arimi
23.10.09,11:58
nie je trestné ked si ma manžel nahráva a natáča na video aj ked si to neprajem? sme pred rozvodom a on teraz nahaňa akože dokazy...som z toho nervozna a potom poviem všetko možné, len nie pekné...čo s tým mám robiť? oznámiť ho že ma nahráva?
arizona
23.10.09,10:19
Tak ho udaj na polícii za obťažovanie a obmedzovanie osobnej slobody.

Myslím, že "takéto" dôkazy na súde použiť nemôže :rolleyes:
arimi
23.10.09,10:29
dá sa to? lebo ja už fakt neviem, ako sa brániť...
arizona
23.10.09,10:37
napr.
Legislatíva

Zákon č. 300/2005 Z.z. – Trestný zákon v znení neskorších predpisov

§155 Ublíženie na zdraví - Kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví.
§183 Obmedzovanie osobnej slobody – Kto inému bez oprávnenia bráni užívať osobnú slobodu.
§189 Vydieranie – Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel.
§192 Nátlak- Kto iného núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo naliehavú nemajetkovú potrebu, alebo tieseň vyvolanú jeho nepriaznivými osobnými pomermi.
§345 Krivé obvinenie - Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie.
§373 Ohováranie – Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.
§360 Nebezpečné vyhrážanie – Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu.
Chobot
23.10.09,12:53
nie je trestné ked si ma manžel nahráva a natáča na video aj ked si to neprajem? sme pred rozvodom a on teraz nahaňa akože dokazy...som z toho nervozna a potom poviem všetko možné, len nie pekné...čo s tým mám robiť? oznámiť ho že ma nahráva?

Rázne by som mu to zakázal a odvolal sa pritom na ustanovenia Obč. zákonníka § 11-13:

Ochrana osobnosti
§ 11


Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

§ 12


(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

§ 13


(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

Je jedno, že je tvoj manžel, aj voči nemu máš právo na ochranu tvojej osobnosti.
kaco11
24.10.09,17:08
Problém je v tom,že je to nepoužiteľné na súde. Nemôže to robiť pokiaľ si na to nedala súhlas alebo nie si verejne činná osoba.
arimi
05.02.10,19:19
zase som tu s rovnakým problémom.
dnes mi muž oznámil, že tie nahrávky, o ktorých som tu písala, zverejnil na internete. možno je to zase další pokus o žart na moj účet a chce ma rozhodit, lebo v utorok máme rozvod. ale pokial by tak urobil, ako sa k tomu vobec dopátram?
nemožem ho udat už len preto, že sa mi tým vyhráža, že ma vyvesil na internet?
podla mna je to už psychické týranie, aj takéto narážky.
dalid
06.02.10,07:43
Skus zistit na aku stranku ich dal. Za toto uz naozaj na neho mozes podat trestne oznamenie. Tusim podobny pripad sa riesil pred par tyzdnami v Palbe, alebo Lamparni, ale naozaj neviem kde a kedy :(
Ak budes vediet na akej je to stranke, mas pravo poziadat administratora webu o stiahnutie tychto videi z jeho serveru.. Manzelovi zial asi tazko zabranis aby ich po case nedal na iny server.. :( Mozno tunajsi znalci IT budu vediet viacej. Drzim palce.
misoft
06.02.10,13:57
arimi
Ak zistíš, kde ich "zavesil", podaj na neho trestné oznámenie (to je jedno či je to manžel, alebo ex-manžel, alebo stará Blažková). Dopustil sa trestného činu a musí za to pykať. A toto bude ešte pre neho aj priťažujúca okolnosť v prípade rozvodového konania - Chobot spomínal obč. zákonník. - najmä §13
arimi
06.02.10,15:40
vdaka za odpovede. ešte musím popátrat, ako sa k tomu vobec dostanem, a ako ich nájst, ak ich tam dal. to, že ma natáča som riešila aj s policajtami, ale on to prehral niekde inde a z foťáku vymazal. už sme s tým na polícii boli. zatial som ho dalej neriešila, lebo máme v utorok rozvod, a to je pre mna rozhodúce, ale šokuje ma každým dnom niečím iným.
arimi
02.03.10,20:40
prepáčte že skáčem z témy na tému, ale u nás to ide dost rýchlo a každý den je niečo nové a dnes bol cirkus zase...bm si zas pre zmenu dnes natáčal na video a fotil mojho syna, pri jedle...synovi sa to nepáčilo, tak honapomenul, bm sa len smial, a potom sa začali handrkovat a škubat a nadávat a proste bol cirkus.
ja som bm upozornila, že syn je v mojej opatere, teda si to naozaj nemože dovolit, ani ho provokovat, a bm začal hladat dovody na to aby ma zas išiel udat na políciu.
tento človek je naozaj duševne chorý, alkoholik po liečení, ale zdá sa že má niečo medzi schizofreniou a bipolárnou poruchou, len odmietol liečbu, tak mu diagnozu nikto neurčí.
no a teraz som počula na markíze podobný prípad psychicky narušenej ženy...a bolo am spomenuté, že duševne chorý človek nemože byt oznamovatel , teda ma udávat nemože.
je to pravda?
to by potom neplatili ani tie udanie, ktoré na mna podával v minulom polroku...
Chobot
02.03.10,21:41
prepáčte že skáčem z témy na tému, ale u nás to ide dost rýchlo a každý den je niečo nové a dnes bol cirkus zase...bm si zas pre zmenu dnes natáčal na video a fotil mojho syna, pri jedle...synovi sa to nepáčilo, tak honapomenul, bm sa len smial, a potom sa začali handrkovat a škubat a nadávat a proste bol cirkus.
ja som bm upozornila, že syn je v mojej opatere, teda si to naozaj nemože dovolit, ani ho provokovat, a bm začal hladat dovody na to aby ma zas išiel udat na políciu.
tento človek je naozaj duševne chorý, alkoholik po liečení, ale zdá sa že má niečo medzi schizofreniou a bipolárnou poruchou, len odmietol liečbu, tak mu diagnozu nikto neurčí.
no a teraz som počula na markíze podobný prípad psychicky narušenej ženy...a bolo am spomenuté, že duševne chorý človek nemože byt oznamovatel , teda ma udávat nemože.
je to pravda?
to by potom neplatili ani tie udanie, ktoré na mna podával v minulom polroku...

