veronkaj
27.10.09,07:24
Dobrý deň,

prosím Vás poraďáci o pomoc,
účtujem v Alfe JU pre szčo platcu dph a vďaka Vám som sa tu mnohému naučila,
- v PU účtujem na vedl. prac. pomer teda nahadzujem doklady fa, pokladne, banku, robím dph a zaúčtovávam mzdy

včera prišiel za mnou člen rodiny vraj ide založiť sro takú maličkú a prosil ma či by som mu nerobila účtovníctvo.
- bude mať sprostredkovanie služieb, prenajatú jednu kanceláriu,
- nebude mať žiadny hmotný majetok na odpis ani nič, len tú kanceláriu a mobil, a pc. len to ešte nevie ale asi aj ten pc bude zahrnutý v cene nájmu.

- problém je že to už od začiatku bude platca dph mesačný - teda to problém nieje dph robiť viem je to ten istý princíp ako v JU + a - dph

prosím poradte mi ako mám založiť novú sro, všetko si vybehá a ja budem mať doklady
- kolky za založenie frimy, výpisy...
- bude len sám zaevidovaný v ZP a SP a odvody tam
- uhrada základného imania,
- založený bu


prosím poradte mi ako mám začať : teda otvoriť účty - poprípade nejaký link, lebo to som ešte v PU neotvárala
- čo musím všetko evidovať teda okrem evidencie dph, inventúry pokladne, či aj tu knihy záväzkov, pohľadávok, proste nikdy som tieto uzávierkové a začiatočné výkazy nerobila, len dph ostatné si robil majiteľ účtovnej firmy a ten mi v tom nepomôže ale ked mi pomôžete naštudujem.

- na konci roku čo treba urobiť, zadovážim si nejaký účtovný program mám dobrú skúsenosť s programom od Krosu na JU tak as odtial budem mať aj na PU.

firmu zakladá tento týždeň chodí to vybavovať takže predpokladám, že za 10/2009 sa ešte dph robiť nebude, pretože účtovať sa bude až bude sro zapísaná v OR a pridelené IČ dph.

prosím poradte, určite nebudem jediná komu to pomôže

Ďakujem
m.hladka
27.10.09,08:58
Aljok
27.10.09,09:03
veronkaj
29.10.09,06:28
Ďakujem

a ešte sa spýtam, aké sú špecifiká pri účtovaní v PU ak robí sprostredkovateľskú činnosť.
Myslím na čo si treba dať pozor,
či sú tam nejaké špecifiká.

Ďakujem
uvdené linky prelúskam.
Lianka
31.10.09,16:39
Ďakujem

a ešte sa spýtam, aké sú špecifiká pri účtovaní v PU ak robí sprostredkovateľskú činnosť.
Myslím na čo si treba dať pozor,
či sú tam nejaké špecifiká.

Ďakujem
uvdené linky prelúskam.

Pozri tu: http://www.porada.sk/t102445-uctovanie-sprostredkovania-poistenia.html - najma posledne prispevky.