MikiJJ
27.10.09,07:17
Ahojte,

chcela by som sa opytat na veci ohladom podnikania pocas materskej.
Som evidovana ako zamestnana a nakolko sa nechcem vratit do zamestnania, uvazujem o otvoreni si zivnosti a mozno i s.r.o.
Moja otazka je, ci musim nahlasit danu zivnost alebo s.r.o. zamestnavatelovi a ci musim ako zivnostnicka alebo i s.r.ocka odvazdat zdravotne poistenie kedze mi ho kvazi odvadza zamestnavatel.
Na materskej budem este dva roky a ak by sa tak dalo usetrit na zdravotnom ako zivnostnik, rada by som to vyuzila, alebo to ze som zamestnana nema ziadny vplyv na podnikanie?
Budem sa i sama starat o dieta, tak by ma zaujmalo kolko dostanem od statu ako rodicovsky prispevok. Viem, ze ak ho dam do sukromnej skolky, tak dostanem plnu sumu akodoteraz.
Viete mi poradit?
Dakujem pekne
veronikasad
27.10.09,09:49
Ahojte,

chcela by som sa opytat na veci ohladom podnikania pocas materskej.
Som evidovana ako zamestnana a nakolko sa nechcem vratit do zamestnania, uvazujem o otvoreni si zivnosti a mozno i s.r.o.
Moja otazka je, ci musim nahlasit danu zivnost alebo s.r.o. zamestnavatelovi a ci musim ako zivnostnicka alebo i s.r.ocka odvazdat zdravotne poistenie kedze mi ho kvazi odvadza zamestnavatel.Táto povinnosť ti vyplýva z § 83 Zákonníka práce
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#83
Počas rodičovskej dovolenky zamestnávateľ za teba neodvádza zdravotné poistenie - si poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
Na materskej budem este dva roky a ak by sa tak dalo usetrit na zdravotnom ako zivnostnik, rada by som to vyuzila, alebo to ze som zamestnana nema ziadny vplyv na podnikanie?Ak budeš mať popri poberaní RP aktívnu živnosť, do 30.6.nasl.kal. roka musíš podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia. Ak tvoj vymer.základ prekročí príjem poistenca štátu, musíš zdr.poistenie doplatiť.
Budem sa i sama starat o dieta, tak by ma zaujmalo kolko dostanem od statu ako rodicovsky prispevok. Viem, ze ak ho dam do sukromnej skolky, tak dostanem plnu sumu akodoteraz.Odkedy poberáš rod.príspevok ? Ak poberáš príspevok na starostlivosť o dieťa, budeš mať nárok len na 25 % rod. príspevku - ak sa o dieťa budeš starať sama, alebo vo výške skutočných nákladov, ak sa o dieťa bude starať FO s živn.oprávnením alebo bude umiestnené v súkromnom predškolskom zariadení.
Viete mi poradit?
Dakujem pekne
odpoveď v texte
MikiJJ
27.10.09,12:46
Ahoj veronika,

to znamena ze ak si otvorim zivnost este pocas materskej (na ktorej budem este 2 roky), tak nemusim platit do zdravotnej poistovne, lebo bude stale za mna odvadzat zdravotne stat a az 30.6. sa mi vypocita povedzme nedoplatok a ten zaplatim? Alebo i tak odvazdam zalohovo tych 41,7 Eur kazdy mesiac.
A do socialky ako zivnostnik mozem tiez prvy rok len dobrovolne, nie?
Ja som z toho vsetkeho mimo, keby sa mi tak chcelo pozriet do zakonov.....

Dakujem