JarkaL
23.10.09,13:19
Ahojte, ostala som v rozpakoch nad dokladom z ERP. Suma spolu na doklade je 1663,01€, ale vtip je v tom, že keďže je to doklad za ubytovanie a stravu, obsahuje aj sumu 80 €, ktorá je oslobodená od DPH(miestny poplatok). Základ dane 19% je 1330,93 € a daň 19 % je 252,88 €. Takže suma na doklade spolu mi presahuje o 3€ hranicu stanovenú v §71 ods.5. Znamená to že si nesmiem uplatniť DPH? :confused: Prosím, poraďte.
P.S.: Musím už po x-tý krát klientov upozorniť, aby trvali na faktúre a nenechali sa odbiť bločkom z ERP.
JarkaL
23.10.09,13:36
Myslím konkrétne tento ods. §71

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
JarkaL
23.10.09,16:24
Odpoviem si teda sama, keďže suma na doklade presiahla 1659,70 €, nie je možné ho považovať za faktúru, a teda nemám daňový doklad a nemôžem si odpočítať DPH.
veronikasad
23.10.09,17:29
Odpoviem si teda sama, keďže suma na doklade presiahla 1659,70 €, nie je možné ho považovať za faktúru, a teda nemám daňový doklad a nemôžem si odpočítať DPH.
mne sa to občas stáva pri nákupe cigariet u majitelov nov.stánkov. Vtedy im dodávatel vystaví k dokladu z ERP aj dodací list, ktorý má náležitosti daňového dokladu.
JarkaL
23.10.09,17:39
Ja mám k tomu bločku len "Potvrdenie o zaplatení v hotovosti", kde je hlavička dodávateľa, naša a také zhrnutie - počet ubyt. hostí od-do, základ dane, daň, miestny poplatok a k tomu je ešte príloha - menovitý zoznam ubytovaných. Neviem, či je možné to považovať za dodací list. Nerada by som poškodila klienta, ale pre mňa to ako daňový doklad nevyzerá (dokonca aj naše IČ DPH tam chýba). Keby nosil doklady ako sa patrí, ale doniesol ich predvčerom a čo ja už narobím s dokladom z júla?
veronikasad
23.10.09,17:42
Ja mám k tomu bločku len "Potvrdenie o zaplatení v hotovosti", kde je hlavička dodávateľa, naša a také zhrnutie - počet ubyt. hostí od-do, základ dane, daň, miestny poplatok a k tomu je ešte príloha - menovitý zoznam ubytovaných. Neviem, či je možné to považovať za dodací list. Nerada by som poškodila klienta, ale pre mňa to ako daňový doklad nevyzerá (dokonca aj naše IČ DPH tam chýba). Keby nosil doklady ako sa patrí, ale doniesol ich predvčerom a čo ja už narobím s dokladom z júla?
odlož ho a vyžiadaj si k nemu faktúru. Uplatníš si odpočet v nasl. zdaň.období
JarkaL
23.10.09,17:45
No budem musieť, uvidím, či sa s nami budú ešte baviť po takom čase. Aspoň klient uvidí, prečo chcem doklady priebežne, aj keď je Q platca. Teraz to pocíti na peňaženke, tak si to lepšie zapamätá. Ďakujem Ti, Veronika.