Logan-L6
26.10.09,12:28
Možem si uplatniť ako daňové výdavky poplatky za vedenie účtu aj keď som v tej dobe nevykazoval príjem? Ďakujem
janaGT
26.10.09,11:31
áno, keby sme mali vždy rušiť účet, keď nemáme žiadny príjem ... :)
Ejo
21.01.10,07:42
Dobrý deň. Sú daňovým výdavkom v JÚ nasledovné:
1. zse-energia - úroky z omeškania
2. zse-energia - náklady za upomienku
3. orange - faktúra za upomienku

Ďakujem, veľmi by ste pomohli.
balunka
21.01.10,08:39
Dobrý deň. Sú daňovým výdavkom v JÚ nasledovné:
1. zse-energia - úroky z omeškania
2. zse-energia - náklady za upomienku
3. orange - faktúra za upomienku

Ďakujem, veľmi by ste pomohli.
úroky a penále nie sú daňovým výdavkom
JarkaL
21.01.10,09:09
Pokiaľ sú úroky z omeškania zmluvne dohodnuté, sú daňovým nákladom po zaplatení.
Z o DzP §17
ods.21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Zita5
21.01.10,09:20
Dobrý deň. Sú daňovým výdavkom v JÚ nasledovné:
1. zse-energia - úroky z omeškania
2. zse-energia - náklady za upomienku
3. orange - faktúra za upomienku

Ďakujem, veľmi by ste pomohli.

Sú to výdavky OVZD , nakoľko sú v zmluve dojednané .
Ejo
21.01.10,09:21
Pokiaľ sú úroky z omeškania zmluvne dohodnuté, sú daňovým nákladom po zaplatení.
Z o DzP §17
ods.21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Zmluvne dohodnuté za elektrinu so ZSE neviem či je, a s Orange by trebalo pozrieť zmluvu, či je to tam uvedené.
Prípadne ak tieto úroky z omeškania a náklady za upomienku dám ako nedańové výdavky, bude to zlé???
JarkaL
21.01.10,09:28
Tak to Ti daňový úrad prepáči, ale či aj klient?
Zita5
21.01.10,09:39
Zmluvne dohodnuté za elektrinu so ZSE neviem či je, a s Orange by trebalo pozrieť zmluvu, či je to tam uvedené.
Prípadne ak tieto úroky z omeškania a náklady za upomienku dám ako nedańové výdavky, bude to zlé???

Každá jedna zmluva so ZSE obsahuje sankcie za nedodržanie termínu platby .
Taktiež aj s orange a taktiež aj s T mobilom .

Je to na Tebe , ak to zaúčtuješ ako VNZD , nepokazíš nič , jedine oberieš klienta o výdavok OVZD .:)
Ejo
21.01.10,11:59
Každá jedna zmluva so ZSE obsahuje sankcie za nedodržanie termínu platby .
Taktiež aj s orange a taktiež aj s T mobilom .

Je to na Tebe , ak to zaúčtuješ ako VNZD , nepokazíš nič , jedine oberieš klienta o výdavok OVZD .:)
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Klienta obrať samozrejme nechcem, ale ani účtovať nesprávne.
Ešte raz ďakujem!!!!
Tóthová Csilla
23.01.10,10:26
Dobrý deň. Mala by som otázku. Manžel je živnostník od 2/2008, máme vedený JÚ. Bolo zakúpený jeden notebook + zvlášť počítač a obrazovka. Tlačiareň sme už mali aj pred tým, to sme nekupovali. Párkrát bol nakúpený toner farebný aj čierny. Otázka by bola, či sa môžu dať do výdajov bločky od tých tonerov aj keď v účtovníctve nie je nakúpený tlačiareň. Môže to byť daňovo uznaný náklad?
Zoltán Kovács
23.01.10,10:32
Dobrý deň. Mala by som otázku. Manžel je živnostník od 2/2008, máme vedený JÚ. Bolo zakúpený jeden notebook + zvlášť počítač a obrazovka. Tlačiareň sme už mali aj pred tým, to sme nekupovali. Párkrát bol nakúpený toner farebný aj čierny. Otázka by bola, či sa môžu dať do výdajov bločky od tých tonerov aj keď v účtovníctve nie je nakúpený tlačiareň. Môže to byť daňovo uznaný náklad?

Stačí ak tlačiareň vložíš do obchodného majetku (v nulovej hodnote). V tom prípade výdavok za nákup tonera je daňovo uznateľný.
Tóthová Csilla
23.01.10,10:35
ďakujem za skorú odpoveď, ale ako sa to robí - dať do obchodného majetku? Kde to treba zachytiť?
tuta
23.01.10,10:38
Zaeviduješ v knihe majetku s 0 hodnotou.
zk24
26.06.11,14:17
Ahojte,

je daňovým výdavkom odmena konateľa vyplácaná konateľovi mesačne na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa?

