eoneon
26.10.09,12:55
Dobry den,

som tento rok viac ako 6 mesiacov v zahranici (mimo EU), kde podnikam na zaklade slovenskej zivnosti, nicmenej zdravotne poistenie si nadalej platim (podla mna zbytocne, lebo mimo EU sa neda vyuzit, vyuzivam momentalne komercne poistenie). Ma vyznam zrusit si slovensku zdravotnu poistku, alebo je to vzhladom na rocne zuctovanie v konecnom dosledku jedno (sice nebudem platit preddavky, ale v rocnom zuctovani to budem musiet aj tak doplatit)? Alebo sa tych 6 mesiacov nejako prejavi v rocnom zuctovani?

Dakujem za odpoved.
Nutricia
26.10.09,11:58
a v zahraničí nie si poistený?myslím u zamestnávatela.
eoneon
26.10.09,12:15
Som tam poisteny (komercna poistka), lebo je to mimo EU, ale zamestnavatelom som ja sam, robim tam na slovensku zivnost, prijem mi dojde normalne do slovenskej banky.
Nutricia
26.10.09,12:20
Som tam poisteny (komercna poistka), lebo je to mimo EU, ale zamestnavatelom som ja sam, robim tam na slovensku zivnost, prijem mi dojde normalne do slovenskej banky.
zaujímavé spojenie tam na slovensku:---
pokial máš živnost tak odvody do ZP musíš platit,určite si si podával aj ročné zúčtovanie a bud ti vyšli preddavky podla príjmu alebo musíš platit aspon minimálne.
eoneon
26.10.09,12:36
robím tam na slovenskú živnosť, nie tam na slovensku...

cize bez ohladu na to, ze som 6 mesiacov mimo EU a nemozem vyuzivat nase skvele zdravotnixctvo, tak platit musim...
Nutricia
26.10.09,12:40
podával si si RZZP za rok 2008?
eoneon
26.10.09,13:11
Podaval, toto sa bude vztahovat ale az na RZZP za rok 2009. Som v zahranici tento rok.
Nutricia
26.10.09,13:27
§ 11
Platitelia poistného


(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.

(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je

a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.

ak by si nebol platca ako SZČO musel by si si platit ZP ako samoplatitel.
eoneon
26.10.09,15:09
Nutricia, prosim uz nereaguj, pises uplne od veci. Pytam sa na nieco uplne ine, je mi jasne, ze ak by som nebol SZCO, platil by som ako samoplatitel, otazka znela, ci ma vyznam sa odhlasit z platenia, ked budem ako szco v zahranici. Viem, ze po tu dobu nemusim platit preddavky, ale v rocnom zuctovani to aj tak doplatim, tak podla mna to nema vyznam sa odhlasovat. Je na nejakom tlacive RZZP zohladnena doba stravena v zahranici ako SZCO, pricom nedoslo k preruseniu zivnosti? Podla mna nie je, je tam len doba, kedy bola pozastavena zivnost, tym padom mi pripada vec s tym, ze pri pobyte v zahranici prekracujucom 6 mesiacov je mozne sa odhlasit na tuto dobu zo zdravotnej poistovne ako uplna zbytocnost, ktora mi zaruci len odklad platby (namiesto preddavkov to zaplatim v rocnom zuctovani, pricom som po danu dobu nemal moznost vyuzivat zdravotne poistenie, kedze som mimo EU)
veronikasad
26.10.09,15:37
Nutricia, prosim uz nereaguj, pises uplne od veci. Pytam sa na nieco uplne ine, je mi jasne, ze ak by som nebol SZCO, platil by som ako samoplatitel, otazka znela, ci ma vyznam sa odhlasit z platenia, ked budem ako szco v zahranici. Viem, ze po tu dobu nemusim platit preddavky, ale v rocnom zuctovani to aj tak doplatim, tak podla mna to nema vyznam sa odhlasovat. Je na nejakom tlacive RZZP zohladnena doba stravena v zahranici ako SZCO, pricom nedoslo k preruseniu zivnosti? Podla mna nie je, je tam len doba, kedy bola pozastavena zivnost, tym padom mi pripada vec s tym, ze pri pobyte v zahranici prekracujucom 6 mesiacov je mozne sa odhlasit na tuto dobu zo zdravotnej poistovne ako uplna zbytocnost, ktora mi zaruci len odklad platby (namiesto preddavkov to zaplatim v rocnom zuctovani, pricom som po danu dobu nemal moznost vyuzivat zdravotne poistenie, kedze som mimo EU)
informácia z cool centra VšZP :

