Katarína Hanková
26.10.09,07:59
Ahojte. Poradí mi niekto, ako postupovať v prípade, že živnostník má koňa, všetko pre koňa si dopestuje sám, ale chcel by si na neho uplatniť aspoň nejaké paušálne výdavky - teda nejako znákladovať kukuricu,obilie...., ktoré pre neho dopestuje?
Ďakujem
Stefan2005
26.10.09,07:13
Ahojte. Poradí mi niekto, ako postupovať v prípade, že živnostník má koňa, všetko pre koňa si dopestuje sám, ale chcel by si na neho uplatniť aspoň nejaké paušálne výdavky - teda nejako znákladovať kukuricu,obilie...., ktoré pre neho dopestuje?
Ďakujem

Jednoduché účtovníctvo? Žeby aktivácia výrobkov vlastnej výroby? Radšej predať vlastnú kukuricu, a kúpiť od suseda, a máš doklady:). Ale teraz vážne, keď je vlastne takmer úplne nezávislý od svojho okolia, čo sa vstupov týka, prečo paušalizovať len náklady na koňa - neoplatilo by sa vám poušalizovať všetký náklady (podľa §6 odst.10 ZoDP)? Urobili ste si prepočet?
Mária.K.
26.10.09,09:04
Ahojte. Poradí mi niekto, ako postupovať v prípade, že živnostník má koňa, všetko pre koňa si dopestuje sám, ale chcel by si na neho uplatniť aspoň nejaké paušálne výdavky - teda nejako znákladovať kukuricu,obilie...., ktoré pre neho dopestuje?
Ďakujem
Výdavky percentom z príjmov sa uplatňujú k dosiahnutým príjmom. Akým spôsobom sa kôň podieľa na dosiahnutých príjmoch?
Xanti
26.10.09,09:14
Výdavky percentom z príjmov sa uplatňujú k dosiahnutým príjmom. Akým spôsobom sa kôň podieľa na dosiahnutých príjmoch?
Kôň? No ak živnostník (s.h.r. ) robí v lese pri ťažbe dreva, tak kôň mu to drevo pomáha zvážať. Nie všade sa dostane traktor. Myslím, že kôň sa podiela v takom prípade dosť veľkým podielom na dosiahnutí príjmov.
Mária.K.
26.10.09,09:42
Kôň? No ak živnostník (s.h.r. ) robí v lese pri ťažbe dreva, tak kôň mu to drevo pomáha zvážať. Nie všade sa dostane traktor. Myslím, že kôň sa podiela v takom prípade dosť veľkým podielom na dosiahnutí príjmov.
Ja to chápem, ale myslela som to inak. Z otázky zadávateľa nie je zrejmé, či si potrebuje uplatniť výdavky k príjmom z predaja koňa, alebo výdavky k príjmom zo živnosti, pri ktorých sa kôň podieľa ako pracovná sila. Ďalej z otázky nie je zrejmé, či je kôň zaradený do majetku firmy.
Katarína Hanková
26.10.09,18:59
Koňa ide spomenutý živnostník ohodnotiť a zaradiť do podnikania. Používa ho na dosiahnutie príjmov - približovanie dreva. Tie paušálne výdavky by teda boli asi z dosiahnutých príjmov. Problém je ale v tom, že na dosiahnutie príjmov používa nielen koňa, ale aj traktor. Celkovo nechce 40% -percentné výdavky, lebo sa chce stať platiteľom DPH. Toho koňa chceme nejako dostať do nákladov, keďže bločky za nákup potravy nemáme.
Stefan2005
26.10.09,19:37
Koňa ide spomenutý živnostník ohodnotiť a zaradiť do podnikania. Používa ho na dosiahnutie príjmov - približovanie dreva. Tie paušálne výdavky by teda boli asi z dosiahnutých príjmov. Problém je ale v tom, že na dosiahnutie príjmov používa nielen koňa, ale aj traktor. Celkovo nechce 40% -percentné výdavky, lebo sa chce stať platiteľom DPH. Toho koňa chceme nejako dostať do nákladov, keďže bločky za nákup potravy nemáme.

V dostupných zdrojoch k danej téme, teda pri využívaní vlastného koňa na práce pri ťažbe dreva, sa uvádza, že možno uplatniť výdavky súvisiace s jeho využívaním na podnikateľské účely. Musí však ísť o výdavky, ktoré možno preukázateľne zdokladovať, teda napr. nákup krmiva, očkovanie koňa a pod. V prípade zahrnutia koňa do majetku firmy, okrem preukázateľne vynaložených nákladov súvisiacich s jeho využívaním môžno uplatniť aj odpis koňa.
Faktom je, že kôň musí dostať svoju dennú dávku krmiva. Ako však v jednoduchom účtovníctve (predpokladám že vedie JU) aktivovať vlastné krmivo, žial povedať neviem. Možno niekto bude mať návod. Za úvahu by možno stálo zdokladovať aspoň výdavky na dopestovanie toho krmiva...