pyton
25.08.05,19:07
V trenčianskej nemocnici výrazne pribúda pacientov, ktorí ochoreli po napadnutí kliešťom. Podľa primára infekčného oddelenia Martina Chrena počas júla a augusta hospitalizovali 30 ľudí s vírusovým zápalom mozgu, z toho v 12 prípadoch bola potvrdená kliešťová encefalitída.

"Predtým sme mali do roka jeden-dva prípady vírusového kliešťového zápalu mozgu. Teraz sa to rapídne mení," hovorí primár. Nárast pacientov súvisí so situáciou v Trenčianskom kraji, kde je podľa Chrena prenášačom vírusu 20 až 30 percent populácie kliešťov. Lekári navyše zistili, že vírus začína byť agresívnejší. Pacienti sú podľa primára z rôznych častí Trenčianskeho kraja. "Celú oblasť treba považovať za endemickú, čo sa týka tohto ochorenia ," konštatoval.

Na infekčnom oddelení je v týchto dňoch hospitalizovaných 10 pacientov s vírusovou meningitídou. Lekári zatiaľ nevedia, či ochorenia súvisia s uhryznutím kliešťov, pretože ich diagnostika ešte nie je ukončená.

Vírusová kliešťová encefalitída sa prejaví zvyčajne od troch do 14 dní po napadnutí infikovaným kliešťom. Príznakmi sú bolesti hlavy, zvracanie a zvýšená teplota. Postihnutým hrozia trvalé následky, neurologické poruchy, ktoré môžu viesť k invalidite, ale aj ochrnutie.

Infikované kliešte podľa primára už ohrozujú aj ľudí v mestách. "Ochorejú aj tí, ktorí nechodia do lesa. Infikujú sa v mestských parkoch, stačí na to nízky porast, niekoľko kríkov," hovorí. Nebezpečné kliešte sa môžu nachádzať aj v trávnikoch na mestských kúpaliskách. "Ľudia by si v letných mesiacoch mali dávať pozor a každý deň sa dôkladne pozrieť, či nemajú kliešťa," odporúča Chren. Podľa jeho slov si však človek vôbec nemusí všimnúť napadnutie nymfou, ktorá je úvodným vývojovým štádiom kliešťa. Ochoreniu sa dá predísť očkovaním. "Očkovanie je pomerne bezpečné a zaručí, že človek neochorie ," hovorí primár.

