jasmin151077
23.10.09,08:11
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ??
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ???

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
Ociviste
23.10.09,10:11
Ja som starsie auto zaradila ako vklad podnikatela, podala som prihlasenie na danovy urad a samozrejme zaplatila cestnu dan.
My osobne mame radsej auto napisane na firmu, ale skus pockat ci sa este niekto vyjadri. Mozno to nebude treba.
Ociviste
23.10.09,10:18
Teraz som citala nejake temy na zaradenie auta do podnikania a malo by byt pisane na firmu. Ak chces uplatnovat vsetky vydavky ako PHM, opravy atd.
jajko50
23.10.09,10:22
Ak chce zaradiť auto do majetku firmy a potom odpisovať, musí ho zaradiť v určitej cene a prihlásiť na firmu. Cenu si vymyslieť nemôže - buď doklad o nadobudnutí, a ten vraj nemá, alebo ocenenie znalcom.
Ociviste
23.10.09,10:26
Ospravedlnujem sa, teraz ma napadlo, ze u nas bolo auto zakupovane od sukromnej osoby, ale aj tak sme si dali podpisat vydavkovy aby sme mali doklad o kupe.
Zoltán Kovács
23.10.09,10:44
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ?? Zrejme ide o szčo, teda živnostníka, ktorý sám sebe nemôže auto predať. Ak by mal nadobúdací doklad, tak by sa dalo auto zaradiť v zostatkovej cene do majetku firmy. Ako príklad:
Kúpene v r. 2008 za 100.000,-
Zaradené bude v r. 2010, potom zaraďovacia cena bude 50 tisíc, nakoľko z nadobúdacej ceny je potrebné odrátať odpisy za roky 2008 a 2009.
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ??? Áno v TP musí byť IČO.

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem

V citáte
Ociviste
23.10.09,11:01
Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.1996 a kupovalo sa na zmluvu v 2008 a nasledne sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(
Ociviste
23.10.09,12:05
Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.v.1996 a kupovalo sa na zmluvu od sukromnej osoby v r. 2008 a nasledne, hned po kupe sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(

prosim viete niekdo odpovedat. Ostala som totiz teraz trosku zaskocena. Lebo o odpisoch toho vela neviem.
Anja111
23.10.09,12:12
Chcela by som sa opytat na tie odpisy. Ak auto je r.1996 a kupovalo sa na zmluvu v 2008 a nasledne sa zaradilo do firmy, treba robit odpisy aj k starsiemu autu?

neviem, ci som to napisala dostatocne zrozumitelne. :-(


prosim viete niekdo odpovedat. Ostala som totiz teraz trosku zaskocena. Lebo o odpisoch toho vela neviem.
Ak využívate automobil, zaradený v obchodnom majetku, na podnikanie, tak máte nárok na uplatnenie odpisov aj zo staršieho automobilu, (keďže bol zakúpený v roku 2008)...
Ociviste
23.10.09,12:20
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
jasmin151077
23.10.09,12:25
Ďakujem, nevedela som že nemôže predať auto vlastne sam sebe. Takže ked nema kupnu zmluvu od koho to kupil, zaradí auto v nulovej hodnote.
Anja111
23.10.09,12:28
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili.
Za rok 2008 si mohla uplatniť prerušenie daňového odpisovania, alebo odpis neuplatniť vôbec, (je na to právo), alebo podať dodatočné DP za rok 2008, v ktorom bude odpis uplatnený...
Ociviste
23.10.09,12:30
Vsimla som si v Alfe, ze je tam taka moznost asi ju vyuzijem aj tak bol zivnostnik v minuse. A teraz sa vlastne posuva doba odpisovania ako by od r. 2009?
Anja111
23.10.09,12:32
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
Pôvodnú otázku si teraz doplnila... Predpokladám, že "výdavok" myslíš VNZD - nákup DHM...
Anja111
23.10.09,12:32
Vsimla som si v Alfe, ze je tam taka moznost asi ju vyuzijem aj tak bol zivnostnik v minuse. A teraz sa vlastne posuva doba odpisovania ako by od r. 2009?
Áno...
Ociviste
23.10.09,12:35
Pôvodnú otázku si teraz doplnila... Predpokladám, že "výdavok" myslíš VNZD - nákup DHM...

