Zita5
25.08.05,14:55
Prosím , čo by ste poradili . 1/ Firma ide zakúpiť strojné zariadenie v hodnote 300 000,- Sk na základe KPZ . Dohodnutá suma bude vyplatená hneď po prevzatí zariadenia . Zaradí sa do 2.OS a bude sa odpisovať .
2/ Asi o dva mesiace sa na tomto zariadení prevedie generálna oprava v hodnote 300 000,- Sk . Ako sa bude považovať táto GO , bude to cena , ktorá navyšuje hodnotu stroja ? Vymenia sa tam opotrebené ND za také isté , ale samozrejme že nové .

Môj názor je , že sa navýši cena stroja o cenu GO a potom sa bude odpisovať zo sumy 600 000 Sk . Nuž , ale nedostala som súhlas , pretože oni tú GO chcú premietnúť do výdavkov. Tak čo fčul . Poraďte , alebo ma usmernite v uvedenom probléme .

Týka sa SZČO a JÚ .
Ďakujem .
Johanka
25.08.05,15:58
Technické zhodnotenie by to bolo ,ak by išlo o rekonštrukciu - také zásahy do stroja, ktoré by mali za následok zmenu účelu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Ak by ste rozšírili vybavenosť alebo použiteľnosť stroja o nejaké súčasti, ktoré pôvodne neobsahoval, išlo by o modernizáciu.
Ak chcú dať GO do nákladov ako opravu, musí byť dodržané, že ide iba o odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia stroja do prevádzkyschopného stavu.
Mala som raz v rukách preberací protokol, ktorý bol prílohou KZ, kde bol uvedený technický stav zariadenia pri kúpe, bol tam popísaný stupeň opotrebenia a iné blbiny(napr. poškodenie povrchovej úpravy). Následne sa robila oprava , ktorá išla celá do nákladov. prešlo to cez kontrolu bez problémov - myslím, že sa im páčila tá príloha.
Toto sú veľmi citlivé prípady, hlavne pri väčších sumách. To , či ide o TZ by mal hlavne posúdiť ten, čo "opravu" vykonáva.
Zita5
26.08.05,07:19
Veď práve , že oni by chceli dať celú sumu za opravu dať do nákladov a vlastne u nás sa bude vyhotovovať aj KPZ a naša firma im bude aj prevádzať GO . Takže potrebujem to dať nejako do hromady . Teraz rozmýšľam , že jedna vec bude KPZ s uvedením a rozpisom opotrebenia stroja . A druhá vec by mala byť tá oprava, len teraz neviem , že či tú opravu dám osobitne na základe objednávky na G opravu , ktorú nám zašle vlastne kupujúci , alebo zhotovím zmluvu o vykonaní GO . Neviem ako by to bolo správne , aby sme tej proti strane pomohli . Záleží nám na tom , pretože od nás kupujú to strojné zariadenie .
Zita5
26.08.05,09:13
Prosím , ak by sa našiel niekto , kto sa stretol s podobným prípadom , nech napíše pár riadkov . Potrebujem stanoviská dosť súrne .
zuzi
26.08.05,10:01
My sme tiež robili GO niekoľkých strojov a keďže sme od opravcu požadovali, aby nám deklaroval, že sa žiadny z parametrov stroja opravou nezlepšil - nezhodnotil, účtovali sme 511. Odobrila to aj audítorka.
Johanka
26.08.05,10:19
Neviem či som dobre pochopila - vy predávate stroj, na ktorom neskôr vykonáte GO. Ide teda o 2 "akcie". Pre Vás je to jasné - predaj a potom poskytnutie služby. Možno by bola dobrá zmluva o dielo s predmetom diela rozpísaným tak, aby bolo jasné, že ide o opravu. To malo byť pre nich postačujúce na zdokumentovanie , že ide o opravu a nie o TZ.
Zita5
26.08.05,10:35
Neviem či som dobre pochopila - vy predávate stroj, na ktorom neskôr vykonáte GO. Ide teda o 2 "akcie". Pre Vás je to jasné - predaj a potom poskytnutie služby. Možno by bola dobrá zmluva o dielo s predmetom diela rozpísaným tak, aby bolo jasné, že ide o opravu. To malo byť pre nich postačujúce na zdokumentovanie , že ide o opravu a nie o TZ.
Áno , predávame strojné zariadenie za sumu 300 000 Sk ako som uviedla v zadaní . Stroj je vekom používania fyzicky opotrebený a je nutná oprava .
Zákazník má záujem o toto zariadenie , preto sa snažím celú záležitosť uskutočniť tak , že aby cenu tej opravy si mohli uplatniť v nákladoch . Teraz robím návrh kúpnej zmluvy , kde bude jasné v bode " Obhliadka a vady predmetu kúpy " , že o aké opotrebenie sa jedná , konkrétne tam vypíšem časti stroja , ktoré treba opraviť . Čiže KPZ bude krok č1.

Ako druhý krok chcem spísať Zmluvo o dielo /následne v nej bude vyčíslená aj hodnota opravy /, ktorá bude riešiť tú samostatnú opravu . Bude to tak správne ? Podotýkam , že jedná sa len o opravu opotrebených dielov , opravou sa nezvýši ani nezmení výkonnosť stroja .
Zita5
26.08.05,13:42
Ďakujem za príspevky a už som to spracovala a zaslala na vyjadrenie .:confused: Ešte raz vďaka .