Jaroslávka
25.08.05,12:37
Zaujala ma veta:
Pozor, započítavajú sa len prijmy z dohôd v čase, /na zdr.poistenie/ keď
študent nie je súčasne ani zamesthancom ani SZČO.
Príklad:
So študentom som uzavrela prac.zmluvu na dobu určitú od 1.9.2005 do 31.12.2005, bude pracovať 1 hod denne, mesačná mzda 900,- Sk, bude vykonávať administratívne práce/.
Firma aj on odvedieme spolu z 900,- Sk/VZ/ 48.6.% do všetkých fondov.
Zároveň s ním uzavriem dohodu o VP /poriadi a usporiada archív napr./,
odmena je 9000 Sk.
Do VZ na zdr.poistenie sa 9000,- Sk nezapočíta, nakoľko je zamestnancom,
s pracovnou zmluvou.
Obišla som zákon ?
Pomôžem študentovi aj firme ?

Prosím o Váš názor.
Jaroslávka
Jozef Mihál
25.08.05,10:46
Neobišli ste žiaden zákon. Ak to takto urobíte, príjem študenta na dohodu sa nezapočítava do VZ na ZP, poistné sa z neplatí. Naviac nebude sa platiť ani z tých 900 Sk mesačne na prac.zmluvu, pretože výška tohto príjmu za 4 mesiace bude spolu 3600 Sk, čo je menej ako 13000 Sk.

Pozor, preddavky na ZP z tých 900 síce musíte odvádzať - aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa, ale ak si podá ročné zúčtovanie, zaplatené preddavky poisťovňa vráti aj jemu, aj zamestnávateľovi.
Sany
25.08.05,11:28
Rozmýšľam nad tým, ako sa počíta zamestnancovi odpracovaná doba do SP, ak má úväzok 0,5 hod. denne - mesačnú mzdu 1.500,- Sk. Odvody sú z vymeriavacieho základu 1.500,- Sk, ale pri riadnom úväzku by bol adekvátny plat 24.000,-. Čo sa počíta do osobného mzdového bodu k dôchodku?
Jozef Mihál
25.08.05,11:34
"odpracované roky" mu bežia aj pri symbolickom úväzku, osobný mzdový bod je daný ako súčet jeho skutočne dosiahnutých vym.základov za rok, deleno priemerný VZ slovenského zamestnanca za daný rok. Takže jeho OMB - nič moc, napr. pre tento rok to bude

(12 x 1500) deleno cca 200000 = 0,09 (veľmi smutný smajl)

...ešte dodám, že pri takomto OMB si pekne pokazí svoj "POMB", "celoživotný" priemerný osobný mzdový bod...
Sany
25.08.05,11:42
"odpracované roky" mu bežia aj pri symbolickom úväzku, osobný mzdový bod je daný ako súčet jeho skutočne dosiahnutých vym.základov za rok, deleno priemerný VZ slovenského zamestnanca za daný rok. Takže jeho OMB - nič moc, napr. pre tento rok to bude

(12 x 1500) deleno cca 200000 = 0,09 (veľmi smutný smajl)

...ešte dodám, že pri takomto OMB si pekne pokazí svoj "POMB", "celoživotný" priemerný osobný mzdový bod...Presne toho som sa obávala. Čiže ten vymeriavací základ, ktorý umožňuje študentovi neplatiť ZP ( z dohody popri uzavretom takomto skrátenom HPP), kazí osobný mzdový bod. Škoda, že sa neprepočítava VZ na plný úväzok za účelom výpočtu OMB. Teraz neviem, ako to poriešiť. (ešte smutnejší smajl)
Jozef Mihál
25.08.05,11:55
Treba to poriešiť tak, aby sa považoval za zamestnanca na účely ZP ale nepovažoval za zamestnanca na účely SP.
Sany
25.08.05,12:16
Treba to poriešiť tak, aby sa považoval za zamestnanca na účely ZP ale nepovažoval za zamestnanca na účely SP.Skúste zoskočiť z toho kábla. Som fakt tak blbá? Alebo som už duchom na dovolenke. Zajtra sa chystám predĺžiť si trochu leto o týždeň a na toto už dnes neprídem. Nechcem byť vlezlá, ale nešlo by poradiť?
Jozef Mihál
25.08.05,12:16
Ešte k tomu "pokazenému POMB".

Niečo iné je, ak by takáto situácia nastala u človeka, ktorý má relatívne tesne pred dôchodkovým vekom, niečo iné ale je, ak ide o študenta.

Vzorec pre výpočet dôchodku je totiž:

POMB x Roky x Dôch.hodnota.

