Jeremy22
25.10.09,11:11
Dobry den, chcel by som sa informovat ako postupovat ked viem dopredu ze mi nebude priznany invalidny dochodok z dovodu, ze som nebol dostatocnu dobu dochodkovo poisteny...? Aky je postup socialnej poistovne v takomto pripade a ako to napravit. Viem ze sa to da dodatocne doplatit, len by som chcel vediet kedy....ci predtym ako pojdem k posudkovemu lekarovi alebo az potom co dostanem rozhodnutie zo Soc. poistovne? Dakujem pekne za odpovede.
Xanti
25.10.09,14:16
Dobry den, chcel by som sa informovat ako postupovat ked viem dopredu ze mi nebude priznany invalidny dochodok z dovodu, ze som nebol dostatocnu dobu dochodkovo poisteny...? Aky je postup socialnej poistovne v takomto pripade a ako to napravit. Viem ze sa to da dodatocne doplatit, len by som chcel vediet kedy....ci predtym ako pojdem k posudkovemu lekarovi alebo az potom co dostanem rozhodnutie zo Soc. poistovne? Dakujem pekne za odpovede.
Doplatiť poistné môžeš za obdobie kedy si bol v evidencii úradu práce. SP ťa môže uznať invalidným, určí Ti mieru zps v %.

Ak je tá miera zps vyššia ako 41%, tak SP skúma či sú splnené podmienky nároku na ID, teda dobu poistenia. Do 31.12.2009 platí starý zákon, teda že u občana nad 28 rokov veku sa skúma doba poistenia za posledných 10 rokov, či má platené odvody 5 rokov.

Od januára 2010 sa toto mení, takto
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.


Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

Zdroj : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198

Takže vyvstáva otázka...
splňaš podľa toho nového podmienky na priznanie ID, ak áno a nežiadal si o ID, tak počkaj zo žiadosťou a požiadaj až v januári 2010

Ak si už požiadal a chýba Ti v posledných 10 rokoch nejaká doba poistenia, ( nie veľa ), tak ako píšem môžeš spätne doplatiť ale len za obdobie kedy si bol v evidencii úradu práce.

A čo sa týka doplatenia, je to možné aj po posúdení doplatiť. A dokladovať ústrediu splnenie podmienky.
veronikasad
25.10.09,15:05
Dobry den, chcel by som sa informovat ako postupovat ked viem dopredu ze mi nebude priznany invalidny dochodok z dovodu, ze som nebol dostatocnu dobu dochodkovo poisteny...? Aky je postup socialnej poistovne v takomto pripade a ako to napravit. Viem ze sa to da dodatocne doplatit, len by som chcel vediet kedy....ci predtym ako pojdem k posudkovemu lekarovi alebo az potom co dostanem rozhodnutie zo Soc. poistovne? Dakujem pekne za odpovede.
uveď prosím svoj vek a dobu dôch. poistenia + obdobie kedy si bol evidovaný na úrade práce. Kedy si končil štúdium na strednej, príp. vysokej škole ?
Jeremy22
25.10.09,15:19
Da sa doplatit aj za obdobie, kedy som nepracoval a nebol ani v evidencii uradu prace? Bol som dobrovolne nezamestnany, ale nic som si neplatil, len zdravotne odvody....???
Xanti
25.10.09,15:24
Da sa doplatit aj za obdobie, kedy som nepracoval a nebol ani v evidencii uradu prace? Bol som dobrovolne nezamestnany, ale nic som si neplatil, len zdravotne odvody....???Nie, nedá. Dá sa len za obdobie evidencie na UP.
Aspoň to platilo, ked som takú situáciu riešila ja. Lebo mi chýbalo 10 dní poistenia. Mohla som sa spätne prihlásiť na platenie, len v čase evidencie na UP. V inom čase nie.
veronikasad
25.10.09,15:26
Da sa doplatit aj za obdobie, kedy som nepracoval a nebol ani v evidencii uradu prace? Bol som dobrovolne nezamestnany, ale nic som si neplatil, len zdravotne odvody....???
§ 142
Platenie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

