zhv
23.10.09,07:50
Dobrý deň,
prosím Vás ako je to u Vás s čerpaním rozpočtu na položky.
V našej ZŠ po určení rozpočtu od MŠ SR ( shváleného na zastupiteľstve MÚ )dodržujeme čerpanie na hlavné položky:610,620,630. Teraz sme niečo ušetrili na prevádzke,čiže z 630 by sme chceli použiť na 610,620 ( mzdy a odvody,konkr.odmeny).Je to možné,alebo musíme dodržať rozpočet?

ďakujem
Sabadka
23.10.09,06:08
Dobrý deň,
prosím Vás ako je to u Vás s čerpaním rozpočtu na položky.
V našej ZŠ po určení rozpočtu od MŠ SR ( shváleného na zastupiteľstve MÚ )dodržujeme čerpanie na hlavné položky:610,620,630. Teraz sme niečo ušetrili na prevádzke,čiže z 630 by sme chceli použiť na 610,620 ( mzdy a odvody,konkr.odmeny).Je to možné,alebo musíme dodržať rozpočet?

ďakujem

Rozpočet daný z MŠ SR daný hlavne na 610 je záväzný, preto sa to aj volá záväzný ukazovateľ, čo znamená že je nemenný. Škola si ho sama nemôže ani navyšovať ani znižovať, presúvať financie môžete len v rámci 620ky a 630ky t. j. ak máš ušetrené na 620kach tak ich môžeš presunúť na 630ky čiže na prevádzku alebo opačne z prevádzky si doplniť 620ky, ale ani zo 620ky ani zo 630ky nemôžeš svojvoľne si presunúť peniažky na 610 ku. Celkový objem finančných prostriedkov na 610kach vychádza z mzdových nortmatívov daných MŠ SR a počtu detí na vašej škole a nenormatívnych finančných prostriedkov, ktoré zahŕňajú mzdy pre asistentov učiteľa (ale pozor nie je asistent ako asistent) a mzdové prostriedky na vzdelávacie poukazy ( z týchto sa hradia napr. odmeny pre vedúcich krúžkov)
susann2
23.10.09,06:15
Ak rozpočet zastupiteľstvo schválilo s rozpísaním súm na položky, a vy ich chcete použiť inak, musíte požiadať zriaďovateľa o úpravu rozpočtu a zastupiteľstvo schváliť. Ak rozpočet nie je rozpísaný na položky, môžete si ho upravovať, ako potrebujete.
Sabadka
23.10.09,06:19
Ak rozpočet zastupiteľstvo schválilo s rozpísaním súm na položky, a vy ich chcete použiť inak, musíte požiadať zriaďovateľa o úpravu rozpočtu a zastupiteľstvo schváliť. Ak rozpočet nie je rozpísaný na položky, môžete si ho upravovať, ako potrebujete.

Ale len v rácmi 620 a630. 610 si svojvoľne upravovať nemôžu.
susann2
23.10.09,06:27
Rozpočet daný z MŠ SR daný hlavne na 610 je záväzný, preto sa to aj volá záväzný ukazovateľ, čo znamená že je nemenný.

Sabadka odkiaľ to máš, že rozpočet na mzdy daný z MŠ SR je nemenný ? Pokiaľ ja viem, je to pre školy a zriaďovateľa len orientačný ukazovateľ. Nikdy sme ho nedodržali, ani sme nikdy problém nemali. Viem ale o zriaďovateľoch, ktorí určujú v rozpočte položky školám a tie už musia byť dodržané. Viem, že to bolo kedysi, ale odkedy rozpočet schvaľuje školám zriaďovateľ je to inak.
zhv
23.10.09,06:30
Mňa by tiež zaujímalo konkrétne znenie zákona,že 610 musím dodržať.
zatiaľ ďakujem
Sabadka
23.10.09,06:47
Sabadka odkiaľ to máš, že rozpočet na mzdy daný z MŠ SR je nemenný ? Pokiaľ ja viem, je to pre školy a zriaďovateľa len orientačný ukazovateľ. Nikdy sme ho nedodržali, ani sme nikdy problém nemali. Viem ale o zriaďovateľoch, ktorí určujú v rozpočte položky školám a tie už musia byť dodržané. Viem, že to bolo kedysi, ale odkedy rozpočet schvaľuje školám zriaďovateľ je to inak.

Písala som svojvoľne, to teda znamená, že ak chce povýšiť 610ky tak to musí vykonať so súhlasom zriaďovateľa. A finančné prostriedky dané z MŠ a rozpísané MŠ SR na záväzné ukazovatele nie sú orientačné ale záväzné. A že by o tom hovoril zákon o rozpočtových pravidlách a zákon o štátnom rozpočte?:):) Len tak mimochodom tieto zákony platia aj pre obce, ktoré dostávajú peniaze na školy zo štátneho rozpočtu, len akosi to nedodržujú všetky.
zhv
23.10.09,06:52
Môžeš uviesť § týchto zákonov?
Sabadka
23.10.09,07:06
Môžeš uviesť § týchto zákonov?

