Matonela
24.10.09,13:23
Dobrý deň,
prosim Vás neviem si dať rady

FO kúpila v októbri 2008 auto na leasing, od 1.6.2009 začala podnikať, auto používa neustále ../zapájanie Internetu..atď/

- v prípade, že by auto vložil do podnikania toho 1.6.09....
- musel by ho prihlásiť u policajtov, kde by mu uviedli v technickom..aj IČO?
- musel by spraviť novú leasingovú zmluvu na IČO?(stále má na FO)
- ako by si uplatnil odpisy a náklady?
- aká by bola vstupná cena?/ponížila by sa vstupná cena o splátky od októbra do mája?

alebo čo všetko musí podnikateľ spraviť ak vkladá auto do podnikania a aké všetky potrebné doklady a zmluvy musí predložiť svojej účtovníčke?


- v prípade ak by auto nevložil do podnikania a používal by ho na firemné účely,
- bude si môcť uplatniť náklady len podľa počtu najazdených kilometrov?
- musí viesť knihu jázd?v prípade že knihu jázd ale doteraz neviedol?

ďakujem velmi pekne
Lianka
24.10.09,11:40
Pises, ze auto bolo nadobudnute formou financneho prenajmu = leasingu. V tomto pripade majitelom nie je podnikatel ani ako fyzicka osoba, ale majitelom je leasingovka. Nejedna sa teda o auto vo vlastnictve fyzickej osobe, FO nemoze taketo auto zaradit do podnikania. Predpokladam, ze v TP je majitelom tiez uvedena leasingovka.

Nemoze si uplatnit ani pausal 0,183 EUR/km, nakolko sa nejedna o vlastne motorove vozidlo.

Podla mojho nazoru to treba vyriesit v leasingovke. Vysledkom bude pravdepodobne to, ze dodatkom k zmluve bude najomcom on ako SZCO a tymto dnom moze automobil odpisovat po zvysnu dobu leasingu (podla zostavajuceho postu mesiacov).
Lianka
24.10.09,11:43
- v prípade, že by auto vložil do podnikania toho 1.6.09....

Este tak mimochodom: ak by automobil pouzival na podnikanie, netreba zabudnut na oznamenie (prihlasenie) k dani z MV v zakonom stanovenej lehote, v opacnom pripade treba pocitat s pokutou.
Matonela
24.10.09,11:55
Dakujem Lianka velmi pekne za odpoveď,
auto je prihlásené k dani z MV do tých 30 dní od začatia podnikania, problém je v tom ze klient mi dal len splátkový kalendár nic iné takze som nemala moznost zistit k tomu viac...zacínam len účtovať tak poriadne ani neviem aké doklady a zmluvy si od neho pýtať...mám sa obrátiť na Dú aby mi poradili..?
Lianka
24.10.09,16:41
Ja sa na urady so ziadostou o radu neobraciam, nemam s tym dobre skusenosti. Radsej si sama nastudujem prislusne pravne predpisy, pripadne sa poradim tu na Porade.

Pripajam ti usmernenie drsr k obchodnemu majetku FO, mozno si tam najdes nieco zaujimave.

Hned v uvode je napisane, ze obchodny majetok musi byt vo vlastnictve FO, ten tvoj tuto podmienku nesplna.

Ak ti nestaci moje stanovisko, mozno sa este niekto vyjadri.
dobrava
27.10.09,10:03
Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné?
Ďakujem za odpovede.
dobrava
28.10.09,10:07
Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné?
Ďakujem za odpovede.
Prosím ie niekto odpovedať na moje otázky. Ide mi hlavne o to prepísanie na dôchodcu - je takáto možnosť a aký je postup?
andreaS
28.10.09,10:24
stoji ten prepis zato?

1. kolko je ta zlava z PZP? je to viac, resp. rovnako ako poplatky za prepis?

2. co potom ked dochodca zomrie a auto bude predmetom dedicskeho konania?
dobrava
28.10.09,11:02
stoji ten prepis zato?

1. kolko je ta zlava z PZP? je to viac, resp. rovnako ako poplatky za prepis?

