betty
21.07.04,15:07
Čo rozumiete pod týmito službami? Kde nájdem definíciu týchto služieb?
Ďakujem.
Beata
21.07.04,18:21
No ja si myslím, že pod pojmom "technické služby" sa dá veľmi veľa rozumieť. Ale snáď by som sem zaradila nejaké technické vylepšenia na strojoch, prístrojoch, zariadeniach, povedzme vo výrobných, spracovateľských závodoch, modernizácia, výskum a veda v oblasti techniky. Ďalej napr. služby Technického skúšobného ústavu, napr. metrologické služby - kalibrácia, , alebo posúdenie zhody výrobku, skúšky stavebných výrobkov, atď.
Teraz mi napadlo, že napríklad aj revízie elektrických zariadení a bleskozvodov ´by mohli byť technické služby, pretože už samotná profesia sa nazýva "revízny technik"...
Iste je toho veľa, hádam sa vyjadria aj tí, ktorí nejaké technické služby vykonávajú, lebo to čo som napísala ja, sú len moje predstavy.

A teraz nie vážne;
Čo mi napadlo hneď, keď som zbadala túto tému je, že bývali aj Technické služby mesta :) Možno je to práve ono... teraz som sa pousmiala, pretože som si spomenula, ako som cez prázdniny v Technických službách mesta brigádovala - natierali sme dopravné značky, ploty a zábradlia po meste :D a veru sme si slušne zarobili.
Paula
21.07.04,19:19
Veru, veru, tuším aj smeti odvážali Technické služby. Napadlo ma, či čistenie chodníka pred predajňou, ktoré istá firma zabezpečuje a faktúruje našej firme pravidelne každý mesiac v rovnaje sume, tiež patrí do "opakovanej" služby a potom sa za dátum plnenia považuje dátum splatnosti. Rovnako nám faktúrujú iní "prenájom" rohože pred vstupom do predajne. Aj to je opakovaná služba? Ďakujem za radu múdrejším.
Heni
22.07.04,04:17
Mne by sa do technickych sluzieb hodili napriklad aj montazne prace, zamocnicke a zvaracske - co vy na to? Kam inam by sa toto hodilo?Mne to pasuje prave sem, do technickych, opravte ma, ak sa mylim.
marianna
22.07.04,05:13
Zaujimavá téma. A pravda je to, že nikde nie je definícia týchto služieb hoci DR už vydalo niekoľko pokynov. Opravím ťa Heni, pretože montážne, zváračské a pod. práce patria pod práce na hnuteľnom majetku, takže §16 ods 7. Skôr by som tu priradila to čistenie chodníkov a tie metrologické a pod. služby. Alebo nejaké technické poradenstvo, vypracovanie technickej dokumentácie a tak. A čo termín "iné podobné služby", čo si predstavujete pod týmto? Niečo mi napadá.......
Paula
22.07.04,05:21
Možno sa kedysi služby vykonávané mestom (čistenie ulíc, atp.) nazývali preto "Technické služby", lebo ich vykonávali pomocou techniky. Okrem polievacích áut sem patrila asi aj metla
betty
22.07.04,07:31
Pýtala som sa vlastne preto, lebo nám prichádzajú české faktúry napr. za osvetľovačské práce, práce kameramana a pod. Ak by to boli technické služby, tak by som ich mala zdaniť. Aj ja som sa pýtala na DÚ - povedali, že nevedia kde to mám hľadať. Bola som tam včera ohľadom samozdaňovania služieb prijatých od neplatiteľ z ČR - v žiadnom prípade nezdaňovať. Ja s tým samozrejme nesúhlasím.
Paula
22.07.04,07:51
To, že na DÚ niečo nevedia, je moja dlhoročná skúsenosť.Stalo sa mi, že ma odkázali len na paragraf alebo na daňového poradcu (a to som sa bola opýtať na oddelení kontroly). Trocha mi vtedy povolili nervy a odchádzala som s vetou: A vy keď robíte kontrolu, tiež si prizvete daň.poradcu? Úradníci, ktorí vedia, ochotne vysvetlia. Tí, ktorí nevedia Vás odprechádzajú za dvere a to dosť arogantne systémom "Najlepšia obrana je útok". Nijako som Ti nepomohla, len som si uľavila. Prepáč. Paula
Luckasari
22.07.04,08:27
sluzby z §15 ods. 8 nie su nikde presne definovane, klasifikacia produkcie bola na DPH zrusena, uz sa na nu v zakone neodkazuje
podla mojho nazoru, si to musime zaradovat sami, podla asi nasho uvazenia, a potom to kvalitne danovemu uradu zargumentovat, preco si myslim, ze tie a tie sluzby patria do tohto §. DU sa vlastne tiez nema o co opriet, kedze je to takto volne napisane - najviac sa mi paci slovne spojenie "a ine podobne sluzby"
myslim si, ze to je ozaj na nasom posudeni a zargumentovani
este mi napadlo, ze keby som NAOZAJ nevedela, kam tu sluzbu zaradit, a dala by som dopyt na UDR do BB, ci by odpovedali na takuto otazku a jednoznacne povedali, ze to patri/nepatri do tohto §
ja zatial posudzujem sluzby podla svojho uvazenia, ale niekedy je to ozaj tazke zaradit, tak uz teraz si pripravujem vysvetlenia pre pripadnu kontrolu
vladan
22.07.04,08:32
a neskúšala si to na tom UDR v BB? Rada by som vedela, či sa ozvú. Ja som dávala dopyt na § 16 ešte 7.5.2004 a doteraz sa mi nikto neozval. Na odpoveď na môj dopyt som nakoniec prišla sama (po 100. prečítaní zákona :-))). Neviem, či má UDR nejakú povinnosť odpovedať na dopyty od firiem, alebo je to ich dobrá vôľa komu odpovedia a komu nie??? Pekný deň
ANNA
22.07.04,08:45
Pojem technické služby sú viaceré. A to nehovorím o vývoze smetí.

