jaros5
24.10.09,10:56
Chcem sa opýtať poraďákov na ich názor a skúsenosti s vyberaním rôznych poplatkov v našom regionálnom školstve.
Uvediem len tie najfrekventovanejšie:

- príspevok ZRPŠ, ktorý sa od zákonného zástupcu dieťaťa na začiatku školského roka vyberá a veľa rodičov ani nevie, že nie je povinný zaplatiť, už nehovoriac o tom, že niektorí ani netušia, ako a kde sa tieto financie použijú;

- poplatok na úhradu nezistených škôd (už samotná formulácia názvu tohoto poplatku je minimálne humorná);

- poplatok za používanie učebníc;

- poplatok za používanie odkladacích skriniek;

- poplatok do triedneho fondu (napr. na zakúpenie TP, mydla a iných hygienických prostriedkov, špendlíkov, kanc. papiera, náplní do tlačiarní a množstva iných prepotrebných vecí ... )

Deje sa to aj vo vašom regióne, na vašej škole?
jaros5
24.10.09,09:11
dorah34
24.10.09,11:04
ja som z BA, syn chodi na novodhradsku a dcera na hubeneho - na novohradskej sa vzdy na zaciatku roka dava 33 Eur nadacii skoly a inak nic. u dcery sa skladame len ucelovo - urcite nie na ucebnice apod. ale napr. skladali sme sa na ergonomicke lavice pre deti do triedy, ktore budu mat celych 8 rokov.
vo všetkych doterajsich skolach kam deti chodili (spolu chodili doteraz na 4 skoly) nas ucitelky na rodicovskom vzdy informovali, na co sa peniaze z fondu ZRPŠ minali. na celoskolskom rodicku sa o tom dokonca pokial viem hlasuje. ak chces mat viac info o tom, ako hospodari skola s tymito financiami, prihlas sa ako zastupca triedy do rady rodicov.
Silvernola
24.10.09,12:19
jaros5, myslíš si, že ic učitelia vyberajú pre seba?! Namiesto frflania sa informuj, ako ti to radí dorah34!
zdenka131
24.10.09,14:31
Želám pohodový podvečer. Na našej škole v okrese Bánovce nad Bebravou sa vyberá iba príspevok na ZRPŠ. Žiadne iné príspevky sa od rodičov nevyberajú.
jaros5
25.10.09,05:25
jaros5, myslíš si, že ic učitelia vyberajú pre seba?! Namiesto frflania sa informuj, ako ti to radí dorah34!
Milá Silvernola, požiadal som o skúsenosti a názor na nezákonné poplatky v školách, nie na názor na moju osobu resp. na to čo si myslím ja.
Myslieť si, že si niekto myslí, že si učitelia vyberajú nejaké poplatky do vlastného vrecka je viac než detinské;);
Ale napriek tomu - vďaka za úprimné slová;
Silvernola
25.10.09,06:27
Milá Silvernola, požiadal som o skúsenosti a názor na nezákonné poplatky v školách, nie na názor na moju osobu resp. na to čo si myslím ja.
Myslieť si, že si niekto myslí, že si učitelia vyberajú nejaké poplatky do vlastného vrecka je viac než detinské;);
Ale napriek tomu - vďaka za úprimné slová;
Ak si myslíš, že sú nezákonné, tak v tom konaj. Ale myslím si, že si použil silné slová
Najlepšia investícia do detí je investícia do ich vzdelania.
"Bezplatné vzdelanie? Zabudnite, to už bolo"
jaros5
25.10.09,12:18
Ak si myslíš, že sú nezákonné, tak v tom konaj. Ale myslím si, že si použil silné slová
Najlepšia investícia do detí je investícia do ich vzdelania.
"Bezplatné vzdelanie? Zabudnite, to už bolo"

