Danuska10
25.10.09,18:09
- som dobrovoľne nemocensky poistená SZČO od 1.12.2008 ... minimálny vymeriavací základ (VZ)
- od 1.10.2009 som si zdvihla VZ ma maximum.
- Od 2.10.2009 som na PN – dlhodobo (rizikové tehotenstvo)
- V priebehu roka 2009 som mala asi 3x OČR po 10 dní
Otázky:
- ako dosiahnuť maximálnu možnú materskú ? (termín pôrodu 1.5.2010, t.j. materská asi od polovice marca 2010)
- stačilo zdvihnúť VZ na 10,11,12/2009 ?
- a od 1.1.2010 môžem dať minimum, alebo sa aj odhlásiť?
- Čo bude rozhodovacie obdobie ? – celý rok 2009, alebo od zvýšenia VZ?
- Ak by som napr. ukončila poistenie 30.11.2009 a prihlásila sa opäť od 1.12.2009 bolo by rozhodujúce obdobie len 12/2009 s maxim. VZ
- Resp. ďalšia možnosť, ak by ma napr. od 1.3.2010 do 15.3.2010 manžel zamestnal na maximal. VZ ...bolo by rozhod. Obdobie týchto 15 dní (resp. by ma zamestnal na december 2009)?
- Terajšia PN mi nenaruší výšku materskej, aj keď som si zdvihla VZ, ale vlastne poistné neplatím?
Skrátka..základná otázka ... AKO DOSIANUŤ MAXIM. MATERSKÚ ?
Viem, ju tu o tom veľa. Len každý prípad je inak špecifický, neviem sa v nich nájsť. Vopred srdečne ďakujem. Daniela
Xanti
25.10.09,18:06
- som dobrovoľne nemocensky poistená SZČO od 1.12.2008 ... minimálny vymeriavací základ (VZ)
- od 1.10.2009 som si zdvihla VZ ma maximum. trebalo zrušiť DPN a založiť nové z max. vymeriavacieho základu , týmto svojím ťahom si si pomohla k tomu aby ti spriemerovali rok 2009, z ktorého Ti budú rátať materskú. Čiže 9x minimum + 3x maximum = cca 270 € materská
- Od 2.10.2009 som na PN – dlhodobo (rizikové tehotenstvo) aj PN budeš dostávať z minima, lebo tam sa berie do úvahy rok 2008 a tam si si zaplatila DPN z minima.
- V priebehu roka 2009 som mala asi 3x OČR po 10 dní
Otázky:ffice:office" />
- ako dosiahnuť maximálnu možnú materskú ? (termín pôrodu 1.5.2010, t.j. materská asi od polovice marca 2010)
- stačilo zdvihnúť VZ na 10,11,12/2009 ? nestačilo, vysvetlenie vyššie
- a od 1.1.2010 môžem dať minimum, alebo sa aj odhlásiť? nie, VZ môžeš meniť najskôr po 6 mesiacoch, čiže v tvojom prípade znížiť na minimum môžeš až k 1.4.2010
- Čo bude rozhodovacie obdobie ? – celý rok 2009, alebo od zvýšenia VZ? celý rok 2009
- Ak by som napr. ukončila poistenie 30.11.2009 a prihlásila sa opäť od 1.12.2009 bolo by rozhodujúce obdobie len 12/2009 s maxim. VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €
- Resp. ďalšia možnosť, ak by ma napr. od 1.3.2010 do 15.3.2010 manžel zamestnal na maximal. VZ ...bolo by rozhod. Obdobie týchto 15 dní (resp. by ma zamestnal na december 2009)? ak by ťa mng. zamestnal, tak rozhodujúci VZ by bol zo zamestnania.
- Terajšia PN mi nenaruší výšku materskej, aj keď som si zdvihla VZ, ale vlastne poistné neplatím?
Skrátka..základná otázka ... AKO DOSIANUŤ MAXIM. MATERSKÚ ?
Viem, ju tu o tom veľa. Len každý prípad je inak špecifický, neviem sa v nich nájsť. Vopred srdečne ďakujem. Daniela
Odpovede v texte.
Podľa mňa si urobila pár zásadných chýb, o ktorých sa často píše na porade. Môžeš to ešte zachrániť zamestnaním sa u manžela, tesne pred materskou, ale potom to treba stihnúť, lebo píšeš že si na rizikovom a nespoliehala by som sa veľmi na vyrátaný termín pôrodu.

Hádam som na nič nezabudla, pekný večer prajem.
Danuska10
26.10.09,08:32
Odpovede v texte.
Podľa mňa si urobila pár zásadných chýb, o ktorých sa často píše na porade. Môžeš to ešte zachrániť zamestnaním sa u manžela, tesne pred materskou, ale potom to treba stihnúť, lebo píšeš že si na rizikovom a nespoliehala by som sa veľmi na vyrátaný termín pôrodu.