uvedené je na Atlase v správach z domova
JanaF
26.08.05,07:54
to pyton: tato sprava ma vobec nepotesila....:D
AlaNR
26.08.05,09:50
Moja mamina včera doniesla na krku.
Niekde som počula, že kliešte idú na človeka od nôh smerom ku srdcu. Tak mi je zahada, ako sa jej dostal na krk.
Ale chvalabohu sme ho nejak "vytočili". Čumela som jej tam aj cez lupu, či náhodou hlavička neostala v rane.
Bolo to akurát po tom, čo si to prečítala v nejakých novinách. Tak tíško sedela a čakala, čo s ním spravím, ani nemukla.
alternativa
29.08.05,08:58
Skuste pouzivat v case "epidemie" kliestov LEVANDULOVY etericky olej. Musi byt ale cisty, nie kupeny napr. na trznici. Je pomerne drahy /dodava napr. firma Cosmetic Karl Hadek International, s.r.o. maju sidlo aj v BA kdesi v Dubravke/. Posobi aj antisepticky uz po zahryznuti kliesta. Je vhodny aj na liecbu popalenin, dermatitid, vriedkov. Neviem preco, ale ukludnujuca a pre mna velmi prijemna vona levandule odpudzuje klieste, mam to odskusane.
RenataS
23.09.05,06:17
Mne naša lekárka poradila dávať deťom každé ráno tbl B-komplexu, kliešte vraj odpudzuje jeho zápach, ktorý cítiť v pote. Boli v tábore a vopred som si na mapke výskytu infikovaných kliešťov zistila, že je to riziková oblasť, ale namali ani jedného. Tak myslím, že niečo na tom je.
GabiZ
23.09.05,06:22
Ja tŕpnem celý týždeň, keď sa vráti moja dcéra z výletu, som tiež z Trenčianskeho kraja, takže z najviac postihnutej oblasti. Mne poradili, aby som kúpila sprey REPELENT (tak nejako sa to píše), vyslovene na kliešťov a vraj sa s ním má postriekať od nôh až po krk. Môže to ísť aj na oblečenie a vraj to tiež dobre odpudzuje kliešťov. Tak uvidíme!!!
RenataS
23.09.05,06:57
Treba sa ukľudniť tým, že dcéra sa každý večer poprezela. Ja by som chcela dať teraz deti zaočkovať, prvá dávka sa dáva v jesenných mesiacoch. Lenže každé očkovanie prináša isté riziko, tak mám trochu aj obavy.
valeriam
23.09.05,08:53
Pretože sme veľkí milovníci hubárčenia, chodíme do lesa a tých pár kliešťov si často aj prinesieme domov. Chcem Vám opísať zaručený spôsob, ako si takéhoto zahryznutého klišťa odstránite aj samy, je jedno, či jeveľký ako špendlíková hlavička, alebo malinký, sotva viditeľný: Na prst si dajte trochu oleja, alebo hocijaký krém-trošku, takýto masný prst položte na kliešťa a začnite krúžiť-je jedno na ktorú stranu. Musíte cítiť pod prstom, že ním pohybujete tým krúžením. Po chvíľke, niekedy to trvá až minutu-dve, vám určite ostane uvoľnený niekde pri prste. Nikdy neskúšajte tieto kliešte odstraňovať pinzetou, môže ostať hlavička v rane a na chirurgii ju veľmi nepríjemným spôsobom vyškrabujú-brrrr!
Aj keď nie som si celkom istá, či odstránením kliešťa zabránim aj nakazeniu, ak ho prenáša. Zrejme už prvým uhryznutím to ide do krvi, čo vy na to?
GabiZ
23.09.05,08:55
Ináč s tým očkovaním je to komplikované v tom zmysle, že ti nedá záruku, že bude účinné. Kliešte prenášajú rôzne choroby a očkovanie je len proti určitému druhu ochorenia. Takže aj tí, čo na tom očkovaní boli, boli upozornení, že to nemusí byť účinné. Mne raz detská doktorka povedala, že očkovanie je ako keď vystrelíš šíp do tmy. Buď zasiahne to pravé miesto, alebo sa stratí v tme bez účinku. Ale každopádne je asi lepšie sa zaočkovať, proti niečomu to hádam pomôže. S tým rizikom je to pravda.
zuzanar
23.09.05,09:12
... Na prst si dajte trochu oleja, alebo hocijaký krém-trošku, takýto masný prst položte na kliešťa a začnite krúžiť-je jedno na ktorú stranu. Musíte cítiť pod prstom, že ním pohybujete tým krúžením. Po chvíľke, niekedy to trvá až minutu-dve, vám určite ostane uvoľnený niekde pri prste. Nikdy neskúšajte tieto kliešte odstraňovať pinzetou, môže ostať hlavička v rane a na chirurgii ju veľmi nepríjemným spôsobom vyškrabujú-brrrr!
Aj keď nie som si celkom istá, či odstránením kliešťa zabránim aj nakazeniu, ak ho prenáša. Zrejme už prvým uhryznutím to ide do krvi, čo vy na to?