Dakujem.
srska
26.06.11,14:24
Ahojte,

je daňovým výdavkom odmena konateľa vyplácaná konateľovi mesačne na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa?

Dakujem.
je

strana 5 pdf súboru (http://www.graban.sk/PDF/Konatel_2.pdf)
zdroj: www.graban.sk
zk24
26.06.11,14:45
A tvori sa z tohto prijmu SF? Ide o jedineho "zamestnanca" v ramci spolocnosti.
KEJKA
26.06.11,14:47
netvorí
zk24
15.07.11,07:22
Ahojte,

sidlo firmy s.r.o. je v mieste bydliska spolocnika. internet v byte je pisany na fyzicku osobu, teda internet v nakladoch nie je. S.r.o ma v majetku desktop PC (stolny pocitac) na pracu, ktory si z osobneho vlastnictva previedol spolocnik do majetku firmy - vedie ho na karte DHIM.

Tento desktop PC nema zabudovany prijimac wifi signalu pre internet a preto bol zakupeny takyto wifi prijimac, aby mohol byt PC napojeny na internet.

Je takyto wifi prijimac danovym vydavkom firmy? Matie ma to, ze internet nie je pisany na firmu, a ci nemoze nasledne danova kontrola "frflat", ze nemate internet, tak naco vam je prijimac?

Pripadne ako sa stavia DU k tomu ze by sa dal prepisat cely internet na firmu? Uznaju to ako danovy vydavok? Nemozu nadavat ze urcite ho pouzivame aj na sukromne ucely a tak?

Musim ale cestne priznat, ze internet je pouzivany vylucne na pracovne ucely.

Dakujem
srska
15.07.11,07:33
Ahojte,

sidlo firmy s.r.o. je v mieste bydliska spolocnika. internet v byte je pisany na fyzicku osobu, teda internet v nakladoch nie je. S.r.o ma v majetku desktop PC (stolny pocitac) na pracu, ktory si z osobneho vlastnictva previedol spolocnik do majetku firmy - vedie ho na karte DHIM.

Tento desktop PC nema zabudovany prijimac wifi signalu pre internet a preto bol zakupeny takyto wifi prijimac, aby mohol byt PC napojeny na internet.

Je takyto wifi prijimac danovym vydavkom firmy? Matie ma to, ze internet nie je pisany na firmu, a ci nemoze nasledne danova kontrola "frflat", ze nemate internet, tak naco vam je prijimac? - a čo argument, že je v okolí free wifi?

Pripadne ako sa stavia DU k tomu ze by sa dal prepisat cely internet na firmu? Uznaju to ako danovy vydavok? Nemozu nadavat ze urcite ho pouzivame aj na sukromne ucely a tak? - ja tak mám x rokov a nebol s tým problém (veď porada, drsr, dane a účtovníctvo, ... to je 90% kam chodím)

Musim ale cestne priznat, ze internet je pouzivany vylucne na pracovne ucely.

Dakujemv texte
zk24
15.07.11,07:35
v texte

Dakujem, taky argument ze wifi je v okoli mam pripraveny, len ci nema niekto skusenost ze by s tym DU mal problem.

Ale ked s tym netom v byte nie je problem, tak dam asi prehlasit internet na pravnicku osobu ;)

Dakujem
srska
15.07.11,07:38
Dakujem, taky argument ze wifi je v okoli mam pripraveny, len ci nema niekto skusenost ze by s tym DU mal problem.

Ale ked s tym netom v byte nie je problem, tak dam asi prehlasit internet na pravnicku osobu ;)

Dakujem to ja by som mal protiargument - ich logy cez pracovnú dobu na stránkach nesúvisiacich s ich pracovnou náplňou.
KEJKA
15.07.11,15:49
moja sro má tiež sídlo v byte konateľa, a je tam internet na firmu.
zk24
15.07.11,18:03
Vdaka za potvrdenie
zk24
21.07.11,17:44
Ahojte,

Slovenska s.r.o - platca DPH (volajme ju ABC s.r.o.) vykonava stavebne prace. Na tieto stavebne prace vyuziva zivnostnikov - Ukrajincov (maju spolu obchodnu zmluvu o dodavani sluzieb). Takto s firmou spolupracuje cca 20 zivnostnikov (Ukrajincov). Aby tito Ukrajinci dostali povolenie od cudzineckej policie musia mat potvrdenie ze im niekto zabezpecuje ubytovanie.