To tú duševnú poruchu by musel mať oficiálne stanovenú, teda musí byť pozbavený na právne úkony. Vtedy za nesvojprávnu osobu koná zýákonný zástupca - je to v § 48 Trestného zákona:


(1) Ak je poškodená osoba pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo ak je jej spôsobilosť na právne úkony obmedzená, vykonáva jej práva podľa tohto zákona jej zákonný zástupca, ktorý môže splnomocniť zastupovaním aj organizáciu na pomoc obetiam trestných činov.
Ale to asi prípad tvojho manžela nebude. Keby to bol každý, kto by bol čo len podozrivý z duševnej poruchy, tak by sa to týkalo vyše polovice národa.
wegamizi
03.03.10,07:34
Myslim, ze v tomto pripade policia nic neurobi. Len sa ta chcem opytat ako zena. Da sa nereagovat a nevsimat si jeho pociny, ktore vas vyvadzaju z miery? Neviem, ale podla toho, co pises, nehnevaj sa, ten clovek je psychicky naruseny. Takze, cim viac sa hnevas, tym viac mu robis dobre. Viem, ze to nie je riesenie, ale tak pockat do rozhodnutia sudu, aby si mala nieco v rukach a potom mozes sto percentne konat. Inac su to stale len take dohady.
arimi
03.03.10,19:25
to je škoda...:-)
ešte som si to raz pozrela, je v palbe zo včerajška.
advokát hovorí: ...nemože vystupovat ako oznamovatel, pretože táto osoba je duševne chorá...
a psychologička k tomu dodáva ...práve ludia trpiaci poruchami osobnosti podávajú množstvo trestných oznámení...

tak som si myslela, že by som snád mohla sa opriet pri budúcom udaní o skutočnost, že manžel to nemá v hlave v poriadku a je posadnutý mailami a mojím údajným hackerským programom...
lebo on na políciu chodí ako na husle, aj na prokuraturu, a stále sa stažuje, že ho prenasledujem a odpočúvam a pod...

dá sa ho nevšímat, ale občas nám praskajú nervy, aj deťom, a to bm čaká...vybit si energiu bitkou...
vždy si nájde niečo nové, čím nás vyprovokuje...
a dost sa v tom vyžíva...
len sa čudujem aj policajtom, že sú nútení vziat každé trestné oznámenie aj od evidentných bláznov na vedomie...a riešit to...
wegamizi
04.03.10,08:19
Ano, zakon im neumoznuje odopriet podanie aj od psychicky choreho cloveka. Pokial nie je zbaveny svojpravnosti ma vsetky prava a povinnosti ako kazdy obcan. Je to smutne, lebo policajti sa potom k takymto pripadom stavaju laxne, jednoducho povedane, neurobia v tom nic. Takze ty v kazdom pripade rob na tom, aby si mala papier od sudu na ochranu svojej osobnosti a deti. Daj podnet na prokuraturu. Pravdepodobne sa jeho verbalne utoky budu znasobovat, lebo vidi, ze ta to nici, a to je jeho energia. Su aj taki magori medzi nami, bohuzial.