2. co potom ked dochodca zomrie a auto bude predmetom dedicskeho konania?
1. ako som uviedla, je to 50 %, tzn. ak platím 199 EUR, polovica je 99,5 a poplatky za prepis sú okol 33 EUR, ale nie som si istá, preto tieto všetky otázky.
2. toto som zatiaľ neriešila, robia to tak mnohí /ako so počula/, takže hádam sa to tak dá? Alebo sa mýlim? Prosím môže mi napísať niekto konkrétne stanovisko na všetky moje otázky, aby som zbytočne nezahlcovala stránku prázdnymi príspevkami, ďakujem.
stano20081
30.10.09,19:21
pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.
veronikasad
30.10.09,19:30
Prajem pekný deň, prosím o vyjadrenie:
SZČO vedie JÚ, používa svoje súkr.motorové vozidlo na služobné účely, DzMV je zaplatená.
1. Musí viesť knihu jázd, alebo stačí 1x mesačne urobiť cestovný príkaz?je jedno ako to nazveš, či kniha jázd alebo cestovný príkaz. Musíš viesť evidenciu ciest, kedy využívaš auto na podnikanie.
2. Ak stačí CP - stačí priložiť blok PHM, alebo sa musí vypočítať priemerná spotreba ku každej služobnej jazde? Nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na toto. Záleží od počtu najazdených km - ak ti jedna nádrž stačí na celý mesiac, stačí ti jeden blok o nákupe.
3. Mám možnosť toto MV "prepísať" na dôchodcu /z dôvodu 50% zľavy - jedná sa o zákonné poistenie/. Nemusím byť majiteľom ja, ak používam toto súkr. MV na služobné účely? Aký je v tomto prípade postup - teda samozrejme ak je to prípustné? Ak si chceš uplatňovať sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí to byť auto vlastné alebo v BSM. Ak auto prepíšeš na dôchodcu a chceš ho využívať na podnikanie, musíš mať nájomnú zmluvu. VOZD je cena prenájmu a spotreba PHM, príp. náklady na prevádzku.
Ďakujem za odpovede.
odpoveď v texte
mondes
31.10.09,08:15
Veronikasad, z predchádzajúceho príspevku som pochopila, že pri užívaní súkr. auta na podnikat. účely sa robí kniha jázd, alebo CP. Nemá sa robiť aj jedno aj druhé?
marjankaj
31.10.09,08:43
pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.

Neviem, čo je to paušálna živnosť. Mohol by si to vysvetliť?
marjankaj
31.10.09,08:47
Veronikasad, z predchádzajúceho príspevku som pochopila, že pri užívaní súkr. auta na podnikat. účely sa robí kniha jázd, alebo CP. Nemá sa robiť aj jedno aj druhé?

CP? To akože ja sám sebe budem prikazovať kam pôjdem autom?
andreaS
31.10.09,08:50
pekny den prajem. mam jednu dilemu ohladom auta.: mam pausalnu zivnost a neviem ci mam volajake vyhody ohladom kupe auta, v respektive ci mozem si ho odpisat z dani.dakujem.

pojem pausalna zivnost neexistuje... zrejme si mal na mysli, ze si uplatnujes pausalne vydavky...

tu ta musim sklamat, ale v pausalnych vydavkoch mas uz zahrnute vsetky vydavky okrem poistneho...

nemozes chciet vyhody pausalnych vydavkoch spojit s uplatnovanim vynalozenych vydavkov... bud jedno alebo druhe... podla toho, co sa oplati viac...
veronikasad
31.10.09,08:53
CP? To akože ja sám sebe budem prikazovať kam pôjdem autom?
CP mnohokrát v reči živnostníkov = evidencia najazdených km na tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty namiesto knihy jázd. (podobne, ako vyúčtováva pracovnú cestu zamestnanec)
marjankaj
31.10.09,09:18
CP mnohokrát v reči živnostníkov = evidencia najazdených km na tlačive Vyúčtovanie pracovnej cesty namiesto knihy jázd. (podobne, ako vyúčtováva pracovnú cestu zamestnanec)

Súhlasím. Ale ak očakáva radu, tak by mala používať "správne" termíny, lebo to bude inak chápané. Ona o voze a ja o koze. A v v tejto téme o aute dosť záleží na každom slove.
mondes
31.10.09,22:44
Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?
cloe
31.10.09,23:30
Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?

