Zafhira
23.10.09,07:04
Ono to zase nie je také jednoduché. Po smrti svokrovcov sme v byte bývali ja, môj manžel a jeho traja súrodenci. Ja a manžel sme do bytu formou úverov investovali asi 300.000,-, ďalších 30.000,- sme dali na odkúpenie bytu do OV, ďalších 56.000,- na plastové okná, ďalších 25.000,- na novú kuchynskú linku. Od roku 2003 sme tam sami platili nájomné. Svokra bola v nezávideniahodnej situácii, svokor alkoholik, ktorý jej nedával peniaze, dokonca za ňu neplatil ani zdravotné poistenie-dlh cca. 66.000,-V lete 2008 sme sami z manželom prerábali kúpeľňu, nový sprchovací box, nové umývadlo, nové obklady a dlažba, nová malovka, v hale sme si sami postavili rohovú šatníkovú skriňu, nikto nám s ničím nepomohol, všetko sme robili svojpomocne. Ak to dokážete pochopiť, nie som človek, ktorý sa vzdáva, prečo by som mala opúšťať to, na čom som sa narobila ako jedno hovado ? Teraz by to aj tak bolo nevýhodné, keby sme byt predali. Nemám problém ísť do garzónky ale máme 2 psov, posledný z manželových bratov by chcel zostať s nami a v neposlednom rade sa mi do garzónky nezmestia veci zo 4-izbového bytu, totiž 95% vecí v tomto byte je mojich a manželových. Mám 34 rokov a ešte nemáme deti, pretože posledných 10 rokov sme sa viac starali o to, aby sa mali dobre ostatní a na seba sme kašlali. Neprivediem dieťa do garzónky, to by asi nebolo dobré.
Mária27
23.10.09,08:35
V takomto prípade máš odpovedané na prvú otázku – nemôžeš si chrániť majetok výmenou zámku, lebo je tam aj ich majetok, ktorý by si im znemožnila užívať, čo je protiústavné.

Na druhú otázku si si odpovedala, polícia ti nepomôže. Tvoj problém nie je vo výchove švagrov, ale v riešení spoluvlastníctva. Oni ti navrhli, aby si ich vyplatila. Nesúhlasila si a tak ti robia zle. Prečo ich nevyplatíš, aby si mala pokoj? Pri vyporiadaní spoluvlastníctva si môžeš započítať investície aj ich bezdôvodné obohatenie v čase, keď sa nepodieľali na nákladoch bývania. Ak by ste sa nedohodli, daj návrh na súd.

Tá garsónka bol príklad, neuvádzala si iné majetkové skutočnosti, len štvrtinové podiely. Myslím, že keby sa musel byt predať (nemala by si peniaze na vyplatenie), vyšlo by ti aj na väčší byt. Iné otázky ako o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva je asi zbytočné klásť.
Zafhira
23.10.09,13:37
Sranda je, že v tom byte im okrem ich m2, ktoré im prináležia z dedičstva, nič iné nepatrí. Pravdou je, že naozaj chceli a chcú vyplatiť, bolo naplánované stretnutie, kde sa mali dohodnúť podmienky vyplatenia, najprv prisľúbili svoju účasť a potom nedošiel ani jeden z nich, bez udania relevantného dôvodu. Ja som od začiatku súhlasila s vyplatením, peniaze mám pripravené.
Realitný maklér a takisto aj súdny znalec sa zhodli, že momentálna cena bytu v takom stave, v akom sa byt nachádza, je najviac 2.000.000,- Sk (66.387,83 eur) a to sú v tom vrazené ešte naše peniaze. Byt je plesnivý, v dome je výťah v katastrofálnom stave, celý dom je značne poškodený. A oni chcú každý 850.000,- (28.215,- eur ) Byt išiel do dedičstva presne v takej sume, v akej sa pohybuje teraz, my sme ešte doňho naváľali kopec peňazí, takže by som ich reálne mala vyplatiť už z našich investícíí. Nechcú to pochopiť a trvajú na uvedenej sume. Momentálne je pripravená žaloba na súd, ktorá sa bude podávať na budúci týždeň.
Zafhira
23.10.09,14:55
Jeden bude mať 30 a druhý má 21, takže z hľadiska zákona sú plnoletí, či sú dospelí, to je na pováženie. Ten starší trpí Oidipovským syndrómom (jediná správna žena bola jeho matka, všetky ostatné ženy sú podľa jeho názoru p..e) a ten mladší je typ NIET MÚDREJŠIEHO NA SVETE AKO SOM JA. Ten starší nerešpektuje nič, dokonca ani rozhodnutie súdu týkajúce sa dátumu platenie výživného (zásadne ho namiesto do 15-teho posiela po 20-om, pričom ho nezaujíma, či má jeho 4-ročný syn za čo žiť, neplatí dane, naháňajú ho exekútori, napožičiavané má toľko, že mu na splatenie jeho dlhov nebude stačiť ani to, čo mu vyplatím za jeho časť bytu. Ten mladší speje presne do toho istého štádia, tiež mu chodia rôzne výzvy aby čosi zaplatil, no on kašle na to. Hotová Adams family. Kto nezažil, neuverí.