Hádam som na nič nezabudla, pekný večer prajem.
Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?
OK..takže ma manžel zamestná ...v decembri, alebo vo februári?
Ďakujem za cenné rady. Daniela
Xanti
26.10.09,08:35
Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?
OK..takže ma manžel zamestná ...v decembri, alebo vo februári?
Ďakujem za cenné rady. Daniela
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Andyke
26.10.09,08:47
[QUOTE=Danuska10;1189029]Ďakujem za radu. Aká je to lehota 6 mesiacov? O tej som sa nič nedočítala ....VZ áno, ale nestihla by si platiť 6 mesiacov z maxima a tým pádom tvoja materská by bola len z minima tj. bajočko 170 €......kde to nájdem v zákone?

§ 57 o Soc. poistení
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
Danuska10
26.10.09,11:15
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Xanti, ďakujem krásne za rýchle odpovede. Problém je v tom, že mám príspevok od ÚP a 2 roky počas kt. nemôžem zrušiť živnosť (teda môžem, ale musela by som vrátiť peniaze) mi vypršia 30.3.2010. Ale veď ja predsa môžem mať živnosť aj popri zamestnaní, či nie? Daniela
Xanti
26.10.09,11:16
Xanti, ďakujem krásne za rýchle odpovede. Problém je v tom, že mám príspevok od ÚP a 2 roky počas kt. nemôžem zrušiť živnosť (teda môžem, ale musela by som vrátiť peniaze) mi vypršia 30.3.2010. Ale veď ja predsa môžem mať živnosť aj popri zamestnaní, či nie? Daniela
Ano môžeš, ale materskú potom musíš vyžiadať len zo zamestnania. Lebo súbežne by si nemala toľko dní poistenia aby si mohla žiadať z DPN ( resp. zo živnosti ) a zo zamestnania.
Tak len vydržať, do marca zo živnosťou.
Danuska10
26.10.09,11:24
Podľa mňa by si mala ukončiť PN, mal by ťa mng. zamestnať teraz. A po týždni by si mala ísť na PN , a potom na materskú a dostaneš z maxima. Ale tuším budeš musieť zrušiť živnosť.

Sú väčší odborníci ako ja na toto.
Lehota je 26 týždnov ( čo je pol rok ).

Naozaj by som to riešila zrušením ( pozastavením živnosti ) zamestnaním sa u mng. na max. VZ, a takmer okamžitým nástupom na PN a potom na materskú.
A ešte zrušila by som to zvýšenie VZ od oktobra, teda zrušiť a nanovo otvoriť DPN z minima. Lebo zo zamestnania budú hladať 9 mesiacov poistenia aby mohli dať materskú. Preto je lepšie dať v zamestnaní max. VZ, a žiadať len z toho o materskú. Takže dočasne ti DPN bude na nič. V podstate sa z neho môžeš aj odhlásiť nateraz.
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.
Xanti
26.10.09,11:28
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.
Budú hladať v posledných 2 rokoch 270 dní akéhokoľvek ukončeného poistenia, ak budeš mať zo zamestnania málo. Preto som písala, že ukončiť živnosť.
Ale ak ju ukončíš 30.03.2009 a pôjdeš na materskú tak sa ti k zamestnaniu prirátajú dni zo SZČO (teda ty platíš DPN a nie povinne odvody ak som dobre pochopila ). A splniš podmienku doby poistenia k vyplácaniu materskej.
jankasm
26.10.09,12:59
Ozaj, a ako si to myslela, že budú hľadať 9 mesiacov zo zamestnania. To predsa nebudem mať.

Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem. ;)
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to. :)
Danuska10
27.10.09,08:09
Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem. ;)
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to. :)
jankasm....ďakujem za neoceniteľné rady...pani na sociálke mi tak radila, akoby materskú dávala zo svojho vrecka...ešte raz všetkým čo mi radili SKLÁŇAM SA :-)))))
Danuska10
27.10.09,09:28
Odporúčam, ukončiť PN, odhlásiť sa z DNP a následne sa zamestnať u manžela so mzdou vo výške maximálneho VZ. Živnosť normálne nechať ďalej. Keď napíšeš presné dni, kedy bude trvať tvoj PP u manžela, stačí kľudne aj 2 dni, tak Ti vypočítame výšku príjmu, ktorý musíš uňho dosiahnuť. Nie vždy totiž postačuje mesačná mzda 1084,55, čiže maximálny VZ. Podstatné sú dni, kedy PP trvá, ak sú tam aj víkendové dni, tak niekedy treba aj vyšší príjem. ;)
Ku dňom nemocenského poistenia zo zamestnania, sa Ti potom pripočítajú dni ukončeného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch /to bude to ukončené DNP/ a podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú. No a po 2 dńoch zamestnania u manžela sa môžeš dať nanovo vypísať na PN. PN a následne aj materská v roku 2010 budú počítané z posledného VZ, čiže zo zamestnania a budú maximálne, teda myslím, že to stojí za to. :)
Ahoj jankasm, takže napr. by ma zamestnal od 9.11.2009 a od 11.11.2009 by som sa dala na PN. Bolo by to možné? Akú mzdu by mi teda musel dať? A koľko by sme zaplatili odvody? Za tie 2 dni? resp. 1 mesiac? Keď budem na PN, tak už nebude musieť platiť? A potom ostanem na PN ako zamestnaná, alebo mám odísť dohodou? Ďakujem Daniela
alex1
27.11.09,08:41
Kamarátka je momentálne na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok, dieťa má 1 rok a 9 mes. a čaká druhé dieťa, pôrod by mal byť v 8/2010.
pred 1 materskou nepracovala, nepracuje ani teraz, chodí len na vysokú školu externe.
čo by mala spraviť, aby mala vysokú materskú.
ďakujem
Xanti
27.11.09,09:33
Kamarátka je momentálne na materskej dovolenke, poberá rodičovský príspevok, dieťa má 1 rok a 9 mes. a čaká druhé dieťa, pôrod by mal byť v 8/2010.
pred 1 materskou nepracovala, nepracuje ani teraz, chodí len na vysokú školu externe.
čo by mala spraviť, aby mala vysokú materskú.
ďakujem
Kamarátka už materskú nedostane, lebo nemá nič odrobené.

Len mi nesedí, ak má dátum pôrodu 8/2010 a teraz máme 11/2009 to dajak krátko je tehotná.
A ak tehotná nie je, tak ešte sa môže prihlásiť na DNP z max. VZ. ak len plánuje druhé bábo.
alex1
27.11.09,10:40
ona bola u dr. a to bola len 10 dní tehotná, tak jej predbežne vypočítal pôrod na 8/2010 ale môže to byť aj na 9/2010. ide mi o to, či jej vyjde nejaká materská a ak nie tak odkedy by si mala priplácať, alebo či by sa nemohla u niekoho zamestnanať.
Xanti
27.11.09,10:42
ona bola u dr. a to bola len 10 dní tehotná, tak jej predbežne vypočítal pôrod na 8/2010 ale môže to byť aj na 9/2010. ide mi o to, či jej vyjde nejaká materská a ak nie tak odkedy by si mala priplácať, alebo či by sa nemohla u niekoho zamestnanať.
Na to aby mohla dostávať materskú musí mať zaplatené 270 dní poistenia v SP. Takže platiť ak tak veľmi rýchlo a hned. Ale je tam riziko, že ak nebude prenášať tak to nevyužije.
Jej nepomôže zamestnať sa u niekoho, lebo ona nemá platené odvody, nemá sa to potom k čomu prirátať.

Add nemôže mať termín 09/2010 lebo by bola tehotná 10-11 mesiacov a to u ludí normálne neni.
alex1
27.11.09,10:43
a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?
Xanti
27.11.09,10:46
a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?
Ak sa jej narodí dieťa, tak dostane rodičovský príspevok.
Hned od začiatku. Nemá dni poistenia, tak nemá z kade dostať materskú. Keby mala pár dní prácu v tomto roku, tak by sa dalo. Ale takto sa nedá, lebo spätne si to nemôže doplatiť aj keby šlo len o pár dní.
Katy a R
27.11.09,10:47
a to nedostane vôbec nič? ani žiadne minimum?

dostane základný rod príspevok od narodenia dieťaťa..
alex1
27.11.09,10:58
Add nemôže mať termín 09/2010 lebo by bola tehotná 10-11 mesiacov a to u ludí normálne neni.[/QUOTE]

no jasne, neviem rátať, tak teda termín cca 7-8/2010

a ďakujem pekne za odpovede
Xanti
27.11.09,11:00
no jasne, neviem rátať, tak teda termín cca 7-8/2010