Ak tento študent v roku 2005 bude mať OMB = 0,09, a povedzme od r.2006 ďalších 40 rokov OMB = 1, tak:

Dôchodok = ((0,09 + 1 + 1 + ... + 1)/41) x 41 x DH = (40,09/41) x 41 x DH = 40,09 x DH

Ak by v roku 2005 nerobil nič a od roku 2006 mal ďalších 40 rokov OMB = 1, tak:

Dôchodok = ((1 + 1 + ... + 1)/40) x 40 x DH = (40/40) x 40 x DH = 40 x DH.

Vidíme, že v prvom prípade bude mať vyšší dôchodok!
Teda nie je pravda tvrdenie, že slabým rokom pri práci na symbolický úväzok si študent pokazí dôchodok. Naopak.
Jozef Mihál
25.08.05,12:21
Nechcem byť vlezlá, ale nešlo by poradiť?:D možno sa pár ľudí na Porade "poteší", že zasa niekoho naťahujem, ale bol som zvedavý, či prídeš na riešenie.

Stačí si porovnať definíciu zamestnanca v zákone o SP a v zákone o ZP.
Zistíme, že zamestnanec len podľa zákona o ZP je:
- konateľ ak dostáva odmenu,
- člen samosprávneho orgánu PO, ak dostáva odmenu,
- spoločník ak dostáva odmenu.

Takže ak sa ten študentík dá niekde napasovať, máš to. Ak nie, aj tak viď moja vyššia odpoveď s príkladom výpočtom dôchodku.
Sany
25.08.05,12:25
:D možno sa pár ľudí na Porade "poteší", že zasa niekoho naťahujem, ale bol som zvedavý, či prídeš na riešenie.

Stačí si porovnať definíciu zamestnanca v zákone o SP a v zákone o ZP.
Zistíme, že zamestnanec len podľa zákona o ZP je:
- konateľ ak dostáva odmenu,
- člen samosprávneho orgánu PO, ak dostáva odmenu,
- spoločník ak dostáva odmenu.

Takže ak sa ten študentík dá niekde napasovať, máš to. Ak nie, aj tak viď moja vyššia odpoveď s príkladom výpočtom dôchodku.Dík, práve som odložila z ruky zákony o SP a ZP a ten konateľ ma osvietil, to ostatné - tak ďaleko som až nedošla, ten konateľ by bola asi najlepšia voľba.
A čo sa týka toho výpočtu, ono to bude možno aj na dlhšie, ešte má pred sebou 2 roky štúdia, ale zase to tiež nie je až taká hrôza.
Jozef Mihál
25.08.05,12:29
Sany, ten POMB má význam len pre tých, čo už nejaký čas dôchodkové poistenie platili pred r.2004. Pre tých, čo len začínajú byť platcami dôchodkového poistenia, je vlastne výška dôchodku daná ako SÚČET osobných mzdových bodov za všetky roky ich dôchodkového poistenia krát aktuálna dôchodková hodnota. Čím vyšší ten súčet je, tým vyšší dôchodok.

Samozrejme to platí dnes, zajtra bude nová vláda, nové pravidlá...
Sany
25.08.05,12:32
Sany, ten POMB má význam len pre tých, čo už nejaký čas dôchodkové poistenie platili pred r.2004. Pre tých, čo len začínajú byť platcami dôchodkového poistenia, je vlastne výška dôchodku daná ako SÚČET osobných mzdových bodov za všetky roky ich dôchodkového poistenia krát aktuálna dôchodková hodnota. Čím vyšší ten súčet je, tým vyšší dôchodok.

Samozrejme to platí dnes, zajtra bude nová vláda, nové pravidlá...Ani na to radšej nemyslím. Budem veriť, že čo je dobré tak aj ostane. Nechcem sa motať okolo politiky, ale fakt nechápem....
bea
25.08.05,12:51
Samozrejme to platí dnes, zajtra bude nová vláda, nové pravidlá...Uff, pán Mihál, nestrašte! Už len keď si predstavím, že horko-ťažko už niečo chápem z novelizovaného zákona o ZP a teraz by sa mal zase zmeniť, tak mi je na ...
Jaroslávka
26.08.05,12:11
Ďakujem, som celkom rada ako som to vymyslela, nedomyslela som vrátenie preddavku na ZP, Vy ste mi pomohli.
Ešte raz vďaka.
Jaroslávka
Jozef Mihál
26.08.05,12:18
Samozrejme to platí dnes, zajtra bude nová vláda, nové pravidlá...
...na základe Vašich reakcií - horeuvedená veta sa netýka zákona o ZP ale spôsobu výpočtu dôchodkov. Zákon o ZP sa v danej podobe bude "používať" najmenej najbližšie 2 roky.
majar
30.08.05,09:16
Neobišli ste žiaden zákon. Ak to takto urobíte, príjem študenta na dohodu sa nezapočítava do VZ na ZP, poistné sa z neplatí. Naviac nebude sa platiť ani z tých 900 Sk mesačne na prac.zmluvu, pretože výška tohto príjmu za 4 mesiace bude spolu 3600 Sk, čo je menej ako 13000 Sk.

