mandyla
25.10.09,18:07
Na mladej 3-ročnej jonatánke sa na jar nalomil konár na styku s kmeňom asi do 2/3-ín hrúbky. Chcela som ho zachrániť tak som ho omotala obväzom a priviazala som ho ku kmeňu ako ku opore.Počas vegetácie som ho párkrát skontrolovala či sa hojí -priťahuje ku kmeňu ale nenastala podstatná zmena, konár bol od kmeňa stále dosť oddelený. Chcem sa opýtať či sa môže plnohodnotne zrásť s kmeňom alebo vždy bude slabší, s rizikom že sa zlomí pod oberačmi?
Druhá moja otázka- máme na dvore veľmi starú jabloň, zvláštna odroda akú som nikde nevidela, v kmeni je diera veľkosti asi tenisovej loptičky. Kmeň je mohutný, diera mu asi veľmi nevadí ale predsa by som radšej niečím zapchala aby tam nestekal dážd´ a v zime voda nezamrzala. Poraďte mi prosím čím by som ju mohla upchať a či to má zmysel.
wabi
25.10.09,18:14
Presne si to vystihla. Je treba dať pozor aby do zranení nevtekala v zime voda, ktorá by potom mohla zamrznúť. V záhradkárskych potrebách sa dá zakúpiť stromový balzám, ktorým je možné škáry upchať a ochrániť pred vodou a škodcami a hubami drevokaznými.
Aká je tá stará zvláštna jabloň a aké má ovocie? Kde je záhrada?
aviator
25.10.09,19:05
Stromom konáre väčšinou nezrastajú, ako ľuďom kosti, ale prirastaním nových vrstiev sa zakryje poranenie a spevní sa konár. Často zároveň staršie pletivá napadnú huby a rozpadajú sa - vnútri vzniká dutina. Kondícia a pevnosť konára závisí od rýchlosti týchto dvoch procesov.
Pri ošetrovaní dutín väčšinou vznikne väčšia škoda, než je dutina. Väčšinou je najlepšie nechať to tak.
Držím palce.
Silvernola
26.10.09,03:19
Na tak mladom stromčeku by možno bolo lepšie pokúsiť sa zapestovať nový konár - časovo by to vyšlo narovnako a výsledky by boli istejšie. než ratovať "starý"
mandyla
26.10.09,05:31
Záhrada je na Spiši, jabloň môže mať 60 rokov ale je zdravý, ovocie dozrieva v auguste, naoberané vydrží tak mesiac, chuťovo mi pripomína ananás, sú šťavnaté, nerovnomerne zafarbené, strakaté červeno-žlté.Je vždy obsypaná plodmi, niektoré roky sme mali viac než 200 kg, strom je ale vysoký možno 7-8 m.
A k stromčeku- ten konárik je na správnom mieste, pekne symetricky, náhrada sa zatiaľ neukazuje, preto sa ho snažím zachrániť.
wabi
26.10.09,17:18
V zahraničí sa na jabloniach konáre schválne nalomia aby nerástli tak bujne, ale viacej rodili, je to rozumnejšie, než rezanie, pretože to potom vyprovokuje bujný rast. V skutočnosti ohýbanie a nalamovanie je dobrý spôsob.
Neuvedomil som si, že je stromček tak mladý, pri takto mladom stromčeku ak konár poriadne stiahnete tak po niekoľkých rokoch iste zrastie. V lete treba dať však pozor aby sa uväzok nezarezal hlboka a tak ho je potrebné uvoľniť.
karino
01.11.09,18:55
stromcek ak sa na nom zlomi haluzka tak co najskor uviazem paskou z folie a to co najviac stiahnut aby sa tam do rany nedostal vzduch a hlavne voda ,dazd alebo pri zalievani a ona sa krasne zrastie ale neviem ci uz nie je neskoro