emula1
26.10.09,09:53
ahojte,

chcem sa spytat k odpisu pohladavok, nikdy som to totiz nerobila:

prevzala som uctovanie firmy, ktora ma strasne vela neuhradenych pohladavok z min.rokov. Jedna sa totiz o pohladavky zo stocneho fyz.a prav.osob, vedene su od r.2001 v hodnotach po prepocte na euro 0,01-1000 EUR. Opravne polozky nikdy neboli tvorene. Chcela by som to nejako poriesit, lebo viem, ze tie stare pohladavky uz nikto nikdy nezaplati. Len neviem ako, poradte prosim
Badko
26.10.09,11:22
Treba si zadať do vyhladávača odpis pohľadávok už to tu bolo veľa krát riešené, ale keď už pohľadávky nebudete vymáhať tak odpísať cez 546 - pripočítateľná položka k ZD
emula1
26.10.09,11:53
a je jedno ci su uz pohladavky premlcane /teda 4r po splatnosti/ alebo mozem odpisat aj nepremlcane, teda so splatnostou napr. aj v r.2006?

a este ak by som v tomto roku chcela vytvorit opravnu polozku k pohl. /lebo je tu predpoklad, ze nebudu vsetky uplne splatene/ musim vytvarat OP ku kazdej jednotlivej pohladavke, alebo mozem vytvorit jednoducho OP k pohladavkam ako sumaru napr. vo vyske 1000,-eur - asi nie, ze?
Badko
26.10.09,12:00
Ja som odpísala staré pohľadávky len premlčané - na 546 - PP k ZD
a na ostatné som robila opravné položky na každú firmu zvlášť podľa analytiky.
Andyke
26.10.09,12:05
Každú pohľadávku posudzujeme samostatne.
Prečítaj tento pokyn od DRSR :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_op022009.pdf
emula1
26.10.09,12:14
hej, aj som si ti myslela, len mam asi 2000 vyslych faktur rocne, co su vacsinou FO u ktorych je predpoklad, ze nie vsetci a vsetko zaplatia, tak by mi to vyhovovalo, keby sa to dalo urobit OP tak "hromadne na vsetkych", no ale zial to nejde
asi sa na tie OP vykaslem a uvidime, co z toho casom vznikne (len je to take nespravodlive, pripocitavat si takto odpis k ZD, ved my za to nemozme ze nezaplatili - nie ze sme nedostali peniaze a este aj si mame zvysit ZD a tym zaplatit vyssiu dan?!!):mee::mee:

a dakujem za radu
Andyke
26.10.09,12:25
Vymáhanie úhrad nepremlčaných pohľadávok môžte riešiť súdnou cestou .
emula1
26.10.09,12:46
hej asi k tomu dospeje, len ja som prevzala ucto az teraz v juni a dottedy faktury vystavoval kdekto, ludia co som videla reakciu na upomienky sa ohanaju tym, ze fa neboli vystavene opravnene, popr. maju platit menej a pod. Takze ja presne teraz neviem co su to za fa, asi tie min. roky necham tak, popripade budem len upomienkovat a pripadne riesenie sudnou cestou budem robit az pri mnou vystavenych fa, ktore viem, ze su opravnene vystavene a vychadzaju zo skutocne nameranych hodnot