Mikeila
25.10.09,17:57
Dobrý večer, potrebujem poradiť. Kamarátke som požičala peniaze, dala som jej možnosť aby mi ich vrátila aj na splátky, ide o sumu 4000sk(132,77eur). Povedala mi že mi celú sumu vráti 15.októbra, ked som sa jej ozvala kde sú peniaze, vravela že jej ešte neprišla výplata, tak som jej povedala nech mi peniaze vráti do 23.októbra. Odvtedy má jedno mobilné číslo zrušené a druhé už 3dni vypnuté. Poslala som jej v sobotu(24.10.09) doporučený list kde je uvedené že mi dlži peniaze a má 10dní na splatenie. V nom som uviedla, že ak mi nezaplatí, budem to riešiť cez právneho zástupcu. Lenže ja peniaze na právnika nemám, neviem ako dalej postupovať,tak by som chcela vedieť, či existuje na Slovensku niekto, kto sa takýmito prípadmi zaoberá ked človek nemá peniaze na právika. Dakujem Vám vopred za radu.

Miška
arizona
25.10.09,17:03
BEZPLATNÁ PRÁVNA POMOC



Bezplatná právna pomoc bola vytvorená na pomoc sociálne slabším občanom.
Právna rada sa týka prípadov občianskoprávnych, rodinných a pracovných.
Bezplatná právna pomoc sa netýka prípadov z oblasti obchodného práva a trestného práva.
V trestnoprávnych veciach má občan právo na obhajobu ex-offo, teda pridelenú súdom.

Kancelária bezplatnej právnej pomoci v Bratislave:
Pre záujemcov v Bratislave, je vydaných v deň poskytovania bezplatnej právnej pomoci (BPP) 6 poradových časeniek, v stredu 12 časeniek. To ich oprávňuje na získanie bezplatnej právnej rady v deň vyzdvihnutia časenky. Časenku si treba vyzdvihnúť o 6:00 hod. v deň poskytovania BPP na Ministerstve spravodlivosti SR.
Mimobratislavským záujemcom sú vydávané každý deň 2 poradové časenky, v stredu 4 časenky. Zápis do poradovníka pre mimobratislavských záujemcov je aj prostredníctvom telefónnej linky 02/59 353 338.