A preco VNZD? Mozno blba otazka, ale chcela by som to vediet. :D
Anja111
23.10.09,12:42
A preco VNZD? Mozno blba otazka, ale chcela by som to vediet. :D
Lebo je to DHM, ktorý sa odpisuje a do VOZD vstupuje formou odpisov.
Ociviste
23.10.09,12:46
aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?
Anja111
23.10.09,12:47
aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?
Akú malo OC?
Ociviste
23.10.09,12:54
79.000 Sk
Anja111
23.10.09,13:00
aha, lebo sa obavam, ze som to dala do VOZD. Co s tym teraz?


Akú malo OC?


79.000 Sk
Zostáva už len opraviť to a podať dodatočné daňové priznanie...
Ociviste
23.10.09,13:02
cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.
Zoltán Kovács
23.10.09,13:04
cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.

Nemusia byť.
Anja111
23.10.09,13:04
cize ak som spravne pochopila, odpisy musia byt za kazdu cenu.
Nejde len o odpisy, ale aj o to, že auto je DHM, takže nemôže byť pri nákupe účtované vo VOZD...
Ociviste
23.10.09,13:08
dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.
Zoltán Kovács
23.10.09,13:09
dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.

Na túto otázku už bolo odpovedané vyššie. Dohľadaj si to.
Anja111
23.10.09,13:10
dobre hadam som aspon trochu pochopila a este jedna otazka.Ak si zivnostnik prepisal auto z osobneho vlastnictva do firmy, mozem ho vlozit ako vklad podnikatela a ako je to s odpismi pri tomto aute? Nie ze by som spekulovala, ale mam aj takuto situaciu.
Ak je, v tomto prípade, auto staršie ako 4 roky už nie je nárok na odpisy...
Ociviste
23.10.09,13:12
aha, takze ak si ho zivnostnik prepise z osobneho vlastnictva, a auto je starsie ako 4 roky, tak vtedy sa odpisy neuplatnuju.
Ano je starsie ako 4 roky.
Zoltán Kovács
23.10.09,13:15
Ak je, v tomto prípade, auto staršie ako 4 roky už nie je nárok na odpisy...


aha, takze ak si ho zivnostnik prepise z osobneho vlastnictva, a auto je starsie ako 4 roky, tak vtedy sa odpisy neuplatnuju.
Ano je starsie ako 4 roky.

Ja by som trošku opravil Anju. Otázka je či si auto zaobstaral viac ako pred 4 rokmi, a nie či je auto staršie ako 4 roky. ;)
Ociviste
23.10.09,13:19
Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.
Zoltán Kovács
23.10.09,13:20
Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.

Keď bolo kupovane pred viac ako 4 rokmi, tak zaradenie je možné jedine v NULOVEJ hodnote.
Ociviste
23.10.09,13:27
takze je to tak ako som pisala na zaciatku len s tym rozdielom, ze auto musi byt obstarane dlhsie ako 4 roky. A vtedy je hodnota nulova. Len som tam neuviedla ze je to nula. Az teraz som si vsimla, ze otazka sa tykala auta kupeneho v 2008.
Dakujem za vsetky odpovede. Keby nieco este sa opytam, lebo uctovnictvo je naozaj jednoduche ako tak pozeram. Robim ho totiz iba manzelovi a otcovi. Stale sa ucim nieco nove az mam pochybnosti, ci vobec mam to uctovnictvo robit. Ale bavi ma to a chcela by som sa toho naucit viacej, preto vyuzivam aj tuto stranku.
Este raz vdaka.
Manual
23.10.09,13:34
Ano auto bolo obstarane viac ako pred 4 rokmi. Pozerala som ale podla toho, co je v tejto teme, je napisane, ze bud dohladat doklad, alebo dat ocenit znalcovi.
Ešte trošku upresním. Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.
Ak ale SZČO kúpi auto do firmy hoci aj 8 ročné, tak nárok na odpis má počas štyroch rokov, pretože pre firmu je to "akože" nové auto. Samozrejme musí byť nejaká zmluva a doklad o cene.
Ociviste
23.10.09,13:44
Tak teraz som na pochybach. Tak bolo kupovane viac ako 4 roky, alebo ma auto viac ako 4 roky?
Lianka
23.10.09,14:03
Pokusim sa to zrozumitelne zhrnut:

