technohedron
25.10.09,14:13
Dobrý deň všetkým,

prosím o radu: Zlatníctvo malo vyrobiť 2 svadobné prstene. Môj je v poriadku, manželkin je 3 čísla menší, nenatiahne ho ani na malíček. Zlatníctvo nás núti kúpiť ďalší prsteň pre manželku, s tým, že pôvodný nám odkúpi za cenu materiálu (bieleho zlata).

Zlatníctvo tvrdí, že ja som/my sme si objednali taký malý prsteň. Písomná objednávka s mojím/naším podpisom neexistuje. Zlatníctvo zobralo miery prsta, tieto miery vyhodnotilo ako veľkosť XY a podľa tejto miery, ktorú namerali ONI objednali výrobu prsteňa od dodávateľa. Zlatníctvo ďalej tvrdí, že sa viackrát pýtalo, že či naozaj chceme veľkosť XY, lebo táto veľkosť je dosť malá. Obidve prstene sú už žiaľ zaplatené lebo s manželkou sme v zahraničí a prstene prevzala poverená osoba, ktorá nám ich poslala poštou teda až neskôr, nie v predajni, sme zistili, že prsteň je nepoužiteľný.

Z môjho pohľadu je situácia jasná: ja som si neobjednával prsteň podľa čísla, ja ako zákazník nemusím vedieť ako si tá ktorá firma interne čísluje veľkosti prsteňov. Ja som si objednával prsteň podľa toho či manželke sedí alebo nie. Testovací prsteň, ktorý manželke sedel som podal predavačke a tá napísala jeho veľkosť na objednávku. Chyba nastala niekde buď pri zápise objednávanej veľkosti alebo pri predaní tejto informácie dodávateľovi - to mňa už ale nezaujíma. Príklad z inej predajne: zákazník si objedná notebook, 17 palcový a ja mu z veľkoskladu objednám taký istý typ len bude mať 15 palcov. Notebook je v krabici, takže zákazník si to všimne až doma po rozbalení.

Otázka: mám pravdu ja alebo zlatníctvo ?
kaco11
25.10.09,15:24
Na jednej strane mas pravdu ty,ale na druhej aj zlatnictvo z toho dovodu,ze vyuzilo fakt,ze nemate objednavku. Alebo ste ten papier co je na predajni podpisovali?
arizona
25.10.09,15:53
Určite by bolo najlepšie ísť osobne za majiteľom a vydiskutovať to. Nakoľko neexistuje žiaden písomný doklad , môžete si obaja tvrdiť svoju pravdu. Pri dobrej vôli nájdete nejaký kompromis, možno ho presvedčíš že chyba nastala najpravdepodobnejšie pri zapisovaní.
Nepíšeš, prečo namáš žiaden doklad. Nedal Ti ho predávajúci ( mal by... )
Nežiadal si ? ( možno sa do budúcna poučíš... )
andreaS
25.10.09,16:24
a ten prsten nejde zvacsit? my ked sme boli na skuske prstenov (u zlatnika, nie v obchode), tak napriek tomu, ze pri objednavke nam velkosti daval skusat z takych kruzkov, tak nam hotove prstene boli male... ma ale stroj, kt. prsten roztiahol a rozsirovalo sa o par cisel, nie jedno a prstene su v poriadku... to len na rychlejsie vyriesenie vasho problemu bez reklamacie, resp. ci vam prsten nevedia takto roztiahnut oni...
zalobaba
25.10.09,16:46
a ten prsten nejde zvacsit? my ked sme boli na skuske prstenov (u zlatnika, nie v obchode), tak napriek tomu, ze pri objednavke nam velkosti daval skusat z takych kruzkov, tak nam hotove prstene boli male... ma ale stroj, kt. prsten roztiahol a rozsirovalo sa o par cisel, nie jedno a prstene su v poriadku... to len na rychlejsie vyriesenie vasho problemu bez reklamacie, resp. ci vam prsten nevedia takto roztiahnut oni...

Ak je prsteň gravírovaný, s kameňom a pod., ide zväčšiť iba do určitej miery. Nedá sa naťahovať donekonečna. Ak je prsteň nenosený, riešením by bolo, aby ste ho po dohode s majiteľom vrátili späť a objednali si nový v správnej veľkosti. Ale keďže majiteľ trvá na tom, že prsteň od vás vykúpi za cenu zlata, zrejme bol nosený alebo javí iné známky opotrebovania.
technohedron
25.10.09,19:47
Prsteň je nenosený. Doklad o zaplatení mám. Objednávku nemám ani som objednávku nepodpisoval. Objednávkou sa v tomto prípade môže rozumieť iba objednávka zo zlatníctva dodávateľovi.
Chobot
26.10.09,08:48
Prsteň je nenosený. Doklad o zaplatení mám. Objednávku nemám ani som objednávku nepodpisoval. Objednávkou sa v tomto prípade môže rozumieť iba objednávka zo zlatníctva dodávateľovi.

Neexistuje objednávka, nič si nepodpisoval.... tak ako chceš dokázať, že si si neobjednal prsteň tej veľkosti, ako si dostal? Chybu ste urobili obaja, že ste si to písomne nepoistili.

Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ten zlatník bude asi len predajca, nie výrobca prsteňa, svadobné prstene nerobia bežní zlatníci, takže ti nemôže vymeniť kus za kus, on to kúpil u iného zlatníctva. Naše prstene napr. vyrobil Zlatokov.

Na tvojom mieste by som sa skúsil spojiť priamo s výrobcom, či by nebol ochotný urobiť výmenu prsteňov.

AK by si aj išiel na to súdnou cestou, je to šanca 50:50. Záležalo by od toho, na koho stranu by sa sudca priklonil (akú by mal v ten deň náladu :D). U teba by prípad mohol zamietnuť z dôvodu nedostatku dôkazov, naopak, keby ti chcel podržať, tak by to zdôvodnil ochranou spotrebiteľa.

Takže si poučený - na objednávku písať veľkosť.
zalobaba
26.10.09,10:01
Neexistuje objednávka, nič si nepodpisoval.... tak ako chceš dokázať, že si si neobjednal prsteň tej veľkosti, ako si dostal? Chybu ste urobili obaja, že ste si to písomne nepoistili.

Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ten zlatník bude asi len predajca, nie výrobca prsteňa, svadobné prstene nerobia bežní zlatníci, takže ti nemôže vymeniť kus za kus, on to kúpil u iného zlatníctva. Naše prstene napr. vyrobil Zlatokov.

Na tvojom mieste by som sa skúsil spojiť priamo s výrobcom, či by nebol ochotný urobiť výmenu prsteňov.

AK by si aj išiel na to súdnou cestou, je to šanca 50:50. Záležalo by od toho, na koho stranu by sa sudca priklonil (akú by mal v ten deň náladu :D). U teba by prípad mohol zamietnuť z dôvodu nedostatku dôkazov, naopak, keby ti chcel podržať, tak by to zdôvodnil ochranou spotrebiteľa.

Takže si poučený - na objednávku písať veľkosť.

Máš recht, len problém bude asi v tom, že predajca sa bude brániť poskytnúť kontakt na výrobcu.....:o