a ďakujem pekne za odpovede Škoda, že kamarátku nenapadlo pripoistiť sa a využívať toto poistenie pri napr. OCR dieťatka. Teraz je to už neskoro. :(
alex1
27.11.09,11:24
a ešte ma napadlo, keby išiel na materskú manžel, to by asi musel zostať doma a ona by išla do práce, že?
hviezdicka2
03.12.09,11:17
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, z akého VZ budem mať nárok na materskú? Som zamestnaná na PP v jednej firme od r. 2004, momentálne som na RD, v polovici decembra by som sa chcela zamestnať v druhej firme na PP. Teda budem mať súbežne 2 PP. Pôrod mi vychádza na apríl 2010. Bude sa mi materská počítať z pravdepodobného VZ z prvého PP alebo aj z VZ z druhého PP zároveň? Aj keď v druhom PP nebudem nemocensky poistená 270 Dní? Prirátajú sa mi tie dni z prvého PP, aj keď ho nemám ukončené k druhému PP alebo sa to posudzuje ako každé zvlášť? Ďakujem vopred za odpovede.
MartinkaE
03.12.09,17:18
Dobrý deň, od 16.10.2008 do 15.8.2009 som bola DNPO a poistné som platila z max. VZ. Som študentka a pracujem len na dohodu. Pred mesiacom som otehotnela a termín pôrodu mám 8/20010. Teraz by som sa chcela znovu poistiť, aby som splnila nielen požiadavku 270 dní, ale aj 26 týždňov pred nástupom na materskú. Ak by som chcela, aby mi materská vyšla na maximum, na akú sumu mi odporúčate sa poistiť? Bude stačiť aj minimum? A mám sa poistiť už od decembra alebo počkať na január? Aké bude v mojom prípade rozhodujúce obdobie?
Ďakujem
Katy a R
03.12.09,17:31
Dobrý deň, od 16.10.2008 do 15.8.2009 som bola DNPO a poistné som platila z max. VZ. Som študentka a pracujem len na dohodu. Pred mesiacom som otehotnela a termín pôrodu mám 8/20010. Teraz by som sa chcela znovu poistiť, aby som splnila nielen požiadavku 270 dní, ale aj 26 týždňov pred nástupom na materskú. Ak by som chcela, aby mi materská vyšla na maximum, na akú sumu mi odporúčate sa poistiť? Bude stačiť aj minimum? A mám sa poistiť už od decembra alebo počkať na január? Aké bude v mojom prípade rozhodujúce obdobie?
Ďakujem

.. no ak chceš max materskú, tak prihlásiť sa z minima určite nestačí..:confused::D:D;)
Najlepšie hneď zajtra sa ísť prihlásiť z maxima.. aby si stihla 26 týždňov do nástupu na MD!!!
hviezdicka2
03.12.09,18:37
Poradí mi niekto, prosím Vás? Pomohlo by mi to. Chcela by som vedieť, či mi teda pomôže zamestnať sa v druhej firme, aby som si prilepšila materskú, keďže z pravdepodobného VZ z prvej firmy mi nevyjde moc vysoká materská. Ďakujem.
Katy a R
03.12.09,19:04
Poradí mi niekto, prosím Vás? Pomohlo by mi to. Chcela by som vedieť, či mi teda pomôže zamestnať sa v druhej firme, aby som si prilepšila materskú, keďže z pravdepodobného VZ z prvej firmy mi nevyjde moc vysoká materská. Ďakujem.

z dvoch poistení (PP) už materská nie je možná...
Iba ak by si ukončila prvý PP .. ale to asi nechceš:confused::confused:
susana28
06.12.09,18:45
Ahojte poraďáci,

momentálne som na MD, ktorá mi končí 4.11.201O. Druhé dieťa chceme počať niekedy vo februári 2010, takže by sa narodilo opäť niekedy v novembri 201O. Keďže pred nástupom na prvú MD som bola na úrade práce, tak od začiatku dostávam len RP. Teraz by som chcela dostať aj materskú a to hneď maximálnu. Chcem vedieť či postupujem pri výpočte materského správne. Ak by som sa dala od februára dobrovoľne poistiť na NP, teda budem si platiť poistné z max.VZ. 1,4% z 1084,55 t.j. 47,70. Tak potom ak moje poistné bude trvať 10 mesiacov čo je 303 dní, tak budem splňať podmienku 270 dní. A môj VZ bude 1084,55 x 10 = 10845,5 : 303 = 35,7937. A z tohto DVZ budem potom počítať 55% za každý kalendárny alebo pracovný deň? Teda napr. ak mi vznikne nárok na materskú za mesiac november 2010, tak to bude DVZx30 dní? Alebo aj ten DVZ je obmedzený? Aká je vlastne maximálna možná výška materského?
susana28
06.12.09,18:47
Ospravedlňujem sa za preklep, samozrejme to má byť 4,4% z 1084,55
Jozef Mihál
06.12.09,19:35
Áno, je to tak, ako píšete. S tým, že ak sa na DNP prihlásite od 1.2.2010 a termín narodenia dieťaťa bude v decembri 2010, na materskú môžete ísť 8 týždňov pred termínom narodenia dieťaťa, povedzme k 1.10.2010. Po nástupe na materskú sa už poistné neplatí.

Doba 270 dní sa vo Vašom prípade započíta od prihlásenia sa na DNP až po deň pôrodu.

Znamená to, že ak sa na DNP prihlásite dostatočne včas pred otehotnením, nárok na materské Vám vznikne.