Ak auto vlastnis viac ako 4 roky, mozes ho zaradit do obchodneho majetku len v nulovej hodnote, bez ohladu na to, ci ma auto 4 roky (bolo kupovane ako nove) alebo 7 rokov (jazdene, kupili ste od predchadzajuceho majitela).

Ak by si dnes kupila auto, zaradis ho do obchodneho majetku a odpisujes 4 roky bez ohladu na to, ci je auto nove alebo ma napr. 7 rokov (nie je nove, ale uz jazdene).
Ociviste
23.10.09,14:21
Dakujem za vysvetlenie, este si to raz prestudujem aby som v tom mala jasno.
Dakujem a prajem pekny vecer. :-)
Mária.K.
26.10.09,05:41
a ak som tieto odpisy za minuly rok nerobila je to zle, alebo treba odpisy robit. Auto bolo kupene v aprili. Sumu za auto sme zauctovali ako vydavok a auto som v programe alfa zaradila do dlhodobeho majetku.
Ak obstarávacia cena bola 30000 Sk a menej, mohli sa výdavky uplatniť jednorázovo. Ak bolo auto drahšie, výdavky je potrebné uplatňovať prostredníctvom odpisov.
Ronn_SK
29.10.09,20:51
ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!
marjankaj
29.10.09,21:41
Pôvodca textu príspevku: jasmin151077 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t122507-zaradenie-starsieho-auta-do-firmy-sposob.html#post1186719)
Ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať - podnikateľ FO chce zaradiť staršie auto do podnikania aby si mohol uplatňovať opravy, phm atd ale nemá žiadnu kúpnu zmluvu, resp. mal ale stratil ju. Bolo to auto kupované v nemecku niekde v bazare v r. 2008.
1./ Je možné zaradiť toto auto tak že ho vlastne odpredá kúpnou zmluvou ako osoba do firmy, nech auto má nejakú cenu a môže ho odpisovať ?? alebo ho zaradiť v nulovej hodnote ?? Zrejme ide o szčo, teda živnostníka, ktorý sám sebe nemôže auto predať. Ak by mal nadobúdací doklad, tak by sa dalo auto zaradiť v zostatkovej cene do majetku firmy. Ako príklad:
Kúpene v r. 2008 za 100.000,-
Zaradené bude v r. 2010, potom zaraďovacia cena bude 50 tisíc, nakoľko z nadobúdacej ceny je potrebné odrátať odpisy za roky 2008 a 2009.
2./ Je potrebné isť na doprav.inšpekt. a prepísať auto v technickom preukaze na IČO firmy ??? Áno v TP musí byť IČO.

Som začiatočník a neviem čo mu mám poradit. Doteraz si uplatnuje len nahrady za km a plati cest. daň.

Ďakujem
------------------------------

V citáte

Zoli, teda mám tomu rozumieť tak, že ak súkromné auto zaradím do firmy, tak ho môžem odpisovať až po prepísaní na DI na moje IČO? Môžeš to podložiť aj príslušným paragrafom?
janka67
30.10.09,06:25
ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!