Prosím, môžeš trochu objasniť to zvýraznené?
mondes
31.10.09,23:39
Chodí vlastným autom do práce do zahraničia.
dobrava
01.11.09,19:14
Ja proste nechápem, že ak SZČO používa súkromné auto na podnikat. účely(chodí na turnusy do zahraničia), tak čo si vypíše? Zaeviduje do knihy jázd, alebo tzv. cesťák, alebo vyúčtovanie pracovnej cesty atď. A na základe čoho tú cestu zaúčtuje?
Takže:
- vedie si Knihu jázd /evidencia prevádzky motorového vozidla/
- na základe Knihy jázd vystaví Cestovný príkaz /1x mesačne/, kde uvedie začiatok cesty, koniec cesty v hodinách, počet najazdených km, "diety" a samozrejme základnú náhradu za odjazdené km a priloží k CP blok od nákupu PHM /slúži k výpočtu ceny PHM/km/.
- ak sa jedná o cestu do zahraničia - takisto uvádza v Knihe jázd a vypisuje CP ale ešte navyše si pripočíta "vreckové".
Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Kolenčík
02.11.09,07:49
Všetko tu bolo podrobne a jasne vysvetlené. Vedieš buď jedno, alebo druhé, vypíšeš cesťák /na použivanie motorového vozidla/, vyplníš podľa predtlače, spočítaš a vyjdú ti náklady.
veronikasad
02.11.09,08:08
Chodí vlastným autom do práce do zahraničia.
najazdené km súvisiace s pracovnou cestou zaeviduje v knihe jázd. Do účtovníctva do zaeviduje ako VOZD cez interný doklad, prílohou ktorého je výpočet paušálnej náhrady a spotreby PHM - mesačne, alebo jednou sumou za celý rok.

stravné+vreckové počas zahr. pracovnej cesty robí na tlačive Vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty. Účtuje ako výdavok z pokladne - v členení VOZD=prevádzková réžia.
u.erika
04.11.09,17:39
Súkromné úžitkové vozidlo - majiteľ manžel podnikateľky. Môže podnikateľka auto používať na podnikateľské účely? Na DÚ nahlásí vozidlo na SZČO, alebo na manžela /daň z MV/. Manžel bude u nej pracovať na dohodu o vykonaní práce. Čo mi poradíte, ako to má byť?
m.aj.a
11.11.09,21:53
Poprosím o radu.
Podnikateľ, platiteľ DPH, používa súkr.MV na podnikanie, vedie evidenciu jázd, kde mu často vybehne stav nádrže do mínusu, či už z dôvodu nedoloženia dokladu o nákupe PHM, alebo ako sám hovorí, auto má nižšiu spotrebu ako je uvedené v TP. (V Alfe je doporučované v takomto prípade fiktívne doplniť nádrž bez prejazdených km. O.K.) Vo vyúčtovaní pracovnej cesty sa vypočítava náhrada za PHM za prejazdené km, aj keď v skutočnosti (bolo nakupené menej - OPRAVA DOLE) PHM, ako je normovaná spotreba. Je to v poriadku? Môžem takýto cesťák zaúčtovať spolu s paušálnou náhradou a stravným, alebo mám účtovať len doložené doklady priamo v PD a z cesťáku vybrať iba paušálne náhrady + stravné. Mám za to, že mu patrí náhrada za všetky odjazdené km, pretože ich v skutočnosti podľa KJ naozaj odjazdil, aj keď nemá vždy priložené všetky doklady o nákupe. No naozaj neviem, či uvažujem správne.

Pozn. V KJ sa vypočítava náhrada vždy podľa ceny z posledného tankovania, aj keď je nádrž v mínuse.