Tiež to tak robím. Ale najnovšie som počúvala v rádiu, že žiadne mastenie, žiadne krútenie. Chytiť a vytiahnuť. Vraj tým namastením sa kliešť začne dusiť a vtedy vyvráti svoj obsah do tela a to je najhoršie.
GabiZ
23.09.05,09:19
Presne to isté som aj videla a pozerala som reláciu na satelite, kde o tom hovorili. Vraj najhoršie je, keď sa krúti, treba ho vytrhnúť s pinzetou, len treba ho chytiť za hlavičku a tak vyťahovať. Len pri takom mikróbe neviem, či by som tú hlavičku videla!!!! Asi by som potrebovala na to štyri lupy.
Zuzana68
23.09.05,09:24
Ja osobne mám tú schopnosť,že keď je v okolí jeden kliešť mám ho Ja. Základ je vybrať ho celého a potom si nezozškriabať ranu /hrozí druhotná infekcia/ a priebežne sledovať stav mista vpichu. Zatiaľ som mala len jednu hororovú skúsenosť, našťastie negatívnu. Naša primárka mi schválila daný postup atak si ďalej hubárčim. Uvidíme.
Krásny deň všetkým images/icons/icon11.gif
valeriam
23.09.05,09:36
Presne to isté som aj videla a pozerala som reláciu na satelite, kde o tom hovorili. Vraj najhoršie je, keď sa krúti, treba ho vytrhnúť s pinzetou, len treba ho chytiť za hlavičku a tak vyťahovať. Len pri takom mikróbe neviem, či by som tú hlavičku videla!!!! Asi by som potrebovala na to štyri lupy. Viem, tiež som o tom počula, ale mám zlé skúsenosti s tým "vytrhávaním", hlavne, keď je už hlbšie- tak na druhý deň. Synovi raz takto ostal na ramene kúsok z kliešťa, a boli sme na pohotovosti- to, čo tam s ním robili....normálne mu to do krvi vyškrabovali skalpelom a mal tam potom ranu a chrastu. No "najlepšie" prišlo až po asi troch rokoch, keď som na to už skoro aj zabudla- jeden deň zničoho nič na ramene zapálená hrča, myslela som, že len nejaký vriedok, po stlačení doslova vystrekol hnis, a do rána horúčky 40 st. Zápal ako hrom! Našťastie- len ten zápal, liečil sa z neho dosť dlho.
zubo
23.09.05,10:29
Ja som bola s dcérou raz na pohotovosti s kliešťom. Zobrali tmpón namydlili ho, urobili penu a jemne ho nanášali na kliešťa.Netočili len zľahka hladili. Kliešť sa pustil a normálne žil ďalej. Hovorili, že to robia tak už roky a mydlo jemne čistí (ak ked podľa mňa nie dostatočne )ranu. potom treeba dezinfikovať. Ja som to odvtedy skúšala iba raz a pustil. Vyskúšajte vraj je to lepšie ako olej.
mončičak
23.09.05,10:47
Ja somklis. encef. zazila je to hrozne, ale mala som stastie. Doporucujem ockovanie ja som dala vsetky moje deti. K tomu vyberaniu. Da sa pouzit aj kocka ladu. Kliesta sa stiahne a vypadne samo je to ako keby zamrzlo. Pri olejovom vytiovaní bez tocenia sa moze stat ze tam ostane hlavicka.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Milka
23.09.05,11:26
Osobne mam zle skusenosti z infikovania kliestom - resp. v mojom pripade ustipnutie ovadom na zahrade - po vpichu mi vznikol velky cerveny flak, ktory sa tmavsim ohranicenim posuval od lytka pod koleno a az po 13 rokoch, ked som sa stale stazovala na unavu, vycerpanie, bolesti klbov - mi urobili test na boreliozu a bola som velmi sokovana, ked zistili, ze mam velmi pozitivne vysledky. Nasledovalo preliecovanie antibiotikami /20 dni tetracyklin/ a nasledne znizena imunita organizmu, atd. Som z toho uz otravena, stale chodim na testy, potom nasledne antibiotika a takto dookola uz vyse roka. Skratka uz ma to nebavi a do lesa chodim, lebo milujem huby a kliest sa chyti aj v trave v zahrade. Nemate niekto skusenosti, ako vyliecit boreliozu? Poradte, prosim.
Zauzana
22.01.08,16:36
Všetkým, ktorí majú problémy s boreliózou doporučujem preštudovať obsah stránok www.borelioza.cz , ďalej www.borelioza.sk ...a na liečenie doporučujem MUDr. Ďurovskú, ktorá sa tejto problematike venuje /kontakt na webovej stránke/. Je to neskutočne zákerná choroba a veľa doktorov ju podceňuje-nasadia antibiotiká, čo zvyčajne pomáha akurát tak k prechodu do chronickej fáze choroby...a človek sa nestačí čudovať, ako sa mu potichu aj desaťročia rozpadá imunitný systém...:-(((((