Ak by to bolo tak, ako píšem, teda na DNP pôjdete od 1.2.2010 a na materskú k 1.10.2010, materské sa vypočíta za obdobie 1.2. - 30.9.

Výpočet:

DVZ = suma VZ za február - september, deleno počet kal. dní za február - september.

Materské = 55% DVZ za každý jeden kalendárny deň.

Pri tomto scenári tak budete mať materské cca 600 eur mesačne, za investíciu 8 x 47,70 €.

Vylepšiť to budete môcť o pár eur ešte tak, že si od 1.8.2010 zvýšite VZ na nové maximum, ktoré bude platné od 1.7.2010.

Zvýšiť (zmeniť) VZ si môžete až po 6 mesiacov od prihlásenia sa na DNP.
susana28
07.12.09,12:07
Pán Mihál ďakujem za odpoveď, dúfam, že všetko stihnem tak ako sme si to s manželom naplánovali :D
petutula
05.01.10,17:22
Prosím Vás, po prečítaní vašich dotazov, iba si chcem upresniť moje zmýšlanie. Pokiaľ žena rozviazala PP 10.12.2009, ktorý trval od roka 2007, momentálne je nezamestnaná a otehotnela, predpokladaný termín pôrodu je 8/2010. Ak by sa zamestnala od 1.2.2010 na max VZ a v marci by nastúpila na PN z dôvodu rizikového tehotenstva a rovno z PN by išla na materskú, rátal by sa jej denný vymeriavací základ pre PN z obdobia zamestnania t.z. od 1.2. do 15.3.2010? Mala by teda nárok na maximálnu PN a následne materskú? Ďakujem veľmi pekne.
Ivet17
07.01.10,19:18
Ahojte poradaci. Chcela by som sa opytat ako je to s tym novym uzakonenim o zvysenom rod. prispevku po materskej.
Teraz trvale zamestnanie nemam a prechadzam z materskej na matersku-tentoraz si ju priplacam ako DNPO z max.zakl. Kedze som tu dostala odpoved ze na ten zvyseny rodicovsky pri retazovom porode postacuje ak ma zena od posledneho dietata stalz TPP - ako je to ked som pred prvym dietatom mala ukonceny prac. pomer a teraz som DNPO- pri tomto by som mala mat aj ja zvyseny rod. prispevok?
dakujem
brčko
07.01.10,20:31
Ahojte poradaci. Chcela by som sa opytat ako je to s tym novym uzakonenim o zvysenom rod. prispevku po materskej.
Teraz trvale zamestnanie nemam a prechadzam z materskej na matersku-tentoraz si ju priplacam ako DNPO z max.zakl. Kedze som tu dostala odpoved ze na ten zvyseny rodicovsky pri retazovom porode postacuje ak ma zena od posledneho dietata stalz TPP - ako je to ked som pred prvym dietatom mala ukonceny prac. pomer a teraz som DNPO- pri tomto by som mala mat aj ja zvyseny rod. prispevok?
dakujem

budeš poberať materské z DNP = budeš mať nárok na zvýšený RP
brčko
07.01.10,20:35
Prosím Vás, po prečítaní vašich dotazov, iba si chcem upresniť moje zmýšlanie. Pokiaľ žena rozviazala PP 10.12.2009, ktorý trval od roka 2007, momentálne je nezamestnaná a otehotnela, predpokladaný termín pôrodu je 8/2010. Ak by sa zamestnala od 1.2.2010 na max VZ a v marci by nastúpila na PN z dôvodu rizikového tehotenstva a rovno z PN by išla na materskú, rátal by sa jej denný vymeriavací základ pre PN z obdobia zamestnania t.z. od 1.2. do 15.3.2010? Mala by teda nárok na maximálnu PN a následne materskú? Ďakujem veľmi pekne.


pri vzniku PN 16.3.2010 a trvaní PN až do nástupu na MD a trvaní PP do nástupu na MD, resp. aspon do 4/2010, by sa rátalo
nemocenské z obdobia 1.2.-28.2.2010
materské z obdobia 1.2.-15.3.2010
Ivet17
08.01.10,12:11
dakujem za odpoved-potesila
ninka.b1
09.01.10,12:56
Ahojte poradaci. Chcem sa opýtať ak ostanem tehotná v Júli:
Kedy najneskôr ma môže manžel zamestnať?
Aký príjem by maj mal dať aby som mala max. materskú?
A kedy môžem začať zarodiť? Teda ako dlho ma musí manžel zamestnávať, aby sa mi to počítalo z max. VZ?
Niekde som čítala, že max VZ ma byť 9mesiacou nie je potom neskoro tieto veci riešiť keď je už žena tehotná?
Ďakujem
Xanti
09.01.10,17:16
Ahojte poradaci. Chcem sa opýtať ak ostanem tehotná v Júli:
Kedy najneskôr ma môže manžel zamestnať?
Aký príjem by maj mal dať aby som mala max. materskú?
A kedy môžem začať zarodiť? Teda ako dlho ma musí manžel zamestnávať, aby sa mi to počítalo z max. VZ?
Niekde som čítala, že max VZ ma byť 9mesiacou nie je potom neskoro tieto veci riešiť keď je už žena tehotná?
Ďakujem
Na to aby si dostávala materskú musíš byť poistená minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Ty nepíšeš či pracuješ alebo nepracuješ. Či si už niekedy pracovala.

