windsurfer
23.10.09,11:47
Zdravim,

chystam sa kupit osobny automobil kategorie M1 z CR od ceskeho predajcu, ktory umoznuje na tento automobil odpocet, tzn. vie mi vystavit fakturu, kde zaplatim cenu bez DPH s odvolavkou na osobitne ustanovenie. Musim potom dan doplacat na SR alebo nemusim ? Niesom predajca ani nebudem auto prenajimat. Som platcom DPH. A ako by to bolo v pripade leasingu ? Mozem taketo auto kupit na leasing a odpocitavat si DPH zo splatok ? Tiez to musi byt leasing na automobil, kde sa moze odpocitat dph alebo na hociktory ?

na DRSR som nasiel toto:
"otazka: Český platiteľ DPH registrovaný vo svojej krajine predá osobné vozidlo s najazdenými viac ako 6000 km, ktoré mal zaradené vo svojom majetku slovenskému platiteľovi DPH, ktorý toto vozidlo tiež zaradí do majetku. Faktúru vystavil Český dodávateľ bez DPH s oslobodením . Môže sa to považovať ako oslobodené od DPH podľa par.44/a, a nebude sa uvádzať do DP DPH?
odpoved:Pokiaľ motorové vozidlo nespĺňa podmienky nového dopravného prostriedku v zmysle § 11 ods. 12 zákona o DPH, považuje sa na účely zákona o DPH za ojazdené.
V prípade, ak slovenský platiteľ dane zakúpi ojazdené motorové vozidlo z iného členského štátu od osoby, ktorá nie je obchodníkom (predajcom áut, autobazárom) a pri predaji uplatnila oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia ako je ustanovenie § 42 zákona o DPH, potom podľa ustanovenia § 44 písm. a) zákona o DPH, je u kupujúceho nadobudnutie vozidla, oslobodené od dane. Platiteľ nadobudnutie neuvádza do daňového priznania.
"

tu sa ale pise ze ked kupim osobny automobil od osoby z CR, ktora nie je obchodnikom, co v pripade, ze osoba je obchodnikom(napr. autobazar)

Vdaka za odpovede