SOFOK
27.10.09,09:40
Dobrý deň,


hľadám pomoc pre kamarátku. Má novo otvorenú predajňu - zahradníctvo a chcela by predávať okrem drevín a kvetov aj hnojivá na kvety. Má ale problém hygiena bola u nej a povedala jej, že asi by mala mať aj nejaké školenie o odbornej spôsobilosti na jedy a chemikálie, keď chce tieto hnojivá predávať, ale ani oni niesu si istí. Povedali jej, že si to ona má zistiť.

Tak sa chcem opýtať, či sa na obyčajné hnojivá na kvety, okrasné kríky, tujky vzťahuje nejaké školenie o odbornej spôsobilosti na jedy a chemikálie.
Ak áno, na koho sa má obrátiť.
ďakujem
sofok
aviator
27.10.09,15:51
ale ani oni niesu si istí. Povedali jej, že si to ona má zistiť.

Dosť dobré. Plaťme dane s úsmevom na takýchto užitočných odborníkov.

Na hnojivá asi nie, hnojivá ako také niesú jedovaté /kým do nich napríklad nepridajú herbicíd/.
Neviem to na 100%, ale kedysi sa niektoré najjedovatejšie veci /gramoxon/ predávali len ľuďom, čo mali také školenie. Ale minule mi môj díler vravel, že teraz sú nejaké novoty a že už mi môže predať gramoxonu koľko chcem.
SOFOK
23.02.10,07:03
Moja kamarátka si to presne zistila a dostala nasledovnú odpoveď priamo od kompetentných:

odborná spôsobilosť na prácu s veľmi jedovatými alebo jedovatými látkami a prípravkami sa v zmysle § 15 zákona č. 355/2007 Z.z. požaduje, ak zaobchádzate alebo obchodujete s takýmito látkami alebo prípravkami.
Jedovaté látky a prípravky sa označujú symbolom lebky so skríženými hnátmi, písmenom T a R-vetami: R23 alebo R24 alebo R25.
Veľmi jedovaté látky a prípravky sa označujú symbolom lebky so skríženými hnátmi, písmenom T+ a R-vetami: R26 alebo R27 alebo R28.

Odpoveď pripravila p. MUDr. ĽUdmila Ondrejková, MPH - vedúca Odboru preventívneho pracovného lekárstva
_________________
moderátor diskusného fóra ÚVZ SR