ak tvoj výkon práce ako SZČO so slovenskou živnosťou trvá v krajine mimo EU viac ako 6 mesiacov a v krajine výkonu práce si verejne alebo komerčne zdravotne poistený, môžeš sa na základe čestného prehlásenia odhlásiť zo zdravotného poistenia na Slovensku.
eoneon
27.10.09,08:27
veronikasad, toto vsetko viem, ja sa pytam na nieco ine: ma to vobec nejaky prakticky vyznam? Ked sa po 8 mesiacoch vratim, musim urobit rocne zucotvanie, kde to vsetko nakoniec aj tak za cely rok (cize aj za tie mesiace, ked som bol prec a nemohol som zdravotnictvo vyuzivat) doplatim. Takze 8 mesiacov som mimo, ale platim ako by som tu bol.
veronikasad
27.10.09,09:35
veronikasad, toto vsetko viem, ja sa pytam na nieco ine: ma to vobec nejaky prakticky vyznam? Ked sa po 8 mesiacoch vratim, musim urobit rocne zucotvanie, kde to vsetko nakoniec aj tak za cely rok (cize aj za tie mesiace, ked som bol prec a nemohol som zdravotnictvo vyuzivat) doplatim. Takze 8 mesiacov som mimo, ale platim ako by som tu bol.
Na cool centre mi povedala, že sa zo zdravotného poistenia na Slovensku odhlasuješ. V tom prípade by sa toto obdobie - pokial na Slovensku nemáš žiadny príjem zo živnosti, nemalo počítať do ročného zúčtovania. Či to bude naozaj tak, zodpovedne povedať neviem, takýto prípad som zatial u živnostníka neriešila.
Skús napísať písomný dotaz do tvojej zdravotnej poisťovne, kde podrobne rozpíšeš situáciu.
FugAn
27.10.09,10:51
Akonáhle máš zdravotné poistenie v zahraničí poistenie si povinný túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poistťovni do 8 dní /si povinný sa odhlásiť zo ZP). RZZP budeš podávať za rok 2009 z celého príjmu SZČO nakoľko je to príjem dosiahnutý na slovenskú živnosť.
veronikasad
27.10.09,10:55
Akonáhle máš zdravotné poistenie v zahraničí poistenie si povinný túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poistťovni do 8 dní /si povinný sa odhlásiť zo ZP). RZZP budeš podávať za rok 2009 z celého príjmu SZČO nakoľko je to príjem dosiahnutý na slovenskú živnosť.
Moja informácia z cool centra VšZP je iná. Ak je povinne alebo komerčne zdravotne poistený v zahraničí (mimo EU) a výkon práce na slovenskú živnosť trvá viac ako 6 mesiacov, v ZP na Slovensku sa odhlasuje ...
BXLmiami
27.10.09,10:58
Neviem Ti dať oficiálnu radu,ale pousmiala som sa nad Tvojim rozčuľovaním sa nad platením zdravotníctva na Slovensku a kladiem otázku-čo spravíš,ak Ti v Tvojom skvelom zahraničí diagnostikuju napr.rakovinu?mimotemy
FugAn
27.10.09,11:07
Moja informácia z cool centra VšZP je iná. Ak je povinne alebo komerčne zdravotne poistený v zahraničí (mimo EU) a výkon práce na slovenskú živnosť trvá viac ako 6 mesiacov, v ZP na Slovensku sa odhlasuje ...

Veď som to napísal, že je povinný sa odhlásiť, tým pádom neplatí preddavky ale v konečnom dôsledku RZZP bude musieť podať a ak bude mať vysoký príjem ako SZČO bude mať nedoplatkok na RZZP
eoneon
27.10.09,11:27
BXLmiami - k tvojej otazke, ze co spravim, ak "mi v mojom skvelom zahraničí diagnostikuju napr.rakovinu", tak to iste co tu, s tym, ze tam mi to bude kryt komercna poistka. Navyse nemam vobec pocit, ze by nase skvele zdravotnictvo vedelo nejako zazracne rakovinu liecit, takze dufam,z e sa to nestane ani tam, ani tu.

Zatial mi najlepsie odpovedal FugAn, ktory vlastne iba potvrdil moj predpoklad, ze zrejme je to naozaj tak, ze vzhladom na RZZP je odhlasenie uplne zbytocne z financneho hladiska, lebo v RZZP sa to nakoniec vsetko doplati, aj za tie mesiace, kedy som mimo. Bohuzial, skusim si este poslat pisomny dotaz do ZP.
eoneon
27.10.09,11:30
RZZP budeš podávať za rok 2009 z celého príjmu SZČO nakoľko je to príjem dosiahnutý na slovenskú živnosť.

v tomto vidim ale nespravodlivost zakona, nakolko budem mimo EU tak za tie mesiace mi je nasa poistka na dve veci. Toto len potvrdzuje, ze odpvody nie su v skutocnosti odvody, ale iba dan z prijmu skryta za rozne nazvy, ako napriklad zdravotne alebo socialne poistenie. Cize ziadna rovna dan 19%, je to viac.
FugAn
27.10.09,11:56
v tomto vidim ale nespravodlivost zakona, nakolko budem mimo EU tak za tie mesiace mi je nasa poistka na dve veci. Toto len potvrdzuje, ze odpvody nie su v skutocnosti odvody, ale iba dan z prijmu skryta za rozne nazvy, ako napriklad zdravotne alebo socialne poistenie. Cize ziadna rovna dan 19%, je to viac.

Problém je v tom, že živnosť vykonávaš v zahraničí ale na slovenskú živnosť, ak nechceš platiť z RZZP nedoplatok odporúčam prerušenie živnosti na Slovensku počas pobytu v zahraničí a príjem dosiahnutý v zahraničí nezahrňovať do RZZP. Asi dávať prehlásenie na daňový úrad o príjoch, ktoré boli dosiahnuté v zahraničí, potom sa myslím zdaňuje iným spôsobom, tak isto dáš do ZP prehlásenie že určité príjmy sú zo zahraničia v tom prípade budeš mať iný vym. základ pre ZP. To je moja rada.
eoneon
27.10.09,19:35
To bohuzial nie je mozne, nakolko musim kazdy mesiac fakturovat, co pri prerusenej zivnosti nejde. Cize nezostava nic ine, len sa zmierit s tymto systemom, alebo zostat v zahranici 12 mesiacov :)