peterv1
24.10.09,17:33
Dobry Den,

chcem sa spytat ci tym ze som obcanom Slovenska a mam tu trvaly pobyt (v obcianskom) sa automaticky stavam danovnikom s neobmedzenou povinnostou AJ KEBY som sa tu nezdrziaval 183 dni do roka?

Dajme tomu ze som 8 mesiacou do roka v zahranici, som stale povazovany za danovnika s neobmedzenou povinnostou na Slovensku len preto ze tu mam 'oficialne' zahlaseny trvaly pobyt ?

Dakujem
petra:-)
24.10.09,16:55
Dobry Den,

chcem sa spytat ci tym ze som obcanom Slovenska a mam tu trvaly pobyt (v obcianskom) sa automaticky stavam danovnikom s neobmedzenou povinnostou AJ KEBY som sa tu nezdrziaval 183 dni do roka?

Dajme tomu ze som 8 mesiacou do roka v zahranici, som stale povazovany za danovnika s neobmedzenou povinnostou na Slovensku len preto ze tu mam 'oficialne' zahlaseny trvaly pobyt ?

Dakujem

Áno, stále ste daňovníkom s neobmedzenou povinnosťou, pokiaľ máte trvalý pobyt na území SR podľa zákona 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR v platnom znení a v SR zdaňujete príjmy dosiahnuté v SR aj zo zahraničia.

§ 2 písm. d) a e) zákona o dani z príjmov

Na účely tohto zákona sa rozumie

d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,
3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,

f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16),
peterv1
24.10.09,23:58
Dakujem za odpoved.

Pozrel som si ten zakon o trvalom pobyte a nasiel som tam toto:

Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia
s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred
vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni,
ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení
uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať,
a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je
zároveň dňom skončenia trvalého pobytu


Znamena to ze mozem dobrovolne zrusit 'trvaly pobyt na slovensku' a tym padom aj neobmedzenu danovu povinnost ?
petra:-)
25.10.09,11:00
Ak nebudete mať na území SR trvalý pobyt a budete sa na území SR zdržiavať menej ako 183 dní v kalendárnom roku, alebo sa na území SR budete zdržiavať len v zmysle § 2 písm. e bod 2, potom budete daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a v SR budete zdaňovať len príjmy plynúce zo zdrojov v SR.
peterv1
26.10.09,05:45
Ak nebudete mať na území SR trvalý pobyt a budete sa na území SR zdržiavať menej ako 183 dní v kalendárnom roku, alebo sa na území SR budete zdržiavať len v zmysle § 2 písm. e bod 2, potom budete daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a v SR budete zdaňovať len príjmy plynúce zo zdrojov v SR.

Aha, takze da sa to zrusit.

A treba to zrusit este v tomto roku aby som v 2010 nemal 'neobmedzenu danovu povinost' alebo staci aj Februar-Marec 2010 ?
peterv1
26.10.09,19:02
Vie niekto odpoved na moju poslednu otazku ? a este jeden detail, ak si zrusim na slovensku trvaly pobyt - zostane mi obciansky, resp. ma to aj niake ine prakticke dopady ? Dakujem