MIŠO T
23.10.09,10:20
Som Q. platcom DPH a keďže mám vysoké NO a za vrátkou musím čakať 5-6 mes., chcel by som zmeniť - na platcu mesačného. Čo k tomu potrebujem ? Schváli mi to DU bez problémov ? - ďakujem za odpoved
petra:-)
23.10.09,10:52
Pozrite § 77 zákona o DPH, konkrétne ods. 4

§ 77
Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939,19 eur zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939,19 euk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Aljok
23.10.09,11:13
Ty im len písomne oznámiš, že si si zvolil za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac. DÚ Ti nič neschvaľuje.
T.j. ak im to oznámiš teraz, tak Tvojim zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac od 01/01/2010 do 31/12/2010.
MIŠO T
23.10.09,15:46
Ty im len písomne oznámiš, že si si zvolil za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac. DÚ Ti nič neschvaľuje.
T.j. ak im to oznámiš teraz, tak Tvojim zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac od 01/01/2010 do 31/12/2010.

a mne povedali na DU , že už aj za 10/2009 , 11/2009,12/2009 a ze nebudu skúmať limit - tých /10 mil/
veronikasad
23.10.09,15:52
a mne povedali na DU , že už aj za 10/2009 , 11/2009,12/2009 a ze nebudu skúmať limit - tých /10 mil/
Prečítaj si pozornejšie odst. 4 § 77 Zákona o DPH.
Limit skúmať nebudú, ale zmenu môžeš uskutočniť až od 1. mesiaca po skončení zdaň. obdobia. Keďže tvojím zdaň. obdobím je kal. štvrťrok - IV.Q. už beží - zmena môže byť až od januára 2010.

Ak si bol na DU v septembri - mali pravdu ...
MIŠO T
23.10.09,16:43
ale aj tak, dako mi to nesedí-, ved teraz je priznanie do 26. za III Q, a ak dam ozunamenie do 30.10.,/ podľa odst.4/ to znamená že som to stihol a zmenim si to na mesačného
veronikasad
23.10.09,17:19
ale aj tak, dako mi to nesedí-, ved teraz je priznanie do 26. za III Q, a ak dam ozunamenie do 30.10.,/ podľa odst.4/ to znamená že som to stihol a zmenim si to na mesačného
to si teda nestihol - termín na podanie DP a mesiac zdaň. obdobia sú dve rozdielne veci ...
MIŠO T
23.10.09,18:01
Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

ale predsa mesiac 10/2009 je prvým mesiacom po štvrťroku/za ktorý som DP podal/, prečo teda až od 01/01/10 ?
veronikasad
23.10.09,18:04
Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

ale predsa mesiac 10/2009 je prvým mesiacom po štvrťroku/za ktorý som DP podal/, prečo teda až od 01/01/10 ?
Tvojim doterajším zdaň. obdobím je kal. štvrťrok. A zmenu môžeš urobiť až po skončení zdaň. obdobia. Oktober je už ďalší štvrťrok.
MIŠO T
23.10.09,18:11
Tvojim doterajším zdaň. obdobím je kal. štvrťrok. A zmenu môžeš urobiť až po skončení zdaň. obdobia. Oktober je už ďalší štvrťrok.

ale veď za IV. Q sa ešte nič nedavalo, ani dokonca za 10/2009- čo je nové obdobie. Keby som to/ zmenu/ chcel urobit v 11/2009/ to je jasen že sa to nedá, ale takto ???? III. Q ukončený, za 10/2009 nove obdobie - mesačne :cool: - nesedí to takto ???
betka
23.10.09,19:48
azla
25.10.09,12:51
a mne povedali na DU , že už aj za 10/2009 , 11/2009,12/2009 a ze nebudu skúmať limit - tých /10 mil/


Bude to takto, ako povedali Mišovi na DÚ.
Vychádza mi to aj zo stanoviska DR SR Banská Bystrica (ale aj Nitra, Senec ) .....ktoré sú v diskusii
v téme:


http://www.porada.sk/t98171-p12-registracia-dph.html

K odpovedi DR Nitra, ktoré pridala Zitka tu http://www.porada.sk/916011-post98.html (http://www.porada.sk/916011-post98.html)
pripájam odpoveď DR SR Banská Bystrica , ktorá mi bola dnes zaslaná mailom:

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podľa § 77 ods.4 Zákona o DPH si môže platiteľ DPH určiť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac aj keď nedosiahol obrat 10 mil.
Lehota na písomné oznámenie nie je v tomto ustanovení určená. Do kedy je potrebné vykonať toto oznámenie ?
Ďakujem.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka.