Podobný problém riešim aj ja.
SZČO používal na podnikanie Ford nezaradený v obchodnom majetku, živnosť má od roku 2004.
V auguste 2009 si kúpil ako občan nie ako SZČO Opel Frontera - má 10 rokov, ktorý mal v pláne používať iba na súkromné účely a na podnikanie ďalej používal Ford. To znamená že v TP nemal zapísané IČO.
KZ a doklad o platbe má.
Teraz sa rozhodol, že by Ford odhlásil z platenia dane z mot. vozidiel a dal by ho synovi.
A Opel by chcel zaradiť do majetku, t. j. zmenil by zmluvné poistenie na IČO, išiel by na DI zmeniť technický preukaz tak, aby v ňom bolo IČO a poslal by oznámenie na DÚ za účelom dane z mot. vozidiel.
Otázka znie: mohol by si na Opel zaradený do majetku dodatočne nie hneď pri kúpe uplatniť ročný daňový odpis?

Prosím vás, poraďte. Ďakujem.
marjankaj
30.10.09,08:05
Podobný problém riešim aj ja.
SZČO používal na podnikanie Ford nezaradený v obchodnom majetku, živnosť má od roku 2004.
V auguste 2009 si kúpil ako občan nie ako SZČO Opel Frontera - má 10 rokov, ktorý mal v pláne používať iba na súkromné účely a na podnikanie ďalej používal Ford. To znamená že v TP nemal zapísané IČO.
KZ a doklad o platbe má.
Teraz sa rozhodol, že by Ford odhlásil z platenia dane z mot. vozidiel a dal by ho synovi.
A Opel by chcel zaradiť do majetku, t. j. zmenil by zmluvné poistenie na IČO, išiel by na DI zmeniť technický preukaz tak, aby v ňom bolo IČO a poslal by oznámenie na DÚ za účelom dane z mot. vozidiel.
Otázka znie: mohol by si na Opel zaradený do majetku dodatočne nie hneď pri kúpe uplatniť ročný daňový odpis?

Prosím vás, poraďte. Ďakujem.

Ak ho zaradí do 31.12.2009 do majetku a aj do používania, tak môže odpisovať 4 roky. Dokonca ak by ho začal používať až 31.1.22009, potom by nemusel podávať daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2009.
pozri §89 zákona o miestnych daniach a poplatkoch.
janka67
30.10.09,08:13
Marjankaj - veľmi pekne ďakujem. Želám pekný deň. :)
janka67
30.10.09,08:26
Ešte mám jednu prosbu. Spomínaný Opel Frontera sa bude odpisovať štyri roky, aj keď v TP je uvedené:
druh - nákladný automobil
kategória - N1 ?
manus
30.10.09,08:49
Milí skúsení poraďáci a účtovníci, poradíte mi, ako by ste vyriešili túto situáciu, prosím?:
SZČO začala podnikať v tomto roku, čiže 2009. V máji kúpila auto za 1.600€, zaradila do majetku firmy. Lenže: tento mesiac prerušila živnosť, nakoľko sa stala mamičkou, a ani tak skoro ju obnoviť neplánuje (hovorí skôr, že ju už pravdepodobne vôbec nebude prevádzkovať - ale nedá sa povedať teraz, čo bude o 3 roky).
Týmto pádom príde o odpisy (teda uplatní len jeden-tento rok), čo je škoda, má dosť veľký daňový základ, a tá daň, ktorá jej na konci roka výde ju asi dosť vyšťaví :-(
Ako sa dá prosím vás z tohto vyliezť s čo najmenšou ujmou? Mňa napadla aj myšlienka uplatniť plný daňový výdavok 1600€ (kedže je to menej ako 1700€-hranica pre DHM) a vytvoriť kartu DHM (ale nemám z toho moc dobrý pocit).
(Účtuje v JÚ)
Poradíte mi prosím vás, ako by ste to riešili vy? Za každý názor budem veľmi povďačná
manus
31.10.09,09:24
Vyjadril by mi niekto svoj názor k predchádzajúcemu príspevku, prosím?
marjankaj
31.10.09,13:45
Ešte mám jednu prosbu. Spomínaný Opel Frontera sa bude odpisovať štyri roky, aj keď v TP je uvedené:
druh - nákladný automobil
kategória - N1 ?