Ešte chcem upresniť, že auto používa 6 dní v týždni iba na podnikanie - robí rozvoz tovaru pre inú firmu
m.aj.a
12.11.09,23:07
Už druhý deň prechádzam príspevky tu na Porade v podobných témach ako je táto a myslím, že ani zďaleka som neprešla všetky. Lenže čím ďalej, tým viac nachádzam na rovnaké otázky minimálne dva rôzne názory. A tak som vedľa a neviem, k čomu sa prikloniť.
Stále mi nedá pokoj tá náhrada za spotrebované PHL. Dá sa povedať, že vo väčšine príspevkoch sa vysvetľuje § 19 o výdavkoch na PHL

...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87).

tak, že ak SZČO chýba doklad o nákupe PHL, resp. má doklady o nákupe menej ako by v skutočnosti podľa prejazdených km mal mať, môže si uplatniť výdavky len do výšky priložených dokladov. (Neznamená to však, že ak mu chýba doklad o nákupe, že nespotreboval pohonné látky, ak podľa knihy jázd naozaj jazdil). Ale ak pri používaní súkromného auta neúčtujeme nákup PHL, ale náhrady za spotrebované PHL za každý km jazdy podľa cien platných v čase ich nákupu, tak potom ten doklad o nákupe má slúžiť na určenie výšky náhrady, kde sa cena PHL prepočíta priemenou spotrebou uvedenou v TP a môže byť len do tejto prepočítanej výšky. Nepoužíva sa na prepočítanie cena PHL v čase použitia vozidla na služobné účely, ale cena PHL z dokladu o nákupe pred uskutočnenou jazdou.
Evidenciu pracovných ciest na súkromnom MV robím v Alfe, kde je to spracované tak, že vlastne za všetky odjazdené km je počítaná náhrada za PHL, a to vždy cenou z posledného tankovania. Hoci sa stane, že nádrž je niekedy v mínuse, pri používaní súkromného MV sa stav nádrže nesleduje. Podľa toho je aj tlač Evidencie jázd: náhrada PHL aj paušálna náhrada za odjazdené km a bez stavu PHL v nádrži.
Toto sa potom prenáša do CP a vyúčtovania PC.
Takto ošetrili tvorcovia KJ (pre súkromné vozidlo) SW Alfa. Viem, že oni nemôžu určovať správnosť uplatňovania daň.výdavkov, ale na druhej strane zrejme takéto veci musia mať preverené aj s DÚ.
Pripojte, prosím, svoje názory, alebo podobné skúsennosti.

Ospravedlňujem sa, ak som mimo témy, ale keďže jedno s druhým súvisí, tak som si dovolila.

Diskutovalo sa tu tiež o možnosti uplatniť alebo neuplatniť DPH z priložených dokladoch o nákupe PHL. Môj klient robí rozvoz tovaru pre firmu, s ktorou má na to uzatvorenú zmluvu a kvôli čomu si musel otvoriť zodpovedajúcu živnosť aj zaregistrovať sa za platiteľa DPH. Preto aj keď k tomuto druhu podnikania používa vlastné MV, zatiaľ nezaradené do OM, všetky nakúpené PHL využíva na zabezpečenie a udržanie príjmov. Takže môže alebo nemôže uplatniť si DPH z týchto dokladov o nákupe. Boli tu názory za aj proti.

Vopred Vám ďakujem, za Vaše príspevky. M
Enyma
13.11.09,10:38
Dobry den, prosim o rady

SZČO - na základe leasingu obstarala auto 29.12.2006, zároveň tento dátum je aj zaradenie do dlhodobého majetku, dátum vyradenia z dlhodobého majetku dátum 31.12.2006 - spôsob vyradenia dala likvidáciu - ukončenie lízingu, doplatenie lizingovke vstupna cena 99,10 Sk - faktura leasingovke na zostatkovu cenu podľa zmluvy - po uhradeni tejto sumy prechod auta do vlastnictva szčo.

