preklady
26.10.09,13:41
Zdravim všetkých, celý deň sa snažím nájsť na internete zákon alebo ustanovenie, ktoré hovorí o spôsobe predkladania dokladov orgánom, kontkrétne zhnáňam odpoveď na otázku, či je vodič povinný policajnému orgánu pri kontrole odovdzať vodičský preukaz, alebo môžem mu ho iba ukázať k nahliadnutiu z mojej ruky (teda ho zo svojej ruky nepustím). Po nepríjemnej poslednej udalosti ma odpoveď na túto otáku veľmi zaujím). Ďakujem.
Chobot
26.10.09,13:17
Zdravim všetkých, celý deň sa snažím nájsť na internete zákon alebo ustanovenie, ktoré hovorí o spôsobe predkladania dokladov orgánom, kontkrétne zhnáňam odpoveď na otázku, či je vodič povinný policajnému orgánu pri kontrole odovdzať vodičský preukaz, alebo môžem mu ho iba ukázať k nahliadnutiu z mojej ruky (teda ho zo svojej ruky nepustím). Po nepríjemnej poslednej udalosti ma odpoveď na túto otáku veľmi zaujím). Ďakujem.

K VP a TP - viď zákon o cestnej premávke § 69 ods. 1:


(1) Policajt je oprávnený

a) zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
b) zakázať vodičovi jazdu po diaľnici a vyzvať ho, aby opustil diaľnicu na najbližšom výjazde alebo vozidlo odstavil na parkovisku, ak vozidlo nedosahuje rýchlosť podľa § 35,
c) požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu,


K OP - viď zákon o policajnom zbore § 18:

(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).

(2) Namiesto dokladu totožnosti podľa odseku 1 môže osoba predložiť
a) preukaz poslanca Národnej rady Slovenskej republiky,
b)...,

Takže u VP a TP je to jednoznačné, že musíš predložiť, nie len ukázať. U OP je síce, že sa musíš preukázať, ale v ods. 2 sa už píše o predložení dokladu, čo znamená, že má práv ti OP zobrať do svojich rúk. TO, že mu ho len otrčíš pred nos, môže považovať za nepreukázanie totožnosti a potom nastupujú ostatné ustanovenia § 18 a to zadržanie a prevedenie na útvar.
Stanislav 1975
26.10.09,13:21
K VP a TP - viď zákon o cestnej premávke § 69 ods. 1:


(1) Policajt je oprávnený

a) zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
b) zakázať vodičovi jazdu po diaľnici a vyzvať ho, aby opustil diaľnicu na najbližšom výjazde alebo vozidlo odstavil na parkovisku, ak vozidlo nedosahuje rýchlosť podľa § 35,
c) požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu,


K OP - viď zákon o policajnom zbore § 18:

(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti9).

(2) Namiesto dokladu totožnosti podľa odseku 1 môže osoba predložiť
a) preukaz poslanca Národnej rady Slovenskej republiky,
b)...,

Takže u VP a TP je to jednoznačné, že musíš predložiť, nie len ukázať. U OP je síce, že sa musíš preukázať, ale v ods. 2 sa už píše o predložení dokladu, čo znamená, že má práv ti OP zobrať do svojich rúk. TO, že mu ho len otrčíš pred nos, môže považovať za nepreukázanie totožnosti a potom nastupujú ostatné ustanovenia § 18 a to zadržanie a prevedenie na útvar.
súhlas, policajt si doklady može chytiť do ruky, však može tým overiť aj pravosť dokladov-keby to tak nebolo,tak mu možeš zamávať pred nosom akýmkoľvek falzifikátom...
mimotemy-inak veľmi sa mi páči to slovné spojenie-policajný orgán...:D
preklady
26.10.09,13:29
ďakujem za odpovede.
Napíšem ešte priebeh kontrétnej situácie, poprosím vaše návrhy na jej vyriešenie:

