verne
26.10.09,13:34
Poraďáci obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri výbere počítača. V rodine plánujeme kúpiť k vianociam počítač, nakoľko naše decká nastupujú študovať a bez dobrého počítača to nejde, ale v čom je háčik. Po skúsenostiach, ktoré sme prežili, nechceme počítač zo zostavy, ale priamo zostavený výrobcom. Finančné možnosti na počítač sú 765 € max. 800 €. Je to bez monitora, zatial využijeme starší. Môžte poradiť pre aký typ by sme sa mohli rozhodnúť, čo sa aj týka kvality, poruchovosti a pod.? Prípadne aj o tlačiareň, ktorá by bola ako multifunkčná, ale tá bude pre nás neskoršou prioritou. Hlavne ak máte vedomosti - priortou je počítač. Poradte.
verne
26.10.09,12:35
Poraďáci obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri výbere počítača. V rodine plánujeme kúpiť k vianociam počítač, nakoľko naše decká nastupujú študovať a bez dobrého počítača to nejde, ale v čom je háčik. Po skúsenostiach, ktoré sme prežili, nechceme počítač zo zostavy, ale priamo zostavený výrobcom. Finančné možnosti na počítač sú 765 € max. 800 €. Je to bez monitora, zatial využijeme starší. Môžte poradiť pre aký typ by sme sa mohli rozhodnúť, čo sa aj týka kvality, poruchovosti a pod.? Prípadne aj o tlačiareň, ktorá by bola ako multifunkčná, ale tá bude pre nás neskoršou prioritou. Hlavne ak máte vedomosti - priortou je počítač. Poradte.
Stevo5
26.10.09,13:01
Nenapísal si nič o tom na čo presne chcete počítač používať. Píšeš že "deti idú študovať..." - ale na to aby si robili niečo vo Worde a Exceli (alebo lepšie v Open Office) by ti stačila aj menšia suma ako tých 765€. Z vlastných skúseností ale viem, že to pri tom Worde nezostane, budete si (deti) chcieť aj niečo zahrať, pozrieť film, vypočuť hudbu ... - a to už bude drahšie.
Podľa toho akú grafiku budeš potrebovať sa dá vybrať zostava.
Písal si že ste už mali počítač. Zostal ti po ňom operačný systém, alebo budeš potrebovať nový OS? Ak nový tak by som doporučil W7 a to je ďalších asi 150€ - podľa verzie.
Máš zlé skúsenosti so skladaným počítačom - tu je rozhodujúce to, aby si si sadol s niekým kto sa tomu rozumie (nesmie to byť predavač z PC obchodu, ten sa snaží predať), preberte na čo sa bude PC používať a vyskladajte si z internetu zostavu. Alebo ak na tom trváš, tak si vyber z hotových zostáv, ale tu si hodne priplatíš - a tie zostavy sú skladané z presne tých istých komponentov ako by si aj kúpil.
Je to len môj názor, ale: vybrať pomocou niekoho zostavu, ísť za obchodníkom, dať mu zoznam a nech ti PC podľa neho poskladá. Pri preberaní si počítač nechať predviesť. Je to tak lepšie aj čo sa týka záruky. Doma potom inštalovať - najlepšie niekým kto má väčšie skúsenosti.
Flinstone
26.10.09,13:37
lepšie bude zohnať niekoho, čo sa tomu rozumie a navrhne zostavu, ako spomínal Stevo5... lebo kúpiť hotové zn. Lenovo alebo Dell prípadne inú známu značku, by bolo síce pekné, ale tie peniaze by na tú zostavu určite nestačili.
Fero11
26.10.09,13:40
jj napis aspon priblizne, ze na co bude pocitac vacsinou sluzit, pretoze osobne pocitace su od par desiatok € po ticece € a nehovor dopredu kolko chces investovat, lebo ked to napises, tak sa ti vyberaju take komponenty, aby to bolo do tych 800€ a tebe by mozno stacili aj parametrovo slabsie, napr. do 500€
A este napis, ci je to komplet zostava, alebo len skrina
Chobot
26.10.09,13:49
Poraďáci obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri výbere počítača. V rodine plánujeme kúpiť k vianociam počítač, nakoľko naše decká nastupujú študovať a bez dobrého počítača to nejde, ale v čom je háčik. Po skúsenostiach, ktoré sme prežili, nechceme počítač zo zostavy, ale priamo zostavený výrobcom. Finančné možnosti na počítač sú 765 € max. 800 €. Je to bez monitora, zatial využijeme starší. Môžte poradiť pre aký typ by sme sa mohli rozhodnúť, čo sa aj týka kvality, poruchovosti a pod.? Prípadne aj o tlačiareň, ktorá by bola ako multifunkčná, ale tá bude pre nás neskoršou prioritou. Hlavne ak máte vedomosti - priortou je počítač. Poradte.