Auto sa používa naďalej - mame zaplatenu aj dan z MV - auto je uz majetkom SZCO, do nakladov davam PHM bez DPH, vypisuje sa kniha jazd.
Postupujem v poriadku. V JU som stale zaciatocnik, stale sa ucim, dakujem za vsetky rady od skusenych uctovnikov.

enyma
marjankaj
13.11.09,21:14
Dobry den, prosim o rady

SZČO - na základe leasingu obstarala auto 29.12.2006, zároveň tento dátum je aj zaradenie do dlhodobého majetku, dátum vyradenia z dlhodobého majetku dátum 31.12.2006 - spôsob vyradenia dala likvidáciu - ukončenie lízingu, doplatenie lizingovke vstupna cena 99,10 Sk - faktura leasingovke na zostatkovu cenu podľa zmluvy - po uhradeni tejto sumy prechod auta do vlastnictva szčo.

Auto sa používa naďalej - mame zaplatenu aj dan z MV - auto je uz majetkom SZCO, do nakladov davam PHM bez DPH, vypisuje sa kniha jazd.
Postupujem v poriadku. V JU som stale zaciatocnik, stale sa ucim, dakujem za vsetky rady od skusenych uctovnikov.

enyma

Neviem o aké rady prosíš.
Ja by som sa iba chcel opýtať. To je aký leasing od 29.12.2006 do 31.12.2006? Leasing býva na tri roky a nie iba na tri dni.
Janulana
14.11.09,09:27
Ak mala SZČO auto nahlásené na DÚ, ale nemal zapísané IČO na dopr. inšpektoráte, môže si aj tak uplatňovať výdavky na PHM?
Enyma
14.11.09,09:33
Bývalá účtovníčka takýto dátum obstarania napísala na kartu DM - ale leasing trval dlhšie, kde auto po splatení leasingu a zaplatení zostatkovej ceny t.j. 99,10 Sk vyradila dátumom 31.12.2009 - uz sa nevedie na karte, podľa môjho nazoru, by malo zostat ale z odpisovou hodnotou 0 SK nakoľko sa auto naďalej používa na podnikateľký účel, do nákladov v JU sa dáva PHM, ako som písala daň z motorových vozidiel je zaplatená.



Ak auto nie je na žiadnej karte, aby mi daňová kontrola nevyhodila z nákladov PHM na toto auto, aj keď je auto písané na firmu - po ukončení leasingu odkúpené.

Ďakujem enyma
marjankaj
14.11.09,14:37
Bývalá účtovníčka takýto dátum obstarania napísala na kartu DM - ale leasing trval dlhšie, kde auto po splatení leasingu a zaplatení zostatkovej ceny t.j. 99,10 Sk vyradila dátumom 31.12.2009 - uz sa nevedie na karte, podľa môjho nazoru, by malo zostat ale z odpisovou hodnotou 0 SK nakoľko sa auto naďalej používa na podnikateľký účel, do nákladov v JU sa dáva PHM, ako som písala daň z motorových vozidiel je zaplatená.



Ak auto nie je na žiadnej karte, aby mi daňová kontrola nevyhodila z nákladov PHM na toto auto, aj keď je auto písané na firmu - po ukončení leasingu odkúpené.

Ďakujem enyma

Predtým si písala, že bolo vyradené 31.12.2006.:confused: A dnes ho nemôžeš vyradiť k 31.12.2009. Čo keď ti ho dnes ukradnú, alebo ho zničíš. Potom ho budeš musieť vyradiť ešte raz a k dnešnému dátumu. A ako si mohla zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2009, keď daňové priznanie treba podať do 31.1.2010 a dovtedy aj treba zaplatiť daň?
Ak ide o súkromné vozidlo, tak si nemôžeš dať do nákladov bločky o nákupe PHM. Do nákladov si dávaš iba náhradu za spotrebované PHM, podľa najazdených kilometrov.

