77Miriam
23.10.09,10:19
Sme slovenská firma, registrovaná pre dph. Prepravu si objednávame u slovenskej firmy, tiež registrovanej pre dph. Postupujem správne ak:
1. preprava z Francúzska do Nemecka, pre odb. z Francúzska, registrovaného pre dph vo FR - fakturujem bez dph s odvolávkou na § 43 ods. 1 a v DP je to riadok 14?
2. preprava zo Švajčiarska do Maďarska, pre odb. zo Slovenska, registrovaného pre dph v SR - fakturujem bez dph s odvolávkou na § 47 ods. 6 a v DP je to riadok 15?
3. prepravu v bode 2 nám slovenská prepravná spoločnosť vyfakturovala bez dph a v DP ju neuvádzam.
4. všetky ostatné prepravy, ak nejde o tretí štát nám prepravná spoločnosť fakturuje s dph, ktorú si uplatním na vstupe.
5. Súhrnný výkaz nepodávam, ak len "sprostredkovám" prepravné služby, aj keď neviem, či sa to dá chápať ako sprostredkovanie, keďže prepravu si vždy objednáme u spomínanej slovenskej prepravnej služby a odberateľ si ju objednáva u nás a my ju aj fakturujeme.
A v tomto momente sa dostávam do odpočtu, nakoľko prevažne fakturujem dodanie bez dph a na vstupe si dph uplatňujem.
Vďaka
Soňula
23.10.09,09:08
Sme slovenská firma, registrovaná pre dph. Prepravu si objednávame u slovenskej firmy, tiež registrovanej pre dph. Postupujem správne ak:
1. preprava z Francúzska do Nemecka, pre odb. z Francúzska, registrovaného pre dph vo FR - fakturujem bez dph s odvolávkou na § 43 ods. 1 a v DP je to riadok 14? Ja si myslím, že je to § 16, ods.1, do DP nevstupuje.
2. preprava zo Švajčiarska do Maďarska, pre odb. zo Slovenska, registrovaného pre dph v SR - fakturujem bez dph s odvolávkou na § 47 ods. 6 a v DP je to riadok 15? Ano
3. prepravu v bode 2 nám slovenská prepravná spoločnosť vyfakturovala bez dph a v DP ju neuvádzam.Áno.
4. všetky ostatné prepravy, ak nejde o tretí štát nám prepravná spoločnosť fakturuje s dph, ktorú si uplatním na vstupe.
5. Súhrnný výkaz nepodávam, ak len "sprostredkovám" prepravné služby, aj keď neviem, či sa to dá chápať ako sprostredkovanie, keďže prepravu si vždy objednáme u spomínanej slovenskej prepravnej služby a odberateľ si ju objednáva u nás a my ju aj fakturujeme.
A v tomto momente sa dostávam do odpočtu, nakoľko prevažne fakturujem dodanie bez dph a na vstupe si dph uplatňujem.
Vďaka

Dala som Ti odpoveď do textu. Bolo by dobré si počkať aj na názor iných poraďakov.
Aj mne sa stava, že keď robíme prevažne prepravy v rámci EÚ, fakturuje sa bez DPH, v DP mi vychádza nadmerný odpočet. Všetko závisí od toho, aké prepravy sa robia.
andreaS
23.10.09,09:17
2. preprava zo Švajčiarska do Maďarska, pre odb. zo Slovenska, registrovaného pre dph v SR - fakturujem bez dph s odvolávkou na § 47 ods. 6 a v DP je to riadok 15?


V tomto pripade si myslim, ide o to, ci dany tovar je dalej prepravovany do tretich krajin.

Lebo ak je to len preprava z A do B a nic viac, tak mam zato, ze je to posudzovane podla §16 ods 1 a miestom dodania je ta krajina, kt. odberatelovi pridelilo IC DPH a v tomto pripade je to SR. Cize normalne s nasou dph.

Ale ak je k tovaru nejake tlacivo, kt. hovori o colnom rezime, ze tovar bude z miesta A prepravene do B kde bude napr. nalozene na lod a pokracovat do miesta C mimo eu, tak iba vtedy mam zato ze ide o §47 ods.6.

alebo sa mylim?
77Miriam
26.10.09,08:39
Ešte raz - ak preprava medzi štátmi EÚ - osl. §43 a riadok 14 DP?
Ak preprava z tretích krajín do EÚ - osl. §47 a riadok 15 DP?
Väčšinou to je preprava v rámci EÚ, akurát prípad Švajčiarska - Maďarska, tento úsek sme zabezpečovali my, dod. nám to fakturoval bez dph a my sme to slov. odb. fakturovali tiež bez dph s odvolávkou na §47, nakoľko mi bolo povedané, že tovar ďalej ide na Ukrajinu, ale túto časť prepravy z Maďarska na Ukrajinu prepravoval iný prepravca. A čo sa týka súhrnného výkazu, podávam, alebo nie? ďakujem
Mikolajova
26.10.09,10:54
Prosím Vás ak je tovar dovezeny zo Svajciarka do Ciech, kde je JCD a my ako prepravna spolocnost po neho ideme do Ciech na Slovensko, pre Slovenskeho odberatela prepravu fakturovat bez DPH?
77Miriam
27.10.09,08:09
Ak mi preprava vstúpila do hodnoty tovaru a tovar bol preclený vrátane prepravy, fakturujem bez DPH. Túto možnosť musím samozrejme preukázať JCD, čo nemám, ale tak mi bolo povedané, že bola napočítaná v hodnote tovaru. JCD som si vyžiadala, no zatiaľ neobdržala.
Čo sa týka daňového priznania, túto hodnotu uvádzam do riadku 15. Riadok 14 som ponechala voľný a do riadku 13 (čo nie je súčtový riadok) som napočítala všetky plnenia fakturované odb., ktorí si túto prepravu objednali pod IČ DPH prideleným v inom čl.štáte. Alebo sa mýlim?
Kirk
27.10.09,09:23
Ešte raz - ak preprava medzi štátmi EÚ - osl. §43 a riadok 14 DP?
Ak preprava z tretích krajín do EÚ - osl. §47 a riadok 15 DP?
Väčšinou to je preprava v rámci EÚ, akurát prípad Švajčiarska - Maďarska, tento úsek sme zabezpečovali my, dod. nám to fakturoval bez dph a my sme to slov. odb. fakturovali tiež bez dph s odvolávkou na §47, nakoľko mi bolo povedané, že tovar ďalej ide na Ukrajinu, ale túto časť prepravy z Maďarska na Ukrajinu prepravoval iný prepravca. A čo sa týka súhrnného výkazu, podávam, alebo nie? ďakujem