Prevádzkovanie technickej služby podľa §3 písm.d) zákona č. 379/1997 Z.z. sú ľudovo povedané služby spojené s ochranou majetku a osôb ( bezpečnostné služby, detektívne služby ale aj montáž zabezpečovacích zariadení, ich predaj atď. ) Táo činnosť je podľa Živnostenského zákona č 455 koncesovaná ( skupina 314 )
Luckasari
22.07.04,08:52
myslim, ze termin na odpoved je 60 (??) dni, nie som si ista
neskusala som to zatial s takouto otazkou, ale ked pride na to cas, urcite vam dam vediet
alexaneta
22.07.04,08:59
no my máme teraz uzatvorenú zmluvu s českou firmou ktorej predmetom je "vydanie stavebného technického osvedčenia a certifikácia výrobku" podľa môjho názoru by to tiež malo spadať pod technické služby §15 ods.8 teda by som to mala samozdanit ale čo ma v zmluve zarazilo je že mi to ta firma bude fakturovat s ich DPH. tak čo na to poviete čo si mám teraz o tom myslieť a s tym urobiť???
myslím že tento chaos nenastal iba v našej krajine ale vo všetkých pristúpených štátoch EÚ. neviem či ma to má tešiť alebo mám plakať.
ak mi niekto bude vedieť pomôcť tak budem rada ak nie budem musieť byť aj tak rada ale každopádne ďakujem za vaše príspevky a prajem vám veľa šťastia pri zvládaní tejto problematiky v tomto si musíme pomôcť samy navzájom tí čo to spackali nám určite nepomôžu.
pekny den
Luckasari
22.07.04,09:12
ja by som asi zistovala u toho partnera, preco to takto formuloval, ci nezaregistroval, ze som platitel DPH a objednavam si tuto sluzbu pod svojim IC DPH, alebo mozno povie iny dovod, a ten by mi MOZNO napovedal, ako dalej postupovat
Paula
22.07.04,09:15
Malá poznámka k povinnosti odpovedať, resp. ako odpovedať. Raz som poslala cez internet otázku na colné riaditeľstvo s presnou špecifikáciou. Ich odpoveď citujem:" Ktorej časti Vašej otázky sa Vaša otázka týka?". A dozvedela som sa nič. Pekný deň všetkým trpiacim prajem.
alexaneta
22.07.04,09:23
Luckasari ďakujem zrejme ich budem musieť kontaktovať
betty
22.07.04,09:25
Aj ja by som chcela vedieť, či môžem získať nejaké záväzné stanovisko (v písomnej forme) od DÚ, ak mám nejakú špecifickú otázku. Nie iba odkaz na §. Tie všetci poznáme a každý ich chápe inak.
alexaneta
22.07.04,09:28
Tak skús DR a presne špecifikuj čo žiadaš nielen § ale aj komentár kedy sa dočkáš odpovede je druhá vec ale za pokus to stojí máš to na papieri tak ti nemôžu nič odškriepiť
betty
22.07.04,09:38
Práve včera som sa na to pýtala na DÚ, že kam môžem smerovať moje otázky a oni mi povedali, že oni nie sú povinní odpovedať na špecificné otázky, že oni chodia na tie isté školenia ako my. Oni nás len odkážu na príslušný § a na špecifické veci sú daňoví poradcovia.
Paula
22.07.04,09:51
Som si istá, že na Porade sa zúčastňujú aj poradcovia, ktorí sami majú čo robiť s pochopením ťažko pochopiteľných viet v zákonoch a sú radi, keď skúsenejší ekonóm nás všetkých, teda aj ich - poradcov "dá do obrazu".
Heni
22.07.04,16:12
Marianna, prosim, a podla coho si tie montazne, zvaracske a zamocnicke prace zaradila do § 16? To nie je na hnutelnom majetku, to je na stavbe (potrubia a pod).