Obdobie, kedy si bol dobrovolne nezamestnaný, nie je uvedené ani v § 26 - poistné sa spätne doplatiť nedá.
Katy a R
25.10.09,16:19
.. no a ak ti to pomôže (neviem, koľko ti chýba) .. tak aj teraz hneď sa môžeš prihlásiť .. do konca roka ešte viac ako 2 mesiace;)
odhlásiť sa dá tiež kedykoľvek.
Jeremy22
25.10.09,18:34
Dakujem pekne za odpovede.
Jeremy22
26.10.09,12:55
Este by som poprosil jednu odpoved. Ono sa berie poslednych desat rokov od vzniku naroku na invalidny dochodok, cize za celych tych 10 rokov sa musia najst v mojom pripade 2 roky doch. poistenia? Nemusel som byt dva roky nepretrzite poisteny, len proste aby sa tie dva roky v poslednych 10 rokoch nasli, dobre tomu rozumiem??? A na koniec, da sa doplatit aj to obdobie ak by mi chybalo co som chodil na strednu skolu? Dakujem krasne za odpovede.
Xanti
26.10.09,13:32
Este by som poprosil jednu odpoved. Ono sa berie poslednych desat rokov od vzniku naroku na invalidny dochodok, cize za celych tych 10 rokov sa musia najst v mojom pripade 2 roky doch. poistenia? Nemusel som byt dva roky nepretrzite poisteny, len proste aby sa tie dva roky v poslednych 10 rokoch nasli, dobre tomu rozumiem??? A na koniec, da sa doplatit aj to obdobie ak by mi chybalo co som chodil na strednu skolu? Dakujem krasne za odpovede.
Nie zle tomu rozumieš.
Teraz je platný zákon kedy sa berie späť obdobie 10 rokov. Čiže ak má niekto 35 rokov, tak podla teraz platnej úpravy sa u neho skúma obdobie od 25 do 35 rokov, a musí tam mať 5 rokov poistenia.

Podľa novej úpravy zákona platnej od 1.1.2010 ak má človek 35 rokov, tak sa skúma obdobie poistenia od .... a hladá sa 8 rokov poistenia.

a to od záleží od mnohých okolností. Nám starším sa rátalo ešte aj štúdium na strednej škole po 16 roku veku, teraz už štát odvody za deti neplatí. Takže u teba je veľmi ťažko povedať, či sa to rátať bude alebo nie. Nenapísal si koľko máš rokov, či máš nejaké poistenia, teda pracovné pomery a nie dohody o vykonaní práce ... skús napísať konkretnejšie údaje a iste sa nájde riešenie.
veronikasad
26.10.09,15:03
Este by som poprosil jednu odpoved. Ono sa berie poslednych desat rokov od vzniku naroku na invalidny dochodok, cize za celych tych 10 rokov sa musia najst v mojom pripade 2 roky doch. poistenia? Nemusel som byt dva roky nepretrzite poisteny, len proste aby sa tie dva roky v poslednych 10 rokoch nasli, dobre tomu rozumiem??? A na koniec, da sa doplatit aj to obdobie ak by mi chybalo co som chodil na strednu skolu? Dakujem krasne za odpovede.
doplň prosím svoj vek a kedy si končil školu
Jeremy22
26.10.09,15:21
Teraz mam 22 rokov a strednu som skoncil v roku 2006.
veronikasad
26.10.09,15:26
Teraz mam 22 rokov a strednu som skoncil v roku 2006.
ak požiadaš o ID po 1.1.2010, potrebuješ minimálne 1 rok dôchodkového poistenia. Ak tolko nemáš, môžeš si doplatiť poistenie za dobu štúdia v zmysle § 142 odst.3 písm. c/. Myslím, že od r. 2003 štát za študentov stredných a vysokých škôl dôch.poistenie neplatí.
Katy a R
26.10.09,15:36
ak požiadaš o ID po 1.1.2010, potrebuješ minimálne 1 rok dôchodkového poistenia. Ak tolko nemáš, môžeš si doplatiť poistenie za dobu štúdia v zmysle § 142 odst.3 písm. c/. Myslím, že od r. 2003 štát za študentov stredných a vysokých škôl dôch.poistenie neplatí.

od roku 2004 štát neplatí.. tak tam možno aj niečo bude mať:confused: .. ak áno, tak by mal mať aj výpis do konca roku 2003
Xanti
26.10.09,15:47
od roku 2004 štát neplatí.. tak tam možno aj niečo bude mať:confused: .. ak áno, tak by mal mať aj výpis do konca roku 2003
Myslím, že na SP by mali dať informáciu koľko má človek zaplatené poistné. A podľa toho sa môže zariadiť presne. A ak by žiadal o ID až v roku 2010 tak ak mu bude chýbať niečo tak aj teraz si môže platiť, dobrovolné poistenie.

V podstate, návod ako na to sme mu všetky dali. Už je len na ňom či počúvne rady a zariadi sa podľa nich. :D
Jeremy22
27.10.09,10:14
Vsetkym Vam dakujem velmi pekne za informacie, moc ste mi pomohli. :)
ADRIcK
02.12.09,14:37
§ 142
Platenie poistného

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.

(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

Obdobie, kedy si bol dobrovolne nezamestnaný, nie je uvedené ani v § 26 - poistné sa spätne doplatiť nedá.

Otázka:
Dá sa doplatiť za obdobie štúdia pred rokom 2004 keď za mňa platil poistenie štát v hodnote OMB=0,3 a ja by som si chcel napriklad doplatit do sumy 1?