Vystavovali sme (ABC sro) pre Cudzinecku policiu potvrdenie typu:

"Potvrdzujeme ze zivnostnikovi Sergejovi Ukrajinovicovi zabezpecujeme ubytovanie".

Na to, aby firma ABC mohla zabezpecit ubytovanie prenajala cast ubytovne, kde vsetkych 20 zivnostnikov zije. Samozrejme za to firma ABC sro dostava fakturu mesacne za prenajom bytu - s rozpisom najomneho, energii, DPH a podobne.

Co s takymto vydavkom firmy? Je to danovy vydavok firmy ABC? Ma firma ABC narok na odpocet DPH z takejto FA? Moze vobec firma ABC uctovat takuto fakturu?

Dakujem.
Tweety
21.07.11,17:47
Ahojte,

Slovenska s.r.o - platca DPH (volajme ju ABC s.r.o.) vykonava stavebne prace. Na tieto stavebne prace vyuziva zivnostnikov - Ukrajincov (maju spolu obchodnu zmluvu o dodavani sluzieb). Takto s firmou spolupracuje cca 20 zivnostnikov (Ukrajincov). Aby tito Ukrajinci dostali povolenie od cudzineckej policie musia mat potvrdenie ze im niekto zabezpecuje ubytovanie.

Vystavovali sme (ABC sro) pre Cudzinecku policiu potvrdenie typu:

"Potvrdzujeme ze zivnostnikovi Sergejovi Ukrajinovicovi zabezpecujeme ubytovanie".

Na to, aby firma ABC mohla zabezpecit ubytovanie prenajala cast ubytovne, kde vsetkych 20 zivnostnikov zije. Samozrejme za to firma ABC sro dostava fakturu mesacne za prenajom bytu - s rozpisom najomneho, energii, DPH a podobne.

Co s takymto vydavkom firmy? Je to danovy vydavok firmy ABC? Ma firma ABC narok na odpocet DPH z takejto FA? Moze vobec firma ABC uctovat takuto fakturu?

Dakujem.
AK to ubytovanie bude fakturovať živnostníkom, alebo to bude mať ošetrené zmluvne so živnostníkmi( fakturácia ich prác bude o túto sumu ponížená), tak áno, bude daňovým nákladom, ináč nie.
zk24
21.07.11,17:57
AK to ubytovanie bude fakturovať živnostníkom, alebo to bude mať ošetrené zmluvne so živnostníkmi( fakturácia ich prác bude o túto sumu ponížená), tak áno, bude daňovým nákladom, ináč nie.

Takze ak obchodna zmluva so zivnostnikmi znie, ze: "Spolocnost ABC sro sa zavazuje zabezpecit ubytovanie pre dodavatela - Sergeja Ukrajinovica. Dohodnuta cena prace je 5€/h. Uvedená cena zohladnuje naklady spolocnosti ABC sro s ubytovanim dodavatela sluzieb - Sergeja U....."

Samozrejme ze velmi "zhruba" som to napisala. Je to v tomto pripade OK? Ak je to obsiahnute v zmluve, nemusim to nasledne refakturovat zivnostnikom ano? Takze vznika aj narok na odpocet DPH v tomto pripade?

Dakujem.
Tweety
21.07.11,18:02
Takze ak obchodna zmluva so zivnostnikmi znie, ze: "Spolocnost ABC sro sa zavazuje zabezpecit ubytovanie pre dodavatela - Sergeja Ukrajinovica. Dohodnuta cena prace je 5€/h. Uvedená cena zohladnuje naklady spolocnosti ABC sro s ubytovanim dodavatela sluzieb - Sergeja U....."

Samozrejme ze velmi "zhruba" som to napisala. Je to v tomto pripade OK? Ak je to obsiahnute v zmluve, nemusim to nasledne refakturovat zivnostnikom ano? Takze vznika aj narok na odpocet DPH v tomto pripade?

Dakujem.
Áno, tak. Ubytovanie bude nákladom spoločnosti s nárokom na odpočet dph. Ubytovanie bude pre vás služba-518.
alusa783
02.08.11,11:35
ahojte
len tak všeobecne je danovým nákladom niečo ako PZP na firemné auto (ale konatelovou chybou zmluvu napísali na neho ako FO)?

musí sa to prerábat alebo sa to dá dako "ošetrit" vrámci firmy?
Zita5
02.08.11,11:37
ahojte
len tak všeobecne je danovým nákladom niečo ako PZP na firemné auto (ale konatelovou chybou zmluvu napísali na neho ako FO)?

musí sa to prerábat alebo sa to dá dako "ošetrit" vrámci firmy?

Prepracovať PZP zmluvu .