Pozri napr. na alza.sk nejaké zostavy. Sú tam aj značkové zostavy, aj také, čo skladá predajca.

Napr. do tvojho limitu sa vojde aj značkový HP:

http://www.alza.sk/hp-compaq-dx7500-microtower-d133376.htm

kde je ale slabšia grafika, ak by decká chceli hrať nejaké náročnejšie hry;

ale aj skladačka od alzy:

http://www.alza.sk/pocitacova-sestava-alza-gamebox-e-d92860.htm

ktorá zvládne hádam okrem trojrozmerného projektovania všetko.

Zase výhodou HP je, že máš v cene OS Win. Vista či Win XP Professional (to XP by som viac doporučoval).
Stefan2005
26.10.09,14:01
Ja som si svoj terajší počítač "poskladal" na PC konfigurátore na agem.sk...
Mám ho vyše dva roky, a som s ním spokojný. Pred chvíľou som si nakonfiguroval jeden, aj s DPH okolo 755€, včítane potrebných softvérov. Myslím si, že takáto zostava bohate pre študentov postačí. Konfigurácia v prílohe - voliteľné komponenty bez problémov sa dajú meniť.
verne
26.10.09,16:26
Je pravda, že počítač chceme zakúpiť aj na spomínané činnosti ako film, hra a programovanie jednoducho aby to nebola kúpa na 2 - 3 roky. Tie detská sú väčšie 1. roč. VŠ určite oproti tomu čo bolo doma potrebujú väčšiu kvalitu. Ak ste radili zostavu tak v akých parametroch by som mal niečo uvádzať pri navrhovaní. Ja sa totiž to do toho tak nevyznám napr. akú by mal mať Grafickú kartu, disk alebo čo to je, pameť a pod. Proste čo mám povedať pri zostavení zostavy, aby som nebol úplne sprost.. Ďakujem
verne
26.10.09,17:48
Čo poviete na túto zostavu ? Agem Ambition 8200 bez OS
Flinstone
26.10.09,18:09
Čo poviete na túto zostavu ? Agem Ambition 8200 bez OS
agem nieje maloobchod... takže aj tie ceny treba brať s rezervou a operačný systém ešte bude stáť ďalšiu stovku (bez neho pc nepôjde.... teda pokiaľ nechceš pirátiť...) a tam uvedená cena je bez DPH
Stefan2005
26.10.09,18:30
agem nieje maloobchod... takže aj tie ceny treba brať s rezervou ...

To je pravda, že nie je maloobchod, ale tie ceny (bez DPH) sú (resp. mali by byť) pre end user, tedy konečné... Odberateľ (zmluvný partner) totiž dostane z tejto ceny rabat - overiť si to môžeš, ak sa prihlásiš ako registrovaný užívateľ - budeš mať inú cenu.
Fero11
26.10.09,18:55
Je pravda, že počítač chceme zakúpiť aj na spomínané činnosti ako film, hra a programovanie jednoducho aby to nebola kúpa na 2 - 3 roky. Tie detská sú väčšie 1. roč. VŠ určite oproti tomu čo bolo doma potrebujú väčšiu kvalitu. Ak ste radili zostavu tak v akých parametroch by som mal niečo uvádzať pri navrhovaní. Ja sa totiž to do toho tak nevyznám napr. akú by mal mať Grafickú kartu, disk alebo čo to je, pameť a pod. Proste čo mám povedať pri zostavení zostavy, aby som nebol úplne sprost.. Ďakujem
No ono to tak v dnesnej dobe byva, ze PC je tak na 2-4 roky.
JA som si nedavno skladal masinu, vysla ma na 13700SK, parametrovo, je to taky slabsi priemer
MB Gigabyte GA-EP41-UD3L (rev.1.0)Ramm A-Data 4GB (kit 2x 2GB) 800MHz
VGA: Sapphire ATI Radeon HD 4550 512MB DDR3 11141-05-20R (je to fakt srotik, ale islo mi o pasiv a nie na hry)
CPU: Intel Pentium Dual-Core E6300 BOX
PC je trosku predrazeny na tieto parametre, ale znacnu cast financii som investoval do skrine, zdroja chladica a ventilatorov, koli hluku.
Ked zapnem pocitac, tak ide tichsie ako NB
Chobot
26.10.09,21:24
To je pravda, že nie je maloobchod, ale tie ceny (bez DPH) sú (resp. mali by byť) pre end user, tedy konečné... Odberateľ (zmluvný partner) totiž dostane z tejto ceny rabat - overiť si to môžeš, ak sa prihlásiš ako registrovaný užívateľ - budeš mať inú cenu.

