Legina
27.10.09,09:10
Dobrý deň,
som majiteľkou malého kvetinárstva a nie som platcom DPH ( môj obrat je značne pod hranicou povinnosti stať sa platiteľom). Teraz mám dobrého dodávateľa na pekný sortiment z Poľska, kde on je platiteľom DPH. Žiada odo mňa IČ DPH začínajúce na SK, keďže dodáva na Slovensko. Ja takéto číslo nemám pridelené, iba IČO a DIČ. Môžem nakupovať od neho tovar? Ako je to zo zahraničným dodávateľom u neplatcu DPH na Slovensku?
Ďakujem veľmi pekne.
Kolejová
27.10.09,08:15
To číslo potrebuje preto aby mohol preniesť daňovú povinnosť na teba a predať ti tovar bez poľskej DPH, ty by si to potom samozdanila.
Keďže ty nie si platiteľ bude ti to musieť predať s poľskou DPH.
Legina
27.10.09,08:17
Takže celú sumu nákupu aj s poľskou DPH si pôžem uplatniť do výdavkov a nemusím nič oznamovať daňovému úradu, ani sa registrovať za platiča?
JarkaL
27.10.09,08:23
Takže celú sumu nákupu aj s poľskou DPH si pôžem uplatniť do výdavkov a nemusím nič oznamovať daňovému úradu, ani sa registrovať za platiča?
Áno, presne tak.
Legina
27.10.09,08:24
Ďakujem veľmi pekne a všetkým, ktorí nám radia prajem pekný a úspešný deň.
adabirk
27.10.09,11:01
- nevieme o aký objem nákupov z PL sa jedná, no netreba zabúdať na ustanovenie § 7 ods. 1 zákona o DPH
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura.
- ak objem nákupov je pod stanovenú hranicu zákonom môžete ostať neplatiteľom DPH, ak však prekročíte stanovenú hranicu, ste povinný sa registrovať v zmysle § 7 zákona o DPH, pričom budete mať pridelené IČ DPH, ale nebudete riadnym platiteľom DPH.
veronikasad
27.10.09,11:13
Dobrý deň,
som majiteľkou malého kvetinárstva a nie som platcom DPH ( môj obrat je značne pod hranicou povinnosti stať sa platiteľom). Teraz mám dobrého dodávateľa na pekný sortiment z Poľska, kde on je platiteľom DPH. Žiada odo mňa IČ DPH začínajúce na SK, keďže dodáva na Slovensko. Ja takéto číslo nemám pridelené, iba IČO a DIČ. Môžem nakupovať od neho tovar? Ako je to zo zahraničným dodávateľom u neplatcu DPH na Slovensku?
Ďakujem veľmi pekne.
Ak nie si platitelom DPH, nemáš mu dať aké DIČ DPH, začínajúce SK. Tovar ti bude dodávať s polskou DPH a ty si musíš sledovať, aby si neprekročila od polského dodávatela obrat 420 tis. SK/prepoč.na EUR - potom ti vzniká registrácia na DU.