mesto Adresa telefón deň hodiny
TRNAVA Krajský súd Vajanského 2 033/5511 57 streda 12:00 - 18:00
NITRA Okresný súd Štúrova 9 037/6525 221 pondelok 15:00 - 18:00
streda 15:00 - 18:00
TRENČÍN Krajský súd Nám sv. Anny 28 032/6572 811 streda 10:00 - 16:00
ŽILINA Krajský súd Oroloská 3 041/5626 325 utorok 15:00 - 18:00
streda 12:00 - 15:00
BANSKÁ BYSTRICA Krajský súd Skuteckého 7 048/4125 326 streda 13:00 - 18:00
PREŠOV Okresný súd Grešova 3 051/7722 774 streda 11:00 - 17:00
KOŠICE Krajská prokuratúra Mojmírova 5 055/6227 601 pondelok 9:00 - 15:00
BRATISLAVA Ministerstvo spravodlivosti SR Župné námestie 13 02/59353 285 pondelok 8:00 - 12:00
utorok 8:00 - 12:00
streda 8:00 - 13:00 -14:00 - 18:00
štvrtok 14:00 - 18:00
justice .gov.sk
jana987
25.10.09,17:43
v podstate nepotrebujete pravnika.ak mate pisomnu zmluvu,bolo by to dobre,alebo svedka.ak nie,je to tazsie,ale ja som to s pomocou poradakov zvladla aj cez pravnika.najskor poslat predzalobnu vyzvu,ak sa to nevyriesi,zaslat ziadost na sud o vydanie platobneho rozkazu,ak sa priatelka odvola,bude vyticene pojednavanie a vy ako ziadajuca strana musite dopredu zaplatit asi 10% ak si dobre pamatam,ako sudny poplatok,ktory vam v konecnom dosledku vratia ak vyhrate spor.uz sa taketo veci tu v porade parkrat riesili.dokonca na webe su aj presne znenia vyziev a ziadosti na platobne rozkazy.drzim palce,nech sa vam to dobre skonci.
wagner
25.10.09,18:06
v podstate nepotrebujete pravnika.ak mate pisomnu zmluvu,bolo by to dobre,alebo svedka.ak nie,je to tazsie,ale ja som to s pomocou poradakov zvladla aj cez pravnika.najskor poslat predzalobnu vyzvu,ak sa to nevyriesi,zaslat ziadost na sud o vydanie platobneho rozkazu,ak sa priatelka odvola,bude vyticene pojednavanie a vy ako ziadajuca strana musite dopredu zaplatit asi 10% ak si dobre pamatam,ako sudny poplatok,ktory vam v konecnom dosledku vratia ak vyhrate spor.uz sa taketo veci tu v porade parkrat riesili.dokonca na webe su aj presne znenia vyziev a ziadosti na platobne rozkazy.drzim palce,nech sa vam to dobre skonci.
Len niekdy môže spor zbytočne prehrať, ak druhá strana bude mať šikovného právnika a ona nie. Radšej si zaplatiť dobrého právnika, ako spor prehrať. Keď spor vyhrá, tak má nárok na úhradu právnych služieb.
Danila
25.10.09,18:58
To Mikeila:
Ak nemáš nič na papieri, tak nič nezmôžeš. Ja by som sa pokúsila obrátiť na jej zamestnávateľa. Ak nejakého má. Možno si s ostudou už dávno Tvoja dlžníčka potykala, ale ostuda u zamestnávateľa, aj keď to určite riešiť nebude a nič s tým nemá, by mohla zabrať. Človek nikdy nevie.;)
camozzi
25.10.09,19:05
To Mikeila:
Ak nemáš nič na papieri, tak nič nezmôžeš. Ja by som sa pokúsila obrátiť na jej zamestnávateľa. Ak nejakého má. Možno si s ostudou už dávno Tvoja dlžníčka potykala, ale ostuda u zamestnávateľa, aj keď to určite riešiť nebude a nič s tým nemá, by mohla zabrať. Človek nikdy nevie.;)
Len aby si z toho este nevyrobila ohovaranie a poskodzovanie dobreho mena. Aj ked o dobrom mene sa v pripade dlznicky da tazko hovorit.
jana987
26.10.09,06:01
