amelia
25.08.05,16:10
FO podniká, má nedostatok financií na rozvoj, tak sa dohodne s 2.FO že vytvoria združenie. Táto 2. osoba vloží hotovosť - ako?, na účet? ako sa to v JU zučtuje? Ja som sa doteraz z JU účt.osobne nestretla, tak nemám ani páry.(a so združením už vôbec nie)
Pavol_Kr
26.08.05,11:35
FO podniká, má nedostatok financií na rozvoj, tak sa dohodne s 2.FO že vytvoria združenie. Táto 2. osoba vloží hotovosť - ako?, na účet? ako sa to v JU zučtuje? Ja som sa doteraz z JU účt.osobne nestretla, tak nemám ani páry.(a so združením už vôbec nie)
Združenie je vraj v účtovníctve to naj... čo môže byť. Ja bežen účtujem združenie ale postupy su asi nasledovné.
1/ Spísať zmluvu o zdručení ak sú len FO účtuju v JU ak sú v združení aj PO tak musia účtovať v PU.
2/ v zmluve musí byť uvedené kto čo vkladá, kto zodpovedá za účtovne záležitosti a ak su platcami DPH tak ten kto bude zabezpečovať spracovanie účtovníctva ten bude podávať DPH za združenie.
3/ je tu ešte viacej špecifik ale nebudem sa o ních rozpisovať sú to napr. podiely nie zo zisku ale na príjmoch a výdajoch.
Ale k otázke Vložiť financie do združenia môže ktorýkoľvek z členov aj v hotovosti aj na účet prevodom z osobného účtu. V JU sa to potom účtuje ako položka neovpl. základ dane.
Ešte detajl keď združenie tak jedna kópia zmluvy o združení musí ísť na DU jedného daňovníka a jedna kópia na DU druhého daňovníka.
amelia
26.08.05,18:27
No, tam išlo o toto:Miro podnikal, ale zrazu nemal peniaze, tak sa dohodli s Jožom, že sa ten pridá.Jožo si od neho chcel odkúpiť polovičku firmy a vraj budu dalej pokračovať spolu ako združenie.Mňa sa pýtali, ako.Nevedela som, nemám s tým skúsenosti.Ale náhodou nie takto?: Jožo si odkúpi tú časť, bude to mať ako náklad, Miro bude mať výnos z predaja, na konci roka si spravia ako združenie spoločné DP, kde výnos - náklad= 0.Môže to takto byť? Ako ináč od neho dostane polovicu, a bude to OK. ?? Neviem, či som to dosť jasne napísala, mne toto hovorí len logika-otázne je, či správna :)
babenko1
26.08.05,19:40
Nie, takto to nemôže byť. Ked sú raz združenie, musia mať spoločné príjmy aj výdavky, ktoré na konci zdaňovacieho obdobia musia rozdeliť takým pomerom, ako je uvedené v zmluve o združení, kde sa okrem iného aj píše, kto a čím a ako vložil peniažky, majetky a taaak..vlastne ako vyššie uviedol Pavol. Iná vec by bola, keby ten Jožo odkúpil celú jeho firmu, vtedy by Miro vystavil faktúru - bol by to jeho príjem.. a Jožov výdavok.