Podľa Poradcu (priloha DPH v otazkach a odpovediach) sú iné podobné služby napr. služby zatriedené v klasifikácii produkcie:
74.1 sluzby súvisiace s pravnym, danovym a podnikatelskym poradenstvom, cinnostou uctovnej evidencie, vedenia uctovnychknih, reviziami úctov, prieskumom trhu a verejnej mienky, holdingami
74.2 architektonicke a inzinierske sluzby a súvisiace technicke poradenstvo
74.3 Technicke skúsky a analyzy a sluzby s tym spojene

Tak potom neviem, co by bolo v technickych sluzbach, ked toto "technicke" zaradia do "inych podobnych sluzieb" ?
lia
22.07.04,16:48
UDR má povinnosť zodpovedať na tvoje otázky. Mali by to tak spraviť do 30 dní, ale taktiež tam mám od mája dotaz a do dnešného dňa som odpoveď nedostala. Doporučujem Ti tam zavolať a zistiť cez podateľňu komu bola Tvoja zložka postúpená. Potom už len treba hrať "na city" konkrétneho referenta. Avšak pochybujem, že sa Ti to v súčasnosti podarí, pretože sú údajne v zastrčení v dotazoch až po krk.
A ešte jedna vec. Už viac krát som na UDR písala a zatiaľ mi vždy odpovedali. Lenže ich odpovede boli vlastne preštylizované moje otázky do oznamovacích viet, takže som sa vlastne veľa od nich nedozvedela. Ale za pokus to stojí. Možno sú Tvoje otázky pre nich jednoduché.
Zauzana
22.07.04,20:16
Už na začiatku mája som telefonovala na DR v BB a pýtala som sa na definíciu technických služieb uvedených v zákone o DPH....nevedeli a pochybujem, že to dnes vedia :mad: ...podľa mňa je to taký široký okruh prác, že je jednoduchšie položiť si otázku "čo nie je technická služba?"
Podľa mňa Betty nič nepokazíš, keď si všetky služby zo zahraničia súvisiace s technickým zabezpečením prác /osvetľovači/ "samozdaníš". V konečnom dôsledku máš výsledný efekt v daň. priznaní O. Hmmm, horšie na tom sú neplatiči DPH, ale myslím, že väčšina z nich ani netuší problém... :eek:
marianna
23.07.04,05:49
Marianna, prosim, a podla coho si tie montazne, zvaracske a zamocnicke prace zaradila do § 16? To nie je na hnutelnom majetku, to je na stavbe (potrubia a pod).


Podľa Poradcu (priloha DPH v otazkach a odpovediach) sú iné podobné služby napr. služby zatriedené v klasifikácii produkcie:
74.1 sluzby súvisiace s pravnym, danovym a podnikatelskym poradenstvom, cinnostou uctovnej evidencie, vedenia uctovnychknih, reviziami úctov, prieskumom trhu a verejnej mienky, holdingami
74.2 architektonicke a inzinierske sluzby a súvisiace technicke poradenstvo
74.3 Technicke skúsky a analyzy a sluzby s tym spojene

Tak potom neviem, co by bolo v technickych sluzbach, ked toto "technicke" zaradia do "inych podobnych sluzieb" ?Tie práce na stavbe by som skôr zaradila ako práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, teda ods. 2, možno sa mýlim. No a to potrubie, fakt neviem, to nie je hnuteľný alebo nehnuteľný majetok? Alebo sú to skôr inžinierské služby? Ale tie sú definované aj v ods. 8a) aj ako iné podobné služby. A takisto architektonické služby, sú definované aj v ods.2 aj ako iné podobné služby (teda podľa Poradcu - mám ho aj ja). Tak človeče vyber si čo chceš.
accad
13.10.04,09:17
Chcela by som občerstviť túto tému, či sa náhodou niekto v čase od posledného príspevku nedopátral k presnejšiemu vymedzeniu obsahu náplne služieb spadajúcich pod technické služby. Zatiaľ boli všetky odpovede skôr na naše úvahy. Ak má už niekto konkrétne vyjadrenia z DR, prípadne o d daňových poradcov mojol by to sem priložiť. Určite to pomôže ostatným.