Napríklad zákon 523/2004 o rozpočtových pravidlách §16 Presuny rozpočtových prostriedkov hovorí:
Ak na úhradu nevyhnutného výdavku neboli v rozpočte kapitoly zabezpečené potrebné prostriedky môže ich správa kapitoly zabezpečiť predovšetkým presunom rozpočtových prostriedkov v rámci svojho rozpočtu. Pri vykonávaní takých presunov v rozpočtových prostriedkov nemožno meniť záväzné ukazovatele rozpočtu kapitoly.


A ak to nie je dovolené robiť na vyšších inštanciách, tak to nemôže spraviť svojvoľne ani rozpočtová organizácia. A žiaľ bohu 610ka mzdy sú záväzný finančný ukazovateľ. Neviem či dostávate Rozpočtové opatrenia aj v písomnej podobe od svojho zriaďovateľa,ale ak nie tak choďte za ním, nech Vám ukáže rozpočtové opatrenie, ktoré oni dostávajú od KŠÚ, ktorý rozpisuje finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu pre všetky školy a tam máte čierne na bielom napísané že 610 ky Mzdy, platy, služobné príjy a OOV sú záväzné ukazovatele a 620 poistné a príspevky do poisťovní a 630 tovary a služby sú orientačné ukazovatele, teda len týmito môžete hýbať podľa ľubovôle.


Teraz sa spýtam ja, podľa akého zákona a akého § chceš navýšiť záväzné ukazovatele na 610 kach pridelených zo štátneho rozpočtu?:confused::mee:
susann2
23.10.09,07:32
Sabadka, prepáč budem ti oponovať, neber to v zlom. KŠU oznámi začiatkom roka zriaďovateľovi výšku normatívnych príspevkov, v prílohe je rozpísaný rozpočet na konkrétne školy. Jediný záväzný ukazovateľ pre zriaďovateľa je určenie minimálneho objemu finančných prostriedkov na osobné náklady a prevádzku pre konkrétnu školu. Zriaďovateľ má rozpísať rozpočet škole na položky a zaslať KŠU. Keby položka 610 bola záväzná, /záväzný je len minimálny objem fin. prostriedkov na osobné náklady/ bola by tam pevne stanovená, ale to nie je. U nás to funguje tak, že zriaďovateľ mi to posunie a ja si to rozpíšem ako potrebujem. Koncom roka sa robí ešte úprava rozpočtu, a vtedy ak potrebujem popresúvam medzi položkami. Ja to robím aj za zriaďovateľa, takže všetky materiály mám u seba.
zhv
23.10.09,08:08
Kto je tvojím zriaďovateľom mesto alebo obec?
Sabadka
23.10.09,08:11
Sabadka, prepáč budem ti oponovať, neber to v zlom. KŠU oznámi začiatkom roka zriaďovateľovi výšku normatívnych príspevkov, v prílohe je rozpísaný rozpočet na konkrétne školy. Jediný záväzný ukazovateľ pre zriaďovateľa je určenie minimálneho objemu finančných prostriedkov na osobné náklady a prevádzku pre konkrétnu školu. Zriaďovateľ má rozpísať rozpočet škole na položky a zaslať KŠU. Keby položka 610 bola záväzná, /záväzný je len minimálny objem fin. prostriedkov na osobné náklady/ bola by tam pevne stanovená, ale to nie je. U nás to funguje tak, že zriaďovateľ mi to posunie a ja si to rozpíšem ako potrebujem. Koncom roka sa robí ešte úprava rozpočtu, a vtedy ak potrebujem popresúvam medzi položkami. Ja to robím aj za zriaďovateľa, takže všetky materiály mám u seba.

Nehnevám sa, ale ako čítam tak čítam to rozpočtové opatrenie z KŠU pri 610 mám napísané len záväzný ukazovateľ nikde nemám napísané minimálny objem. A snažím sa ti vysvetliť už peknýh pár príspevkov, že ty si môžeš upraviť aj 610 ak na ne potrebuješ peniaze ale nemôžeš tak rozhodnúť sama, potrebuješ to odôvodniť a požiadať zriaďovateľa o preklasifikáciu finančných prostriedkov zo 630 na 610, aby si to mala aj podľa zákona legálne, to že to robíš aj doteraz je ok, len to nemáš podložené ničím a ak ti príde kontrola na verejné financie(čo môže a nemusí) tak ako odôvodníš svojvoľné presúvanie finančných prostriedkov? "Viete chceli sme mať odmeny, na prevádzku sme neminuli tak sme to hodili na 610-ky? - táto argumentácia ti neobstojí a v konečnom dôsledku to môže obnášať porušenie rozpočtových pravidiel, čo v praxi znamená, že o tú sumu o ktorú porušíš rozpočtové pravidlá ti budú krátiť rozpočet na budúci kalendárny rok a samozrejme dostaneš zápis, o porušovaní rozpočtových pravidiel.