Pozor, preddavky na ZP z tých 900 síce musíte odvádzať - aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa, ale ak si podá ročné zúčtovanie, zaplatené preddavky poisťovňa vráti aj jemu, aj zamestnávateľovi.
Nie je mi celkom jasne na zaklade coho poistovna vrati preddavok na ZP studentovi na PZ a jeho zamestnavatelovi v rocnom zuctovani, ked studentov rocny VZ bude nizsi ako uhrn 1/2 min. miezd. Dost dlho som si lamala hlavu nad § 11 ods. 9 a dosla som k zaveru, ze mesacne preddavky a v RZ poistne na ZP bude platit aj zamestnanec a zaroven aj stat, kedze zamestnancov VZ je nizsi ako uhrn 1/2 min. miezd. Nikde som nenasla, ze by platenie poistneho statom vylucovalo platenie poistneho zamestnancom a zamestnavatelom. Ak som to niekde v zakone prehliadla, tak mi prosim Vas napiste v ktorom § sa o tom pise.
Jozef Mihál
30.08.05,09:28
Pozrite a zamyslite sa nad § 31 ods.12.
majar
31.08.05,08:14
Dakujem. Aj som pozerala tento paragraf, ale na prvy pohlad som si nebola velmi ista, ze sa to vztahuje na tento pripad.
Bionda
31.08.05,08:31
Na margo TPP a dohody u toho istého zamestnanca- nezabúdajte na §224 ZP ods.2 písm.c. . Ak sa nemýlim niektoré inštitúcie práve pri kontrolách na toto za zameriavajú!
MáriaPaM
03.10.05,09:48
Chcem poprosiť o radu, netýka sa to mojej práce mzdárky, ale dostala som od známej študentky v Poľsku takýto e-mail:


"snažím sa teraz dostať 5 ročný pobyt v Poľsku. Musím im dodať niekoľko vyžadovaných dokumentov, medzi iným potvrdenie o poistení, najlepšie ak by som bola poistená cez Slovensko v tom novom celoeurópskom poisteneckom systéme. Vraj take niečo je. Konzultujem to s otcom, on má konto v OTP a tam ho aj s celou našou rodinou poistili v ramci celej EU. Zda sa mi, že to bude to, čo chcu odo mna Poliaci.
Moja otazka znie nasledovne. Ak by som si sama založila taku EU poistku na seba na Slovensku, mohla by som zrušiť moju obyčajnu poistku (asi ju mam vo VsZP) a byť poistena len na EU poistku?
Alebo stačí aj to, že som poistena cez otca? a nemusím si zakladať taku EU poistku?"


Poznáte niekto o čo ide?
MáriaPaM
05.10.05,10:34
Chcem poprosiť o radu, netýka sa to mojej práce mzdárky, ale dostala som od známej študentky v Poľsku takýto e-mail:


"snažím sa teraz dostať 5 ročný pobyt v Poľsku. Musím im dodať niekoľko vyžadovaných dokumentov, medzi iným potvrdenie o poistení, najlepšie ak by som bola poistená cez Slovensko v tom novom celoeurópskom poisteneckom systéme. Vraj take niečo je. Konzultujem to s otcom, on má konto v OTP a tam ho aj s celou našou rodinou poistili v ramci celej EU. Zda sa mi, že to bude to, čo chcu odo mna Poliaci.
Moja otazka znie nasledovne. Ak by som si sama založila taku EU poistku na seba na Slovensku, mohla by som zrušiť moju obyčajnu poistku (asi ju mam vo VsZP) a byť poistena len na EU poistku?
Alebo stačí aj to, že som poistena cez otca? a nemusím si zakladať taku EU poistku?"


Poznáte niekto o čo ide?
Prosím vás ako je to s tým študentom v zahraničí?
Je poistencom štátu aj keď študuje v Poľsku?
Potom by si mala vyžiadať formulár E111 vo VšZP a hotovo?
Neviem o aku EU poistku ešte môže ísť.

Vďaka ak sa niekto ozvete.
Jana Motyčková
05.10.05,10:58
Neviem ako je to so študentami, ktorí študujú v zahraničí, ale zahraniční študenti študujúci u nás sú zdravotne poistení (zo zákona) u nás, tak si myslím, že ona by mala byť poistená obdobne v Poľsku.
MáriaPaM
06.10.05,08:14
Na stránke VsZP je formulár E111 a spomínajú aj štúdium v zahraničí.
Niekde som tu už čítala debatu o ekvivalentných vysokých školách, tušim aj s odkazom kde sa to dá zistiť, a teraz to ani za svet neviem nájsť, toľko je tu tém o študentoch.
Nika
28.08.07,10:50
Tu nájdete informácie aj tlačivo k žiadosti o posúdenie štúdia v zahraničí
http://www.minedu.sk/index.php?rootId=439