tetrisss
23.10.09,19:06
Neviem, ci ste dnes postrehli clanok v denniku Pravda, kde je vycislene najnizsie odvodove zatazenie pre zivnostnikov na rok 2010, kedy sa prvy krat jeho vyska bude odvijat od priemerneho zarobku spred dvoch rokov a nie od minimalnej mzdy. Podla toho malym zivnostnikom nasi zastupcovia "velmi pomohli", kedze budu ich odvody po tejto zmenenej technike vypoctu este o 5,3 eura vyssie, ako by boli podla stareho sposobu. Tomu sa hovori pomoc na spravnom mieste a este v tej najlepsej chvili, ked vacsina tychto ludi ledva preziva, alebo aj Pyrhovo vitazstvo.
Aljok
25.10.09,06:46
veronikasad
25.10.09,08:09
Neviem, ci ste dnes postrehli clanok v denniku Pravda, kde je vycislene najnizsie odvodove zatazenie pre zivnostnikov na rok 2010, kedy sa prvy krat jeho vyska bude odvijat od priemerneho zarobku spred dvoch rokov a nie od minimalnej mzdy. Podla toho malym zivnostnikom nasi zastupcovia "velmi pomohli", kedze budu ich odvody po tejto zmenenej technike vypoctu este o 5,3 eura vyssie, ako by boli podla stareho sposobu. Tomu sa hovori pomoc na spravnom mieste a este v tej najlepsej chvili, ked vacsina tychto ludi ledva preziva, alebo aj Pyrhovo vitazstvo.
mimotemyvčera mi ukazoval výmer na starobný dôchodok "krčmár", ktorý podnikal od revolúcie a stále platil odvody z min. vymer. základu - necelých 300€ mesačne ...
tetrisss
25.10.09,09:06
Nuz vyska dochodku je zase o inom, je ale velmi vela malych zivnostnikov, ktori na viac nemaju, samozrejme, ze vsetci vieme, ze su aj taki, ktori umelo znizuju svoje odvody, ale to je zase na dlhu debatu. Tam je ale efektivita vysky platby velmi mala. Je mozne aj inak si nasporit na dochodok.
Rozalka
25.10.09,11:34
Je to pravda, no je aj to pravda, že niekto platí zo 4násobku maxima a jeho dôchodok tiež nebude adekvátny ....
camozzi
25.10.09,11:45
Ja nevidim najmensi dovod (okrem zakona) preco by som mal prispievat do systemu, ktory mi nedokaze vratit ani zdaleka tolko kolko do neho ja prispievam. Dobru spravu o Socialnej poistovni som este v zivote nepocul a vobec sa necudujem tym, ktori prispievaju najmensimi odvodmi. SP je cierna diera - cierna v kazdom zmysle tohto slova.
KEJKA
25.10.09,11:51
Ja nevidim najmensi dovod (okrem zakona) preco by som mal prispievat do systemu, ktory mi nedokaze vratit ani zdaleka tolko kolko do neho ja prispievam. Dobru spravu o Socialnej poistovni som este v zivote nepocul a vobec sa necudujem tym, ktori prispievaju najmensimi odvodmi. SP je cierna diera - cierna v kazdom zmysle tohto slova.
máš pravdu, ale odvody SP nie je životné poistenie. Je to aj o solidarite. Preto sa to javí ako čierna diera. Nejaký dôchodok dostáva každý, alebo takmer každý. Preto sa zaviedol II.pilier, z ktorého by mal každý dostaž to, čo tam vložil.
Súhlasím s minimálnymi odvodmi, súhlasím s optimalizáciou základu dane, a súhlasím s tým, aby každý využíval v rámci svojich možností alternatívne systémy zabezpečenia príjmu v dôchodkovom veku.
Rozalka
25.10.09,11:57
Preto sa zaviedol II.pilier, z ktorého by mal každý dostaž to, čo tam vložil.


Súhlasím s Kejkou, no nie som si istá, či táto veta bude pravdou aj v čase, keď ho budú chcieť sporitelia využiť.
Ja som prešla hranicou, odkiaľ niet možnosti II. piliera, takže ja budem dôchodkovať len zo žobračenky.
KlaudiaKK
27.10.09,06:15
máš pravdu, ale odvody SP nie je životné poistenie. Je to aj o solidarite. Preto sa to javí ako čierna diera. Nejaký dôchodok dostáva každý, alebo takmer každý. Preto sa zaviedol II.pilier, z ktorého by mal každý dostaž to, čo tam vložil.
Súhlasím s minimálnymi odvodmi, súhlasím s optimalizáciou základu dane, a súhlasím s tým, aby každý využíval v rámci svojich možností alternatívne systémy zabezpečenia príjmu v dôchodkovom veku.
Čo dôchodok - pri tomto tempe životného štýlu a strese ktorý prežívame každý deň - nemyslím, že vydržím do 62 rokov aby som si tú almužnu užila . . . Ale : bola som dlhodobo PN - 6 mesiacov som dostávala Pn-ku 3800,. skk t.j. 126 eur - a to mám firmu FO zamestnancov, a firemné výdaje, ktoré nezaujíma či som chorá a zvládnem to utiahnuť z nemocničnej postele. Mimochodom nemocenské dávky sa mi nevypočítavali z minimálneho odvodu t.j. určite už nikdy nebudem platiť viac než treba . . . .
MarcelkaT
27.10.09,06:48
Takže od 1.1.2010 do ZP budem platiť z min.zákl. 44,74 € a od 1.7.2010 do Soc.poisťovne 96,90 €. Takto nám fakt "pomohli". Celý život robiš a keď príde čas na dôchodok tak zistiš, že ho máš na figu borovú...... Ak som zle pochopila, prosím opravte má.....
KlaudiaKK
27.10.09,07:19
Pochopila si to . . . Začni si šetriť na starobu . . .
Jozef Mihál
27.10.09,11:49
mimotemyvčera mi ukazoval výmer na starobný dôchodok "krčmár", ktorý podnikal od revolúcie a stále platil odvody z min. vymer. základu - necelých 300€ mesačne ...

Až???

To má skvelý dôchodok, ak platil stále z minimálneho základu.
Marianna01
27.11.09,13:37
Až???

To má skvelý dôchodok, ak platil stále z minimálneho základu.

poznám dôchodcov, ktorí dostávajú niečo cez 200...

ale zas starý otec, ten dostával takmer 10tis. korún...