Helta
25.10.09,19:31
Ahojte,
Vopred sa ospravedlňujem, ak som zle zaradila a prosím o prípadné preradenie témy, neorientujem sa. Prosím vás o radu: mám malú živnosť s obratom pod 2 tis. Eur ročne, ktorú mám len ako hobby. Začala som v apríli 2008. Popri tom som aj zamestnaná, príjem zo zamestnania prevyšuje každý mesiac vymeriavacie základy. Doteraz som platila iba dobrovoľné preddavky na zdravotné poistenie. Koľko budem platiť od nového roka, do akej inštitúcie a kto mi to oznámi? Dočítala som sa, že minimálne odvody pre živnostníka sú vyše 140 Eur, to je viac ako môj obrat, v takom prípade by som to mohla rovno zavrieť. :-( Ako to bude a dá sa s tým niečo robiť? Ďakujem vopred ešte raz za každú dobrú radu!!
Xanti
25.10.09,18:43
Tvoj príjem zo živnosti neprekročil v roku 2008

3) od 1. júla 2009 vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie tým samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých príjem (bez odpočítania výdavkov) bol za rok 2008 vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy (12 x 295,50 EUR), teda vyšší ako 3 546,00 EUR

zdroj: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2009/924s

Ak nezarobíš viac ani tento rok, tak nebudeš platiť odvody do SP. A pre teba ostane všetko ako je teraz. Budeš platiť len preddavky do ZP.
Helta
25.10.09,18:47
Super, Xanti, ďakujem veľmi pekne! A to znamená, že nebudem platiť odvody ani v celom roku 2010, alebo sa to zasa bude posudzovať 1.7.2010? A preddavky do ZP platím len v nejakej dobrovoľnej výške, je to tak ok?
tuta
25.10.09,18:50
Do ZP robíš ročné zúčtovanie zdravotného poistenia k termínu 30.06. ZP doplatíš, prípadne Ti vrátia preplatky.
Xanti
25.10.09,18:51
Super, Xanti, ďakujem veľmi pekne! A to znamená, že nebudem platiť odvody ani v celom roku 2010, alebo sa to zasa bude posudzovať 1.7.2010? A preddavky do ZP platím len v nejakej dobrovoľnej výške, je to tak ok?
Ano presne tak, ak si nepresiahla príjem zo živnosti tak nebudeš platiť odvody do SP.
A preddavky do ZP, podľa RZZP. Dúfam, že si ho robila v termíne.
Helta
25.10.09,18:56
Ano presne tak, ak si nepresiahla príjem zo živnosti tak nebudeš platiť odvody do SP.
A preddavky do ZP, podľa RZZP. Dúfam, že si ho robila v termíne.
Robila som ho v termíne, no odpoveď na mieste bola iba tá, že mám nejaký nedoplatok, zatiaľ nič o tom, že mám platiť niečo navyše. Keď sme pri tom, nedoplatok mám platiť do konca októbra? Dajú mi ešte vedieť písomne, že koľko, alebo som si mala zapísať, koľko to vyšlo pri osobnom podaní :D
tuta
25.10.09,19:05
Nie nedajú. Výšku svojho nedoplatku predsa poznáš podľa podaného ročného zúčtovania. A zaplatíš to musíš tento rok do 02.11.
Xanti
25.10.09,19:07
Nie nedajú. Výšku svojho nedoplatku predsa poznáš podľa podaného ročného zúčtovania. A zaplatíš to musíš tento rok do 02.11.
Naozaj? Som toto napr. nevedela, mne vždy dávali preplatky a boli iné ako som vyrátala ja pri mojom RZZP :D . Ďakujem.
Helta
25.10.09,19:32
Nie nedajú. Výšku svojho nedoplatku predsa poznáš podľa podaného ročného zúčtovania. A zaplatíš to musíš tento rok do 02.11.
Ďakujem, tak tam ešte radšej zavolám. Naposledy mi totiž po telefóne povedali, že mi to ešte oznámia, lebo pri podaní mi to kontrolovali a mala som tam chybu, čiže výsledok bol iný. Ale neviem, kde to celé mám. :D Ešte raz vďaka!