9janka9
26.10.09,09:03
Dobrý den,


poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



vopred dakujem


jana:)
Tweety
26.10.09,08:16
Dobrý den,


poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



vopred dakujem


jana:)
Je naň zákonný nárok, takže žiadna žiadosť.
Tina855
28.10.09,10:02
Aj ja Vás poprosím o radu, zamestnankyna bola dlhodobo pn, Pn jej ukončil lekár 8.9.2009, v ten istý den bol ukončený i PP dohodou, tak požiadala. Nedoniesla ani papier o priznaní invalidného dôchodku, ani koľko % má pokles. nič. Dnes sa prišla opýtať či má nárok na odchodné. Doniesla papiere že má viac ako 70% pokles a ešte mi chýba papier odkedy jej invalidný dôchodok bol priznaný.
Chcem sa opýtať:
1. ak jej bol priznaný až po 8.9.2009 má nárok na odchodné?
2. ak áno môžem jej ho vyplatiť i teraz, zrazím z toho daň a aký papier jej k tomu dám, keď ju už nevediem v žiadnej personalistike medzi zamestnancami, kedže prac. pomer, bol ukončený ešte 8.9.
či ručne to zaučtujem ako 527/331 odchodne
331/342 dan z odchodného

(bez nároku na NČZD) keďže už nie je naším zamestnancom

a ručne vypíšem potvrdenie o zdaniteľnom príjme??? alebo ako?
Tina855
28.10.09,10:27
Nikto neporadíte?
drobeceva
28.10.09,11:02
Nech Ti donesie výmer o priznaní dôchodku. Ak oň požiadala ešte pred výstupom, resp. bezprostredne po ňom - nárok na odchodné má. Ak ho požiadala neskôr, nárok na odchodné nevzniká.
Tina855
28.10.09,11:11
Požiadala ešte pred. Ale dám si to doniesť. a ako to potom bude s tým ďalej čo som sa pýtala. s tým zaúčtovaním a s tým potvrdením.
drobeceva
28.10.09,11:16
Požiadala ešte pred. Ale dám si to doniesť. a ako to potom bude s tým ďalej čo som sa pýtala. s tým zaúčtovaním a s tým potvrdením.
Ak by to bola pravda, že ešte pred výstupom, tak nárok na odchodné by vznikol. Odchodné by sa zdanilo. Ak robíš v programe, tak aj potvrdenie sa dá vytlačiť zo systému, nemusíš ho robiť ručne.
Odchodné je nákladom firmy, ale čo sa týka zaúčtovania, snáď bude reagovať nejaký účtovník.
Tina855
28.10.09,11:22
áno to viem, že to robí program, ale celá jej karta už bola uzavretá dátumom 8.9.2009, kedy skončil pracovný pomer, to znamená, že už sa mi nedá k nej dopísať že sme jej vyplatili to odchodné dodatočne. Musím to ručne zaúčtovať do nákladov i záväzkov.
drobeceva
28.10.09,11:29
áno to viem, že to robí program, ale celá jej karta už bola uzavretá dátumom 8.9.2009, kedy skončil pracovný pomer, to znamená, že už sa mi nedá k nej dopísať že sme jej vyplatili to odchodné dodatočne. Musím to ručne zaúčtovať do nákladov i záväzkov.
neviem, lebo mne aj keď zamestnanec vystúpi, mám možnosť mu "vstúpiť", opýta sa, že z-c vystúpil, či chcem vo výpočte pokračovať.
Tina855
28.10.09,11:34
no neviem o tom že by niečo také pohoda v ktorej pracujem ponúkala, jedine asi iba ked zmažem dátum odchodu , čiže skončenia pracovného pomeru. nevyjadrí sa niekto kto tiež pracuje s pohodou?
Tina855
28.10.09,12:40
halooo nikto neviete?
VERONIKA6
28.10.09,12:43
Dobrý den,


poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



vopred dakujem


jana:)
Žiadosť sa nepíše, vyplýva zo zákona.
Tina855
04.11.09,13:46
Idem dodatočne doplatiť odchodné zamestnancovi, ktorý u nás ukončil prac. pomer 8.9.2009, čiže už nemá podpísané vyhlásenie, to znamená že mu z odchodného zrazím celých 19%?

A ešte sa chcem spýtať, keď mu to vyplatím a zrazím spravím mu nové potvrdenie o zdaniteľnej príjmoch za celý čas čo u nás zarobil + aj s týmto odchodným? Lebo pri skončení prac. pomeru som mu už jedno vystavila, ale bolo bez toho odchodného. alebo mu vystavím ďalšie kde bude len toto odchodné a zrazená daň.

Ďakujem.
J+K
04.11.09,14:28
Myslím, že na pôvodnom vyhlásení už máš vypísaný dátum skončenia platnosti , takže kľudne celé zdaniť /veď v ročnom zúčtovaní dostane daň vrátenú ak nebol dôchodcom od 1.1.2009/.

Potvrdenie by som vystavila teraz tak, že tam bude úhrn všetkých príjmov /teda "mzda" počas trvania prac.pomeru a aj teraz vyplatené odstupné/ a odovzdala zamestnancovi alebo poslala poštou aj s vysvetlením, že to pôvodné je neplatné, lebo neobsahuje správne údaje. Ešte by som zamestnanca upozornila na to, že treba požiadať o ročné zúčtovanie dane, že sa to oplatí :)
Tina855
04.11.09,14:36
Ďakujem, za radu, a áno určite upozorním, je to milá pani a korunky sa zídu každému a hlavne keď mu ešte aj patria
silvia
04.11.09,20:40
Prosím Vás, je zamestnávateľ povinný pri odchode zamestnanca do predčasného starobného dôchodku vyplatiť mu odchodné?
(ide o to, že v poslednej dobe zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, za čo prišiel o prémie... zamestnávateľ mu nechce nič naviac vyplatiť...)
Díky za radu!
terezamaria
04.11.09,21:45
Prosím Vás, je zamestnávateľ povinný pri odchode zamestnanca do predčasného starobného dôchodku vyplatiť mu odchodné?
(ide o to, že v poslednej dobe zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, za čo prišiel o prémie... zamestnávateľ mu nechce nič naviac vyplatiť...)
Díky za radu!

Áno pri odchode na predčasný starobný dôchodok je povinný mu vyplatiť odchodné. Pozri § 76, ods.6 ZP. Odchodné je najmenej v sume jeho mesačného priemerného zárobku podľa § 134.