Skoro tak. To, čo vidí bežný človek na ich stránke, sú doporučené ceny pre konečného spotrebiteľa (teda oni navrhujú odberateľom, aby za také ceny predávali tie veci spotrebiteľom).

Ak tam ale niekto chce nakupovať, musí cez niekoho firmu. Vtedy, po prihlásení sa v mene tej firmy, uvidí ceny, za ktoré si tam veci kúpi. Naposledy keď som tam kupoval, mali ale takú vec zavedenú, že pri objednávke pod 5000 SKK účtovali k objednávke manipulačný poplatok tuším 100 SKK, takže pri kúpe nejakej 300 korunovej veci človek zaplatil 400 SKK.
Flinstone
27.10.09,05:30
Skoro tak. To, čo vidí bežný človek na ich stránke, sú doporučené ceny pre konečného spotrebiteľa (teda oni navrhujú odberateľom, aby za také ceny predávali tie veci spotrebiteľom).

Ak tam ale niekto chce nakupovať, musí cez niekoho firmu. Vtedy, po prihlásení sa v mene tej firmy, uvidí ceny, za ktoré si tam veci kúpi. Naposledy keď som tam kupoval, mali ale takú vec zavedenú, že pri objednávke pod 5000 SKK účtovali k objednávke manipulačný poplatok tuším 100 SKK, takže pri kúpe nejakej 300 korunovej veci človek zaplatil 400 SKK.
a ešte ak to človek nepreberie osobne(s čím sú tiež náklady) tak zaplatí za doručenie UPS alebo DPD... Takže málokto predáva za ich doporučené ceny... to by musel brať skutočne vo veľkom aby manipulačné a doručovacie poplatky boli zanedbateľné. Preto treba brať ich ceny len ako orientačné.
Flinstone
27.10.09,05:34
To je pravda, že nie je maloobchod, ale tie ceny (bez DPH) sú (resp. mali by byť) pre end user, tedy konečné... Odberateľ (zmluvný partner) totiž dostane z tejto ceny rabat - overiť si to môžeš, ak sa prihlásiš ako registrovaný užívateľ - budeš mať inú cenu.
viem ako to funguje... som registrovaný... ale nie vždy sa dá držať ich doporučených cien...
Ono to funguje skôr tak, že ak nejaký maník chce niečo čo si tam pozrel, ja mu dám cenu, za ktorú som to ochotný predať. (firmy existujú za účelom vytvárania zisku... ak ho nevytvoria, obchod nieje zaujímavý)
Fero11
27.10.09,05:45
Ja osobne som registrovany ako zivnostnik len v http://www.bgsdistribution.sk/?cls=default takze vidim velkoobchodne ceny a mozem povedat, ze alza je vo vacsine lacnejsia pre maloodberatelov a alfacomp je este vyhodnejsi
Na posledy som bral komponenty z http://www.alfacomp.cz/php/index.php do 2-3 dni to mas doma ak to maju na sklade a tam veci su vacsinou na sklade, teraz je aj celkom vyhodny kurz 25,483 kc za euro, ale mozno sa oplati aj pockat (treba sledovat kurz). V tomto e-shope si mozes komponenty vybrat a mozu ti to tam aj rovno zlozit za 500CZ. Ja som si radsej zlozil sam a usetril som... postovne je 350CZ, takze do tych 14€
Ak som bol u nas v kamenaku a povedal som, ze chcem tieto komponenty a on tam uvidel cenu, prepocital to na € a povedal, ze za taku cenu mi to neurobi, ze si mam objednat a poskladat sam, tak som to aj ucinil
magnum
28.10.09,05:45
ak nechce skladany pc tak ho plne chapem JE V TOM ROZDIEL...
nech sa paci napriklad:
http://www.midinet.sk/?page=katalog&id=148230
to hp sa da kupit hocikde takze firmu nepropagujem...

kto nevyskusal nevie a to si od 1992 skladam pocitace sam ale skusil som aj siemens aj hp aj dell a fakt je v tom rozdiel... isty siemens 600Mhz mi ide na streche uz 6 rokov bez vypnutia, nehuci ventilatory fachcia proste len ide... ci je vonka 35 alebo -20...
a aktualne som kupoval podobne HP-cko (akurat bez grafiky a s viac RAM) ktore hoci je pomerne lacne kancelarske pc tak ho pouzivam ako server a virtualizuje mi 5 dalsich systemov z toho 4 linuxy, 1x win7 (je tam este aj win vista ale tu zapinam len ked nieco potrebujem skusat...) a host system je tiez linux... zatial ma
stalker@base:~$ uptime
07:43:53 up 33 days, 17:29, 3 users, load average: 0.12, 0.19, 0.18