podlamojho nazoru by si mala vyskusat tu predzALOBNU VYZVU,A POTOM ZIADOST O PLATOBNY PRIKAZ.uvidis ako sa znama k tomu postavi.na pravnika mas cas,az ked sa ona napriklad odvola a bude ti treba napisat vyjadrenie.ale osobne si myslim,ze ide o malu sumu na to ,aby si to tak strasne preplacala pravnikom,aj ked v konecnom dosledku by ti boli peniaze mozno vratene.
camozzi
26.10.09,07:59
podlamojho nazoru by si mala vyskusat tu predzALOBNU VYZVU,A POTOM ZIADOST O PLATOBNY PRIKAZ.uvidis ako sa znama k tomu postavi.na pravnika mas cas,az ked sa ona napriklad odvola a bude ti treba napisat vyjadrenie.ale osobne si myslim,ze ide o malu sumu na to ,aby si to tak strasne preplacala pravnikom,aj ked v konecnom dosledku by ti boli peniaze mozno vratene.
Suhlasim, ale peniaze sa jej nevratia skor ako nevyhra sud. Ziaden pravnik sa nebude zaoberat pripadom bez naroku na odmenu. Takze bud to potiahne az na sud s tym, ze ho vyhra a peniaze sa jej vratia, alebo ma niekoho, kto jej poskytne pravnu pomoc zdarma.
Aankaa
26.10.09,08:20
Právnik, súdy, výzvy....to všetko stojí nemálo euráčov a hovoríme o dlhu nie tak vysokom, aby sa oplatilo ťahať to cez takú mašinériu. Zvlášť, keď určite nemajú písomnú zmluvu, ani svedka. V kamarátskom vzťahu sa to totiž nezvykne robiť- kamarátky si dôverujú. :o)
Poviem tej svojej "kamarátke" -už teda minulej vzhľadom na porušenú dôveru, že jej urobím hanbu.
Určím termín - a keď sa neozve, nevráti požičanú sumu, nalepím oznamy na schránky, dám oznamy do novín ....NEPOŽIČIAVAJTE SI OD tej a tej ženy PENIAZE, nevráti vám ich, prípadne sa aj podpísať iba menom - aby to nebolo posudzované ako osočovanie.... .... To bude hanba na 100 rokov. Na každom šplechu - pravda trochu.
A tak oželiem aj požičané peniaze, ale budem mať lepší pocit na duši. Kruté? Pre koho ? Čo myslíte?
Danila
26.10.09,08:26
Len aby si z toho este nevyrobila ohovaranie a poskodzovanie dobreho mena. Aj ked o dobrom mene sa v pripade dlznicky da tazko hovorit.Veď ona nejde poškodzovať jej meno. Ona ide iba požiadať zamestnávateľa, či jej nepomôže pri kontakte na menovanú, nakoľko sa jej intenzívne zatajuje, a z toho dôvodu je bezmocná pri vybavení dôvernej záležitosti. ZĽ možno ocení, ak sa dozvie, že je v jeho revíre potencionálna škodná.;)
arizona
26.10.09,08:32
Právnik, súdy, výzvy....to všetko stojí nemálo euráčov a hovoríme o dlhu nie tak vysokom, aby sa oplatilo ťahať to cez takú mašinériu. Zvlášť, keď určite nemajú písomnú zmluvu, ani svedka. V kamarátskom vzťahu sa to totiž nezvykne robiť- kamarátky si dôverujú. :o)
Poviem tej svojej "kamarátke" -už teda minulej vzhľadom na porušenú dôveru, že jej urobím hanbu.
Určím termín - a keď sa neozve, nevráti požičanú sumu, nalepím oznamy na schránky, dám oznamy do novín ....NEPOŽIČIAVAJTE SI OD tej a tej ženy PENIAZE, nevráti vám ich, prípadne sa aj podpísať iba menom - aby to nebolo posudzované ako osočovanie.... .... To bude hanba na 100 rokov. Na každom šplechu - pravda trochu.
A tak oželiem aj požičané peniaze, ale budem mať lepší pocit na duši. Kruté? Pre koho ? Čo myslíte?
To by nemuselo dopadnúť dobre, druhá strana by sa mohla brániť ( ohováranie, poškodzovanie dobrého mena a pod. )
Je to tvrdenie proti tvrdeniu ( ak nemajú žiaden doklad ).