Pozri §19 ods.2)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
anet
16.11.09,08:47
Prosím o radu.
Firma kúpila ojazdené motorové vozidlo formou spotrebného úveru.
Uhrada za vozidlo bola vo výške 30%, zvysok mame rozdelené na 36 splátok.
Ako je to s DPH? Pri spotrebnom uvere si uplatním celú DPH za ojazdené MV naraz k datumu kedy som zaplatila preddavok?
Predpis splátok zahrna len istinu a úrok.
Dakujem.
lenkam68
16.11.09,09:39
anet
16.11.09,10:19
lenka, ďakujem, ale to je účtovanie v podvojnom účtovníctve a o uplatneni DPH sa tam nic nepiše.
Keby bolo auto na leasing nemala by som problem ale so spotrebnym uverom nemam ziadne skusenosti.:o
Ja chcem len vedieť či si môžem pri spotrebnom úvere uplatniť v JU platca DPH, DPH za auto (N1) naraz, ked nie je DPH vycislene v predpise splatok o spotrebnom uvere.
marjankaj
16.11.09,11:04
lenka, ďakujem, ale to je účtovanie v podvojnom účtovníctve a o uplatneni DPH sa tam nic nepiše.
Keby bolo auto na leasing nemala by som problem ale so spotrebnym uverom nemam ziadne skusenosti.:o
Ja chcem len vedieť či si môžem pri spotrebnom úvere uplatniť v JU platca DPH, DPH za auto (N1) naraz, ked nie je DPH vycislene v predpise splatok o spotrebnom uvere.

Mala by si mať faktúru na to auto aj s DPH. Od koho si to kúpila?
Lianka
16.11.09,11:31
Ako je to s DPH? Pri spotrebnom uvere si uplatním celú DPH za ojazdené MV naraz k datumu kedy som zaplatila preddavok?
Predpis splátok zahrna len istinu a úrok.
Dakujem.


Ja chcem len vedieť či si môžem pri spotrebnom úvere uplatniť v JU platca DPH, DPH za auto (N1) naraz, ked nie je DPH vycislene v predpise splatok o spotrebnom uvere.

Zakon o DPH (a uplatnenie DPH) nema vela spolocneho s JU alebo PU - je to zakon pre vsetky uctovne jednotky.

Predpis splatok je predpis splatok splacania uveru, tam nema DPH co hladat (nie je to leasing). Splacas len istinu a urok.

DPH si uplatnis pri nakupe, mala by byt vycislena na fakture.
anet
16.11.09,11:34
Zakon o DPH (a uplatnenie DPH) nema vela spolocneho s JU alebo PU - je to zakon pre vsetky uctovne jednotky.

Predpis splatok je predpis splatok splacania uveru, tam nema DPH co hladat (nie je to leasing). Splacas len istinu a urok.

DPH si uplatnis pri nakupe, mala by byt vycislena na fakture.

Ďakujem! Veľmi. To je presne to čo som chcela počuť.
Enyma
16.11.09,18:26
Ospravedlňujem sa za preklep - dátum vyradenia auta dala sama od seba účtovníčka rok 31.12.2006 - nakoľko dostala do rúk končnú fa od leasingovky na doplatenie sumy 99,10 Sk, v roku 2007 do nákladov dávala PHL podľa spotreby auta, v roku 2008 a 2009 som pokračovala v JU uz ja dala som do nakladov PHL podľa spotreby PLH dan z MV bola zaplatena za predchadzajuci rok.
Len mi nie je jasne prečo ho učtoníčka vyradila, či teraz učtujem PHL do nákladov správne. Auto odkúpila SZČO na firmu.

Za odpoveď ďakujem. Viem, že je to krkolomná otázka, ale nemám v nej nejako jasno.

