TanyaB
26.10.09,17:32
Dobry vecer,

Na zaciatku roku som bola zamestnana na 4 mesiace (min. mzda) a neskor som tam robila na dohodu. Ide o cudziu firmu a uctovnika cudzinca, ktory este stale bojuje so slovenskymi zakonmi. Neskor som nahodou zistila, ze aj ked som s nimi uzatvorila pracovnu zmluvu, on ma prihlasil do socialky aj ako zamestnanec aj na dohodu. Socialku sme vybavili spatne, len teraz neviem co sa da spravit so zdravotnou poistovnou. Uctovnik sa teraz zlakol, ze im hrozi nejaka strasna pokuta a snazi sa ma prehovorit, aby sme to stiahli aj zo socialky. Lenze ja nechcem, pretoze som tehotna a som pocitala s tymi odvodmi.

Velmi vas prosim o radu! Mate niekto skusenosti s niecim podobnym? Ci sa to da vybavit spatne a aka pokuta im hrozi? Alebo aspon kde si o tom mozem precitat viac.

Dakujem vopred!
Andyke
26.10.09,16:44
Robíš ešte u nich ?
Pokiaľ nie, nechaj to tak, je to ich chyba, že Ťa neprihlásili do zdravotnej. Máš pracovnú zmluvu ? A zápočet rokov od nich ?
arizona
26.10.09,17:03
Aj mne sa stalo, že ma zamestnávateľ nahlásil o 10 dní neskôr do zdr. poisťovne. ( pri trvalom PP )
Bola to chyba účtovníčky. Osobne som si to vybavovala v poisťovni, čo mám robiť, aby som nemala "medzeru" v paltbách. Tak mi navrhli zaplatiť to, ako samoplatiteľ.
Šek mi potom zamestnávateľ preplatil.
TanyaB
26.10.09,17:26
Dakujem za rychle reakcie!
Ano, este stale robim u nich na dohodu. A chcela by som robit aj nadalej, lebo praca ma bavi a potom pocas materskej budem moct robit z domu. Robila som u nich ako zamestnanec od 1.1.2009 do 30.04.2009 a odvtedy na dohodu. Myslim, ze my by sme tiez tu pokutu nejak zariadili, len zavisi od toho kolko je. Ako si to mozem zistit?

Arizona, kolko si platila za tych 10 dni?
Andyke
26.10.09,17:30
Tento rok je to 26,74 € mesačne (minimálne poistné samoplatiteľa na zdravotné poistenie)
TanyaB
26.10.09,18:06
Andyke dakujem. A je nejaka sanca v mojom pripade, aby som to zaplatila ja za zamestnavatela a my sa potom vyrovname? Ked neide iba o par dni, ale o cele 4 mesiace?
arizona
26.10.09,18:13
Andyke dakujem. A je nejaka sanca v mojom pripade, aby som to zaplatila ja za zamestnavatela a my sa potom vyrovname? Ked neide iba o par dni, ale o cele 4 mesiace?

Hoci to je povinnosť zamestnávateľa, je aj v tvojom záujme mať to v poriadku.
Neviem o tom, že by môj ZĽ platil nejakú pokutu.
Skús navrhnúť zamestnávateľovi takýto postup , daj si poisťovni vyčísliť dlžnú čiastku a žiadaj od zamestnávateľa, nech Ti to preplatí. Veď on urobil chybu. Držím palce
TanyaB
26.10.09,19:01
Arizona dakujem! Pojdem tam hned zajtra. Predpokladam, ze je to jedno do ktorej poistovne pojdem, vsak?

Pekny vecer prajem!
arizona
26.10.09,19:06
Arizona dakujem! Pojdem tam hned zajtra. Predpokladam, ze je to jedno do ktorej poistovne pojdem, vsak?:confused::confused:

Pekny vecer prajem!
...hlavne do svojej ;):)
TanyaB
26.10.09,19:50
Arizona dnes mi to naozaj pali.... :o
Dakujem za vsetky rady!
arizona
26.10.09,20:01
Arizona dnes mi to naozaj pali.... :o
Dakujem za vsetky rady!
To nič, všetci občas máme " svoj deň" ;):D
Daj vedieť, ako si poriešila.:)
susann2
27.10.09,05:27
Ja v tom teda nevidím, žiadnu tragédiu, že mzdárka zabudla prihlásiť zamestnanca do zdravotnej poisťovne. Ja pracujem v školstve, momentálne mám na stole od jedného zamestnanca od VśZP výzvu na predloženie dokladov. Zamestnankyňa pracuje stále v škole nepretržite 18 rokov, z poisťovne píšu, že si nesplnila oznamovaciu povinnosť za určité obdobie v trvaní 1,5 roka. V školstve sa menili zamestnávatelia, niekto si asi nesplnil oznamovaciu povinnosť. Zamestnanec doloží potrebný doklad a je to vybavené. Keď si na to prišla náhodou, ja by som asi nič nerobila, počkala si až takúto výzvu obdržím. Viem, že zdravotné poisťovne majú problém s registrom, ja som raz z vlastnej iniciatívy, požiadala VšZP, aby mi vytlačili aktuálny zoznam zamestnancov pre našu organizáciu. Bola som prekvapená, koľkí zamestnanci neboli odhlásení a naopak niektorí prihlásení. Opravila som to na jednom oznámení, v poisťovni boli radi, že mám záujem to dať do poriadku. Spätne som ale nič neopravovala, preto sa tie problémy u niektorých zametnancov vyskytujú. Zdravotným poisťovniam chýba taká kontrola, akú momentálne robí sociálna poisťovňa pri zasielaní výkazov elektronickou formou.
Nutricia
27.10.09,06:34
Aj niektoré ZP robia kontrolu,dôvera má na el.portáli zoznam prihl.zamestnancov,spoločná ZP tam ti neprejde výkaz pokial nemáš v poriadku register.Ak máš el.prístup je to jednoduchšie.
susann2
27.10.09,07:23
Aj niektoré ZP robia kontrolu,dôvera má na el.portáli zoznam prihl.zamestnancov,spoločná ZP tam ti neprejde výkaz pokial nemáš v poriadku register.Ak máš el.prístup je to jednoduchšie.
Keby v takej poisťovni bola Tanya poistená, kde mesačné výkazy kontrolujú na register, nemala by problém.