Napr. ani neplatičov nájomného nemožno len tak "vyvesiť" na nástenku-hoci je dôkaz , že neplatia..
Aankaa
26.10.09,08:54
To by nemuselo dopadnúť dobre, druhá strana by sa mohla brániť ( ohováranie, poškodzovanie dobrého mena a pod. )
Je to tvrdenie proti tvrdeniu ( ak nemajú žiaden doklad ).

Napr. ani neplatičov nájomného nemožno len tak "vyvesiť" na nástenku-hoci je dôkaz , že neplatia..

Veď sa tam nemusí podpísať celým menom a priezviskom:) Dala by som jeden lístok do schránky. Ak nič, nalepím na schránku druhý, tretí.... keď mi nevysvetlí prečo mi peniaze nevracia - lebo mňa osobne štve ten fakt, že VTEDY sa človek neozýva, nereaguje na telefonáty, prosby, výzvy.... a možno by veriteľ aj počkal, sme ľudia, mohlo sa niečo stať, dlžníčka ochorela, hocičo nepríjemné mohlo nadísť....
A keď bude prevládať ignorácia výziev, .... tak nech sa hanbí a vysvetľuje starej babke z piateho poschodia a mladému sympošovi z tretieho poschodia, prečo si to takto niekto dovolil ....:rolleyes:
120 € nie je tak obrovská suma, len právnik si zoberie 2/3. A ten čas, súdy, naťahovačky.... Ale zase je to dosť peňazí nechať to len tak. Ja by som za to mala v obchode......... veď vieme.
Rozhodne to nenechávať len tak .
camozzi
26.10.09,11:17
Veď ona nejde poškodzovať jej meno. Ona ide iba požiadať zamestnávateľa, či jej nepomôže pri kontakte na menovanú, nakoľko sa jej intenzívne zatajuje, a z toho dôvodu je bezmocná pri vybavení dôvernej záležitosti. ZĽ možno ocení, ak sa dozvie, že je v jeho revíre potencionálna škodná.;)
Tak potom ano, ale vo svojom si nenapisala v akej suvislosti by mala oslovit zamestnavatela ;)
Badko
26.10.09,11:43
Aj ja mám podobný problém. Pred tromi rokmi som požičala 30.000,- Sk bez papiera na dobré slovo veď sme kamaráti tak načo papier. Peniaze nemám do dnešného dňa a keď ich pýtam tak odpoveď dostanem - nemám. Keď nemám žiaden papier tak načo pôjdem na súd je to slovo proti slovu a vyhrá ten ktorý bude mať lepšieho právnika. Už som sa s tým zmierila a poučenie nikomu nepožičať ani najlepšiemu priateľovi bez papiera pred notárom.
buchač
26.10.09,11:57
v podstate nepotrebujete pravnika.ak mate pisomnu zmluvu,bolo by to dobre,alebo svedka.ak nie,je to tazsie,ale ja som to s pomocou poradakov zvladla aj cez pravnika.najskor poslat predzalobnu vyzvu,ak sa to nevyriesi,zaslat ziadost na sud o vydanie platobneho rozkazu,ak sa priatelka odvola,bude vyticene pojednavanie a vy ako ziadajuca strana musite dopredu zaplatit asi 10% ak si dobre pamatam,ako sudny poplatok,ktory vam v konecnom dosledku vratia ak vyhrate spor.uz sa taketo veci tu v porade parkrat riesili.dokonca na webe su aj presne znenia vyziev a ziadosti na platobne rozkazy.drzim palce,nech sa vam to dobre skonci.

6 % z dĺžnej sumy ....
buchač
26.10.09,12:02
To by nemuselo dopadnúť dobre, druhá strana by sa mohla brániť ( ohováranie, poškodzovanie dobrého mena a pod. )
Je to tvrdenie proti tvrdeniu ( ak nemajú žiaden doklad ).

Napr. ani neplatičov nájomného nemožno len tak "vyvesiť" na nástenku-hoci je dôkaz , že neplatia..


PREDŽALOBNÁ VÝZVA

X Y

Vec: Predžalobná výzva


Dňa xyz vo veci ......
Nakoľko z Vašej strany nedošlo k dohodnutému plneniu , neobstarali ste .........požadujem vrátenie ....

V prípade , že neuhradíte zálohu v plnej výške v hotovosti , alebo do 5 dní odo dňa doručenia tejto výzvy, budem nútený celú túto sumu spolu s úrokmi z omeškania a so súdnymi trovami vymáhať súdnou cestou a zároveň urobím všetky oznamovacie povinnosti ohľadom Vášho predmetu podnikania........ dotknutým orgánom štátnej správy a záujmovým samosprávnym organizáciám.

bla , bla ......
buchač
26.10.09,12:05
Aj ja mám podobný problém. Pred tromi rokmi som požičala 30.000,- Sk bez papiera na dobré slovo veď sme kamaráti tak načo papier. Peniaze nemám do dnešného dňa a keď ich pýtam tak odpoveď dostanem - nemám. Keď nemám žiaden papier tak načo pôjdem na súd je to slovo proti slovu a vyhrá ten ktorý bude mať lepšieho právnika. Už som sa s tým zmierila a poučenie nikomu nepožičať ani najlepšiemu priateľovi bez papiera pred notárom.

