marecek123
24.10.09,19:37
Ahojte,poprosil by som o radu.Chcem zacat ako szco podnikat v oblasti sluzieb.Moj obrat by mal byt cca 1700eur a naklady na prenajom miestnosti 330eur plus cca 200 eur na ine veci.Moja otazka znie kolko eur by mohol byt moj cisty prijem?Mam kapital,mam napad,len neviem ci po vyplateni odvodov mi nieco ostane.KOlko z tejto sumy musim zaplatit na odvody?dakujem skusenejsim za kazdu radu
veronikasad
24.10.09,17:52
Ahojte,poprosil by som o radu.Chcem zacat ako szco podnikat v oblasti sluzieb.Moj obrat by mal byt cca 1700eur a naklady na prenajom miestnosti 330eur plus cca 200 eur na ine veci.Moja otazka znie kolko eur by mohol byt moj cisty prijem?Mam kapital,mam napad,len neviem ci po vyplateni odvodov mi nieco ostane.KOlko z tejto sumy musim zaplatit na odvody?dakujem skusenejsim za kazdu radu
Pri príjme a skutočných výdavkoch, ktoré uvádzaš - bude pre teba výhodnejšie uplatnenie paušálnych výdavkov 40 % z príjmu + zaplatené odvody do zdr. poisťovne (do 31.12.09 41,37€ mesačne).
Odvody do soc.poisťovne min. do 30.6.2010 platiť nemusíš. Či budeš platiť od1.7.2010 - závisí od výšky tvojho príjmu = tržieb za rok 2009.

V SP sa môžeš prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, príp. aj dôchodkovo poistená osoba a na poistenie v nezamestnanosti.

Odpočitatelnú položku si uplatníš za celý rok, aj keď budeš podnikať len pár mesiacov. Ak si mal príjem aj zo zamestnania, zdaňuje sa spolu s príjmom zo živnosti. (pre SP sa sleduje len príjem z podnikania)
marecek123
25.10.09,08:36
Dakujem.Za akych okolnosti je pre mna vyhodnejsie uplatnenie pausalnych vydavkov?A kolko budem odvadzat po prvom roku do SP, plus zdravotne sa bude odvijat od vysky mojho prijmu,alebo je to fixna ciastka?Zveril by som to do ruk ekonomke,len stale neviem kolko by bol moj cisty zisk po vyplateni odvodov a preto neviem ci sa mam do toho pustit alebo nie.dakujem
veronikasad
25.10.09,08:38
Dakujem.Za akych okolnosti je pre mna vyhodnejsie uplatnenie pausalnych vydavkov?A kolko budem odvadzat po prvom roku do SP, plus zdravotne sa bude odvijat od vysky mojho prijmu,alebo je to fixna ciastka?Zveril by som to do ruk ekonomke,len stale neviem kolko by bol moj cisty zisk po vyplateni odvodov a preto neviem ci sa mam do toho pustit alebo nie.dakujem
veď to máš rozpísané v predch. príspevku. Do 30.6.2010 platíš povinne len odvody do zdr. poisťovne.
Či budeš povinne platiť odvody do SP od 1.7.10 závisí od výšky tvojho príjmu - nie zisku! - do konca roka 2009.

Mal si v roku 2009 aj iný príjem ? Lebo máš síce nárok na celoročnú odpočitatelnú položku za rok 2009, ale ak si mal napr. aj príjem zo zamestnania, tento sa spočíta spolu s príjmom zo živnosti.