Nedávno ma po 5 minútovej jazde vedľa môjho auta a čumenia na mňa zastavila posádka orgánov, zaslavil som, odopol si pás a vystúpil. Klasicky som im predložil všetky doklady, no potom ma jeden z nich (očividne nezarobil v ten deň ani cent, tak si to potreboval vykompenzovať) začal presviedčať, že som nemal zapnutý pás, čo nebola samozrejme pravda, mal som v aute svedka a páni orgáni to museli taktiež vydieť, že ho zapnutý mám pri jazde vedľa mňa. Čo v takom prípade robiť? Prvé čo ma napadá, v žiadnom prípade nepodpísať žiaden papier. Táto skúsenosť pre mňa dopadla tentokrát v poriadku, vykašlali sa nato, dodávam na záver.
Stanislav 1975
26.10.09,13:31
Inak len tak na okraj-ty nielenže tie doklady MUSÍŠ policajtovi dať,ale naopak-on ti ich nemusí vrátiť,resp- techničák ti može zadržať,takže on sa potom rozhodne či ti ho dá spať...Občiansky samozrejme nie ale techničák a vodičák ti nemusí vrátiť,ak sú na to dovody...:cool:
Stanislav 1975
26.10.09,13:34
ďakujem za odpovede.
Napíšem ešte priebeh kontrétnej situácie, poprosím vaše návrhy na jej vyriešenie:

Nedávno ma po 5 minútovej jazde vedľa môjho auta a čumenia na mňa zastavila posádka orgánov, zaslavil som, odopol si pás a vystúpil. Klasicky som im predložil všetky doklady, no potom ma jeden z nich (očividne nezarobil v ten deň ani cent, tak si to potreboval vykompenzovať) začal presviedčať, že som nemal zapnutý pás, čo nebola samozrejme pravda, mal som v aute svedka a páni orgáni to museli taktiež vydieť, že ho zapnutý mám pri jazde vedľa mňa. Čo v takom prípade robiť? Prvé čo ma napadá, v žiadnom prípade nepodpísať žiaden papier. Táto skúsenosť pre mňa dopadla tentokrát v poriadku, vykašlali sa nato, dodávam na záver.

chápem ta,ale neviem ako by si to vyvrátil,že si ten pás mal zapnutý-je to tvrdenie proti tvrdeniu-asi keby si mal svedkov tak možno,i keď v odvolacom konaní svoji veria svojim-t.zn.policajti policajtom...:mee:
A to fakt bol nejaký policajt taký chrapúň???-ak píšeš pravdu,tak to je potom fakt sila...:mad:
camozzi
26.10.09,13:44
Kedysi bola v telke otazka tykajuca sa vodicaku - myslim, ze sa stazoval jeden, za ako mu moze policajt zhabat vodicak, ked nie je jeho, ze si zan zaplatil a je to jeho majetok. Pan general Packa vtedy odpovedal, ze vodicak je majetkom statu a nie vodica.
Ma to prekvapilo, lebo clovek si zan zaplati pomerne velke peniaze a napokon este nie je jeho :rolleyes:
Chobot
26.10.09,13:53
ďakujem za odpovede.
Napíšem ešte priebeh kontrétnej situácie, poprosím vaše návrhy na jej vyriešenie:

Nedávno ma po 5 minútovej jazde vedľa môjho auta a čumenia na mňa zastavila posádka orgánov, zaslavil som, odopol si pás a vystúpil. Klasicky som im predložil všetky doklady, no potom ma jeden z nich (očividne nezarobil v ten deň ani cent, tak si to potreboval vykompenzovať) začal presviedčať, že som nemal zapnutý pás, čo nebola samozrejme pravda, mal som v aute svedka a páni orgáni to museli taktiež vydieť, že ho zapnutý mám pri jazde vedľa mňa. Čo v takom prípade robiť? Prvé čo ma napadá, v žiadnom prípade nepodpísať žiaden papier. Táto skúsenosť pre mňa dopadla tentokrát v poriadku, vykašlali sa nato, dodávam na záver.

V takýchto prípadoch nevydanie dokladov z rúk ti veľmi nepomôže, skôr naopak. Najlepšie, ak ťa zastavia, je zostať sedieť v aute a tam si môžu preveriť, že si pripútaný. Pri kontrole nie je dôvod vystupovať, pokiaľ ťa oni sami nevyzvú k tomu.