Nemusí ťa mng. zamestnávať, stačí ak si začneš platiť DNP z minima, a tesne pred pôrodom ťa zamestná z najvyššieho VZ.

Pokiaľ nemáš dostatok dní poistenia, tak ti nepomôže zamestnanie u manžela na pár dní.
ninka.b1
09.01.10,18:10
Chodím na VŠ, ale externe. Pracovala som na dohodu čo sa nepočíta. A teraz sa starám o babku (opatrovateľské). Tak neviem či toto sa počíta. Toto opatrovateľské som mala vybavene cez obec asi rok, teraz som prešla a mam to cez sociálne. A ešte som bola aj na úrade prace.
Tak mam si začať platiť DNP z minima? Vlastne asi by som si mala zistiť koľko dni mam vlastne poistenie a potom si to doplatiť (začať platiť z minima)....
Tesné pred pôrodom znamená asi koľko?
„tesne pred pôrodom ťa zamestná z najvyššieho VZ.“ Nerozumiem ako si mam vypočítať aký plat by my mal dať.
Ďakujem za rady...
Xanti
09.01.10,18:12
Chodím na VŠ, ale externe. Pracovala som na dohodu čo sa nepočíta. A teraz sa starám o babku (opatrovateľské). Tak neviem či toto sa počíta. Toto opatrovateľské som mala vybavene cez obec asi rok, teraz som prešla a mam to cez sociálne. A ešte som bola aj na úrade prace.
Tak mam si začať platiť DNP z minima? Vlastne asi by som si mala zistiť koľko dni mam vlastne poistenie a potom si to doplatiť (začať platiť z minima)....
Tesné pred pôrodom znamená asi koľko?
„tesne pred pôrodom ťa zamestná z najvyššieho VZ.“ Nerozumiem ako si mam vypočítať aký plat by my mal dať.
Ďakujem za rady...
Prihlás sa na SP hned na dobrovolné nemocenské poistenie z minima. A to ak budeš platiť odteraz tak určite splníš podmienku 270 dní, pokiaľ už nie si tehotná.
A ten plat, no VZ sa mení takže to budeš riešiť až ked budeš platiť DNP a otehotnieš ...
ninka.b1
09.01.10,19:42
Nie ešte nie som tehotná. A otehotnieť môžem až niekedy v septembri aby som to splnila? Len si to chcem ujasniť aby som to nejako nedošuverila. S tým zamestnaním u manžela, môžem sa potom ozvať a pomohli by ste mi to vypočítať(výšku platu)? Ďakujem ste tu hrozne zlatý..
Xanti
09.01.10,19:45
Nie ešte nie som tehotná. A otehotnieť môžem až niekedy v septembri aby som to splnila? Len si to chcem ujasniť aby som to nejako nedošuverila. S tým zamestnaním u manžela, môžem sa potom ozvať a pomohli by ste mi to vypočítať(výšku platu)? Ďakujem ste tu hrozne zlatý..
Ak si začneš platiť DNP teraz v januári tak kludne o mesiac dva sa môžete pustiť do práce na bábätku. A potom sa treba ozvať a porieši sa ostatné. :D
ninka.b1
09.01.10,20:13
No super, ani neviete ako ste ma potešili...Určite sa ozvem ešte. Zatial Vám velmi pekne ďakujem.
Xanti
09.01.10,20:14
No super, ani neviete ako ste ma potešili...Určite sa ozvem ešte. Zatial Vám velmi pekne ďakujem.
Som rada, len naozaj treba vypísať prihlášku do SP, na dobrovolne n emocenské poistenie. A potom to bude fajn. ;)
NovaSib
10.01.10,13:29
Dobrý deň!

Minulý rok som Vás čítala a našla som dobré rady, len vtedy som už to nestihla, nakoľko by som nemohla splniť podmiemku byť poistená 270 dní. Bohužiaľ v decembri som potratila. Teraz by som potrebovala Vaše rady.

Som SZČO, povinne NP si platím od 1.7.2002, od roku 2007 z minimálneho VZ.
Od 28.12.2009 som na PN. Otehotnieť smiem najskôr 5/2010. Tak predpokladaný termín pôrodu by bol 2/2011. U mňa treba počítať aj predčasným pôrodom. (syna som porodila v 30. týždni) Tak termín pôrodu by mohol byť aj 12/2010. Keď som sa spýtala pani v SP stále mi tvrdila, že ak napr. v januári 2010 sa prihlásim na DNP a porodím v 12/2010 materskú mi budú počítať z roku 2009, takže len z min VZ, čo platím povinne.