Mal som svojho času všetko potvrdené na papieri a dotyčný sa mi vysmieval do očí ....
Ale dlho nie ....;)
Ani právnika som nepotreboval ...
On aj lekára ...;)
Chobot
26.10.09,12:13
Veď ona nejde poškodzovať jej meno. Ona ide iba požiadať zamestnávateľa, či jej nepomôže pri kontakte na menovanú, nakoľko sa jej intenzívne zatajuje, a z toho dôvodu je bezmocná pri vybavení dôvernej záležitosti. ZĽ možno ocení, ak sa dozvie, že je v jeho revíre potencionálna škodná.;)

Pokiaľ ten zamestnávateľ má páru o zákone o ochrane os. údajov, tak jej žiadne súkromné informácie o zamestnancovi neposkytne. Tým by porušil ochranu os. údajov.
Chobot
26.10.09,12:17
PREDŽALOBNÁ VÝZVA

X Y

Vec: Predžalobná výzva


Dňa xyz vo veci ......
Nakoľko z Vašej strany nedošlo k dohodnutému plneniu , neobstarali ste .........požadujem vrátenie ....

V prípade , že neuhradíte zálohu v plnej výške v hotovosti , alebo do 5 dní odo dňa doručenia tejto výzvy, budem nútený celú túto sumu spolu s úrokmi z omeškania a so súdnymi trovami vymáhať súdnou cestou a zároveň urobím všetky oznamovacie povinnosti ohľadom Vášho predmetu podnikania........ dotknutým orgánom štátnej správy a záujmovým samosprávnym organizáciám.

bla , bla ......

Takto sa môžeš "vyhrážať" právnickým osobám. Fyzickú osobu žiadny úrad nezaujíma.

Na fyz. osobu stačí len žaloba na platobný rozkaz, pokiaľ vie dlh preukázať.

Stále nenapísala, či majú nejakú dohodu alebo nie.
buchač
26.10.09,12:55
Takto sa môžeš "vyhrážať" právnickým osobám. Fyzickú osobu žiadny úrad nezaujíma.

Na fyz. osobu stačí len žaloba na platobný rozkaz, pokiaľ vie dlh preukázať.

Stále nenapísala, či majú nejakú dohodu alebo nie.

Asi sme si celkom neporozumeli ...;)

Niečo podobné by som určite realizoval aj v prípade fyzickej osoby , lenže ja už žiadnej nepožičiam ....:rolleyes:
Chobot
26.10.09,13:02
Asi sme si celkom neporozumeli ...;)

Niečo podobné by som určite realizoval aj v prípade fyzickej osoby , lenže ja už žiadnej nepožičiam ....:rolleyes:

Len komu by si ju (tú fyz. osobu) nahlásil?

Daňovému úradu? Pokiaľ si platí dane, je im jedno, či si niekde požičal peniaze a nevrátil.
Matrike? Miestnemu úradu?

Najlepšie je nepožičiavať...:cool:
buchač
26.10.09,13:13
Len komu by si ju (tú fyz. osobu) nahlásil?

Daňovému úradu? Pokiaľ si platí dane, je im jedno, či si niekde požičal peniaze a nevrátil.
Matrike? Miestnemu úradu?

Najlepšie je nepožičiavať...:cool:

Človek sa učí na vlastných chybách ....