Neviem prečo by sa nemal odpisovať 4 roky keď patrí do 1. odpisovej skupiny. Pozri si zákon o dani z príjmov prílohu.
marjankaj
31.10.09,13:51
Milí skúsení poraďáci a účtovníci, poradíte mi, ako by ste vyriešili túto situáciu, prosím?:
SZČO začala podnikať v tomto roku, čiže 2009. V máji kúpila auto za 1.600€, zaradila do majetku firmy. Lenže: tento mesiac prerušila živnosť, nakoľko sa stala mamičkou, a ani tak skoro ju obnoviť neplánuje (hovorí skôr, že ju už pravdepodobne vôbec nebude prevádzkovať - ale nedá sa povedať teraz, čo bude o 3 roky).
Týmto pádom príde o odpisy (teda uplatní len jeden-tento rok), čo je škoda, má dosť veľký daňový základ, a tá daň, ktorá jej na konci roka výde ju asi dosť vyšťaví :-(
Ako sa dá prosím vás z tohto vyliezť s čo najmenšou ujmou? Mňa napadla aj myšlienka uplatniť plný daňový výdavok 1600€ (kedže je to menej ako 1700€-hranica pre DHM) a vytvoriť kartu DHM (ale nemám z toho moc dobrý pocit).
(Účtuje v JÚ)
Poradíte mi prosím vás, ako by ste to riešili vy? Za každý názor budem veľmi povďačná

Keď je to uvedené v zákone, tak môžeš dať do nákladov celú sumu 1600€ v roku 2009. To nie je o pocitoch.
Betina2
05.11.09,07:35
Keď je to uvedené v zákone, tak môžeš dať do nákladov celú sumu 1600€ v roku 2009. To nie je o pocitoch.

Kde v zákone je to uvedené? Lebo ja mám info, že podľa § 22 ods.2 Z. o Dani z príjmov je hmotným majetkom odpisovaným majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 996 Eur (čiže 996,01 počnúc) a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok.
Ak sa nejakou novelou po 1.1.2009 tento paragraf zmenil, prosím uveďte sem aj dátum účinnosti. Možno som nepostrehla zmenu :(. Ďakujem.

Medzičasom som si to zistila. Ď.
vikinka
05.11.09,07:46
Novela od 1.3.2009
§ 22
6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 996 eur 1 700 eur,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 996 eur 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 996 eur 1 700 eur.
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
Zužu
05.11.09,07:48
zákon č. 60/2009 , účinnosť od 1.3.2009
Betina2
05.11.09,07:56
Kde v zákone je to uvedené? Lebo ja mám info, že podľa § 22 ods.2 Z. o Dani z príjmov je hmotným majetkom odpisovaným majetok, ktorého vstupná cena je vyššia ako 996 Eur (čiže 996,01 počnúc) a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok.
Ak sa nejakou novelou po 1.1.2009 tento paragraf zmenil, prosím uveďte sem aj dátum účinnosti. Možno som nepostrehla zmenu :(. Ďakujem.