enyma
jennka
17.11.09,14:00
dobrý den,
vedel by mi niekto poradit:
ako je to s uctovanim SZCO pri uplatneni 80 % z ceny PHM, dokladujem len blocky alebo musim viest aj knihu jazd. A co s nahradou za 1 km mozem si ju uplatnit v 100 % vyske, ak by som sa rozhodla pre tento sposob uplatnenia vydavkov PHM?
dakujem
Manual
17.11.09,14:09
dobrý den,
vedel by mi niekto poradit:
ako je to s uctovanim SZCO pri uplatneni 80 % z ceny PHM, dokladujem len blocky alebo musim viest aj knihu jazd. A co s nahradou za 1 km mozem si ju uplatnit v 100 % vyske, ak by som sa rozhodla pre tento sposob uplatnenia vydavkov PHM?
dakujem
Takto nie, to si zmiešala všetko dohromady:).
Nedá sa kombinovať paušál 80% PHL s paušálnou náhradou na 1 km. Buď jedno alebo druhé.
Ak si vybereš paušál 80% tak KJ nie je treba.
Ak si vybereš kilometrovné tak KJ je treba.
Ak si vybereš uplatňovať 100% PHL, tak KJ je treba.
Ale daj si aj vyhľadávanie, táto téma je tu veľmi veľa krát riešená a určite je tam aj tvoj prípad.
jennka
17.11.09,14:23
Takze ak som dobre pochopila
1. bud si mozem uplatnit 80 % z blockov PHM a nemusim viest KJ
2. alebo si uplatnim spotrebu PHM + nahradu za km a vediem KJ

Ak by som sa rozhodla pre 1. pripad mozem tak urobit spatne od 1.1.2009
Manual
17.11.09,14:25
Takze ak som dobre pochopila
1. bud si mozem uplatnit 80 % z blockov PHM a nemusim viest KJ
2. alebo si uplatnim spotrebu PHM + nahradu za km a vediem KJ

Ak by som sa rozhodla pre 1. pripad mozem tak urobit spatne od 1.1.2009
Ano správne. Si plátca DPH ?
Paula
17.11.09,14:31
Takze ak som dobre pochopila
1. bud si mozem uplatnit 80 % z blockov PHM a nemusim viest KJ
2. alebo si uplatnim spotrebu PHM + nahradu za km a vediem KJ

Ak by som sa rozhodla pre 1. pripad mozem tak urobit spatne od 1.1.2009


http://www.porada.sk/t123402-vydavky-naklady-na-spotrebovane-phl-vyklad-dr-sr.html
jennka
17.11.09,14:32
ano som platca DPH, ale auto nemam v majetku, doteraz som si uplatnovala 2. sposob. Ma to nejaky vplyv ohladne DPH?
Manual
17.11.09,14:40
ano som platca DPH, ale auto nemam v majetku, doteraz som si uplatnovala 2. sposob. Ma to nejaky vplyv ohladne DPH?
Ešte jedna podstatná vec.
Paušál 80% je u áut zaradených v majetku firmy
Kilometrovné je pre autá nezaradené v majetku firmy
Ak si plátca DPH a mala by si auto v majetku firmy a uplatňovala by si 80% z PHL, tak tu ti nevzniká nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, pretože sa nevedie KJ a zákon o DPH hovorí o preukaznosti využitia PHL. A práve KJ sa preukazuje použitie PHL.
jennka
17.11.09,14:48
dakujem,
ale momentalne mam zmetok ohladne DPH, aky to ma na mna vplyv?
Mala by som si podla tohto uplatnovat DPH z nakupu PHM?
jennka
17.11.09,14:55
Takze este to zhrniem,
som platca DPH, auto nemam v majetku firmy,
tym padom budem postupovat 2. spôsobom, vediem KJ.
Dufam, ze s DPH z blockov PHM nic nerobim, alebo ano?
marjankaj
17.11.09,14:57
dakujem,
ale momentalne mam zmetok ohladne DPH, aky to ma na mna vplyv?
Mala by som si podla tohto uplatnovat DPH z nakupu PHM?