No ešte lepšie je , ak sa učí na chybách iných ....už som poučený ...:rolleyes:

Dokonale !;)
Mikeila
03.11.09,18:24
Dakujem za vaše odpovede. Napísla a poslala som jej dopis kde som jej oznámila že mi má peniaze vrátiť do 10dní,poslala som to doporučene. Žial neviem či si poštu prevzala,mobil má zrušený a druhý stále vypnutý. Napísala som jej aj mail a už som poriadne zúfalá a nahnevaná. Čo mám urobiť? Na koho sa obrátiť? Napísali ste predžalobnú zmluvu, stačí ak ju napíšem a pošlel na jej adresu? Ešte chcem len pripomenúť, že nemáme spísanú žiadnu dohodu, ale mám od nej uložené sms a maily kde napísala že peniaze pošle a bla bla bla ako ju to mrzí, a že ked dostane výplatu, tak mi ich pošle. Dakujem za odpoved.
jana987
04.11.09,11:52
budem sa opakovat,ale : 1. treba ti napisat oficialnu PREDZALOBNU VYZVU,poslad doporucene,ci si ju ona preberie alebo nie,teba trapit nemusi,kopiu si nechaj
2.ak do 15 dni od zaslani vyzvy nedojde k ziadnej reakcii napisat na sud ZIADOST O VYDANIE PLATOBNEHO ROZKAZU,prilozit duplikat predzalobnej vyzvy,mozes uviest ako dokazy vytlacene maily a sms od priatelky,samozrejme uved ak sa to cele stalo,a ako ta teraz vodi za nos,a ako sa s nou nemozes nijako spojit.
no a dalej uvidis co sa bude diat.
Mikeila
15.12.09,22:28
budem sa opakovat,ale : 1. treba ti napisat oficialnu PREDZALOBNU VYZVU,poslad doporucene,ci si ju ona preberie alebo nie,teba trapit nemusi,kopiu si nechaj
2.ak do 15 dni od zaslani vyzvy nedojde k ziadnej reakcii napisat na sud ZIADOST O VYDANIE PLATOBNEHO ROZKAZU,prilozit duplikat predzalobnej vyzvy,mozes uviest ako dokazy vytlacene maily a sms od priatelky,samozrejme uved ak sa to cele stalo,a ako ta teraz vodi za nos,a ako sa s nou nemozes nijako spojit.
no a dalej uvidis co sa bude diat.

Dobrý večer, aj ked neskoro ale predsa sa chcem opýtať na tú predžalobnú výzvu. Píšeš že ju mám napísať oficiálne, to si ako myslela?
Chobot
16.12.09,07:53
Dobrý večer, aj ked neskoro ale predsa sa chcem opýtať na tú predžalobnú výzvu. Píšeš že ju mám napísať oficiálne, to si ako myslela?

Doporučeným listom.
buchač
16.12.09,12:12
Poradie :

1. výzva , povedzme súkromná upomienka , najlepšie mail , doporučene , aj SMS zpráva , proste všetko to , čo je možné doložiť písomne
2. výzvy predžalobná
3. podanie na súd o vydanie platobného rozkazu ...............tento si však dotyčný neprevezme , nie je proste doručený ...
4. zároveň podanie trestného oznámenia ...." pre podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery podľa § 213 ods. 2 Tr. Zákona . "
5. vydanie platobného rozkazu
6. súdny proces
7. až potom príde na rad exekúcia ....

Dopracoval som sa zdárne k 5 - mu bodu ...odporca má zákonnu lehotu 15 dní od doručenia na podanie odvolania . ;)
Musí adekvátne zdôvodniť svoj odpor ....

http://www.porada.sk/1220990-post16.html

http://www.porada.sk/1226559-post31.html

P.S.:
Aj by som PR oscenoval , ale z pochopiteľných dôvodov je jasné , prečo asi nie ...
moneszka
21.07.10,08:54
ahojte,ja by som potrebola poradit sa ohladom rodinnych zalezisti,na koho by som sa mohla obratit?
Xanti
21.07.10,09:04
ahojte,ja by som potrebola poradit sa ohladom rodinnych zalezisti,na koho by som sa mohla obratit?
Opísať svoj problém,
a ludia Ti poradia.
Ak chceš súkromnú radu, tak potom navštíviť komerčného právnika.
Jarka1910
14.08.12,14:38
Prosím,poradí mi niekto dobrého právnika ( trestné právo) z Trnavy? Ďakujem