aglv
23.10.09,13:43
Vie mi niekto povedať ako to je keď je niekto na čiastočnom invalidnom dôchodku a nepracuje resp. nieje ani vedený na Úrade práce? Platí zaňho štát odvody aj do sociálnej poisťovne alebo len do zdravotnej poisťovne?
Podľa mňa hradí štát len zdravotnú poisťovňu odvody do soc. poisťovne idú len zo zamestnania.
Počula som všeličo tak si overujem.:)
Ďakujem za každú odpoveď.
Xanti
23.10.09,11:51
Štát za občana na ID platí odvody len do ZP.
veronikasad
23.10.09,12:40
Vie mi niekto povedať ako to je keď je niekto na čiastočnom invalidnom dôchodku a nepracuje resp. nieje ani vedený na Úrade práce? Platí zaňho štát odvody aj do sociálnej poisťovne alebo len do zdravotnej poisťovne?
Podľa mňa hradí štát len zdravotnú poisťovňu odvody do soc. poisťovne idú len zo zamestnania.
Počula som všeličo tak si overujem.:)
Ďakujem za každú odpoveď.
V prípade, že by si bola poberatelom úrazovej renty, je platitelom dôchodkového poistenia za teba sociálna poisťovňa

Pozri § 128 odst. 7 Zákona o sociálnom poistení

(7) Sociálna poisťovňa platí poistné na starobné poistenie za poberateľov úrazovej renty priznanej podľa § 88 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku zo základného fondu úrazového poistenia do základného fondu starobného poistenia.