Keby ti nevytkli pásy, tak ti určite nájdu expirovanú lekárničku alebo chýbajúcu kartu prvej pomoci...
buchač
26.10.09,14:07
Kedysi bola v telke otazka tykajuca sa vodicaku - myslim, ze sa stazoval jeden, za ako mu moze policajt zhabat vodicak, ked nie je jeho, ze si zan zaplatil a je to jeho majetok. Pan general Packa vtedy odpovedal, ze vodicak je majetkom statu a nie vodica.
Ma to prekvapilo, lebo clovek si zan zaplati pomerne velke peniaze a napokon este nie je jeho :rolleyes:


Policajti majú právo zadržať vodičský preukaz. Ten totiž nie je majetkom občana. „Je majetkom štátu a občan platí len správny poplatok za jeho vydanie"

1.Človek si nezaplatil pomerne veľké peniaze za vodičák , ale za kurz ..

2.Vodičák len oprávňuje , je to svedectvo o niečom ...
buchač
26.10.09,14:11
ďakujem za odpovede.
Napíšem ešte priebeh kontrétnej situácie, poprosím vaše návrhy na jej vyriešenie:

Nedávno ma po 5 minútovej jazde vedľa môjho auta a čumenia na mňa zastavila posádka orgánov, zaslavil som, odopol si pás a vystúpil. Klasicky som im predložil všetky doklady, no potom ma jeden z nich (očividne nezarobil v ten deň ani cent, tak si to potreboval vykompenzovať) začal presviedčať, že som nemal zapnutý pás, čo nebola samozrejme pravda, mal som v aute svedka a páni orgáni to museli taktiež vydieť, že ho zapnutý mám pri jazde vedľa mňa. Čo v takom prípade robiť? Prvé čo ma napadá, v žiadnom prípade nepodpísať žiaden papier. Táto skúsenosť pre mňa dopadla tentokrát v poriadku, vykašlali sa nato, dodávam na záver.

Ale hej , podpísať ..

ALE

napísať aj vyjadrenie v tom zmysle , že policajt bol arogantný , vulgárny , mal sexistické narážky ....a zapísať si aj jeho číslo , to najprv , prípadne zavolať 158 , ak by nechcel ukázať číselko ...

Všetko ale slušne , bez zvýšenia hlasu , aj keby na porazenie bolo ...prípadne fotečku , videjko ...;)
preklady
26.10.09,18:49
chápem ta,ale neviem ako by si to vyvrátil,že si ten pás mal zapnutý-je to tvrdenie proti tvrdeniu-asi keby si mal svedkov tak možno,i keď v odvolacom konaní svoji veria svojim-t.zn.policajti policajtom...:mee:
A to fakt bol nejaký policajt taký chrapúň???-ak píšeš pravdu,tak to je potom fakt sila...:mad:

Ano bolo to uplne ocividne, ze potrebuje Rypat. A mimochodom, v aute som mal svedka, ktory videl, ze pas mam.
preklady
26.10.09,18:52
Skoncilo to tak, ze druhy kolega kyvol rukou, odvetil rypajucemu organu "Nechaj tak" a bez akehokolvek slusneho pozdravu odisli. Vychova nikde, kultura spravania nikde, to su ludia ktory nas ochranuju, pripominaju mi uplnu spodinu obyvatelstva. Ospravedlnujem sa vsetkym slusnym policajtom, ktorych sa to netyka.
Nokerla
28.10.09,11:51
na vsetko musia mat dokaz........inak Ti nemozu nic........leda ze sa priznas......hovorim z vlastných skusenosti.
Baca1966
30.10.09,20:21
ďakujem za odpovede.
Napíšem ešte priebeh kontrétnej situácie, poprosím vaše návrhy na jej vyriešenie:

Nedávno ma po 5 minútovej jazde vedľa môjho auta a čumenia na mňa zastavila posádka orgánov, zaslavil som, odopol si pás a vystúpil. Klasicky som im predložil všetky doklady, no potom ma jeden z nich (očividne nezarobil v ten deň ani cent, tak si to potreboval vykompenzovať) začal presviedčať, že som nemal zapnutý pás, čo nebola samozrejme pravda, mal som v aute svedka a páni orgáni to museli taktiež vydieť, že ho zapnutý mám pri jazde vedľa mňa. Čo v takom prípade robiť? Prvé čo ma napadá, v žiadnom prípade nepodpísať žiaden papier. Táto skúsenosť pre mňa dopadla tentokrát v poriadku, vykašlali sa nato, dodávam na záver.