Ano, myslím, som presvedčený a konám (ďakujem za povzbudenie);
Úplný súhlas;
Ostatné je mimotemy:)
jaros5
25.10.09,12:32
ja som z BA, syn chodi na novodhradsku a dcera na hubeneho - na novohradskej sa vzdy na zaciatku roka dava 33 Eur nadacii skoly a inak nic. u dcery sa skladame len ucelovo - urcite nie na ucebnice apod. ale napr. skladali sme sa na ergonomicke lavice pre deti do triedy, ktore budu mat celych 8 rokov.
vo všetkych doterajsich skolach kam deti chodili (spolu chodili doteraz na 4 skoly) nas ucitelky na rodicovskom vzdy informovali, na co sa peniaze z fondu ZRPŠ minali. na celoskolskom rodicku sa o tom dokonca pokial viem hlasuje. ak chces mat viac info o tom, ako hospodari skola s tymito financiami, prihlas sa ako zastupca triedy do rady rodicov.
Ďakujem za reakciu,
už len doplním, viem kde sa použili peniaze zo ZRPŠ v škole do ktorej chodia moje deti:); Konal som presne v duchu tvojej inštrukcie, hneď ako ma to začalo zaujímať;)
jaros5
26.10.09,20:22
Musím skonštatovať, že je to prekvapivé, ale veľmi príjemné zistenie.
Všetci sú spokojní a podobné nešváry, ktoré som načrtol, sa asi na iných školách nevyskytujú.
Pán inšpektor Tužinský má asi skreslené informácie:rolleyes:
zalobaba
26.10.09,20:40
Ak si myslíš, že sú nezákonné, tak v tom konaj. Ale myslím si, že si použil silné slová
Najlepšia investícia do detí je investícia do ich vzdelania.
"Bezplatné vzdelanie? Zabudnite, to už bolo"

Si na omyle - môj syn využíva práve to platené vzdelanie na súkromnej strednej škole a napriek tomu od nás rodičov rôzne tieto pochybné poplatky žiadajú. Naposledy 20,- € ako akýsi depozit na nezistené škody, ale mechanizmus fungovania takéhoto depozitu nám vysvetliť nevedeli, iba to, že študenti ničia počas prestávok majetok školy, prečo však nemajú na tejto škole zabezpečený dozor počas prestávok, sa prešlo mlčaním. A keď rodičia na ZRPŠ vyjadrili nesúhlas, na druhý deň si dal zriaďovateľ nastúpiť celý ročník a oznámil, že na jeho zaplatení trvá. Ja ako rodič som dodnes tento poplatok nezaplatila a nechám sa prekvapiť, akým spôsobom ho škola bude odo mňa vymáhať.....:o Ozaj - dostávate ako rodičia od školy doklady o zaplatení takýchto poplatkov?
zalobaba
02.11.09,09:06
Si na omyle - môj syn využíva práve to platené vzdelanie na súkromnej strednej škole a napriek tomu od nás rodičov rôzne tieto pochybné poplatky žiadajú. Naposledy 20,- € ako akýsi depozit na nezistené škody, ale mechanizmus fungovania takéhoto depozitu nám vysvetliť nevedeli, iba to, že študenti ničia počas prestávok majetok školy, prečo však nemajú na tejto škole zabezpečený dozor počas prestávok, sa prešlo mlčaním. A keď rodičia na ZRPŠ vyjadrili nesúhlas, na druhý deň si dal zriaďovateľ nastúpiť celý ročník a oznámil, že na jeho zaplatení trvá. Ja ako rodič som dodnes tento poplatok nezaplatila a nechám sa prekvapiť, akým spôsobom ho škola bude odo mňa vymáhať.....:o Ozaj - dostávate ako rodičia od školy doklady o zaplatení takýchto poplatkov?


nikto nič?
dorah34
02.11.09,13:34
nikto nič?