Ospravedlňujem sa, už som si to našla. Novelou zákona o dani z príjmov platnou od 1.3.2009 sa zvýšila
vstupná cena odpisovaného hmotného majetku na 1700 Eur (51 214 Sk) z doterajších 996 Eur
a VC odpisovaného nehmotného majetku na 2400 Eur ( 72 302 Sk) z 1660 Eur.
Toto zvýšenie hranice je platné rovnko pre daňové aj účtovné účely.
A táto novela platí pre majetok, ktorý daňovník obstaral v ydaňovacom období roku 2009 (čiže už od 1.1.2009)
Mení sa aj príloha č. 1 k zákonu č.595/2003 Z.z. - niektorý majetok sa presunul do nižších odpisových skupín.
Manual
17.11.09,06:22
ja som v tomto uplne neskuseny, takze by som sa len rad uistil:

Auto som kupil tento rok v auguste za 100 000,-Sk ako FO, mam aj zmluvu. Auto ma 6 rokov, zalozil som si zivnost a auto si chcem zaradit do odpisov. Staci len, ked ho zaregistrujem na danovom a prepisem na ICO a mozem si uplatnovat odpisy. Pochopil som spravne?

Alebo v mojom pripade plati toto:
Ak občan kúpi auto napr. dnes a toto auto má viac ako 4 r. a toto auto zaradí do majetku firmy, tak už nárok na odpis nieje.

V tom pripade aky postup mam zvolit aby som to auto do odpisov dostal?

Dakujem!
1. Ak kúpiš auto buď hneď na firmu ako SZČO, alebo ako občan a ho neskôr v ten istý rok ho zaradíš do firmy, odpisuješ ho 4 roky. Pre teba je to vždy ako nové auto.
2. V TP netreba robiť zmenu na IČO.
3. Vloženie do firmy spravíš zaradením do majetku na karte DHM zapíšeš vklad v obstarávacej sume = za čo si to kúpil.
4. Je otázne, či sa auto za 100.000 Sk oplatí dávať do firmy, vyšší náklad by si dosiahol na kilometrovnom. Ročne máš odpis 25.000 Sk a toľko nákladov určite spravíš za 2 mesiace jazdy a máš jednoduchšie písanie KJ
5. Pouvažuj, nie je vždy výhoda mať auto vo firme. Keby stálo 800.000 Sk tak áno vložiť do firmy.
nikulik
19.01.11,19:58
Ahojte, poprosim vas o odobrenie, podla toho co som si tu precitala.
Ak szčo ma auto, ktoré chce preradit z osobn.uzivania do podnikania, vlastni ho viac ako 4 roky, cize odpisy si neuplatnuje.
1. Prepise auto u policajtov - to bude VOZD-prev.rezia?
2. poda DP k cestnej dani
3. zaeviduje auto do obch.majetku s nulovou hodnotou (na karte DHM).
To je vsetko? Cize v penazn.denniku bude len doklad o prepise auta u policajtov?
Zita5
20.01.11,05:49
Ahojte, poprosim vas o odobrenie, podla toho co som si tu precitala.
Ak szčo ma auto, ktoré chce preradit z osobn.uzivania do podnikania, vlastni ho viac ako 4 roky, cize odpisy si neuplatnuje.
1. Prepise auto u policajtov - to bude VOZD-prev.rezia?
2. poda DP k cestnej dani
3. zaeviduje auto do obch.majetku s nulovou hodnotou (na karte DHM).
To je vsetko? Cize v penazn.denniku bude len doklad o prepise auta u policajtov?

On ho vlastne ani nemusí prepisovať , lebo sa jedná o fyzickú osobu a o jednu a tú istú osobu .

1.)Ak by tak spravil - áno VOZD
2.)daňovému priznaniu musí predchádzať oznamovacia povinnosť o vzniku DP a potom podáva k 31.1.príslušného roka za predchádzajúci rok DP
3)áno
nikulik
20.01.11,19:51
Ďakujem pekne, ale on ho uz prepisal.Len som chcela vedieť či sa ešte niečo učtuje v peň. denniku.
nikulik
20.01.11,20:21
Ešte jedna otazočka, nasla som k tomu aj fakturku od živnostnika, ktorý mu zabezpečil cely ten prepis auta. Mozem to dat ako VOZD-prev.režia?
marjankaj
20.01.11,20:46
Ešte jedna otazočka, nasla som k tomu aj fakturku od živnostnika, ktorý mu zabezpečil cely ten prepis auta. Mozem to dat ako VOZD-prev.režia?

