wynk11
27.10.09,07:24
caute poradaci.
ja len uz sam neviem ako si mam hladat pracu v mojom obore.
uz 5 mesiacov hladam nieco v Ziline v odobre elektrotechnika a nemozem nic najst. Priatelka si v Ziline nieco nasla a ja hladam aby sme boli ako tak spolu ale stale marne... Ponuky co su tak vsade len prax a ja ked som cerstvy absolvent tak ani mi neodpisu uz fakt niekedy neviem co skor..
Neviete mi nieco poradit kde robim chybu?
Za odpovede a rady dakujem.: wynk11@gmail.com
kaco11
28.10.09,04:54
Neviem ti úplne presne poradiť, ale mám recept ako som to robila ja pred pár rokmi. Nehľadala som v inzerátoch. Jednoducho som chytila telefónny zoznam a vypísala si všetky firmy v mojom obore a tým som rozposlala životopis so žiadosťou o prac. pomer. Stalo sa že niektoré neodpísali, niektoré odpísali hneď, niektoré ma zaradili do zoznamu atd. Ale prácu som si našla. Oni môžu mať voľné aj keď nedávajú inzerát a možno zrovna ty budeš mať šťastie. A životopis musí byť zaujímavý. Minimálne úprava keď nie obsah. A preboha žiadne hrubky:)
Nachtigal
28.10.09,06:03
S prácou je to všade ťažké! Moja dcérka poslala XY životopisov! Nakoniec sa rozhodla chodiť osobne! Veľa času venovala príprave na pohovor. Ak išla do nejakej firmy, vždy si zistila na internete, obchodnom registri atď... dôležité info o firme. Pripravila si aj pravdepodobné otázky a odpovede, nenechala sa už zaskočiť otázkami typu: prečo máme prijať práve vás ? a bla bla bla... vynaložená námaha nakoniec po krátkom čase priniesla úrodu. Povedala, že osobný kontakt je dôležitý. Cestuje síce hodinu do práce ale to miesto zato stojí! Podotýkam, pohovory boli v anglickom jazyku. Držím palce!;)
Generalissimus
28.10.09,06:10
Dobrý deň,

Určite treba chodiť osobne. Keď vidíš inzerát, zisti si adresu a prines životopis osobne. Tak isto pobehaj aj firmy ktoré sú naokolí a nemajú inzeráty. Aj my keď plánujeme novú administratívnu pracovníčku tak už pár mesiacov sa o tom len rozprávame, keby prišla nejaká šikovná teraz k nám, opýtala sa, tak už má možno prácu.
jankazb
28.10.09,11:08
Možno pre začiatok hľadaj aj mimo obor. Neskôr si popri práci môžeš hľadať niečo vhodnejšie. Akákoľvek práca je práca. V tejto dobe proste nič neber ako podradenie sa. Zasa každá prax Ťa posunie ďalej. Minimálne budeš mať z čoho vychádzať.
arizona
28.10.09,11:16
Chybu nemusíš robiť Ty. Dnes je situácia taká, že je problém s pracovnými miestami, veľa ľudí je bez práce...

To, že nemáš prax neznamená, že si prácu nenájdeš. Poznám x prípadov, keď radšej príjmu mladého, ktorého si chcú zaučiť , alebo niekto aj zo špekulácie, lebo ponúkne nižší plat, ako človeku s dlhou praxou.