prijmovy doklad som zo skoly este nikdy nedostala. obvykle su to len navratky. ked vidim, ze detom sa kupilo, na co sme sa skladali, tak to neriesim.
Tamila
04.11.09,16:46
Spoločenstvo rodičov má každá škola. Je zastúpené rodičmi z každej triedy, má svoju hospodárku a revíznu komisiu. Na škole, kde chodí moja dcéra, sa každý výdaj schváli v spoločenstve a podľa toho sa použijú financie. Prispieva sa na kadejaké pracovné zošity, na plavecké a lyžiarske výcviky, na záujmové krúžky a pod. Niekedy aj škole na nejaký súrny výdavok, ak nemá svoje prostriedky - napr. na maľovanie a pod. Peňazí z príspevkov rodičov je aj tak málo na všetky tieto výdavky a treba si ešte privyrobiť nejakým školským večierkom. U nás sa platí vždy na jedno dieťa z rodiny, ak je detí viac, tak neplatia.
Iné poplatky škole sa u nás neplatia.
jaros5
05.11.09,09:10
Spoločenstvo rodičov má každá škola. Je zastúpené rodičmi z každej triedy, má svoju hospodárku a revíznu komisiu. Na škole, kde chodí moja dcéra, sa každý výdaj schváli v spoločenstve a podľa toho sa použijú financie. Prispieva sa na kadejaké pracovné zošity, na plavecké a lyžiarske výcviky, na záujmové krúžky a pod. Niekedy aj škole na nejaký súrny výdavok, ak nemá svoje prostriedky - napr. na maľovanie a pod. Peňazí z príspevkov rodičov je aj tak málo na všetky tieto výdavky a treba si ešte privyrobiť nejakým školským večierkom. U nás sa platí vždy na jedno dieťa z rodiny, ak je detí viac, tak neplatia.
Iné poplatky škole sa u nás neplatia.
Len treba dať pozor, lebo na niektoré položky by nemalo OZ prispievať. Hlavne ak je to škola, ktorá má dostatok financií. Keď si zoberieme ZŠ, ktorá má 400 žiakov a viac, tak by nemala potrebovať finančnú dotáciu od rodičov;
Normatív na žiaka v roku 2009 je cca 1 060 Eur (32 000 Sk); Cez rôzne projekty sa dajú získať ďalšie prostriedky, či už na zlepšenie procesov v škole, alebo na materiálne vybavenie;
Preto považujem za nesprávne, ak rodičia prispievajú na niektoré položky, ktoré majú byť ošetrené v rozpočte školy;;)
Samozrejme iná vec je, ak sa rodič sám rozhodne byť sponzorom školy;
zlateslniecko
28.11.09,16:42
U nás na Obchodnej akadémii vyberajú ZRPŠ ako povinné. Keď sme minulý rok nemali peniaze na zaplatenie ZRPŠ, pretože sme mali finančné problémy, triedna ma zobrala k riaditeľovi a tam mi riaditeľ stále dookola hovoril, že ZRPŠ je povinné. A keď som mu na to povedala, že ja viem, že nie je povinné, lebo som volala aj na ministerstvo školstva a tam mi povedali že ak moji rodičia nie sú členmi ZRPŠ, tak nie som povinná to zapplatiť (ale nepovedala som mu z kadial to viem), tak sa mi začal vyhrážať, že ak ho nezaplatím tak, že mi zoberie skrinku na prezúvky, nebudem môcť používať počítač (patriaci škole) na hodinách atď.
Myslím si, že informovanosť obyvateľstva o povinných a nepovinných platbách v školstve je na nízkej úrovni a preto si niektoré školy dovoľujú to čo si dovoľujú - vyberať to aj keď by to nemali.
jaros5
12.09.10,08:18
Ako ste na tom milí rodičia s poplatkami tento školský rok?

(Nemyslím však príspevok do ZRPŠ - ten sme si tu dostatočne obkecali:cool:.)
willma
12.09.10,18:22
Rodičko zajtra , tak som zvedavá ako sa zatrasie peňaženka.