AdrianaA
26.10.09,08:29
Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?
AdrianaA
26.10.09,13:14
nikto nevie alebo nerozumiete otázke ?
Nutricia
26.10.09,13:27
§ 140 ods.3 a 4 Povinne nemocensky poistená osoba a DNP.
ako SZČO nemáš povinnost platit za obdobie počas ktorého si uznaná za dočasne práceneschopnú a na DNP nie je povinná platit v období počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
Ak ti DNP poistenie trvalo aspon 270dní tak máš nárok na nemocenské.
Andyke
26.10.09,13:35
§ 140 Zák. o soc.poistení
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
---
Toľko zákon, a teraz pozerám prečo platíš stále zo stropu ako DNP, keď si súčasne aj povinne nemoc.poistená od 1.7.2009.
jankasm
26.10.09,13:49
Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?

Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo. ;)
Xanti
26.10.09,14:46
Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?


Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo. ;) No neviem Jankasm idem sa s tebou hádať, bez ohľadu na to, že len z DPN dostane zadávateľka PN z VZ, z roku 2008, tak som presvedčená o tom, že aj zo SZČO má nárok na PN, kedže jej vznikla povinnosť platiť.
Pri povinnom poistení sa pri PN neskúma obdobie zaplatenia poistného 270 dní, ako pri DPN takže z toho mi vychádza, že má nárok na PN ( teda určite len doplatenie do maxima, čo sa menilo v júly 2009 ).

Teda ako pár ludí len čo povinne začalo platiť odvody, len tak hučalo ako utekali po prvom zaplatenom mesiaci na PN a marodili rok.
veronikasad
26.10.09,16:01
Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo. ;)
U povinne poistenej SZČO sa pre vznik nároku na nemocenské nevyžaduje splnenie podmienky 270 dní poistenia.