Ďakujem za prípadnú odpoveď.
veronikasad
02.12.09,14:44
Otázka:
Dá sa doplatiť za obdobie štúdia pred rokom 2004 keď za mňa platil poistenie štát v hodnote OMB=0,3 a ja by som si chcel napriklad doplatit do sumy 1?

Ďakujem za prípadnú odpoveď.
podľa môjho názoru - nie
Xanti
02.12.09,16:31
Otázka:
Dá sa doplatiť za obdobie štúdia pred rokom 2004 keď za mňa platil poistenie štát v hodnote OMB=0,3 a ja by som si chcel napriklad doplatit do sumy 1?

Ďakujem za prípadnú odpoveď.
Pripájam sa k Veronikasad,
ani podľa mňa sa to nedá.
Spätne si môžeš doplatiť dôchodkové poistenie za obdobie evidencie na UP, ale za obdobie štúdia nie. Bohužial aj ked výjde malý dôchodok nedá sa to ... :(
ADRIcK
02.12.09,16:42
Ďakujem za odpoveď.

Mne ide vlastne o to, že čas štúdia mi kazí Primerný Osobný Mzdový Bod (POMB) ktorý sa použije pri výpočte ID. Ale ako som tak pátral, tak podľa nového znenia zákona sa bude započítavať doba do celkovej doby poistenia, ale OMB ktorý je pre toto obdobie 0,3 sa nebude brat do úvahy ale POMB sa vyráta len z obdobia v ktorom som bol zamestnanec, samoplatca, SZČO resp. si dodatočne doplatil za možnú dobu.

Je moja interpretácia správna?
Pre záujemcu o odpoveď dodávam znenie zákona učinné od 1.1.2010, pričom tučné písmo je nový dodatok o ktorý mi ide.

Zákon o sociálnom poistení
§ 63
Priemerný osobný mzdový bod
(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.

§ 62
Osobný mzdový bod
(2) Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia. Pomerná časť osobného mzdového bodu je podiel osobného mzdového bodu vo výške 0, 3 a počtu dní kalendárneho roka, v ktorom bolo získané obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

§ 255
Obdobie dôchodkového poistenia a výška osobného mzdového bodu
(3) Za náhradnú dobu, dobu štúdia a dobu výkonu civilnej služby, ktoré sa hodnotia ako doba zamestnania získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a ktoré trvali celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3, 0, 6 v prípade materskej dovolenky. Ak sa kryjú tieto doby navzájom, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3, 0, 6 v prípade materskej dovolenky len raz. Ak tieto doby trvali len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní týchto dôb. Pomerná časť osobného mzdového bodu je podiel osobného mzdového bodu patriaceho za tieto doby, ktoré trvali celý kalendárny rok, a počtu dní kalendárneho roka, v ktorom sa tieto doby získali. Pomerná časť osobného mzdového bodu sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Ďakujem za prípadnú odpoveď.
Xanti
02.12.09,16:48
To je pekné čo si napísal, ale si sa pýtal či sa dá doplatiť za čas štúdia. Podľa mna nedá, lebo by sa Ti prekrývali poistenia. A vtedy si bol poistencom štátu.

Tiež mi kvôli štúdiu vyšiel nizky dúchod, valorizácia o pár centíkov vždy zvýši :D:D:D
ADRIcK
02.12.09,16:56
To je pravda, že som sa to pýtal, ale teraz ak mám pravdu že od nového roku sa OMB zo štúdia pred 2004 nebude počítať do POMB tak na tom nezáleží lebo sa mi POMB vyráta len z iných dôb ktoré sú pre mňa potrebné. Dodávam, že o dôchodok si môžem požiadať až v roku 2010.
Xanti
02.12.09,16:58
To je pravda, že som sa to pýtal, ale teraz ak mám pravdu že od nového roku sa OMB zo štúdia pred 2004 nebude počítať do POMB tak na tom nezáleží lebo sa mi POMB vyráta len z iných dôb ktoré sú pre mňa potrebné. Dodávam, že o dôchodok si môžem požiadať až v roku 2010.
Hm.. tak potom verím, že nám tú osobnú skúsenosť napíšeš na poradu aby to pomohlo aj ostatným.
Nie je nad vlastné skúsenosti :D

Hádam tú pravdu budeš mať a získaš čo najvyšší dôchodok.
Poola
19.12.11,06:43
Zdravim poradaci, ma prosim niekto konkretnu skusenost v akej casovej lehote mu "prebehol sud" po zamietnuti odvolania sa na invalidny dochodok?
Z mojej historie: Po odvolani sa k nepriznaniu ID prebehlo na ustredi SP druhe posudkove konanie ktore povrdilo prve rozhodnutie poistovne.
Podla postupov SP bude tretie konanie na sude.
Posudkova lekarka ma informovala ze sa to zrealizuje do pol roka. Ma niekto prosim osobnu skusenost s akym casovym horizontom sa stretol v takejto veci..,?
dakujem