Ale pán Mihál tu píše:
„S tým, že ak sa na DNP prihlásite od 1.2.2010 a termín narodenia dieťaťa bude v decembri 2010, na materskú môžete ísť 8 týždňov pred termínom narodenia dieťaťa, povedzme k 1.10.2010. Po nástupe na materskú sa už poistné neplatí.

Doba 270 dní sa vo Vašom prípade započíta od prihlásenia sa na DNP až po deň pôrodu.

Znamená to, že ak sa na DNP prihlásite dostatočne včas pred otehotnením, nárok na materské Vám vznikne.

Ak by to bolo tak, ako píšem, teda na DNP pôjdete od 1.2.2010 a na materskú k 1.10.2010, materské sa vypočíta za obdobie 1.2. - 30.9.“

Tak už mám úplný zmätok v hlave.

Prosím Vás poraďte mi:
1. kedy sa prihlásiť na DNP
2. akou sumou – (stačí na začiatok min. VZ a potom ak už „ideme na to“ sa odhlásiť a prihlásiť rozd. max. VZ a min. VZ ?)
3. či môžem byť medzitým na PN
aby som mala splnené všetky podmienky.
Potrebovala by som obidve prípady, s termínom pôrodu 2/2011 a aj predčasným pôrodom.

Viem, mohla by som to zistiť z predošlých príspevkov a aj som si myslela, že už niečo chápem, ale po rozhovore s pani v SP už neviem nič.

Za odpovede Vám vopred ďakujem.
andrea33
10.01.10,14:31
Ahojte poradaci,
mam otazku-v januari 2010 mi konci materska a chcela by som ju predlzit na 37 tyzdnov. Co pre to musim urobit? Som osamela matka, ale nezijem v mieste svojho trvaleho bydliska (tam byva iba moja mama). Byvam v inom meste a mam tam prenajaty byt (mam na to aj zmluvu).
hribiky
11.01.10,07:56
Ahojte - som tu prvý krát, tak prosím o zhovievavosť...

K teme Maximálna materská - ako na to sa chcem spýtať:
Vo Februári 2009 som si založila dobr. nem. poistenie.
platila som ho z min. vym. základu - 13€
V Decembri 2009 som zistila, že som tehotná,.. Termín mám 12 Augusta 2010.
V Januári 2010 som zašla do pobočky aby som si zvýšila poistné z max.VZ - z hrubej mzdy 680€,
chcela som to urobiť zaškrtnutím "Zmena" na formulári,
na to mi pracovníčka povedala že sa to dá urobiť len tak ak vyplním odhlasovací a následne prihlasovací formulár. No aj po následnom prepočítavaní mi povedala že mi to nevychádza a chýba mi 5 dní (toto sa dá vraj vyriešiť tak že požiadam svojho gynekológa o stanovenie termínu pôrodu o 5 dní neskôr teda 17Aug 10 ). !!!! Dnes som sa dozvedela že mi zamestnávateľ zvýšil hrubú mzdu o 100€ - Viete mi povedať čo to pre mna znamená, musím ísť znova do Soc.poistovne a nahlásiť zmenu ( ale tú môžem urobiť len 1x za 6 mes.)??? Aká bude teraz moja materská? Oplatí sa mi ešte platiť dobr.zdr.poist. Jednoducho - čo mám teraz robiť???

Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
kojtilka
11.01.10,08:23
Chcem tiež poprosiť o radu!!!
Tento rok abo budúci plánujeme s manželom dieťatko.
Chcem sa spýtať na akú materskú by som mala nárok, keď som zamestnaná len od 13.10.2009 a zamestnávateľ mi platí zo sumy 20.500,- Sk. Dovtedy som 2 roky nebola poistená vôbec, keďže som bola študentkou na 2. vysokej škole dennom formou a neplatila som si dobrovoľne. nebolo ako študentka z čoho.
Prosím Vás teda o radu, aká by bola moja materská, z akého obdobia by ju vyrátavali a ako by som si ju mohla zvýšiť, ak sa nechytám ukončiť súčasný pracový pomer. Prípadne či by nebolo lepšie počkať až do budúceho roka s plánovaním bábätka.
brčko
11.01.10,08:37
Ahojte - som tu prvý krát, tak prosím o zhovievavosť...