Ak ide o vozidlo, ktoré nie je zaradené v majetku, bločky o nákupe PHL si nedávaš do účtovníctva a ani si neuplatňuješ DPH.
Manual
17.11.09,15:04
Takze este to zhrniem,
som platca DPH, auto nemam v majetku firmy,
tym padom budem postupovat 2. spôsobom, vediem KJ.
Dufam, ze s DPH z blockov PHM nic nerobim, alebo ano?
Ano chápeš to správne, pri kilometrovnom = 2 spôsob nič s DPH nerobíš, bločky za nákup PHL použiješ na výpočet náhrady, preto si ich odkladaj
vjana
19.11.09,18:57
Ahojte ma niekto skusenost - auto - kamion - tahac + naves kupeny slovenskou firmou, ktora ho vyuziva na prepravu v zahranici. Auto na Slovensko prichadza len raz do roka na STK. V zakone je napisane ze auto, ktore sa pouziva na podnikanie v SR (§84) ods. 1. Firma ma silo v SR ale prepravu robi mimo SR. Tak ako sa z toho vysomarit :)
zuti
20.11.09,20:45
Prosím poraďte. Prevzala som účt.-platca DPH, kde je lízing auta. Keďže som nevedela, že je to M1, účtovala som mesačne DPH riadne a nie do výdavkov. Predpokladám, že teraz budem musieť tieto sumy preúčtovať do výdavkov a dať dodatočné daň.prizn.DPH. Uvažujem správne? ďakujem za vaše rady.
Anja111
21.11.09,09:17
Prosím poraďte. Prevzala som účt.-platca DPH, kde je lízing auta. Keďže som nevedela, že je to M1, účtovala som mesačne DPH riadne a nie do výdavkov. Predpokladám, že teraz budem musieť tieto sumy preúčtovať do výdavkov a dať dodatočné daň.prizn.DPH. Uvažujem správne? ďakujem za vaše rady.
Áno.
lenkam68
23.11.09,06:48
A DDP podať za každý mesiac zvlášť.
bobo97
16.12.09,13:18
Dobrý deň, máme zamestnanca - dohoda o vykonaní práce.
Tento zamestnanec využíva svoje osobné mot.vozidlo ne prepravu do zamestnania a späť. Má nárok na cestovné?
Je tento príjem oslobodený od dane?
hronka
08.01.10,10:19
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať takúto vec: S.r.o.-čka v júni 2009 kúpila nové motor. vozidlo, kat. N1., čím vlastne nahradila staršie vozidlo, tiež kat. N1. Toto staré vozidlo sme k 31.8.2009 odhlásili z DÚ, ako vozidlo, ktoré sa už nebude používať na podnikateľské účely (kvôli cestnej dani). Automobil sa nám však doteraz nepodarilo predať, stále ho odpísané evidujeme v obchodnom majetku firmy. Moja otázka je: Keďže auto bolo odhlásené na DÚ, stačí keď zaplatíme cestnú daň do konca augusta 2009? A ako je to s povinným zmluvným poistením (PZP)? Pokiaľ auto nepredáme, resp. neodhlásime na polícii, PZP musíme stále platiť. Je to naďalej našim nákladom? Auto sa v skutočnosti naozaj nevyužíva, avšak je majetkom firmy.
Ďakujem...
hronka
25.01.10,09:48
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať takúto vec: S.r.o.-čka v júni 2009 kúpila nové motor. vozidlo, kat. N1., čím vlastne nahradila staršie vozidlo, tiež kat. N1. Toto staré vozidlo sme k 31.8.2009 odhlásili z DÚ, ako vozidlo, ktoré sa už nebude používať na podnikateľské účely (kvôli cestnej dani). Automobil sa nám však doteraz nepodarilo predať, stále ho odpísané evidujeme v obchodnom majetku firmy. Moja otázka je: Keďže auto bolo odhlásené na DÚ, stačí keď zaplatíme cestnú daň do konca augusta 2009? A ako je to s povinným zmluvným poistením (PZP)? Pokiaľ auto nepredáme, resp. neodhlásime na polícii, PZP musíme stále platiť. Je to naďalej našim nákladom? Auto sa v skutočnosti naozaj nevyužíva, avšak je majetkom firmy.
Ďakujem...

Nevie mi, prosím, nikto odpovedať?
Janulana
25.01.10,14:58
Ak má auto rok výroby 2003, kúpené bolo v roku 2008 a zaevidované do majetku SZČO bolo v roku v júli 2009. Môžem si ešte uplatniť odpisy? Od akého roku sa počíta, v ktorom som ho kúpila? Ďakujem
halimino
27.01.10,22:27
Matonela - ako si to vyriešila s tým autom? Je alebo nie je možné zaradiť ho do obchodného majetku?