A kvôli čomu to auto zaraďoval do Obchodného majetku? Zrejme preto ak ho bude chcieť predať, tak aby mohol zaplatiť nejaké dane z príjmu:---
nikulik
20.01.11,20:48
...nechapem....
marjankaj
20.01.11,20:53
...nechapem....


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
KEJKA
20.01.11,20:53
na staršie auto sú vyššie náklady-výdavky, možno preto.
Inak nechápem, ale aj moja domnienka je diskutabilná.
marjankaj
20.01.11,21:01
na staršie auto sú vyššie náklady-výdavky, možno preto.
Inak nechápem, ale aj moja domnienka je diskutabilná.

Ak chce vyššie výdavky, tak môže platiť viac aj za účtovníctvo. Určite sa nájde dosť ochotných účtovníkov. Prípadne daňových poradcov. Nemusí € pchať do starého črepu.:eek:
nikulik
20.01.11,21:13
Nechapem vôbec tuto vasu debatu. SZčO, pouzival na podnikanie svoje vlastne auto, ktore sa rozhodol začiatkom roka vlozit do podnikania, prepisal auto aby bolo vedene na SZčO s ičom. A cely tento prepis auta na policii mu spravila jedna osoba ktora mu to vyfakturovala. A takuto fakturu od takejto osoby som len chcela vediet ci mozem dat do VOZD alebo nie.
marjankaj
20.01.11,21:25
Nechapem vôbec tuto vasu debatu. SZčO, pouzival na podnikanie svoje vlastne auto, ktore sa rozhodol začiatkom roka vlozit do podnikania,Veď to sa pýtam. Prečo sa tak rozhodol? Prisnilo sa mu? Alebo bol u veštice? Musel na to mať nejaký dôvod.:eek: prepisal auto aby bolo vedene na SZčO s ičom. A cely tento prepis auta na policii mu spravila jedna osoba ktora mu to vyfakturovala. A takuto fakturu od takejto osoby som len chcela vediet ci mozem dat do VOZD alebo nie.

Prečítaj si príspevok č. 52. Možno ti niečo napovie.
nikulik
20.01.11,21:39
prispevok 52 hovori o tom ak szčo kupil auto a v ten isty rok ho aj zaradil do obch.majetku, ale to nie je moj pripad kedze u mna szčo mal auto uz dlhsie ale zaradil ho az v tomto roku.
ano pise sa tam, ze nemusi sa robit prepis v tp na ičo. ale moj szčo to tak spravil tak to musim zaučtovat.a dokonca si to nerobil sam.
a do obch.majetku vlozil auto,lebo sa tak rozhodol, chce si uplatnovat 100% phm a takisto učtovat vsetky opravy udrzby atd.atd.
takze prosim fakt nechapem,asi som uz dnes vypnuta :(
marjankaj
20.01.11,21:44
prispevok 52 hovori o tom ak szčo kupil auto a v ten isty rok ho aj zaradil do obch.majetku, ale to nie je moj pripad kedze u mna szčo mal auto uz dlhsie ale zaradil ho az v tomto roku.
ano pise sa tam, ze nemusi sa robit prepis v tp na ičo. ale moj szčo to tak spravil tak to musim zaučtovat.a dokonca si to nerobil sam.
a do obch.majetku vlozil auto,lebo sa tak rozhodol, chce si uplatnovat 100% phm a takisto učtovat vsetky opravy udrzby atd.atd.
takze prosim fakt nechapem,asi som uz dnes vypnuta :(

Neviem, čo si čítala. Ja tam vidím toto. Ak sa neoplatí dať do firmy auto za 100000 Sk tak ako sa má oplatiť za 0 Sk:eek:


4. Je otázne, či sa auto za 100.000 Sk oplatí dávať do firmy, vyšší náklad by si dosiahol na kilometrovnom. Ročne máš odpis 25.000 Sk a toľko nákladov určite spravíš za 2 mesiace jazdy a máš jednoduchšie písanie KJ