K teme Maximálna materská - ako na to sa chcem spýtať:
Vo Februári 2009 som si založila dobr. nem. poistenie.
platila som ho z min. vym. základu - 13€
V Decembri 2009 som zistila, že som tehotná,.. Termín mám 12 Augusta 2010.
V Januári 2010 som zašla do pobočky aby som si zvýšila poistné z max.VZ - z hrubej mzdy 680€,
chcela som to urobiť zaškrtnutím "Zmena" na formulári,
na to mi pracovníčka povedala že sa to dá urobiť len tak ak vyplním odhlasovací a následne prihlasovací formulár. No aj po následnom prepočítavaní mi povedala že mi to nevychádza a chýba mi 5 dní (toto sa dá vraj vyriešiť tak že požiadam svojho gynekológa o stanovenie termínu pôrodu o 5 dní neskôr teda 17Aug 10 ). !!!! Na MD treba nastúpiť najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom, čo napíše lekár na žiadosť o materské a až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP. Nepíšeš, kedy si sa naposledy prihlásila, tak si to sama prekontroluj. Dnes som sa dozvedela že mi zamestnávateľ zvýšil hrubú mzdu o 100€ - Viete mi povedať čo to pre mna znamená, musím ísť znova do Soc.poistovne a nahlásiť zmenu ( ale tú môžem urobiť len 1x za 6 mes.)??? Aká bude teraz moja materská? Oplatí sa mi ešte platiť dobr.zdr.poist. Jednoducho - čo mám teraz robiť???

Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

najistejšie: Plať normalne ako doteraz a po nástupe na MD, ak ti vychádza nárok na materské aj z DNP (270dní z DNP), tak písomne požiadaj SP, kde máš DNP o vrátenie preplatku na DNP, ktorý ti vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ z nem.poistenia v súčte zo zamestnania + DNP v období od ... do ... .
Andyke
11.01.10,08:50
Kojtilka musíš byť 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch a ako vidím pracuješ iba od 13.10.2009. (vypočítaj to, k dátumu nástupu na materskú to musíš spĺňať)
Keď chceš tak sa prihlás ešte na DNP s vymer.základom 404,07 € (1084,55-680,48) - aj tu musíš byť poistená 270 dní. Čím skôr sa prihlás, keď plánuješ otehotnieť .
Potom keď pôjdeš na materskú tak Ti budú počítať nemoc.dávky aj zo zamestnania aj z poistenia ako dobrovoľne poistená osoba.
Keď pôjdeš na materskú v r.2011 tak by Ti počítali z VZ roku 2010 (zo zamestnania aj z DNP)
Keď pôjdeš ešte tento rok tak materské budú počítať z vymer. základu z roku 2009 zo zamestnania. A z DNP z roku 2010.
hribiky
11.01.10,09:40
najistejšie: Plať normalne ako doteraz a po nástupe na MD, ak ti vychádza nárok na materské aj z DNP (270dní z DNP), tak písomne požiadaj SP, kde máš DNP o vrátenie preplatku na DNP, ktorý ti vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ z nem.poistenia v súčte zo zamestnania + DNP v období od ... do ... .


Ďakujem za rýchlu odpoveď,
len na upresnenie - dátum posl.prihlásenia na DNP bol 4.01.2010, na materská by som mala nastúpiť 7.07.2010 , DNP platím od 4.01.10 z najvyššieho VZ ( vypočítané na 17,16€ z HM 680€) - dovtedy som platila z najnižšieho VZ.
Mám to teda naďalej platiť (17,60€ ako mi vymerali) a potom žiadať SC o preplatok?
Ešte raz ďakujem.
kojtilka
11.01.10,10:04
Ďakujem krááásne a ešte chcem poprosiť o vysvetlenie čo znamená - počítať z vymeriavacieho základu za rok 2009, keď som v nom odrobila len 2 a pol mesiaca?
brčko
11.01.10,10:08
najistejšie: Plať normalne ako doteraz a po nástupe na MD, ak ti vychádza nárok na materské aj z DNP (270dní z DNP), tak písomne požiadaj SP, kde máš DNP o vrátenie preplatku na DNP, ktorý ti vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ z nem.poistenia v súčte zo zamestnania + DNP v období od ... do ... .


Ďakujem za rýchlu odpoveď,
len na upresnenie - dátum posl.prihlásenia na DNP bol 4.01.2010, na materská by som mala nastúpiť 7.07.2010 , DNP platím od 4.01.10 z najvyššieho VZ ( vypočítané na 17,16€ z HM 680€) - dovtedy som platila z najnižšieho VZ.
Mám to teda naďalej platiť (17,60€ ako mi vymerali) a potom žiadať SC o preplatok?
Ešte raz ďakujem.

270dní bude predpokladám splnených bez problému.
ak posled.prihlásenie na dNP bolo 4.1.2010, tak nástup na MD ak dobre rátam najskôr 5.7.2010, čo vychádza 6týžd.pri PTP 16.8.2010!!!. No prerátaj si!!!

áno, plat a postupuj tak, ako som už písala vyššie.