:)
MIŠO T
25.10.09,17:20
AZLA - ďakujem, takto som to aj ja pochopil. III.Q je uzavretý a keďže sa IV. ešte len začal- 10. mesiac ešte len beží -a hlavne nie je ukončený - tiež mi z toho vychádza, že počnúc 10/2009 možem byť po oznámení - mesačným.... Však uvidíme, zajtra 26.10 to idem na DU osobne odovzdať.
Simona Privat
24.11.09,13:18
Ja som tu na porade našla túto odpoveď:
Citujem:"Zákon v § 77 ods. 4 umožňuje platiteľovi dane s obratom nižším ako 10 miliónov ročne zvoliť si mesačné zdaňovacie obdobie a túto skutočnosť oznámiť písomne daňovému úradu. Zákon o DPH nestanovuje lehotu na podanie uvedeného oznámenia, avšak platiteľ dane by mal uvedenú skutočnosť oznámiť najneskôr s podaným daňovým priznaním za kalendárny mesiac, ktoré bude podané za prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka."
Z toho mi vyplýva, že do 25.11. už môže podať DPH priznanie za 10/09 ako mesačný.
Alebo čo zle chápem?
dara
05.01.10,08:15
Dobrý deň, tiež nadviažem a chcem sa informovať, mám štvrťročného platcu DPH, od nového roku t.j. za január mi vychádza na mesačného platcu DPH. T.zn. ku 25.01.2010 podám DP o DPH za štvrtý štvrťrok a zároveň oznámim DU, že počnúc 01.01.2010 prechádza PO na mesačného platiteľa DPH? Prešla som stránku DRSR aj zákon, ale nenašla som nikde či je potrebné predložiť na ich predpísanom tlačive, pretože ani toto som nenašla. Vopred Vám ďakujem za Vaše cenné rady a postrehy.
vikinka
05.01.10,08:36
Nie je predpísané tlačivo ,stačí jednou vetou napísať,že spoločnosť sa stáva od 1.1.2010 mesačným platcom DPH a podať spolu s DP DPH.
MIŠO T
05.01.10,08:53
AZLA - ďakujem, takto som to aj ja pochopil. III.Q je uzavretý a keďže sa IV. ešte len začal- 10. mesiac ešte len beží -a hlavne nie je ukončený - tiež mi z toho vychádza, že počnúc 10/2009 možem byť po oznámení - mesačným.... Však uvidíme, zajtra 26.10 to idem na DU osobne odovzdať.

oznamujem / DU mi oznamenie prijal. od 10/2009 som mesačný plátca. DU ma "prekvapil" - 22.12 mi vrátili NO za 10/09 + NO za III.Q.09/inač by som za nim čakal až do 02/10.
dara
05.01.10,09:18
Nie je predpísané tlačivo ,stačí jednou vetou napísať,že spoločnosť sa stáva od 1.1.2010 mesačným platcom DPH a podať spolu s DP DPH.