PHM si môže účtovať aj ak ho nezaradí do obchodného majetku a okrem toho za každý najazdený kilometer 0,183 €
Zita5
21.01.11,05:28
Nechapem vôbec tuto vasu debatu. SZčO, pouzival na podnikanie svoje vlastne auto, ktore sa rozhodol začiatkom roka vlozit do podnikania, prepisal auto aby bolo vedene na SZčO s ičom. A cely tento prepis auta na policii mu spravila jedna osoba ktora mu to vyfakturovala. A takuto fakturu od takejto osoby som len chcela vediet ci mozem dat do VOZD alebo nie.

Fa za prepis si môže uplatniť do VOZD .
Zita5
21.01.11,05:34
prispevok 52 hovori o tom ak szčo kupil auto a v ten isty rok ho aj zaradil do obch.majetku, ale to nie je moj pripad kedze u mna szčo mal auto uz dlhsie ale zaradil ho az v tomto roku.
ano pise sa tam, ze nemusi sa robit prepis v tp na ičo. ale moj szčo to tak spravil tak to musim zaučtovat.a dokonca si to nerobil sam.
a do obch.majetku vlozil auto,lebo sa tak rozhodol, chce si uplatnovat 100% phm a takisto učtovat vsetky opravy udrzby atd.atd.
takze prosim fakt nechapem,asi som uz dnes vypnuta :(

Čo k tomu dodať , je to rozhodnutie SZČO a jeho právo .
Takže nedajte sa mýliť, myslím, že k tomu už nie je potrebná žiadna diskusia .

To či spravil s prepisom a vložením MV do OM správne , je záležitosť zasa len samotnej SZČO .On vie sám, čo chcel tým docieliť .My nevieme odhadnúť jeho myšlienkové pochody.

Takže kolegovia poraďáci chceli len naznačiť niečo iné ....:) a nebuďte z toho "vypnutá" .
Bartošová Milada
09.03.11,08:19
Zdravím, chcela by som sa opýtať na konkrétny §, z ktorého je zrejmé či musím mať auto zaradené do podnikania prepísané na IČO aby som si mohla uplatňovať všetky náklady s ním spojené a odpisy. Prečítala som si tu diskusiu ale jeden tvrdí že musí byť auto na IČO a druhý zas, že nemusí, tak teraz neviem. Prosím veľmi pekne o odpoveď . Vopred ďakujem.
Bartošová Milada
22.03.11,10:04
Naozaj mi nevie niekto poradiť? Ďakujem
KEJKA
22.03.11,10:06
nemusí.................
a diskusia začne odznova
treba sa rozhodnúť a vybrať.
prečo si myslím, že nemusí? Preto, lebo nepoznám §, ktorý by to predpisoval.
Ejo
28.03.11,10:17
Dobrý deň. Auto si kúpil občan r. 2008 cena 13.440,22 EUR. V roku 2010 preradí z osobného užívania do podnikania. Daňové odpisy - 4 roky, účtovné odpisy - 60 mesiacov.
Viem, že za roky nepoužívania v podnikanie sa neuplatňujú odpisy, takže daňové odpisy sú nasledovné:
2008 - 1/4 - neuplatnené - nezaradené do OM
2009 - 1/4 - neuplatnené - nezaradené do OM
2010 - 1/4 - odpisy - zaradené v OM
2011 - 1/4 - odpisy - zaradené v OM.

Ale ako s účtovnými odpismi? Može byť že budem vychádzať zo zostatkovej ceny ku dňu zaradenia, t.j. OC 13.440,22 - /daňové neuplatné odpisy za 2008,2009/ - 6.718,22 EUR.
Takže účtovne by som začala odpisovať z ceny 6.718,22 a 60 mesiacov?
Ďakujem vopred za radu.