Mirkaska
25.10.09,11:54
Ahojte. prosím vás o radu, či máme ešte urobiť teraz na jeseň základovú dosku alebo až na jar.
Urobili sme základy z betónových tvárnic, vyplnili zemou (máme ílovitú), dali hrubý štrk, je to zhutnené. Chceli sme stihnúť po dosku ale teraz nám do toho riadne napršalo. Voda nevsakuje do ílu ale sa drží v štrku.
Nevieme, či máme urobiť základovú dosku ešte teraz na jeseň alebo počkať do jari. Ide o to, či voda, ktorá tam je a cez zimu zamrzne, nenaruší základovú dosku (nezdvihne?)
Dáva sa na štrk pod dosku nejaká fólia kvôli tomu, aby nevytieklo cementové mlieko do štrku?
Ďakujem
Mirka
220870
25.10.09,11:10
Urobiť teraz.Nemáte nad čím rozmýšľať.Technologicky je jedno či tam ta voda je alebo nie.Žiadna fólia sa tam už nedáva .Žiadne cementové mileko sa v betónoch deky nevyskytuje.
kinetic
25.10.09,16:32
Ja som základovú dosku spravil teraz. Ešte chvíľu bude nejaké to dobré počasie, takže nemáte nad čím rozmýšlať. Teraz riešim tehlu a na jar sa do toho pustím zas.
220870
25.10.09,16:36
Tehla býva najlacnejšia v Január ,Február.
Mirkaska
25.10.09,17:52
Urobiť teraz.Nemáte nad čím rozmýšľať.Technologicky je jedno či tam ta voda je alebo nie.Žiadna fólia sa tam už nedáva .Žiadne cementové mileko sa v betónoch deky nevyskytuje.

Cementovým mliekom sme mysleli vodu s cementom (a tak to nazývajú mnohí).
Ako to myslíš, že technologicky je to jedno či tam voda je alebo nie?

Ako sme sa už predtým bavili aj cez SS, máme ilovú pôdu, do ktorej voda nevsakuje. Teraz nám výdatne napršalo do makadámu pripraveného pod dosku a bojíme sa, že keď dáme platňu, nestihne sa voda zo štrku odpariť, v zime prídu mrazy a možno môžu ponadvihovať dosku.
220870
25.10.09,18:10
Neroztrhne.Skôr to zhoršíte tým že ak to necháte otvorené tak tam bude celú zimu pršať a množstvo vody sa len zvýši.Eventuálne môžete cez základ prevrtať zopár dier aby ta voda odtiekla,ale aj tak si myslím že je to zbytočné.Museli ste predsa pod úrovňou betónovej platne robiť rozvody vody kanalizácie ....... a to všetko by malo byť zasypané pieskom ,takže tade by mala tá voda odtiecť.
Mirkaska
25.10.09,18:20
Neroztrhne.Skôr to zhoršíte tým že ak to necháte otvorené tak tam bude celú zimu pršať a množstvo vody sa len zvýši.Eventuálne môžete cez základ prevrtať zopár dier aby ta voda odtiekla,ale aj tak si myslím že je to zbytočné.Museli ste predsa pod úrovňou betónovej platne robiť rozvody vody kanalizácie ....... a to všetko by malo byť zasypané pieskom ,takže tade by mala tá voda odtiecť.