1. medzi členskými štátmi osl. - §16 ods. 1 a informáciu, že osobou povinnou platiť DPH je odberateľ. Do DP nevstupuje.
2. Švajčiarsko je problem - miestom dodania je miesto kde sa preprava vykonáva pozri §15 ods. 3.Nejde o vývoz z EU, nie je to oslobodené. Podľa mňa je potrebné zaregistrovať sa v štátoch cez ktoré preprava išla a zaplatiť pomerne DPH - pokiaľ niekto nevie o jednoduchšom riešení.
77Miriam
27.10.09,12:26
Čiže keby som uskutočňovala len plnenia podľa §16 ods. 1, tak v daňovom priznaní by som nemala žiadne plnenia, len daň na vstupe. Podľa mňa do riadku 13 by som tieto plnenia uviedla. Alebo sa mýlim?
Kirk
27.10.09,13:35
Čiže keby som uskutočňovala len plnenia podľa §16 ods. 1, tak v daňovom priznaní by som nemala žiadne plnenia, len daň na vstupe. Podľa mňa do riadku 13 by som tieto plnenia uviedla. Alebo sa mýlim?

Do riadku 13 sa uvádzajú iba oslobodené plnenia podľa určitých § - pozri poučenie na vyplnenie DP na stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) v sekcii tlaciva.
Prepravu medzi členskými štátmi neuvádzaš nikde lebo nejde o taketo oslobodenie od DPH ale o službu s miestom dodania v inom členskom štáte. Samozrejme podstatné je aj to, že odberateľ, ktorému prepravu fakturujete je platiteľ DPH v inom členskom štáte.
77Miriam
28.10.09,10:01
Konzultovala som to s jednou poradkyňou a tá má trošku zmiatla. Ja som to na riadok 13 neuviedla, no po podaní DP, prišla táto informácia, že som to tam mala uviesť. V poučení som to tiež nenašla. Na riadok 15 som uviedla hodnotu prepravy Švajčiarsko-Maďarsko a už len daň na vstupe. Takže preto tie pochyby, či mám podať opravné DP.
Ďakujem všetkým, ktorí prispeli.
Kirk
28.10.09,14:01
Konzultovala som to s jednou poradkyňou a tá má trošku zmiatla. Ja som to na riadok 13 neuviedla, no po podaní DP, prišla táto informácia, že som to tam mala uviesť. V poučení som to tiež nenašla. Na riadok 15 som uviedla hodnotu prepravy Švajčiarsko-Maďarsko a už len daň na vstupe. Takže preto tie pochyby, či mám podať opravné DP.
Ďakujem všetkým, ktorí prispeli.

Mne sa to nezdá. V poučení to nie je a náš software to nedá do r. 13 a máme dosť dobrý software (Omega). Aj poradkyne nemajú vždy rovnaký názor. My máme prepravu v EU v 100 tis. sumách v EUR a nedávam to tam.

Švajčiarsko r. 15? - neviem, že by sa to dalo chápať ako dovoz a vieš to zaradiť pod §48 ods. 8? V tom Ti neviem poradiť.
Agerát
19.04.10,12:07
Prosím o pomoc skúsené účtovníčky prepravných služieb. Začínam s účtovníctvom, prosím môžete mi doplniť do ktorého riadku v daňovom priznaní uvediem tieto služby (aby som sa mohla skontrolovať)

DF od zahraničnej zd. osoby s IČ-DPH - preprava CZ-CH
DF od zahraničnej zd. osoby s IČ-DPH - preprava po EÚ
DF od tuzemskej zd. osoby s IČ-DPH - prerava CZ-CH
DF od tuzemskej zd. osoby s IČ-DPH - preprava po EÚ

Ďakujem
Soňula
20.04.10,10:13
Prosím o pomoc skúsené účtovníčky prepravných služieb. Začínam s účtovníctvom, prosím môžete mi doplniť do ktorého riadku v daňovom priznaní uvediem tieto služby (aby som sa mohla skontrolovať)

DF od zahraničnej zd. osoby s IČ-DPH - preprava CZ-CH
DF od zahraničnej zd. osoby s IČ-DPH - preprava po EÚ-neuvádza sa
DF od tuzemskej zd. osoby s IČ-DPH - prerava CZ-CH
DF od tuzemskej zd. osoby s IČ-DPH - preprava po EÚ-neuvádza sa

Ďakujem

Som Ti doplnila do textu, tá preprava CZ-CH/Švajčiarsko/ sa rieši o príspevok vyššie, kde nieje jasná odpoveď. Ja by som hodnotu tej prepravy CZ-CH uviedla na riadku 17. To je môj názor.