ing.erika
25.08.05,11:29
dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
ku dňu 30.09.2005 končím TPP dohodou. od 01.10.2005 sa pôjdem nahlásiť na ÚP. chcem sa opýtať, či mi vie niekto poradiť, či by som mala nárok na dávku v nezamestnanosti, ak:
1. nemám 25 rokov
2. študujem externou formou
3. bývam s rodičmi.
zamestnaná som bola od 14.08.2004. predtým som bola na ÚP od roku 2001.
ďakujem.
Zita4
25.08.05,09:38
Na podporu v nezamestnanosti by si mala nárok, keby si bola v posledných 4 rokoch minimálne 3 roky poistená v nezamestnanosti.
ing.erika
25.08.05,09:55
Na podporu v nezamestnanosti by si mala nárok, keby si bola v posledných 4 rokoch minimálne 3 roky poistená v nezamestnanosti.
a poistená v nezamestnanosti môžem byť asi len keď by som bola zamestnaná alebo samoplatca, však?
Zita4
25.08.05,09:57
Presne tak.
ing.erika
25.08.05,10:05
Presne tak.
tak ďakujem pekne. veľmi ma to síce nepotešilo, no ale čo už? pekný deň.
*agatha*
25.08.05,11:20
dobrý deň, a čo takýto prípad ako som ja:
študujem rovnako popri zamestnaní, dva roky som pracovala, ale TPP som skončila začiatkom tohto mesiaca dohodou. kúpila som si byt, teda budem bývať sama a budem zatiaľ nezamestnaná na ÚP, kým si nenájdem niečo iné. mám nárok na nejaké dávky? sociálku alebo podporu, alebo niečo?ďík.
kvet
25.08.05,11:32
Na odpoveď, či by si mala nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky je málo informácií. Ale, aspoň okrajovo. Pravdepodobne nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože asi nebudeš spĺňať podmienku platenia poistného v nezamestnanosti najmenej tri roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako uvádzaš, máš byt (si jeho vlastníkom), ak aj máš vek do 25 rokov, mala by si byť posudzovaná sama (nie s rodičmi, pretože nebude splnená podmienka spoločnej domácnosti). Keďže študuješ externe a budeš súčasne aj v evidencii uchádzačov o zamestnanie, mala by si spĺňať nárok aj na aktivačný príspevok. Takže, predpokladaná výška dávka v hmotnej núdzi a príspevkov by mala byť: (dávka 1560 Sk + prísp.na zdrav.star. 50 Sk + aktiv.prísp. 1700 Sk + prísp. na bývanie 1130 Sk) = 4440 Sk. Samozrejme záleží či budeš mať v posudzovanom období aj nejaký príjem. Výšku dávky a príspevkov uvádzam v sumách platných od 1.9.2005.
*agatha*
25.08.05,12:30
Na odpoveď, či by si mala nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky je málo informácií. Ale, aspoň okrajovo. Pravdepodobne nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti, pretože asi nebudeš spĺňať podmienku platenia poistného v nezamestnanosti najmenej tri roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako uvádzaš, máš byt (si jeho vlastníkom), ak aj máš vek do 25 rokov, mala by si byť posudzovaná sama (nie s rodičmi, pretože nebude splnená podmienka spoločnej domácnosti). Keďže študuješ externe a budeš súčasne aj v evidencii uchádzačov o zamestnanie, mala by si spĺňať nárok aj na aktivačný príspevok. Takže, predpokladaná výška dávka v hmotnej núdzi a príspevkov by mala byť: (dávka 1560 Sk + prísp.na zdrav.star. 50 Sk + aktiv.prísp. 1700 Sk + prísp. na bývanie 1130 Sk) = 4440 Sk. Samozrejme záleží či budeš mať v posudzovanom období aj nejaký príjem. Výšku dávky a príspevkov uvádzam v sumách platných od 1.9.2005.
ďakujem za obšírnu odpoveď. je to pravda, že okolo podpory je málo info. skúsim ešte zájsť na sociálku a spýtať sa ich na rovinu, či mi niečo dajú. :):(
Evaman
25.08.05,13:18
Alebo sa ešte môžeš pozrieť na stránku -
http://www.employment.gov.sk/DIS/main.htm
nájdeš tu Dávkový informačný systém - celkom pekne popísané.