cez zimu sme to chceli prekryť,ak by sa nerobila platňa.
220870
25.10.09,18:50
Nie som si istý či sa to dá poriadne prekryť.Ale určite je to tak trochu zbytočná práca.
matusstefan
26.10.09,08:21
Tiez riesime podobny problem. Rozhodli sme sa pockat s platnou. A myslim si, ze to bude lepsie. V zime sa moze vypln pod platnou dobre usadit do jari, a zaklady budu kvalitnejsie - podla mna.
chandler
26.10.09,14:22
nezdielam optimizmus kolegov, lebo ak som to spravne pochopil tak vy ste pouzili vykopanu ilovitu zemninu na zasypanie a mate teraz taky bazenik, dno z ilu a po obvode tvarnice takze voda nema kadial odtiect (prestupy su este nizsie).
takze ja by som ju odcerpal pred betonovanim platne. (lepsie je to asi vidiet, takto cez net je to tazko, mozno je to naozaj zbytocne)
Mirkaska
26.10.09,14:51
nezdielam optimizmus kolegov, lebo ak som to spravne pochopil tak vy ste pouzili vykopanu ilovitu zemninu na zasypanie a mate teraz taky bazenik, dno z ilu a po obvode tvarnice takze voda nema kadial odtiect (prestupy su este nizsie).
takze ja by som ju odcerpal pred betonovanim platne. (lepsie je to asi vidiet, takto cez net je to tazko, mozno je to naozaj zbytocne)

áno - zasypali sme vykopanou hlinou (ílom), na to dali makadám. Bazénik celkom nemáme, lebo voda, čo napršala zostala na spodu makadámu, postupne vsiakla do ílu a urobila bahno. keď sa makadám valcoval, bolo cítiť preliačovanie (že pod makadámom je bahno, ktoré sa pod váhou trochu húpe).
Takže odčerpať nie je čo, len nás trápi nasiaknutá voda, je jej dosť lebo pršalo veľa. V pivnici, ktorá bola nezakrytá, sme mali asi 20 cm vody.
Nevieme, či keď urobíme platňu, voda, ktorá zostala medzi tvárnicami, nebude robiť v zime šarapatu. Či ľad neponadvihuje makadám a ten platňu.
Nevieme, či sú naše obavy opodstatnené alebo nie.
Aj 220870 v jednom príspevku písal o íle a o tom ako zdvihol platňu cez zimu a my tam máme aj vodu.:mee:
Jeden odborník nám radí nechať v platni rúrky, ktorými sa môže voda odparovať.

prestupy sú samozrejme nízko, sú v základoch v zemi.
chandler
26.10.09,15:07
no ak tam nemate vodu tak by to malo byt v poriadku. tie diery by som nechal skor v zaklade (ako uz bolo vyssie povedane). ked je to len vlhke tak to nevadi.

ak by aj ta platna praskla tak tu cast vysekate a dobetonujete na jar.

ked to nechate otvorene, tak sa moze stat ze zaprsi, a ked bude plny bazen vody tak zacne mrznut, to by bolo horsie. a zakryt to tak aby sa tam voda nedostala to nedokazete.
220870
26.10.09,16:56
Ťažko o toho mudrovať keď to človek nevidí.Íl je hnusoba.Ak sa nemýlim tak ak je schopný podvihnúť platňu tak roztiahne aj základy.Hrubý štrk narúša rozkladá tlak mrznúcej vody.Aj preto som vám odporúčal ho tam dať.Štrk v takýchto prípadoch pôsobí ako dilatácia.Ak ste mali až tak zlú zeminu na zásyp základov mali ste dať pod ten štrk pred vybrovaním geotextíliu. http://mojdom.zoznam.sk/cl/109980/Odvodnovanie-stavieb-a-pozemkov
Na tejto stránke http://www.promaenergo.sk/index.php?lng=sk&page=predaj&go=4&go2=20 si kliknite na Technické súbory na stiahnutie,,,,,geotextílie
entonyl
26.10.09,17:24
Ak chcete pokračovať so stavbou na jar podkladný betón /dosku/ zalejte až potom.Stavbu za zimujte,základové pásy prekryte aspoň doskami aby do nich zbytočne nepšalo a nesnežilo .Napršaná voda z jari Vám sama oddrénuje. A navyše podkladný betón ak ho neurobíte teraz, ochránite pred pôsobením mrazu hlavne keď nasiakne vodou.
Mirkaska
30.10.09,13:11
Platňu sme nakoniec urobili, počasie bolo ako tak dobré.
Dúfame, že bude všetko v poriadku.
Ďakujem za vaše názory a rady.