Ďakujem pekne, takže postačí to podať k 25.01.2010?
vikinka
05.01.10,10:11
Stačí podať k 25.02.2010 s DP za mesiac 01/2010
dara
23.02.10,21:08
ešte malá otázočka, keď mám sro, ktorá bola minulý rok štvrťročný plalatiteľ DPH a teraz je mesačný, vychádza mu zaplatiť daň a DÚ mu z minulého roka ešte preplatok nevrátil, môže sro zaplatiť o ten preplatok nižšiu čiastku DÚ? Je to potrebné nejako písomne oznámiť? Alebo musí zaplatiť tak ako vyšlo a čakať kým DÚ vráti preplatok?
azla
23.02.10,21:25
Ak vo 4.Q.2009 bol nadmerný odpočet a v 1/2010 vychádza daňová povinnosť, v daňovom priznaní ponížiš povinnosť o nadmerný odpočet z 4.Q.2009 a rozdiel doplatiš.
Vyznačíš to v DP. Je na to riadok. (nemám pri sebe teraz tlačivo a stránka drsr. je teraz mimo prevádzky :rolleyes:).
Paula
23.02.10,21:31
Ak vo 4.Q.2009 bol nadmerný odpočet a v 1/2010 vychádza daňová povinnosť, v daňovom priznaní ponížiš povinnosť o nadmerný odpočet z 4.Q.2009 a rozdiel doplatiš.
Vyznačíš to v DP. Je na to riadok. r.32 (nemám pri sebe teraz tlačivo a stránka drsr. je teraz mimo prevádzky :rolleyes:).


Už zasa sú na kávičke?
azla
23.02.10,21:40
Vďaka Paula za doplnenie riadku.:)

Tak sú pripravení na elektronické podávanie výkazov ako mýtny systém .....majú z toho hlavybôľ ....tak kávičkujú.....makajú .....a my môžeme pracovať iba na 60% (bez doplatku):D:)
dara
23.02.10,22:07
Nejako mi to blne aj na porade :) zadávam tému už druhý krát, prosím ešte o radu, v III.Q 2009 vyšiel sro nadmerný odpočet, nebol z DÚ vrátený na účet, je možno problém v tom, že sro menila účet a toto ihneď po zmene neoznámila na DÚ, čo však oznámila dodatočne, mohol byť toto dôvod prečo nebol odpočet pripísaný na účet? Ešte sa chcem spýtať, je povinnosť, aby pokiaľ vyde odpočeť platiteľ dph žiadal o vrátenie DU ? Môžem teda ponížiť v tomto mesiaci vychádza u sro povinnosť platiť o nevrátený odpočet ?
Paula
23.02.10,22:34
Nejako mi to blne aj na porade :) zadávam tému už druhý krát, prosím ešte o radu, v III.Q 2009 vyšiel sro nadmerný odpočet, nebol z DÚ vrátený na účet, je možno problém v tom, že sro menila účet a toto ihneď po zmene neoznámila na DÚ, čo však oznámila dodatočne, mohol byť toto dôvod prečo nebol odpočet pripísaný na účet? Ešte sa chcem spýtať, je povinnosť, aby pokiaľ vyde odpočeť platiteľ dph žiadal o vrátenie DU ? Môžem teda ponížiť v tomto mesiaci vychádza u sro povinnosť platiť o nevrátený odpočet ? - nemôžeš


Spoj sa so správcom dane (najlepšie osobne, tak hneď nakukne do ich systému na vašu firmu) ohľadom starého odpočtu. Možno navrhne, aby sa použil na neskoršiu niektorú daň. povinnosť - to by ste riešili písomne po dohode ,alebo si dáte žiadosť o poukázanie. (Ak už peniažky neišli na charitu;)).
Paula
23.02.10,22:40
Ešte sa chcem spýtať, je povinnosť, aby pokiaľ vyde odpočeť platiteľ dph žiadal o vrátenie DU ?


Nie je.
dara
24.02.10,07:20
dakujem za odpovede, este sa spytam, padlo tu, ze ak v jednom mesiaci vyjde odpocet, v druhom mesiaci vyjde povinnost platit je mozne toto upravit vo vykaze dph. spatna teda takyto sposob nie je mozny?
dara
24.02.10,09:41
posuvam
azla
24.02.10,09:58
dakujem za odpovede, este sa spytam, padlo tu, ze ak v jednom mesiaci vyjde odpocet, v druhom mesiaci vyjde povinnost platit je mozne toto upravit vo vykaze dph. spatna teda takyto sposob nie je mozny?

§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

Ak postupuješ podľa odst. 2 - NO Ti DÚ vráti do 30 dní....