Prevadzacia vyhlaska hovori, ze z auta pri zastaveni Organmi sa nevystupuje, ale vypne motor a ruky sa drzia tak, aby na nich organ videl. Potom ak ta vyzve, mozes z auta vystupit. V USA by si uz mal pri hlave policajny gun, keby si vystartoval z auta :-)
Baca1966
30.10.09,20:23
súhlas, policajt si doklady može chytiť do ruky, však može tým overiť aj pravosť dokladov-keby to tak nebolo,tak mu možeš zamávať pred nosom akýmkoľvek falzifikátom...
mimotemy-inak veľmi sa mi páči to slovné spojenie-policajný orgán...:D

Za komancov bol este lepsi vyraz, Organ Verejnej bezpecnosti (takze to vlastne boli prezervativy) :D
Stanislav 1975
30.10.09,20:32
Prevadzacia vyhlaska hovori, ze z auta pri zastaveni Organmi sa nevystupuje, ale vypne motor a ruky sa drzia tak, aby na nich organ videl. Potom ak ta vyzve, mozes z auta vystupit. V USA by si uz mal pri hlave policajny gun, keby si vystartoval z auta :-)

To je pravda, v USA ťa hneď dajú k zemi, nejaký prudký pohyb a dobačoval si...:cool:
buchač
30.10.09,21:04
Za komancov bol este lepsi vyraz, Organ Verejnej bezpecnosti (takze to vlastne boli prezervativy) :D

mimotemy
Na Slovensku po slovensky ......

Len taká malá čiaročka nad jedným maličkým " a " , dĺžeň sa mu vraví ....a kua , pozrime sa , aký to rozdiel ...;)

Čiže

Organ - hudobný nástroj ...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Organ

Orgán - časť tela ...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Orgán_(anatómia)
Baca1966
01.11.09,16:39
mimotemy
Na Slovensku po slovensky ......

Len taká malá čiaročka nad jedným maličkým " a " , dĺžeň sa mu vraví ....a kua , pozrime sa , aký to rozdiel ...;)

Čiže

Organ - hudobný nástroj ...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Organ

Orgán - časť tela ...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Orgán_(anatómia)

Nie si ty punktickar ?? :-)
;)
Kazu
01.11.09,16:53
Nie si ty punktickar ?? :-)
;)

No, a ešte aj suterén :D
buchač
01.11.09,17:27
Nie si ty punktickar ?? :-)
;)

Kedy ako ....???

Čo sa týka slovenčiny , tak väčšinou áno .....;)
Máš niečo proti ???
Ak áno , ľutujem ...


Kazu Re: Predloženie dokladov policajnemu organu
Citát:Pôvodca textu príspevku: Baca1966
Nie si ty punktickar ?? :-)

No, a ešte aj suterén

Nerozumiem , ale nevadí ...hlavne , keď poznámka z povaly prišla ...:rolleyes:
Kazu
01.11.09,19:27
Kedy ako ....???

Čo sa týka slovenčiny , tak väčšinou áno .....;)
Máš niečo proti ???
Ak áno , ľutujem ...



Nerozumiem , ale nevadí ...hlavne , keď poznámka z povaly prišla ...:rolleyes:

Ty nepoznáš ten vtip o policajtovi???:eek::D
buchač
01.11.09,19:40
Ty nepoznáš ten vtip o policajtovi???:eek::D

I´m sorry ....nikto nie dokonalý ...

Poznám veľa , daj ďaľší , zasmejeme sa ...;)
Kazu
02.11.09,07:51
Policajt zastavil vodiča a vraví:
- Pán vodič nesvietia Vám heligóny
Vy myslíte halogény vraví mu šofér.
- Pán vodič nie ste Vy nejaký suterén?
Myslíte suverén?
- Pán vodič, upozorňujem vás, že používanie cudzích termitov prináša so sebou veľké rizoto, lebo ak ich neovládate vráti sa vám to ako buzerant.