Ináč rozpis finančnýchprostriedkov z MŠ SR nájdeš aj na stránke ministerstva, konkrétne pre každú jednu školu a školské zariadenie v SR a vôbec nie náhodou máš určený normatív na mzdy a normatív na prevádzku.
susann2
23.10.09,08:25
Zisťujem, že tie umernenia z KŠU asi nebudú rovnaké, už som sa s tým stretla. Ja ich mám také, ako som písala. Vôbec to nepresúvam svojvolne, zriaďovateľ mi tú možnosť dal, robím to za neho, samozrejme že to podpisuje. Vyhovuje mi to, nenamietam, lebo si ho upravujem, ako potrebujem.

Odkaz pre zhv: zisti si u zriaďovateľa, aké pokyny ohľadom rozpočtu má z KŠU a či a ako to rozpísal na položky.
Sabadka
23.10.09,08:31
Zisťujem, že tie umernenia z KŠU asi nebudú rovnaké, už som sa s tým stretla. Ja ich mám také, ako som písala. Vôbec to nepresúvam svojvolne, zriaďovateľ mi tú možnosť dal, robím to za neho, samozrejme že to podpisuje. Vyhovuje mi to, nenamietam, lebo si ho upravujem, ako potrebujem.

Odkaz pre zhv: zisti si u zriaďovateľa, aké pokyny ohľadom rozpočtu má z KŠU a či a ako to rozpísal na položky.

Ak to máš schválené zriaďovateľom tak to máš v suchu. Len základná otázka znela, či si to môže sama popresúvať, a na to som reagovala, že ak jej rozpísaný rozpočet na začiatku roka schvaľoval zriaďovateľ ( a schvaľovalo jej zastupiteľstvo MsÚ rozpísaný rozpočet) tak aj 610ky môže navyšovať len s jeho súhlasom.
Sojka 007
26.10.09,06:59
Len pre úplnosť Sabatka aj Susann to robia správne. Všetko záleží od zriaďovateľa do akej miery chce svoju rozpočtovku kontrolovať a mať na ňu vplyv. Keď zriaďovateľ zakáže navyšovanie 610o odmeny , potom sa tým porušia rozpočtové opatrenia, no ak mu to nevadí a s organizáciou je dohodnutý, že úpravu rozpočtu si rozpočtovka robí sama, potom si môže kľudne bez problémov dať aj odmeny a nič sa tým neporuší.Treba si však úpravu rozpočtu dať schváliť na zastupiteľstve. To je všetko.
Sabadka
26.10.09,07:04
Len pre úplnosť Sabatka aj Susann to robia správne. Všetko záleží od zriaďovateľa do akej miery chce svoju rozpočtovku kontrolovať a mať na ňu vplyv. Keď zriaďovateľ zakáže navyšovanie 610o odmeny , potom sa tým porušia rozpočtové opatrenia, no ak mu to nevadí a s organizáciou je dohodnutý, že úpravu rozpočtu si rozpočtovka robí sama, potom si môže kľudne bez problémov dať aj odmeny a nič sa tým neporuší.Treba si však úpravu rozpočtu dať schváliť na zastupiteľstve. To je všetko.

Veď to som sa tu snažila vysvetliť pekných pár príspevkov, že by tam ten súhlas zriaďovateľa mal byť. ale asi sa zle vyjadrujem. :D:D:D
Sojka 007
26.10.09,08:39
[/COLOR]

Veď to som sa tu snažila vysvetliť pekných pár príspevkov, že by tam ten súhlas zriaďovateľa mal byť. ale asi sa zle vyjadrujem. :D:D:D
Ja som to síce hneď pochopila ako to myslíš, ale ver mi ešte pred rokom by som to nechápala ani ja. :D:D:D Nevyjadruješ sa zle, ale proste človek na to príde časom ako to treba robiť - pokusom a omylom.Mne osobne to vysvetľovali veľa krát kým som pochopila ten princíp.Dokonca sa mi stalo, že mi kontrolórka vysvetlila, že si mám do rozpočtu nahodiť ako mi peniaze chodia od štátu a aj som to urobila. Potom mi na štvrťroka volala daniarka, že mám schodok a ako som si to mohla dovoliť nahádzať rozpočet bez schválenia od obci.Vraj na obec pošle NKU, lebo nás slabo kontrolujú. A ja som sa len držala rád svojej kontrolórky.Super nie?Odvtedy sa na obecných kontrolórov radšej nespolieham.:D:D:D