Ak nepostupuješ podľa odst. 2 (nechceš, alebo nesplňaš podmienky) - postupuješ podľa odst. 1.
Ten hovorí, konkrétne napr. ak v 12/2009 si mala NO a v 1/2010 Ti vychádza daňová povinnosť, tak v DP za 1/2010 si odpočítaš NO z 12/2009 od daňovej povinnosti 1/2010 na r. 32.

Ak Tvoj nadmerný odpočet z 12/09 je menej ako daňová povinnosť 1/2010 - rozdiel doplatiš.

Ak Tvoj nadmerný odpočet z 12/09 je viac ako daňová povinnosť 1/2010, rozdiel Ti DÚ vráti.
Lucia951
24.02.10,10:28
Nie je predpísané tlačivo ,stačí jednou vetou napísať,že spoločnosť sa stáva od 1.1.2010 mesačným platcom DPH a podať spolu s DP DPH.

a ak som bola v roku 2009 Q platiteľom a prekročila som obrat, teraz by som mala byť mesačným - čiže zo zákona, aj tak to musím oznámiť? ďakujem
azla
24.02.10,10:37
Lucia951
24.02.10,10:43
ďakujem :-)
dara
24.02.10,12:12
tomu ja rozumiem, citala som zakon, len nerozumiem, ze ked DU nevratil odpocet za III Q 2009, preco to nemozem teraz upravit v DP a zapocitat. dakujem vopred za odpoved




§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

Ak postupuješ podľa odst. 2 - NO Ti DÚ vráti do 30 dní....

Ak nepostupuješ podľa odst. 2 (nechceš, alebo nesplňaš podmienky) - postupuješ podľa odst. 1.
Ten hovorí, konkrétne napr. ak v 12/2009 si mala NO a v 1/2010 Ti vychádza daňová povinnosť, tak v DP za 1/2010 si odpočítaš NO z 12/2009 od daňovej povinnosti 1/2010 na r. 32.

Ak Tvoj nadmerný odpočet z 12/09 je menej ako daňová povinnosť 1/2010 - rozdiel doplatiš.

Ak Tvoj nadmerný odpočet z 12/09 je viac ako daňová povinnosť 1/2010, rozdiel Ti DÚ vráti.
Paula
24.02.10,12:15
tomu ja rozumiem, citala som zakon, len nerozumiem, ze ked DU nevratil odpocet za III Q 2009, preco to nemozem teraz upravit v DP a zapocitat. dakujem vopred za odpoved


Pretože zákon hovorí o zápočte v nasledujúcom období a 1.Q /10 nenasleduje po 3.Q/09.
azla
24.02.10,12:17
Nadmerný odpočet za III. Q si môžeš odpočítať od DP iba za IV. Q.

Prečo nemáš vrátený NO za III. Q zistiš u správcu dane. (ako Ti poradila Paula - príspevok č.25 ).
dara
24.02.10,12:23
dakujem
dara
25.04.10,23:01
prosím Vás o radu, ak si idem teraz v zmysle § 79 na riadku 32 odpočítať nadmerný odpočet, pričom nie v plnej výške, pre príklad uvádzam namderný odpočet v 2/10 1000 v 3/10 povinnosť 500, na tých 500 EUR mám podať ešte nejakú špeciálnu žiadosť o vrátenie odpočtu DPH? Nakoľko v tlačive nemám kam takúto informáciu uviesť. ďakujem
rodina1
26.04.10,06:17
prosím Vás o radu, ak si idem teraz v zmysle § 79 na riadku 32 odpočítať nadmerný odpočet, pričom nie v plnej výške, pre príklad uvádzam namderný odpočet v 2/10 1000 v 3/10 povinnosť 500, na tých 500 EUR mám podať ešte nejakú špeciálnu žiadosť o vrátenie odpočtu DPH? Nakoľko v tlačive nemám kam takúto informáciu uviesť. ďakujem
Rozdiel vám daňový úrad vráti. Netreba podávať žiadnu žiadosť.
Zákon o dani z pridanej hodnoty § 79.