To je taký starý vtip, určite si aj zabudol, že si ho niekedy počul.:D
ludmilla
02.11.09,07:57
Včera som predložila doklady policajnému "orgánu" a on koťuha zistil, že som prešvihla STK už je neplatná :mad::mad::mad:
Stanislav 1975
02.11.09,08:35
Včera som predložila doklady policajnému "orgánu" a on koťuha zistil, že som prešvihla STK už je neplatná :mad::mad::mad:

Mne sa to stalo pred 10 rokmi ešte na mojom prvom aute(žiguláčiku, nech mu je šrotovisko ľahké:mee:) a policajti mi odmontovali ŠPZ...-Malačania-to sú takí špeciálni policajti...:cool:
ludmilla
02.11.09,14:07
Mne sa to stalo pred 10 rokmi ešte na mojom prvom aute(žiguláčiku, nech mu je šrotovisko ľahké:mee:) a policajti mi odmontovali ŠPZ...-Malačania-to sú taký špeciálni policajti...:cool:

... aj mňa učili čítať osvedčenie o STK Malačania :confused::confused::confused:
ludmilla
02.11.09,14:10
Mne minulý týždeň :
- STK 09/2009
- prasklina na čelnom skle (síce už 4 mesiace, ale oproti stieračom )
- vraj brzdové svetlo
- ostrá hrana - odškerený plastový nárazník (od 5.10.2009 )

A ten vyšší, čo bol s ním - vraj EK (už 04/2009).

Normálne mi vypísal 3 papiere a dva si nechal (vodičák a osvedčenie).
Nepochopím načo sú jemu !!! Veď odo mňa ich budú pýtať :D .

... vodičák a osvedčenie mi nechali len ma spokutovali ... manžel dostal na večeru "hubovú polievku" - on je zodpovedná osoba za technický stav vozidiel v našej domácnosti:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Apropó ... mám dva vodičské preukazy ...
Stanislav 1975
02.11.09,14:36
... vodičák a osvedčenie mi nechali len ma spokutovali ... manžel dostal na večeru "hubovú polievku" - on je zodpovedná osoba za technický stav vozidiel v našej domácnosti:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Apropó ... mám dva vodičské preukazy ...

Ĺudka, tak to si sa na nich musela veľmi pekne pozrieť keď ti nechali techničák-hovorím mne ešte aj špz odmontovali...-mám neeervy na malackých policajtov...:mad::mad::mad:
ludmilla
02.11.09,14:43
Ĺudka, tak to si sa na nich musela veľmi pekne pozrieť keď ti nechali techničák-hovorím mne ešte aj špz odmontovali...-mám neeervy na malackých policajtov...:mad::mad::mad:

No oni mi najprv ponúkli túto alternatívu, ale spýtala som sa ich slušne, či by nebola ešte druhá alternatíva. Oni mi ponúkli pokutu, takže som zaplatila i keď nerada :rolleyes::rolleyes::rolleyes:, už som v predstavách videla, čo všetko by sa dalo za tie peniaze kúpiť ..... sakra ....
Stanislav 1975
02.11.09,15:08
No oni mi najprv ponúkli túto alternatívu, ale spýtala som sa ich slušne, či by nebola ešte druhá alternatíva. Oni mi ponúkli pokutu, takže som zaplatila i keď nerada :rolleyes::rolleyes::rolleyes:, už som v predstavách videla, čo všetko by sa dalo za tie peniaze kúpiť ..... sakra ....

A vieš čo mi urobili nitrianskí policajti? Pri ZM ma namerali a chceli mi zobrať vodičák(akože priznávam,mali pravdu-na 60 tke ma namerali 98)ale vieš čím ma "zabili"?Jednou vetou- viete pán vodič, mali by ste vedieť že mi bratislavčanov nemáme radi a takto s tými bratislavskými špz si tu dovolíte letieť,keby ste neboli z BA ,tak by sme neboli až tak prísny...:confused::mad:
Ale nezobrali mi ho-údajne z dovodu že som sympaťák a slušný vyjednávač,ale pokuta bola...
Baca1966
03.11.09,12:37
A vieš čo mi urobili nitrianskí policajti? Pri ZM ma namerali a chceli mi zobrať vodičák(akože priznávam,mali pravdu-na 60 tke ma namerali 98)ale vieš čím ma "zabili"?Jednou vetou- viete pán vodič, mali by ste vedieť že mi bratislavčanov nemáme radi a takto s tými bratislavskými špz si tu dovolíte letieť,keby ste neboli z BA ,tak by sme neboli až tak prísny...:confused::mad:
Ale nezobrali mi ho-údajne z dovodu že som sympaťák a slušný vyjednávač,ale pokuta bola...

Bud rad, ved ta varovali :-)