Takže je to iba o šťastí a hľadaní. Nevzdávaj sa a hľadaj! Aj keď nie vo svojom obore. Vypracuj si kvalitný životopis a choď sa ponúkať . Znie to možno hlúpo, ale je to tak. Držím palce :)
wynk11
29.10.09,07:43
diki moc ludkovia za rady ale robim aj tak aj tak a stale niejako sa nedari nechapem ako to ze nic...ale ja sa im len tak nevzdam
JulcoZulco
30.10.09,14:53
v tejto dobe odporucam nezameriavat sa na elektro priemysel. vezmi COKOLVEK, comu si aspon trochu schopny rozumiet. vzdy mas skusobnu dobu, pocas ktorej mozes kedykolvek odist a zmenit, ak si najdes nieco nove..

a postup? vytlac si viacero CVciek - ale pozor na strukturu. ak ho mas prilis dezorganizovany a neda sa v nom orientovat, vela firiem ma x dalsich zaujemcov. nezabudni, ze musis vediet zaujat okamzite - od prveho momentu - cize svojim CV. to je zaklad. ostatne ako ziadsot a motivacny list su len formality, i ked netreba podcenovat.

tak ako uviedla zena hore, treba si pozistovat vselico rozne, firmy, organizacie a pod, ktore ta zaujmu a im posli svoje CV. aj ked sa neozvu, nevadi, skusaj dalej. investuj trochu do postovneho.

ako pisane vyssie, priprav sa na klasicke pohovorove otazky - preco chces pracovat pre nich, kde by si sa chcel vidiet o 5rokov, co je tvojim cielom v zivote, atd atd atd..

priprava je v dnesnej dobe neskutocne dolezita, bo firmy vedia, ze si mozu vyberat..

drzim palce

PS: btw, nechcem robit reklamu, ale mozem dat tip na jedno video, ktore ukazuje ako sa spravat a ako nespravat na pohovore. moze vcelku napomoct..
palmati
31.10.09,20:27
Podla mojho nazoru by ste sa mali najprv rozhodnut ci chcete pracu alebo zamestnanie. Byt zamestnany nieje jedina moznost ako si zarobit peniaze. V dnesnej dobe je uz aj tak stale menej ludi ktori su permanentne zamestnany. Je coraz viac ludi ktori zongluju to znamena mozu mat nejake zamestnanie pracu na ciastocny uvezok ci kratsie obdobie, nejaku vlastnu cinnost ked predavaju svoje vlastne napady alebo sprostredkuju pracu pre inych. Urcite mate nejake znalosti ktore by ste mohli uplatnit aj priamo bez toho ze by ste museli byt zamestnany ludia potrebuju opravit zasuvku vypinac radio namontovat satelit ci za chvilu pride digitalna televizia neviam ake tazke je zariadit si povolenie na podnikanie na Slovensku sam zijem v Britanii a v Nemecku v Britanii je otazka dvoch dni a vsetko sa vybavi telefonom v Nemecku tyzden a nechybaju formulare a peciatky a treba byt v nejakom zdruzeni ale da sa to prezit. Ked citam Poradu mam taky pocit ze birokracia na Slovensku je este stale hlboko zakorenena ale urcite sa to vybavit da lebo plno ludi ma kdejake podnikatelske napady a predava ich. Mozete zacat predavat svoje znalosti v oblasti elektro a mozna mate aj nejake hoby nejaky iny napad to moze byt dalsi prijem Firmi potrebuju cas od casu ludi len na kratke obdobia ked maju prudky narast objednavok napr na vianoce balit darceky viem ze je kriza ale aj v krize niekde praca je a potom mozno vijst aj do zahranicia vylepsit si jazyk a vylepsit si sance na dalsie uplatnenie, Da sa zalozit internetovy obchod predavat cez aukro E-Bay Rozsirte si obzor prace je vsade dost iba zamestnani je malo ak robite pre seba viac Vam zostane.
peter9998
22.10.10,06:59
A životopis musí byť zaujímavý. Minimálne úprava keď nie obsah. A preboha žiadne hrubky:)

Suhlasim zivotopis a motivacny list musi byt zaujimavy kedze do tej firmy pride xyz zivotopisov treba sa nejak zviditelnit pri hladani zamestnania...
odporucam tieto zaujimave clanky o zivotopisoch (http://poradna.monster.sk/zivotopis-a-motivacne-listy/careers.aspx)